2018-2019 En Gözde ve Tercih Edilen Yazılım Dilleri [ IEEE SPECTRUM ARAŞTIRMASI ]

Bu konuyu okuyanlar

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Bir çok kişinin hangi dili seçmeliyim yada hangi dil daha avantaj sağlar sorularının cevabı için bir resim ekleyeceğim bunu yabancı araştırma firmalarının sitelerinden aldım yani bana ait değildir.

unadjustednonraw_thumb_17c-jpg.76697

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Arduino bir dil değil, donanım.
Kazanmaını bilen parayı sinektende çıkarıyor.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Arduino bir il değil, donanım.
Kazanmaını bilen parayı sinektende çıkarıyor.

acıklamada da yazdığım gibi bu resimdeki istatislikler bana ait değildir ama IEEE SPECTRUM da öyle merdiven altı haybeye atılacak bir site değildir. Dünyaca tanınıp pastada payı ve söz hakkı olan bir sitedir.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
JS 1 to 7 olmuş. Zamanın da burada az tavsiye etmedim. Bu işlerin geleceği hiç belli olmuyor. Gömülü sistemlere yöneliyoruz ama hangi dil popülerleşir belli değil. C# gibi yetenekli bir dilin 2 dönem skalasında bu kadar geri kalmasınıda anlamıyorum.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
JS 1 to 7 olmuş. Zamanın da burada az tavsiye etmedim. Bu işlerin geleceği hiç belli olmuyor. Gömülü sistemlere yöneliyoruz ama hangi dil popülerleşir belli değil. C# gibi yetenekli bir dilin 2 dönem skalasında bu kadar geri kalmasınıda anlamıyorum.
Sanırım birazda arz talep meselesine dönmüş ama şuan hakikaten benim fikrim 1- .Net ( C# - Asp.Net ) , 2- Java tabi her halukarda C bilmek çok büyük bir avantaj sonuçta makina dili.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Sanırım birazda arz talep meselesine dönmüş ama şuan hakikaten benim fikrim 1- .Net ( C# - Asp.Net ) , 2- Java tabi her halukarda C bilmek çok büyük bir avantaj sonuçta makina dili.
1.C#
2.Java
3.C
4.Python
5.JavaScript
Skala bu olmalı abi dediğin gibi. Ama piyasa Microsoft teknolojilerinin düşmanı çok. Yoksa bu kadar yetenekli bir dil böyle geri kalamaz.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
1.C#
2.Java
3.C
4.Python
5.JavaScript
Skala bu olmalı abi dediğin gibi. Ama piyasa Microsoft teknolojilerinin düşmanı çok. Yoksa bu kadar yetenekli bir dil böyle geri kalamaz.
Bak js de artık backend te var sadece frontend değil iyi hatırlattın sanırım benim ilk 5 imde böyle ama senin dizimine göre 3-1-5-2-4

Reaksiyon puanı
5,172
Bir sürü dil bilmek saçma. Öncelikle ne yapacağına karar vermeli ve o alanla ilgili bilinmesi gereken temel dilleri öğrenmeli ardından yine aynı alanda çok şey vaat eden yeni dillerde radara katılmalı.

Önemli olan çok dil bilmek değil bir dilde uzmanlaşmak...

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Zaten pek mümkün görünmüyor aksi. Benim tanıdığım sağlam yazılımcılar sinyor seviyede 2-3 dil üzerinde uzmanlar. Onlarda yıllarını harcamış tabi ki. 10 tane dilde uzman biriyle hiç tanışmadım veya görmedim. Evet bir dilde uzmanlaşıp diğer dillerin yapısını bilmek gerekiyor. Çünkü ilerleyen dönemlerde geçiş yapmak zorunda kalabilir yazılımcı.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Dil blr uzmanlık alanı değil. Bir araç. Bir tercih meselesi.