2007 Dizi Çöplüğü

Bu konuyu okuyanlar

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
2007'de de televizyonlar dizi çöplüğüne döndü. En çok Kıraç para kazandı. Ve...
45572.jpg

Sina Koloğlu, 2007'de öne çıkan bazı televizyon konularını yazdı. En çok dizi izleyenler erkekler mi kadınlar mı? Dizi müzisyenleri arasında en çok kazanan kim? İşte kupürlerin arasında 2007...

Fırat Üniversitesi araştırma yapmış. Türkiye'de erkeklerin yüzde 87'si kadınlarında yüzde 96'sı dizi izlemiş geçtimiz yıl. Peki bir diziyi izlerken öncelikleri nelermiş? 1-Senaryo, 2- Oyuncular 3- Müzik.

Dizilerimiz geçtiğimiz yıl müzisyenlere de oyuncular kadar para kazandırmış. Kıraç birinci sırada, onu Gökhan Kırdar izliyor. En çok parayı cebe indirilen ise Kıraç olmuş. İnternetten dört kişiden biri Kıraç indiriyormuş. Gökhan Kırdar'ın "Cendere" ve "Bu Aşk" adlı şarkıları büyük ilgi görmüş.

Türkler çok mutlu!

Dünyanın en önemli iki araştırma kuruluşundan biri olan Pew anketine göre Türkler, son beş yıldır hayatlarından memnun yaşıyor. Az çalışıp, çok eğlenmemiz bunun en önemli göstergesi. Ankette Türklerin, tüm zamanlarının yüzde 44'ünü televizyon karşısında geçirdiği vurgulanıyor. Eğlencenin de büyük bölümü evde televizyon izlemek oluyor yani!

Kurtlar Vadisi Terör

"Kurtlar Vadisi" geçtiğimiz yıla da damgasını vurdu. "Kurtlar Vadisi Terör" yayından kaldırıldı. Medya Takip Merkezi'nin bu konudaki rakamları şöyle; 1600 gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde 25 günde toplam 2 bin 609 haber yapıldı. 245 köşe yazarı 463 yazı yazdı. TV eleştirmenleri içinde en çok Mehmet Güler, Burhan Ayeri, Tuna Serim, Yüksel Aytuğ ve Mesut Yar yazı yazmışlar. Ben hariç kalmışım! Bu arada yayından kaldırılan bölüm yayınlandı hepimiz rahatladık!

RTÜK baskı yaptı mı?

Cumuhriyet Gazetesi'nin "Tehlikenin Farkında mısınız?" reklamı olay yarattı. RTÜK'ün reklamı televizyonların yayınlanmaması konusunda baskı yaptığı öne sürüldü.

Alıngan biz toplumuz

Bu yıl da "asabi, alıngan" bir toplum olduğumuzu gösterdik. "Yağmurdan Sonra" dizisine doktorlar tepki gösterdi. Gerekçe; "Dizide doktor kıyafet ayrımı yapıyor. Doktor kıyafet ayrımı yapmaz". "Köprü" dizisine Erzincanlılar itiraz etti. Yılın sonuna yaklaşırken gardiyanlar, "Parmaklıklar Ardında" dizisinde "mesleklerinin rencide edildiğini" öne sürerek istyan etti. Ama kuşkusuz bu yılı en asabi olayı Şanlıurfa'da yaşandı. "Yaralı Yürek" dizisinin ekibi "Urfa'yı yanlış tanıtıyorsunuz" diyerek meydan dayağından geçirildi!

Sünnet hamlesi tutmadı

Yarışmalardan her türlü numara mevcuttu. "Buzda Dans"ta Asena'nın partneri Jan kardeşimiz finalde Müslüman olacağını açıkladı. Ama vatandaş bunu yemedi. Yani sünnet hamlesi boşa çıktı!

Uzan'ın vaatleri

Cem Uzan her maç arasına kendi resminin yanına değişik sloganlı reklamını girdi. "Mazot 1 YTL olacak", "Kabuklu fındık 8YTL olacak" akılda kalanlarıydı. Ama ATV Yunanistan - Türkiye maçında yan çizip reklamı koymadı.

