10 Soruda Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Borçları Nasıl Silinecek?

Bu konuyu okuyanlar

Türk Gücü

Asistan
Reaksiyon puanı
137
Genel Sağlık Sigortası'na (GSS) başvurmayan 4.5 milyona yakın kişinin toplam 12 milyar lira prim borcu bulunuyor. 2012’den beri gelir testine girmeyen bir kişinin borcu 20 bin lirayı buluyor. Yeni düzenleme ile geçmişe yönelik ceza ve faiz siliniyor, borç aylık 53.33 liradan yeniden yapılandırılıyor. İşte GSS prim borcunda bilmeniz gerekenler...

,Lvv8deG_akuEw3qWZGe9mQ.jpg

Genel Sağlık Sigortası'nda (GSS) yeni dönem 1 Nisan’da başladı. 4.5 milyona yakın kişinin geçmişten gelen 12 milyar liraya yakın borcu yeniden yapılandırılacak.

Peki borçlar nasıl yapılandırılacak? Kimler yararlanacak? İşte bilmeniz gerekenler...

Geçmiş Borçlar Nasıl Yapılandırılacak?

gecmis-borclar-nasil-yapilandirilacak,K0az3Kmpgk-FSz9YA0v_Qw.jpg

Hürriyet'in haberine göre, geçmiş borçlar affa uğramıyor. Gecikme faizi ve cezası siliniyor, geçmiş borç 53.33 lira üzerinden hesaplanıyor. Genel sağlık sigortası uygulamasına başlandığı 2012’den beri işsizseniz ve gelir testine girip, GSS’ye müracaat etmediyseniz; bu yılın 1 Nisan’ına kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK), 5 yıl 3 aylık, yani 63 aylık prim borcunuz var demektir. Bu da, gecikme faizi ve cezası ile birlikte 20 bin liranın üzerinde bir borç anlamına geliyor. İşte, bu borcu, aylık 53.33 liradan ödeyebileceksiniz ve gecikme faizi, gecikme cezası ise silinecek.

Ne Kadar Öderseniz Borcunuz Silinecek?

ne-kadar-oderseniz-borcunuz-silinecek,pfYdw78gq0qBpFFE_SKsKQ.jpg

3 bin 360 lira ödediğinizde artık hiçbir borcunuz kalmayacak ve GSS kapsamında devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanacaksınız.

Taksitle Ödeme İmkanı Var Mı?

taksitle-odeme-imkani-var-mi,MEJbEMW1vE63ZDJPST_mLg.jpg

Borcu ister peşin, isterseniz de 12 aylık taksitle ödeyebilirsiniz. Geçmiş borçları yapılandırmak için tanınan süre ise 12 ay. Yani, 1 Nisan 2017’den, 1 Nisan 2018’e kadar süre içinde SGK’ya müracaat edip, bu haktan yararlanabilirsiniz.

Hala Borç Ödeyenlerin Durumu Ne Olacak?

halen-borc-odeyenlerin-durumu-ne-olacak,HrLXJF1HgEOKxHlOnDV16Q.jpg

Geçen yıl da borcu olanlara yeni bir hak tanınmış ve 2016’nın eylül ayı itibariyle gelir testine başvuranlara, sadece ana paralarını 12 ay eşit taksitle ödeme imkanı getirilmişti. Çoğunluk borcunu taksitlendirdi; halen de taksitleri ödüyorlar. Bu kişiler de 1 Nisan’daki yeni düzenlemeden yararlanabilecek. SGK’ya müracaat ederek, bundan sonraki taksitlerini 53.33 liradan ödeyecekler.

Gelir Testi Kalkıyor Mu?

gelir-testi-kalkiyor-mu,2U73MErcqEq6exn9kDcJhQ.jpg

1 Nisan’dan itibaren aylık 53.33 lira ödemeyi kabul edenler gelir testine girmeden, GSS’den yararlanacak. Ancak ‘benim 53.33 lirayı da ödeyecek gücüm yok’ diyorsanız, gelir testine gireceksiniz ve aynı hanede yaşayanların toplam aylık gelirinin 592.50 liradan az olduğunu ispat edeceksiniz. O zaman, prim borçlarınızı devlet karşılayacak, siz de sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanacaksınız.

