13 Yaşındayım fitness yapıyorum boyuma etki eder mi ?

Bu konuyu okuyanlar

freysa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
13 yaşındayım fitness yapıyorum squad gibi riskli hareketlere girmiyorum,amacım model olmak 13 yaşındayım boyum 1.80 kilom 60 boyumun uzamasının engellenmesini istemiyorum.

max 25 kilo kaldırıyorum,şuan adaptasyon programı uyguluyorum.2 hafta sonra programım yapılacak.

bu konuyu araştırdım boyum ''kısalır mı ?''diye tam bir sonuç bulamadım uzman bir abim,ablam varsa yardım istiyorum bir makale de yardımcı olabilir.

AMC

Profesör
Reaksiyon puanı
772
Allah başka dert vermesin kardeş.

xPhoenix06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,187
yaş 13 boy 1.80 mi? Buna diyeceğim tek şey wow olabilir :D

freysa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bildirim görünce sevinmiştim :(

---- Mesajlar birleştirildi ----

@xPhoenix06 abi okulda ki ölçümler de boyum 1.82 çıktı hocamız 3 cm uzun ya da 3 cm kısa olabilir dedi bende ortalama olarak bunu yazdım.Muhtemelen 1.80 ama 2 hafta sonra program yazıldığında tam boyum çıkacak.

Son düzenleme:

Segera-GT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle boyunuza wowow :D cevaba gelelim evet sen gidip ıkına ıkına fazla yükü sırtına yüklersen birden gelişmeden baba bak 100 basıyorum diye tabi ki kısalacaktır. Yavaş yavaş gidin hemde 18 yaşında olan bir abiye göre daha yavaş çünkü gelişim çağındasın. Hem yavaş yavaş gelişmek daha iyi olur sizin için. İKİnci olarak eklersem göğüs basarsan kısalabilirsin eğer fazla yüklenirsen boyuna ve kilo oranına dikkat etmeden. Yaşınıza göre vede boy kilo oranına göre basınız.

freysa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle boyunuza wowow :D cevaba gelelim evet sen gidip ıkına ıkına fazla yükü sırtına yüklersen birden gelişmeden baba bak 100 basıyorum diye tabi ki kısalacaktır. Yavaş yavaş gidin hemde 18 yaşında olan bir abiye göre daha yavaş çünkü gelişim çağındasın. Hem yavaş yavaş gelişmek daha iyi olur sizin için. İKİnci olarak eklersem göğüs basarsan kısalabilirsin eğer fazla yüklenirsen boyuna ve kilo oranına dikkat etmeden. Yaşınıza göre vede boy kilo oranına göre basınız.
25 ile 10 kilo arası çalışıyorum,ayakta ki çalışmaları 10-15 kilo ile yapıyorum.

Sucrofe

Profesör
Reaksiyon puanı
677
Bu konu için kanıtlanmış bir bilgi yok veya ben bilmiyorum. Boy uzatmasını neden engellesin ki? Aksine destekler bence. Spor bu, olumlu etki edeceğini düşünüyorum. Riskli hareketlerden kaçın ve antrenmanını düzgün yap, düzgün beslen, düzgün uyu.

YuSuFTD

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Halterciler hep kısa boylu diye böyle bi algı oluşmuş bence alakası yok halterciler kısadır çünkü ne kadar kısa o kadar avantaj

Segera-GT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Eğer göğüse fazla abanırsa enine gittiği için boy uzaması (Boyu kısa olanlar için ene gidebilir ama uzuyorsa hem en boy oranı olur) durabilir ama gidip iki üç ilaç alıcak değil bu yüzden destekliyici ilaç almadan çalışması olucaksa bence yapabilir. Şöyle olayda vardı sanırım kasa protein gittiği için boy uzaması durması gibi ama 14 yaş itibarı ile fazla olucağını sanmam olursa protein malesefki almak zorunda.

---- Mesajlar birleştirildi ----

şıyorum,ayakta ki çalışmaları 10-15 kilo ile yapıyorum.
Tabi ki yapmayacaktır lakin squat olayını bu yaşta yapmaya kalkmaz isen kolay gelsin sana :) Gelişim çağındasın eğer ki body etkisini görmek istersen düzenli beslen düzenli uykunu alıp kalk ve sporunu düzenli bir saatte yap. Düzen çok ama çok önemli disiplin olarak da algılayabilirsin.

Son düzenleme:

Son mesajlar