Bilgisayarımda birkaç parça değiştirmek istiyorum yardım lütfen.

Bu konuyu okuyanlar

addicted_c

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar masaüstü bilgisayarımın birkaç parçasını değiştireceğim ancak uyumlu ve doğru tercih yapmak açısından sizden yardım almak istedim.
Yapacağım değişikliğin bilgisayarımın hızını arttırması ve nfs undergraund 2, counter 1.6 maksimum pes 2009 ayarında oyunları oynatması yeterli olacaktır.
Şu andaki mevcut parçalarım;
intel pentium dual core e2140 1.60 ghz
ecz P4M900T-M2 anakart
512 mb ddr2 ram
alt sınıf bir ekran kartı (nVidia 8400 gs) yeterli olacaktır gibi geliyor.Ayrıca 2gb lık ram takviyesi işimi görür mü ne dersiniz? Önerilerinizi bekliyorum.Dediğim gibi pc den çok fazla bir beklentim ve fazla bütçem yok.

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
1GB ram ve 256 paylaşımsız 7000 serisi ve ya 8400gs dediğin gibi yeterli olacaktır :)

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Oyunlar için Harddiskinizde de bi iyileştirmeye gitmeniz gerekebilir.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
anakart diğerlerine göre önemi en az
hard diskin çok kötüyse(özellikle rpm hızı 5400'den düşükse) değişmesi gerekebilir
dediğin oyunlar için 1 gb ram yeterli(windows xp kullanmalısın)
nvidia 8400gs ben kullandım memnun değildim ama sakın dahili ekran kartı alma gene bunu al

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
1 veya 2 gb ram al
ekran kartı HD4650 işini görür
8400 senin tatmin etmez

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
anakart diğerlerine göre önemi en az
hard diskin çok kötüyse(özellikle rpm hızı 5400'den düşükse) değişmesi gerekebilir
dediğin oyunlar için 1 gb ram yeterli(windows xp kullanmalısın)
nvidia 8400gs ben kullandım memnun değildim ama sakın dahili ekran kartı alma gene bunu al

Hayır aslında en önemli parça anakart. Bilgisayarınızda takabileceğiniz parçalar ve bu parçalardan alacağınız performans anakartınıza bağlıdır. Alırken en çok dikkat edilmesi gereken donanıma önemi en az demek hakaret olur.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
İşte budur ya
Aynı işlemciyi kullanıyoruz.
Forumda işlemcidaşımı görünce seviniyorum böyle :D

Herneyse konuya dönelim.
Anakartına baktım
İlk önce işlemciyi değiştirmen gerek
E2140 ile hangi parçayı değiştirirsen değiştir iyi performans alamazsın
Anakartın max. 1066 mhz destekliyormuş.
İşlemci olarak E7400 veya E7600 alabilirsin.
Ram olarak 2 tane 1 gb lik ram işini görecektir.
Ekran kartı olarak HD4830 güzel ekran kartıdır.

Tabii bunlar benim görüşüm.
Karar verecek olan sensin.

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Arkadaş ücret konusunda da ucuz söylemiş :) o yüzden 4000serisi Ati ekran kartında pahalı sayılabilir. ;)

addicted_c

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar alacağım ekran kartına karar verdim.Zotac 9500GT GDDR2 1GB 128 bit.Fiyatı 100 TL ve daha yukarı çıkmak istemiyorum.Ancak ram i 2gb 800 mhz mi almalıyım yoksa 2gb 667 mhz alıp mevcut 667 mhz 512 mb ram imle birlikte mi kullanmalıyım sizce? 2 gb lık 800 mhz ram alıp mevcut ram imi çıkartırsam anakartımla veya diğer parçalarla bir uyumsuzluk sözkonusu olabilir mi?

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Hayır aslında en önemli parça anakart. Bilgisayarınızda takabileceğiniz parçalar ve bu parçalardan alacağınız performans anakartınıza bağlıdır. Alırken en çok dikkat edilmesi gereken donanıma önemi en az demek hakaret olur.

önemi az çünkü en ekonomik anakartlar ile en pahalı anakartlar arasında overclock kapasitesi hariç büyük bir fark yok

addicted_c

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anakartım max. 667 desteklemesine rağmen ileride anakartı değiştireceğim için 800 mhz 2 gb kingston ram aldım.(tek modül) şimdilik 667 de çalışsın dedim ama taktım bilgisayar görmedi.eski ram i takıyorum oluyo birlikte takıyorum eskiyi görüyo sadece.eskiyi çıkarıp çalıştırınca monitöre görüntü gelmiyor.slotları da değiştirerek denedim ama nafile.sizce neden olabilir.Ram i doğru taktığıma da eminim.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Daha önceden başka konularda söylemiştim ama burda söylememişim
Şöyle bir durum var ;
Anakart üzerindeki tüm ramler aynı mhz'de olması gerek.Eğer tüm ramler aynı veri yolu genişliği (mhz)'e sahip değillerse sadece anakart üzerindeki en büyük mhz'ye sahip olan veya en küçük mhz'ye sahip olan ram çalışacaktır.Bazı durumlarda büyük mhz'ye sahip ramler anakart üzerindeki en küçük mhz ye sahip ram'le eşit mhz'ye gelir.
Sizde bu son bahsettiğim durum olmamış.
Umarım açıklayıcı olmuştur :)

addicted_c

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi ben 800 mhz ram i diğer ram i çıkartsam da çalıştıramayacak mıyım.değiştirirler mi ki şimdi bunu :D

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
667mhz olarak da çalışmayabilir. Anakart kitapçığı veya sitesinden desteklenen ram modellerine bakarsan kesin emin olabilirsin. Ram serisine göre anakartın desteklemediği yeni bir seri olması muhtemel.

addicted_c

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
artık bilgisayarım ram i görüyor.eskiden 512 mb ram im vardı şimdi 2gb fazladan var.ancak ben pek bir fark göremedim.acaba fazla bir beklentim mi vardı yoksa işlemcimin düşük seviyeli olmasından mı kaynaklanıyor? işelmcim e2140 intel dual core 1.60 ghz

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Arkadaşlar alacağım ekran kartına karar verdim.Zotac 9500GT GDDR2 1GB 128 bit.Fiyatı 100 TL ve daha yukarı çıkmak istemiyorum.Ancak ram i 2gb 800 mhz mi almalıyım yoksa 2gb 667 mhz alıp mevcut 667 mhz 512 mb ram imle birlikte mi kullanmalıyım sizce? 2 gb lık 800 mhz ram alıp mevcut ram imi çıkartırsam anakartımla veya diğer parçalarla bir uyumsuzluk sözkonusu olabilir mi?

eğer ki bütçeyi biraz zorlar 9600 GT alırsan ve işlemciyi biraz iyileştirebilirsen son çıkan oyunları orta-yüksek bir ayarda oynayabilirsin. Bütçeyi biraz aşarsın ama