Linuxta programlar calismiyor neyini seviyorsunuz?

Bu konuyu okuyanlar

erkek2

Asistan
Reaksiyon puanı
1
(ubuntuyu kasdediyorum sayilir). Biliyorum. Fakat programlar calismiyor. (calisan programlar var ama sonuc: COGU PROGRAMLAR CALISMIYOR ISTE!!!) live messenger calismiyor. pidgin var ama live messenger tadini vermez.

sonuc: linuxta programlar calismiyor. neyini seviyorsunuz?

Ben: Dizüstü bilgisayarim yavas oldugu icin sadece internet isim olursa kisa süreli hiz bakimindan kullaniyorum. UBUNTU Live cdsi hicbir live cdnin yapamadigini yapip dosyalarimi kurtarmisti. neydi o günler:mellow:

Hazir baslik acmisken sorayim. Antivirus kullanmak gerekiyor mu? Googleye baktim..

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
pardus'un içinde gelen bi nazar boncuğu var, söylediğine göre kem gözlerden koruyomuş, kaspersky gibi firmaların da linux için sürümleri var ama genel olarak gerek duyulmuyo antivirüs'e. neyini seviyosunuz yorumun için de seni sdn linuxçulara havale ediyorum onlar gerekli cevapları vericeklerdir :D

tipitip_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
windows'a windowsta çalışan programlara olan alışkanlığından sana kötü gelebilir ama bi alışsan bırakamazsın birazcık keşfetmen lazım ;)

pLaTooN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
whylinuxisbetter diye bir site vardı, bakmanı öneririm. Bende linuxa geçmeyi düşünüyorum :)

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
sen kalkıp da linux işletim sistemlerinde windows programları ararsan baştan kaybedersin.

ben Windows'ta bile pidgin'i kullanıyorum. Buna ne demeli???

Linux'ta Windows'taki programlar çalışmaz ancak aynı işi yapan daha iyi olan programlar da mevcut.
Why Linux is better
sitesine bir göz atmanı tavsiye ederim.

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
evet live messenger ve windows programları linuxta çalışmaz ya da windowsta ki gibi işlevsel olarak çalışmaz.Ama aynı şey tersinden de geçerli.mesela windowsta da compiz çalışmıyor.

Ayrıca her programın muadili fazlasıyla mevcut.pidgin yerine amsn,mercury,qnext vb. başka bir IM programı kullanmış olsaydın düşüncen değişirdi bence.çünkü pidgin daha çok metin tabanlı,çok protokolu destekleyen hızlı bir mesajlaşma isteyenlere uygundur.Ben msn için amsn kullanıyorum.görüntülü konuşma dışında live messenger'dan eksiği yok fazlası var. görüntülü konuşma içinse windowstayken bile msn kullanmıyordum.çünkü özellikle uzak mesafelerde (ör. ben malezyayla görüşüyorum sürekli) msn çokta performanslı değil.o yüzden skype kullanıyordum.ki skype'nin linux sürümü olduğu için sıkıntı çekmedim.

4 yıldır linux kullanıyorum henüz antivirüse ihtiyaç duymadım.bazen çeşitli firmaların çıkardığı antivirüsleri kurup deneme amaçlı taratıyorum.henüz siftahım yok.virüsle karşılaşmadım :D

Linuxu seviyorum.Çünkü linuxtayken bilgisayar kullanmanın gerçekte ne demek olduğunu hissediyorum.sisteme tamamen hakimim ve hiçbir problem çözümsüz değil.

her tür yazılım için onlarca seçenek var.görsel olarak windows yanından bile geçemez.program kurulumu çocuk oyuncağı.crack,serial derdi yok.bir sorunla karşılaştığında yardım bulabileceğin onlarca kaynak var.

kısacası linux=özgürlük.

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
evet live messenger ve windows programları linuxta çalışmaz ya da windowsta ki gibi işlevsel olarak çalışmaz.Ama aynı şey tersinden de geçerli.mesela windowsta da compiz çalışmıyor.

