+ Cevapla
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Bir babanın oğluna yazdığı çok güzel bir mektup...

 1. #1
  Banned
  Üyelik Tarihi
  04-01-2010
  Mesajlar
  2.609

  Thumbs up Bir babanın oğluna yazdığı çok güzel bir mektup...

  Sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

  Dinle oğlum, bunları sana sen uyurken söylüyorum. Küçücük elini yanağının altına sokmuşsun, nemli alnındaki sarı lülelerin yapış yapış ıslak. Odana bir hırsız gibi süzülerek girdim. Birkaç dakika önce kütüphanede oturmuş gazetemi okurken vicdan azabım nefes kesen bir dalga gibi üstüme geldi. Bir suçlu gibi yatağının başucuna geldim. Neler mi düşündüm oğlum?

  Sabah sabah kızmıştım.

  Okula gitmek üzere giyinirken seni azarladım, çünkü yüzünü ıslak havluyla öylesine silivermiştin. Ayakkabılarının kirli olduğunu görünce sana onları temizlettim. Bazı eşyalarını yere attığında sana öfkeyle bağırdım. Kahvaltı ederken bir sürü kusurunu buldum. Yiyecekleri etrafına saçıyordun, lokmalarını çiğnemeden yutuyordun, ekmeğine çok fazla tereyağı sürmüştün. Sen oyun oynamaya gidiyordun, bense trenime yetişmek zorundaydım.

  Bana baktın elini salladın ve "Güle güle babacığım" dedin.

  Ben ise kaşlarımı çattım ve "Dik dur!" dedim sana.

  Akşam üzeri de durum farksızdı.

  Eve gelirken seni yere çömelmiş arkadaşlarınla bilye oynarken buldum. Çorapların yırtılmıştı. Arkadaşlarının önünde seni küçük düşürdüm ve kolundan tutup eve götürdüm.Bu çoraplar çok pahalıydı ve giymek istiyorsan dikkatli olmalıydın. Düşün oğlum bunları sana baban söylüyordu!

  Hatırlıyor musun? Sonra çalışma odama girdin.Gözlerinde incinmiş bir ifade vardı. Kağıtlarımın üzerinden sana baktığımda bir an için çıkmaya yeltendin. "Ne istiyorsun?" diye bağırdım sana.

  Hiçbir şey söylemeden koşup boynuma sarıldın ve beni öptün. Hem de büyük bir sevgiyle. Sonra koşarak dışarı çıktın.

  Kağıdım elimden düştü. Bana neler oluyordu? Sürekli senin hatalarını buluyordum. Seni böyle ödüllendiriyordum. Seni sevmediğim için değil bu; senden çok şey beklediğim için. Seni kendi çağımın değer yargılarına göre değerlendiriyorum çünkü.

  Oysa ki senin pek çok güzel özelliğin var. Kalbin öylesine yüce ki!

  Bu gece gelip beni öpüşün de bunu kanıtlıyor. Bu gece başka hiçbir şeyin önemi yok oğlum. Karanlıkta, yatağının yanında diz çöktüm ve çok utanıyorum. Bunları sana uyanıkken anlatsam da anlamazsın biliyorum. Ama yarın gerçek bir baba olacağım. Seninle oynayacağım. Sen acı çektiğinde acı çekecek, sen güldüğünde güleceğim. Dilimin ucuna kötü şeyler geldiğinde dilimi ısıracağım. Kendi kendime sürekli, "O bir çocuk!" diyeceğim. Ben seni büyük bir adam gibi gördüm. Oysa ki sen daha küçük bir çocuksun.

  Daha dün annenin kolları arasındaydın, başını onun omzuna dayamıştın. Ah, senden çok şey bekledim oğlum, çok şey bekledim. İnsanları eleştirmek yerine onları anlamaya çalışalım. Ne yapmak istediklerini anlayalım. Sempati, hoşgörü ve nezaket eleştiriden çok daha yararlıdır.

  "Bilmek affetmektir." Dr. Johnson'ın da söylediği gibi,

  "Tanrı bile insanı son gününe kadar yargılamaz." O halde neden biz yargılayalım?

  Eleştirmeyin, kınamayın ve şikayet etmeyin!

  Benim yorumum: bu öyküyü bir kıstas olarak almalıyız. Kimseyi eleştirmemeliyiz. Eleştirinin her türlüsü insanın kalbini kırar. Bir söz var: "birine unutamayacağı acı bir deneyim yaşatmak istiyorsan, acımasızca eleştir ki ömür boyu unutmasın. Cenazelerden sonra hep şu söz söylenir: " "bu dünyada kimsenin kalbi kırılmamalı..." Yaşam çok kısa ve kalp kırmak niye?

  Siteden alıntı değildir. Bir kitaptan alıntıdır.

  Kitabın adı: Dale CARNEGIE, "Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı"

 2. #2
  Üyecik
  Üyelik Tarihi
  05-03-2011
  Mesajlar
  14
  Gerçekten güzelmiş....

+ Cevapla

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Ne Güzel Mektup öyle :D +16
  mperk - forum Komik Video
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 29-09-2010, 18:21
 2. Sahabeye en güzel mektup yazan çocuklar ödüllendirildi
  llavinya - forum Gündem (Dünya/Türkiye)
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 22-03-2010, 14:30
 3. En Güzel Mektup
  myefsane - forum Komik Resim
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 17-08-2008, 22:15
 4. Acılı babanın boğulan oğluna son sarılışı
  TuningMert - forum Gündem (Dünya/Türkiye)
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 25-07-2008, 19:37
 5. Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 11-02-2008, 21:02

Bookmarks

Bookmarks