Etiketli Kullanıcı Listesi

+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 22 ve 22

Mona Roza Şiiri Ve Hikayesi

Şiir, Öykü, Deneme forumunda Mona Roza Şiiri Ve Hikayesi konusunu incelemektesiniz.

Biraz uzun görülebilir ama lütfen şiire kadar olan kısmı okuyun arkadaşlar harika ötesi birşey çok duygulandım ben okurken. Ve videodan şiiri dinleyebilirsiniz . . Sezai Karakoç'un gönlündeki muhacir kızına yazdığı ...

M.Şamil CAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Mona Roza Şiiri Ve Hikayesi

Biraz uzun görülebilir ama lütfen şiire kadar olan kısmı okuyun arkadaşlar harika ötesi birşey çok duygulandım ben okurken. Ve videodan şiiri dinleyebilirsiniz ..

Sezai Karakoç'un gönlündeki muhacir kızına yazdığı Mona Roza şiirinin hikayesi...

Sezai, gelecekte başına geleceklerden habersizce üniversiteyi kazanması üzerine Ankara Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesine gider. Bir zaman sonra başlar dersler ve okula gidip gelmeye başlar Sezai Karakoç. O zamanlar yeni bir üniversite öğrencisi olmanın heyecanını taşımaktadır. Dersler devam ederken neden sonra gönlünü bir muhacir kızına kaptırır.
    Bu kaptırış rüzgarın önüne atılmış bir tüy gibi hayatını sürükleyecektir. Sonu olmayan bu başlangıç ömrü boyunca sürecek bir aşkın habercisidir. Kısa bir sora sonra aşkına dayanamayıp kıza açılmaya karar verir. Fakat, kızın kendini terslemesini ve ret cevabını alma riskini göze alamamaktadır. Anadolu'nun bağrından gelen genç Sezai Karakoç'un kalbi kırılmıştır. Ama bu kırgınlık fazla uzun sürmez Sezai geri toparlanır ve şansını tekrar denemeyi hedeflediği aşkı yaşamak için elinden geleni yapmaya karar vermiştir.

Şairimiz dört yıl boyunca bu aşkı yaşamış gönlünü yakmış. Gün gelmiş sene sonu gelmiştir. Ankara Üniversitesinin öğrencileri dört yılın yorgunlugu ve okulu bitirmenin heyecanıyla mezuniyet gecesinde birleşir. Kalabalık bir mahşer gününü andırır. O kalabalığın içinde olmayanlarda vardır, Sezai Karakoç. Genç aşık, o gün büyük bir istek üzerine şiir yazdığının da bilinmesi üzerine kürsüde bir şiir okumak için bulunur. Ve o an gelir Sezai Karakoç anons edilir. Kürsüye çıkan Sezai, ana baba misafir öğretmen öğrenci deryasına bir bakar. Kalabalığın içinde aşkını arar, gönlünde yer alamadığı kusursuz sevdasını... Ve neden sonra başlar şiirini okumaya...

Mona roza siyah güler ak güller
    Geyve’nin gülleri beyaz yatak
    Kanadı kırık kuş merhamet ister
    Ah senin yüzünden kana batacak
    Mona roza siyah güller ak güller

Şiir bitene kadar o kalabalıktan hiç bir ses gelmez. Oysa Sezai Karakoç şiirin tamamını sevdiğinin gözlerinden gözlerini hiç ayırmadan okumuştur. Son kıta da başlayan uğultular, kalabalığın şiiri çok beğendiğini mırıldayan dudaklar ve bu aşk kime diye sorular sorular arasında bir kız? O kız ki Sezai'nin gönlünün sahibi dört yıl boyunca nasıl fark edemedim böyle bir aşkı dercesine kalabalıktan sıyrılıp kürsüye yaklaşır. Ve bağırarak seni kabul ediyorum der. Fakat, grur aşkın önüne geçmiştir. Sezai, bu seferde ben seni kabul etmiyorum diyerek arkasını döner. Ne kadar yürekten söylediği tartışılsa da gönül susmuş dudaklar konuşmuştur. Delikanlı şair Sezai Karakoç, o günden sonra bir daha kızı görmemiştir. O kız Muazzez Akkaya'dır.

Belki de ilk defa grur aşkın önüne geçmiştir. Sezai Karakoç tarafından ret edilen Muazzez Akkaya kendi canına kıyarak şiirde de adı geçen Sakarya'nın ilçesi Geyve'ye giderek orada intihar eder.