Ayrıca her programın muadili fazlasıyla mevcut.pidgin yerine amsn,mercury,qnext vb. başka bir IM programı kullanmış olsaydın düşüncen değişirdi bence.çünkü pidgin daha çok metin tabanlı,çok protokolu destekleyen hızlı bir mesajlaşma isteyenlere uygundur.Ben msn için amsn kullanıyorum.görüntülü konuşma dışında live messenger'dan eksiği yok fazlası var. görüntülü konuşma içinse windowstayken bile msn kullanmıyordum.çünkü özellikle uzak mesafelerde (ör. ben malezyayla görüşüyorum sürekli) msn çokta performanslı değil.o yüzden skype kullanıyordum.ki skype'nin linux sürümü olduğu için sıkıntı çekmedim.

4 yıldır linux kullanıyorum henüz antivirüse ihtiyaç duymadım.bazen çeşitli firmaların çıkardığı antivirüsleri kurup deneme amaçlı taratıyorum.henüz siftahım yok.virüsle karşılaşmadım :D

Linuxu seviyorum.Çünkü linuxtayken bilgisayar kullanmanın gerçekte ne demek olduğunu hissediyorum.sisteme tamamen hakimim ve hiçbir problem çözümsüz değil.

her tür yazılım için onlarca seçenek var.görsel olarak windows yanından bile geçemez.program kurulumu çocuk oyuncağı.crack,serial derdi yok.bir sorunla karşılaştığında yardım bulabileceğin onlarca kaynak var.

kısacası linux=özgürlük.

abi sen bitanesin ya :D

bi ara tanışalım seninle. Kenime çok yakın hissediyorum seni . . .

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
oyun olmadıkça linux sıfır
(not:şimdi sakın linuxte şu şu oyunlar var diyip kafamın tasını attırmayın, fifa2009, max payne 3, gta4 türlerinden bahsediyorum)

stttntnzn

Asistan
Reaksiyon puanı
2
oyun olmadıkça linux sıfır
(not:şimdi sakın linuxte şu şu oyunlar var diyip kafamın tasını attırmayın, fifa2009, max payne 3, gta4 türlerinden bahsediyorum)

herkes bilgisayarı senin gibi oyun amaçlı kullanmıyor :thumbdown:
oyun oynatmaktan başka işlevleri de var bilgisayarların :yes: ha illa oyun oynucam diosan ps3 bnce daha mantıklı. takılma sorunu olmas yeni donanım sorunu olmas her daim oynarsın hem de blu-ray oynatıcın olur :clap:

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
oyun için en iyi platform pc'dir
bunu yabancı forumlar dahi herkes diyor
bir tek bizim Türkler ps3 diyor
ps3 teki grafikler pc'nin yanına yaklaşamıyor ama
bilgisayarı alanların %80'i oyun oynuyor

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
kur kompizi bütün gün masaüstü sağa sola döndür msn grafik video işlerini unutursun zaman ihtiyacın kalmaz bir sağa bir sola linuxda çalışan en iyi program compiz compiz windowsdaki office msn internet explorer a photoshop a ve bildiğin bütün programlara tek başına muaddildir :D

dediğin gibi sevgili kardeşim linux programları amatördür profesyonel bir program bulman zor projeye başlanır ama %70 olasılıkla yarım kalır live messenger a denk gelebilecek bir iki program var ama henuz video/voice olayı pek iştah açıcı değil titretme özelliği var ama :D sende basarsin titreşimi :D ayrıca pidgin linuxda ve windows da kullanabileceğin en dandik im aracıdır tek özelliği çok fazla platform destekliyor olması irc gadugadu gtalk msn yahoo vs. ama bizim onlara ihtiyacımız yok :) adam gibi msn in yerini alabilecek bir programa ihtiyacımız var dimi eğer sabredersen 1 seneye kalmaz galaxium adlı program gelecek vaad ediyor hem video / voice probleminide ortadan kaldıracak bu programında gelişmesinde mono ( microsoft teknolojisinin yandan yiyerek linuxa port edilmesi olayı ) sayesinde oluyor :)

