0 KM Toyota Aldım Boyalı Çıktı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

unutulmazx

Asistan
selamınaleyküm arkadaşlar 0 km toyata corolla aldım bir yıl önce bugün biri aracıma çarptı göçük oldu tamirciye gittim adam aracın arka kaportasında boya olduğunu söyledi sıfır araçta böyle birşey nasıl olur aklım almıyor aldığımız bayiyi aradım servise götürmemi söylediler ne yapmam lazım sizden yardım istiyorum haklarım nelerdir?

ALPARS

Profesör
Öncelikle geçmiş olsun.
Bu tip durumlarda serviste aracı cihazdan kontrol ederek boya olup olmadığını tespit edeceklerdir.

Birde tüm olasılıkları düşünmek lazım tabi bu durumlarda.
Mesela bir arkadaşınıza arabanızı verdiğini düşünelim,sizin haberiniz olmadan kaza vs. geçirir boyatır...

El Padrino

Dekan
Onursal Üye
Servise götür.Büyük ihtimal Toyota'nın kendi servisi tam aksini söylicek.Eğer ki gerçekten boya varsa araçta, aracın bayiye getirilirken taşınması esnasında bir kaza meydana gelmiştir.Bayiide, sıfır araç 2.el fiyatına elinde patlamasın diye deforme olmuş bölgeye orjinalinden farksız lokal boya yaptırıp satışa sunmuştur.Bu tür vakalar çok oluyordurda farketmedikten sonra sorun yok.Eğer sıcağı sıcağına ilk aldığın zaman farketmiş olsaydın hakkını ara derdim ama aradan 1 yıl geçmiş.Fazla kafaya takma bence.Elbet bir gün boya görücekti zaten...

unutulmazx

Asistan
Öncelikle geçmiş olsun.
Bu tip durumlarda serviste aracı cihazdan kontrol ederek boya olup olmadığını tespit edeceklerdir.

Birde tüm olasılıkları düşünmek lazım tabi bu durumlarda.
Mesela bir arkadaşınıza arabanızı verdiğini düşünelim,sizin haberiniz olmadan kaza vs. geçirir boyatır...
ilk olarak sağolun
arabamı sadece kendim kullandım başka kimseye vermedim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sıfır boyalı araçlar ufak ciziği boyası zartı zurtu varsa müşteriye söylenir ve indirimli satılır. insan artık sıfır araç alırken yanında boya ölçen cihazdanmı götürüsün ne yapsın.. hocam aracımı verdim servise bir baktım adamlar köye gidip gelmişler onuda bırak mazotumu bitirip doldurmamışlar ah eşek kafam neden davacı olmadım delillerim varken .. ben senin yerinde olsam hakkımı sonuna kadar ararım. ben hakkıımı aramadım çok pişmanım valla

ewrecca

Doçent
bu ve benzeri durumlar olabiliyor ne yazık ki yapacak hiçbirşey yok kim ne derse desin yapanın yanına kar kalıyor.

adonia

Üyecik
devamlı yapılan birşey daha öncede böyle haberler çıkıyordu en son bir öğretmen emekli maaşıyla aldığı arabada böyle çıkmıştı mahkemeden geri ödeme almıştı ama şu an uzun süre geçmiş ne olur kestirmek güç.ama bunu yapmakta tam bir ahlaksızlık çok sinir bozucu aslında bunlara iyi bir ceza verilmesi lazım

Muvahhid

Doçent
Daha önce kullanıcıları bu durumlar için uyaran bir haber okumuştum.. Taşıma veya nakil sırasında kaza yapan araçlarıda tamir edip sıfır olarak satıldığını söylüyordu..

bLaCkSouL

Profesör
Eğer uğraşırım derseniz dava açabilirsiniz. Benzer durum daha önce yaşanmış ve davayı açan kazanmıştı. Bu sebeple emsal davanız olur ve sonucu çok daha hızlı alabilirsiniz. Davayı kazanan kişi araç için ödediği parayı geri almıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20320387.asp

BrknEs

Dekan
tamircinin lafına güvenip bence hemen kavga çıkartma önce toyota servisine götür boya var m diye baksınlar onların sonucunu al hatta bu sonucu evrak olarak al yani aracınızda boya vardır yada yoktur diye elinde bir evrak olsun daha sonra başka bir servise götür volkswagen,audi,mercedes gibi başka servislere gidip ordaki görevlilere durumu anlatıp sana yardımcı olmalarını iste sanırım yardım ederler bu şekilde var yada yok bir şekilde anlaşılır diye düşünüyoeum

yuxel79

Üyecik
Benzer bir durumla bir arkadaşım karşılaşmıştı. Satın aldığı aracı teslim alırken aracın sağ ön kapısında boyanın farklı renk olduğunu tespit etmişler. Biraz araştırıp kurcalayınca boyalı olduğu anlaşılmış. Para iadesi ya da 3bin lira indirim istemiş, adamlar da indirimi kabul etmişler :)

Elbruz46

Rektör
Hangi Toyata Plaza'dan aldınız millet bilsin böylelerini...

GridLuck

Asistan
Hatanın tamamı bayi'ye aittir. Toyota'ya şikayet dilekçesi yollarsanız bayi'nin lisansını bile iptal ettirebilirsiniz. Yasalar tamamen sizden yana. Bir avukata danışırsanız çok iyi olur sizin için. Bunu kendiniz için bile olmasa çevrenizdeki insanlara emsal olmak için anlatın. Türk halkı koyun değildir. Kimse kimseyi güdemez, hakkını yiyemez. Sonuna kadar peşinden koşun.

Turab Garip

Dekan
Onursal Üye
Böyle bir durumda araç "ayıplı mal" olarak kabul edilir ve değişim, ücret iadesi veya ayıp oranında indirim talep edilebilir. Fakat kanunen:

Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür.
Dolayısıyla olayın üzerinden 1 yıl geçtikten sonra kanunen aranabilecek bir "hak" yoktur.

camelerin

Üyecik
Bende Toyata dan Yaris almıştım. Evraklarda aracı 20 mayısta çıkarmama rağmen 14 mayıs tarihli köprü cezası gelmişti.Hemen Nataş Plazayı aradım onlarda özür dilediler araç gelirken olmuştur özür dileriz dava açmayın gelen cezayı biz öderiz diyip ödediler.Bu yüzden sizi anlıyorum kesin araç gelirken onların hatasından kaynaklanan bir sorun yaşamıştır.

stat counter