Şiirin baş harflerine dikkat ediniz...
    Mona Roza

Mona Roza, siyah güller, ak güller
    Geyvenin gülleri ve beyaz yatak
    Ah, senin yüzünden kana batacak
    Mona Roza siyah güller, ak güller

Ulur aya karşı kirli çakallar
    Ürkek ürkek bakar tavşanlar dağa
    Mona Roza, bugün bende bir hal var
    Yağmur iğri iğri düşer toprağa
    Ulur aya karşı kirli çakallar

Açma pencereni perdeleri çek
    Mona Roza seni görmemeliyim
    Bir bakışın ölmem için yetecek
    Anla Mona Roza, ben bir deliyim
    Açma pencereni perdeleri çek...

Zeytin ağaçları söğüt gölgesi
    Bende çıkar güneş aydınlığa
    Bir nişan yüzüğü, bir kapı sesi
    Seni hatırlatıyor her zaman bana
    Zeytin ağaçları, söğüt gölgesi

Zambaklar en ıssız yerlerde açar
    Ve vardır her vahşi çiçekte gurur
    Bir mumun ardında bekleyen rüzgar
    Işıksız ruhumu sallar da durur
    Zambaklar en ıssız yerlerde açar

Ellerin, ellerin ve parmakların
    Bir nar çiçeğini eziyor gibi
    Ellerinden belli oluyor bir kadın
    Denizin dibinde geziyor gibi
    Ellerin, ellerin ve parmakların

Zaman ne de çabuk geçiyor Mona
    Saat onikidir söndü lambalar
    Uyu da turnalar girsin rüyana
    Bakma tuhaf tuhaf göğe bu kadar
    Zaman ne de çabuk geçiyor Mona

Akşamları gelir incir kuşları
    Konar bahçenin incirlerine
    Kiminin rengi ak, kimisi sarı
    Ahh! beni vursalar bir kuş yerine
    Akşamları gelir incir kuşları

Ki ben Mona Roza bulurum seni
    İncir kuşlarının bakışlarında
    Hayatla doldurur bu boş yelkeni
    O masum bakışlar su kenarında
    Ki ben Mona Roza bulurum seni

Kırgın kırgın bakma yüzüme Roza
    Henüz dinlemedin benden türküler
    Benim aşkım uymaz öyle her saza
    En güzel şarkıyı bir kurşun söyler
    Kırgın kırgın bakma yüzüme Roza

Artık inan bana muhacir kızı
    Dinle ve kabul et itirafımı
    Bir soğuk, bir garip, bir mavi sızı
    Alev alev sardı her tarafımı
    Artık inan bana muhacir kızı

Yağmurlardan sonra büyürmüş başak
    Meyvalar sabırla olgunlaşırmış
    Bir gün gözlerimin ta içine bak
    Anlarsın ölüler niçin yaşarmış
    Yağmurlardan sonra büyürmüş başak

Altın bilezikler o kokulu ten
    Cevap versin bu kanlı kuş tüyüne
    Bir tüy ki can verir bir gülümsesen
    Bir tüy ki kapalı gece ve güne
    Altın bilezikler o kokulu ten

Geyve'nin gülleri ve beyaz yatak
    Aaahhh! senin yüzünden kana batacak!

Ve mutlaka tavsiyemdir şu videoyuda izleyin. Burda harika okuyor. Çok duygulu anlamlı bir şiir.

mazruf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Maalesef, Muazzez Akkaya'nın bu aşktan hiç haberi olmamış. İntihar ettiği doğru olmayıp kendisi şu an hayattadır ve Amerika'da yaşamaktadır. Tek gerçek Sezai Karakoç'un aşkı.

Ama bu, bu şiirin edebiyatımızdaki en güzel aşk şiirlerinden biri olması gerçeğini değiştirmez. Sacit Onan da çok güzel okumuş.
    Konu mazruf tarafından (01-09-2010 Saat 19:29 ) değiştirilmiştir.

tesekkurler okudum cok guzel.bir sey daha ogrenmis oldum

M.Şamil CAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı mazruf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maalesef, Muazzez Akkaya'nın bu aşktan hiç haberi olmamış. İntihar ettiği doğru olmayıp kendisi şu an hayattadır ve Amerika'da yaşamaktadır. Tek gerçek Sezai Karakoç'un aşkı.

Ama bu, bu şiirin edebiyatımızdaki en güzel aşk şiirlerinden biri olması gerçeğini değiştirmez. Sacit Onan da çok güzel okumuş.
    Yorum için teşekkürler. İntihar ettiği söylenmiş ben öyle biliyordum biraz araştırdım karakutu'da belgeleriyle vermiş yaşadığını ama Amerika'damı yaşıyor bilinmez..