El Aksa'da bir çocuk

Hamas'a ait El Aksa televizyonunda 11 yaşındaki Sara Barhun "İsrail'e karşı savaşmak" ve "Şehitliğe hazır olmak" gibi öğütler verdiği bir çocuk programı ile geçtimiz yılın akılda kalan isimlerinden biri oldu.

Dizi çöplüğü doldu

Yayından kaldırılan dizilerin de yılıydı 2007. 12 dizi ekrana veda etti. "Benden Baba Olmaz" dizisi de bu liste içinde yer aldı. Beklenmedik şekilde kaldırılan dizinin oyuncularından Mine Tugay; "Fransız filmleri gibi bir final oldu. Dizi bir anda bittiği için final çekmedik. Senaristimiz de zaten final yazmadı" dedi.

'Sihirli Annem' hayali

Her yıl çocuklar ve televizyon üzerine araştırma yapılır. Sonuçlar hüsranla biter. 2007'de RTÜK'ün yaptığı araştırmada çocukların büyük bölümünün büyüdüklerinde "Sihirli Annem"deki Betüş olmayı hayal ettikleri ortaya çıktı!

Eymür'ün 'Teşkilat'ı

MİT Kontra - Terör Daire eski Başkanı Mehmet Eymür teşkilatın işleyişini ve operasyonları konu alan bir dizi hikâyesi yazdı. Dizinin adı "Teşkilat".

kaynak

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
asıl kazanan polat bölüm başına 75.000 ytl ile zirvede :D ben büyüyünce polat olacam :D

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Önüne gelen dizi yaptı yayından kaldırılanlar da artış oldu. ;)

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Pusat niye bitti yahu. :^) Abuk sabuk bir final yaptılar. Sİnir oldum >X<

lb.bingol

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Bir sürü dizi yapınca sonuç belli.Herkes de her yere yetişemiyor yabii.

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
lb.bingol dedi ki:
Bir sürü dizi yapınca sonuç belli.Herkes de her yere yetişemiyor yabii.
hem yerli diziler hem yabancı diziler yetişmiyor haliyle :^)
Pusat'ın bitmesine üzüldüm, de bakem SDN neden bitti Pusat ???

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
reytinglerde durum pek iyi değildi son baktığım zamanlarda rakibide sıla ve asi dizileriydi sanırsam ve onların reytingleri pusata pekde izin vermiyordu.
pusatı çocuklar çok seviyoru mesela kahraman gibi durmasından (ortaokul lise çağında aksiyon seven çocuklar :D )fakat kumanda anne-babadadır (dizileri genelde(daha çok) anne izler) işte buda pek katkı yapamadı aslında iyi düşünüşmüş bir fikir . ben tam izlemedim ama sanırım hakkıyla uygulayamamışlar

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Benim de kanaatim o yönde, Sılayla baş edemedi galiba. Doğruya doğru Pusat'ın bazı sahnelerine çok gülüyordum (aslında ciddi çekilmeye çalışılmış sahnelerine) Heleki adamları üstten üstten çekişi vardı ki... :D

Osman Sınav'ın diye izlemiştim işte :)

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
dizilerle ilgili sorularınız olursa sorun arkadaşlar reyting profesörü burda :D

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Heroes'u bilmiyorsun daha. Nasıl profesörlükmüş o.
Ne derler ona >> Papucumun profesörü :p

blogger

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Evet tv dizi çöplüğü oldu ama bişeyi atlamışsınız internette dizi blogu çöplüğü oldu.Bi dizinin 150 farklı blogu var (sadece ad farklı içerik aynı)

Benim size önerim tv8 de cumaları 21,05te Komedi Dükkanı diye bi program var matrak komedi.Ayrıntılar ve videolar için buraya tıklayabilirsiniz: http://geccetr.blogspot.com/2007/12/komedi-dkkan.html
Televizyonda farklı komik şeyler arayanlar için...

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Evet çok komik bir program. İzleyin mutlaka derim ben de ;)

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
iol dedi ki:
Heroes'u bilmiyorsun daha. Nasıl profesörlükmüş o.
Ne derler ona >> Papucumun profesörü :p
ben normal tv dizilerini biliyorum :D o çıkmadı normal kanallarda reyting hesaplamalarındada yok :D