Özel Sağlık Sigortası Olanlar Başvuracak Mı?

ozel-saglik-sigortasi-olanlar-basvuracak-mi,9gKZtSzgyU-lj5yFCSsfXQ.jpg

Özel sağlık sigortanız da olsa, sağlık giderini cebinizden de ödeseniz sosyal güvencesi olmayan ve çalışmayanların GSS’ye başvurması zorunlu.

Başvurmazsanız Ne Olur?

basvurmazsaniz-ne-olur,BiAflcigD02AnKUMppRFgA.jpg

GSS’ye borcunuz varsa ve 1 Nisan’daki düzenlemeden yararlanmazsanız, borcunuz katlanarak artar, hiçbir zaman da silinmez.

Borcu Ödeyecek Gücü Olmayanlar Ne Yapacak?

borcu-odeyecek-gucu-olmayanlar-ne-yapacak,6c-ifcKKoESRHEx1VgOGCQ.jpg

Geçmiş borçlarınızı ödeyecek gücünüz yoksa gelir testine girip, bunu ispat ederseniz, geçmiş prim borçlarınız silinir.

İsteğe Bağlı Sigortalılar Yararlanacak Mı?

istege-bagli-sigortalilar-yararlanacak-mi,DbY8W8iWwEq74280jDbq5A.jpg

1 Nisan’da başlayan 53,33 liralık prim ödemesinden isteğe bağlı sigortalılar yararlanamayacak.

Geçmişte Ödenenler İade Edilecek Mi?

gecmiste-odenenler-iade-edilecek-mi,9AK-sjK-x0e2jEW74GpsNQ.jpg

İster bugüne kadar GSS priminizi düzenli ödeyin, ister geçen yılki yapılandırmadan yararlanıp borcunuzu taksitlendirmiş olun geçmişe yönelik ödediğiniz prim borçları iade edilmeyecek.

kaynak: ntv

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
200 lira borcum varmış..:)

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Ben şubatta yapılandırdım 71 lira aylık ödüyordum bir daha başvurup 50 tl ye indirmelerini isteyeceğim galiba.

0027fatih

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Borç silmek diye birsey yok sadece faizi siliyorlar benim 1150 den 900 e indi ödeyemiyor um diye gelir testi yaptirdim adam anneme ait köyde kullanilmayan bir ev var ondan dolayı odeme gücüm var olduğunu söylüyor...böyle sağlık sisteminin......

turklucky79

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Devletin millete kazığıdır bu GSS. Zaten gitdikçe fakirleşen halktan haraç almaktır. Benimde 633 lira borcum var.

BatuhanKoçak

Asistan
Reaksiyon puanı
70
2012' de işten ayrıldım, fakat SGK'ya haber vermediğim için prim birikmiş 2.600 lira olmuş.Sonra gittim ben o yıllar arası askerdeydim dedim ve askerdeki yatırılan ücreti düştüler sonra borç 560 liraya düştü.Aradan 1, 2 hafta geçti SGK'ya gittim borcu mu yatırmak için toptan hepsini kadın demez mi "borcunuz yok" diye :) Meğerse af gelmiş ben de 2.600 liradan bir kuruş bile ödemeden öylece silindi gitti.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Hastaneye gitmediğim halde 189 tl para ödedim 6 ay önce ..:)

Reaksiyon puanı
0
Benimde suan gss borcum 6000 tlyi geçiyordu yanlış hatırlamıyorsam bakmıyorumda zaten bir 6 veya 10 sene içinde kaldırırlar diye tahmin ediyorum bunu sonuçta mafyanın haraç kesmek ile aynı dedem zamanında demişti ne güzel demiş doktorlar yiceğine siz yiyin diye bende dedemin izinden gideceğim İnşaAllah 3 kere mi 4 keremi ne oldu sıfırladılar biri 900 tl diğeri 1300 tl öteki yanlış hatırlamıyorsam 2350 tl bişi idi hala ödemiyorum . Zorunlu olduğu için de ve çalışmadığım için ödemeyeceğim zaten imkanım yok çalışır isem yurt dışı düsünüyorum ülkeye geri dönmemek kaydı ile unutmadan bunu marifet olsun diye söylemiyorum zaten hastaneyede gitmiyorum 18 yasından sonra bıraktım suan 26 yasındayım ve mutluyum ama parasız

aegon12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2 bin tl borç da benim var hiç bir sağlık hizmeti almadan borç yazmaları hiç mantıklı değil ve borçlar ne olacak?

aaalp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
benim ödediğim paralar ne olacak