SDN Okuru

muazzez akkaya ya sesleniyorum haberin olsa severmiydin sende o zaman şiiri okuyunca ağlayıp dışarı çıkmışsın Sezai Karakoç seni gerçekten içten seviyomuş gerçe bunu sende bilmiyıdunü

SDN Okuru

Standart Ask

Cok begendim bazilari böyle asklar kalmadi diyebilirler ama ben harla böyle asklar olduguna inaniyorum özcan seni çok seviyorum belki dersiniz sen askini iki kelimeyle mi anlatiyorsun aslinda hayir çünkü o kelimeyibir içten soylemek vardir bide oylesine soylemek vardir ama inanin ki hic bir seyi bu kadar işten söylememiştim

Bu şiir gerçekten çok güzel bir eserdir. İlk okuduğumda lisedeydim insan o zamanlar farkına varamıyor bazı şeylerin ama yıllar geçtikçe önemini anladım işte aşk nelere kadirmiş ?

http://www.youtube.com/watch?v=KL9ugIM6cPQ

Sezai Karakoç okuyor benim dinlediğim en güzel versiyonu şiir tam değil ama yorum harikulade...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Alıntı mixedlife Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    http://www.youtube.com/watch?v=KL9ugIM6cPQ

Sezai Karakoç okuyor benim dinlediğim en güzel versiyonu şiir tam değil ama yorum harikulade...

okuyan Sezai Karakoç değil Selçuk Küpçük'dür ... yanlışlık oldu ;)

TyC
    TyC isimli üye şu an offline konumdadır

Alıntı mazruf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Dediğin gibi Sacit Onan(Rahmetli) müthiş okumuştur.

Muazzez Akkaya intihar falan etmemiştir. Bu hikayeyi yalanlıyor ama şiiri hiç okumadım diyor bence bunun ihtimali yok.
    ...
    Tabii klasik aşk hikayesi kız onu seven erkeği hiç fark etmemiş bile (çünkü çoğu kız için pek önemli değildir aşk bana göre)

Sıradanlıktan çıkaran ise Üstad'ın bu şiiri yazmasıdır.

Son olarak Muazzez Akkaya bu şiiri hak etmese de Üstad'ın aşkı bu şiiri çok fazlasıyla hak etmiştir.

sancaktar115 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Muazzez AKKAYA intihar etmemiştir. Hatta bir reklamda oynamıştı geçenlerde.

SDN Okuru

arkadaşım o ''işten'' değil; ''içten''. Sen önce yazmayı öğren, sevmek sonraki işin olsun, işten işten sev haha

SDN Okuru

Standart mona roza

bana göre mona roza uzun bir şiir hıkayesıde oyle ama dinlemeye okumaya deqer bir şiir yapan Sezaı Karakoç a sayqıalrımı sunurım ...

SDN Okuru

çok duygusal bir şiir

mehmetfurkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bir ilginç bilgide benden olsun (:
    Cemal Süreyya ve Sezai Karakoç iddia'ya girmişlerdir, ve iddiayı Cemal Süreyya kaybetmiştir. Dolayısıyla soyadındaki bir 'y' harfini kaldırtıp, Cemal Süreya yapmıştır diye biliyorum bende (:
    Bu iddiayı Muazzez Akkaya'ya sorduklarında, Evet üniversite zamanında soyismi Süreyya idi diyor ama Neden kaldırdığını oda bilmiyor (:
    Velhasıl hanımefendi matematikle fizikle ilgili..E şimdi bayanların bu tip gönül yangınlarına olan duruşlarınıda göz önüne alırsak olan Mecnuna (Sezai Karakoç'a) olmuştur..

SDN Okuru

Angry muazzez çok safsın yaa

geçen gün hoca okudu evlenmediler dedi bende sezai karakoç evlendi mi dedim hyr dedi peki kız dedim ohoo şimdiye torunları oldu dedi o kızı bulsam yarın kaşık suda boğcam

SDN Okuru

Thumbs up

çok güzel dinliye dinliye daha da güzelleşiyor bazıları bu aşkı zorluklarla yaşıyor keşke bende aşkımı itiraf edebilsem

SDN Okuru

Arkadaşlar bn bu şiiri bilmiyordum öğretmenimiz ezberleyeceğimizi söyledi ve bu şiirle tanıştım ezberlemesi uzun ama çok güzel

SDN Okuru

gerçekten cok güzelmiş insan bu şiiri okudukça neyin ne oldğnu anlıyor gerçekten bn bu şiiri okuyunca o kadar sey anladım kı ....

SDN Okuru

Standart Aşşşşşk

Bu şiir için diyecek tek kelimem yok. Sadece şunu diyeceğim. Evet ,evet gercek. Aşk bu !!!

SDN Okuru

Smile nono roza

2 saate ezberlenir inşallah

vayy beeee

SDN Okuru

Standart aşkkk

çokkk güzel ve de anlamlı neden daha önce dinlemedim ve de okumadım ki sanki

+ Konu Cevaplama Paneli

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 7 kullanıcı var. (0 üye ve 7 konuk)