15 bin tl lik pc toplayıp bitcoin madenciliği yapılır mı?

Bu konuyu okuyanlar

Royal99

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Merhaba arkadaşlar. Bir arkadaşım bana bitcoin madenciliğinden bahsetti. Amd rx580 ekran kartından 6 tane alıp bir bilgisayar toplayıp madenciliğe başlıyormuşuz ve ayda elektrik parası hariç net 2 bin tl gelirimiz oluyormuş doğru mu bu? 15 bin tl yi riske atmaya değer mi?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bundan bahsediliyor. Bende büyük paralar döndüğünü duymuştum fakat mesele şu kart bulunmuyor piyasada.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
1.si kart yok
2.si 15bin tl'ye alacaksın ayda 2 bin tl kar edeceksin o bilgisayar 1 seneye biter. Madencilik bilgisayarın ömrünü yer. Kazancın 9bin tl olacak.
Girişimciysen buyur.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Ekran kartları mevcut ama aşırı pahalı. Rx 580 8 GB modeli 2000-2500 TL civarında.
Ethereum mining edeceksen eğer riskin fazla. Ethereum zorluk derecesi çok hızlı yükselmeye başladı çünkü çok fazla insan mining işine girdi.
Eth yerine diğer altcoinleri mining edersen kazanabilirsin belki ama bence hiç girme bu işlere.

~BozKurt

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Gereksiz,bence alma.Zaten piyasada kart yok.

Royal99

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Kart var arkadaşlar o sorun değil. 2 bin tl ye getiriyor arkadaşım.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bit coin denen paranın ne olduğunu bana biri anlatabilir mi ? :D Ne olduğu belirsiz bir para birimi. Mining'in ne olduğu bir sır.Bu değirmenin suyu nereden geliyor ?

~BozKurt

Doçent
Reaksiyon puanı
307

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Bitcoin ile ilk tanıştığımda 1000 TL falandı. Sadece 1000TL :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hocam Bitcoin sanal para birimidir.Piyasa fiyatı bir hayli yüksektir.Şu siteden 1BTC kaç TL eder ona bakabilirsiniz.
1 Bitcoin kaç Türk Lirası (TL) eder? - 1 BTC ve TL Hesaplama, Döviz Kurları, Para Çevirici
Onu biliyorum :D Ama Mining işleminde tam olarak hangi veriyi işliyoruz ? Sonra bu parayı veren kim ? Bunları sormak lazım. Güvenlik olarak güvenli bir yatırım amacı değil. Ayrıca bilgisayara bulaşan bir virüsün bütün bit'lerini çalma şansı da var.

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Ripple alabilirsin bu islerle ugrasiyorsan. Madencilik isleri zor. Amazon da buna ozel makineler var.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Onu biliyorum :D Ama Mining işleminde tam olarak hangi veriyi işliyoruz ? Sonra bu parayı veren kim ? Bunları sormak lazım. Güvenlik olarak güvenli bir yatırım amacı değil. Ayrıca bilgisayara bulaşan bir virüsün bütün bit'lerini çalma şansı da var.
Kiralık katil gibi :D Biz birisi için bilgisayarımızı kullanmasına(şifre kırma, veri çalma) izin veriyoruz o da bize bitcoin veriyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kiralık katil gibi :D Biz birisi için bilgisayarımızı kullanmasına(şifre kırma, veri çalma) izin veriyoruz o da bize bitcoin veriyor.
Ben bir devlet yöneticisi olsamdım ve belki bilimsel bir araştırma belki de katakuleli bir iş için bolca işlem gücüne ihtiyaç duysaydım ve biri bana bu bitcoin mining fikri ile gelseydi, deseydi ki "sen neden bunun için bu kadar masraf et ? Böyle bir sistem kur, masrafı insanlar etsinler. Sistemi onlar kursunlar, enerji parası ve makinelerin bakımını insanlar yapsınlar. Böylece hem sürekli bu sistemleri güncelleme masrafın olmaz, enerji masrafı olmaz, ayrıca bir efor da sarfetmen gerekmez. Aldıkları bir sistemin parasını bir kaç yılda geri alabilecekler ve sistem güncellemelerini kendileri yapacaklar sana bir masraf vermenden. Sen sadece işine bakacaksın masrafı millet edecek. Minimal masrafla çıkabilirsin işin içinden böylece" deseydi ben adama Nobel ödülü verirdim :p

meratio5a

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
70000 ;)
--- Gönderi Güncellendi ---
Merhaba arkadaşlar. Bir arkadaşım bana bitcoin madenciliğinden bahsetti. Amd rx580 ekran kartından 6 tane alıp bir bilgisayar toplayıp madenciliğe başlıyormuşuz ve ayda elektrik parası hariç net 2 bin tl gelirimiz oluyormuş doğru mu bu? 15 bin tl yi riske atmaya değer mi?
keşke başlasaydın kardeşim

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
Patlarsa çok kötü patlar, söyleyeyim.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Patlarsa çok kötü patlar, söyleyeyim.
Hayır Bitcoin artık yerini kazandı. Düşerse minimum 10.000 Dolara düşer diye düşünüyorum. Fakat girişimcilere duyrulur Ripple,Cardano,Stellar değer kazanacak gibi duruyor.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
Ben bu sistemi sevmedim yatırım yapacaklara tavsiyem detayına kadar araşırsınlar, sakın ha balıklama atlamasınlar.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Ben bu sistemi sevmedim yatırım yapacaklara tavsiyem detayına kadar araşırsınlar, sakın ha balıklama atlamasınlar.
Evet haklısın. Yeni bir sistem sanal bir para insana güven vermiyor ve her an patlayabilir korkusu oluyor. Araştırılmadan girişilmemeli.

The_King

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Mining işine girerseniz bu işin roi si yani paranın geri dönüşü kazacağınız maden değeri sabit kalırsa minimum 8 ay Bunun yerine eter yada bitcoin alıp 8 ay bekleyin bence zaten kazanırsınız

yavuzcihanozyurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
bitcoin madenciliği yazısından madencilik hakkında bilgi alabilirsiniz. İlk zamanlarda madencilik yapmak bireysel olarak mümkündü fakat şu an özellikle ülkemizde madencilikle uğraşmak çok zor ve büyük risk bence.