1ms ile 5ms monitörler arasındaki farka verilen paraya değermi ?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Katılım
29 May 2018
Mesajlar
32
Beğeniler
3
Puanları
8
Konum
Secan
#1
Gençler Hertz sormuyorum.60 hertz 1ms ile 60 hertz 5ms arasındaki monitöre ( diğer unsurlar aynı) verilen paraya değermi ? kullanım amacı çoğunlukla oyun için.
Bu tabikide göreceli bi kavram yorumlarınızı merak ediyorum.Bence türkiye pingleriyle 4 ms lik fark hiçbişey değiştirmez.Benim aldığım ping 60-70 zaten.aynı pinglerimiz olsa bile refleks süreleri falan filan derken bence o parayla gidip bi iskender yemek daha mantıklı siz ne düşünüyosunuz ?
 
Katılım
7 Tem 2016
Mesajlar
101
Beğeniler
40
Puanları
28
Konum
İskenderun, Hatay
#4
Aslında bu soruya kişisel bir cevap alabilmeniz açısından, en çok oynadığınız oyunların türünü, arasında kaldığınız iki monitör modelinin ne olduğunu ve fiyatları arasındaki farkı belirtmeniz daha iyi olurdu.

Monitördeki hertz değeri, monitörde 1 saniyede en fazla kaç karenin yenilenebileceğini ifade eder. Örneğin, 60 Hz bir monitörünüz var, siz 120 FPS alsanız da, aslında 60 FPS'i monitörünüze yansır.

Monitördeki ms değeri, piksellerin değişim süresini ifade eder. Burada iki farklı ölçüm şeklinden bahsedilebilir; GTG ve BTB.
GTG - Grey to Grey: Grinin, bir farklı gri tona geçiş süresi
BTB - Black to White: Siyahtan beyaza, daha sonra tekrar beyazdan siyaha geçiş süresi
Genelde ürünleri satın alırken GTG ms değerlerini görürüz.

response-time.jpg

(Yukarıdaki resimde soldaki monitörün gecikme süresi 5ms'ten yüksektir.)

Ghosting denen bu olayı yaşamamak adına monitör seçiminde 5 ms'in üstüne çıkmamak gerekir. Bu bağlamda, 1 ms monitör almak daha mantıklıdır. Yine de 5 ms ve 1 ms arasında yukarıdaki fotoğraftaki kadar büyük bir farkı görmek imkansız olacağından, 5 ms monitör de kötü bir seçim değildir.

Soruya cevabım, eğer profesyonel bir oyuncu değilseniz, iskender daha mantıklı :)
 
Katılım
26 Nis 2018
Mesajlar
138
Beğeniler
31
Puanları
28
Konum
ISTANBUL
#5
Benim gibi Fifa ve araba yarışları ile çok vakit geçiriyorsanız bence 1Ms almalısınız. Tabi iyi araştırın ve karar verin derim. VG248QE kullanıyorum. Yağ gibi akıyor desem yeridir :D
 

Benzer Konular

Üst
stat counter