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
kur kompizi bütün gün masaüstü sağa sola döndür msn grafik video işlerini unutursun zaman ihtiyacın kalmaz bir sağa bir sola linuxda çalışan en iyi program compiz compiz windowsdaki office msn internet explorer a photoshop a ve bildiğin bütün programlara tek başına muaddildir :D

dediğin gibi sevgili kardeşim linux programları amatördür profesyonel bir program bulman zor projeye başlanır ama %70 olasılıkla yarım kalır live messenger a denk gelebilecek bir iki program var ama henuz video/voice olayı pek iştah açıcı değil titretme özelliği var ama :D sende basarsin titreşimi :D ayrıca pidgin linuxda ve windows da kullanabileceğin en dandik im aracıdır tek özelliği çok fazla platform destekliyor olması irc gadugadu gtalk msn yahoo vs. ama bizim onlara ihtiyacımız yok :) adam gibi msn in yerini alabilecek bir programa ihtiyacımız var dimi eğer sabredersen 1 seneye kalmaz galaxium adlı program gelecek vaad ediyor hem video / voice probleminide ortadan kaldıracak bu programında gelişmesinde mono ( microsoft teknolojisinin yandan yiyerek linuxa port edilmesi olayı ) sayesinde oluyor :)

Ciğer beğenmeyen bir kedi geldi aklıma nedense :D

Linux dağıtımlarının günümüze göre düşük sayılabilecek konfigurasyona sahip bilgisayarlarda (şekil.a benim laptop :D ) grafiksel işlemleri takır takır yapmasına rağmen windowsun en yaygın kullanılan sistemi xp'de bile aynı performansı verememesi zorunuza mı gidiyor?Anlamış değilim.

Compiz sadece küpten ibaret değil.Kullanımı kolaylaştıran ve windowsta nedense olmayan birçok faydalı plugin barındırıyor.Örneğin pencereleri göster eklentisi.

İşletim sisteminin iyi ya da kötü olması kişisel ihtiyaçla alakalıdır.Ve windows benim istediğim özelliklere sahip değil.Çoklu masaüstü yok.paket yöneticisi yok.O çok övdüğünüz live messengeri bile standart olarak tek kişi kullanabiliyor.

Linux'ta profosyonel program yok demişsin.Ama nedense gimp,blender,open office dünyanın birçok ülkesinde bir çok ciddi kuruluş tarafından kamu kurumlarında ve ticari işletmelerde kullanılıyor.

Microsoft ise parayla satmasına rağmen onlarca kısıtlama getiriyor.Örnek mi:
geçenlerde bir okulda vista home basic yüklü bir bilgisayara format atmak için çağrıldım.öğretmenlerden biri sistemin hem ingilizce hem de türkçe olmasını istedi.Aa o da ne,meğerse home basic çoklu dil desteğini desteklemiyormuş.Sebeb ne ola ki?Gerçi windowsta her işlemde olduğu gibi kaçak göçek hallettik ama sistemin doğal yapısına aykırı olduğu için ufak tefek sorunlar yaşanıyor.

velhasıl windowsun oyun dışında üstün olduğu (ki oda windows nedeniyle değil oyun üreticileri nedeniyle) bir alan gösterin bırakayım linuxu :D

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
bkz. wine
bu emülatorle istediğin çoğu programı çalıştırabilirsin.ben mesela pardus ta fifa 2009 counter strike zoo tycoon 2 oyunlarını oynuyorum.ayrıca PS gibi olmazsa olmaz programlarda linux ta çalışıyo çalıştıramazsan bile gimp gibi açık kaynak kodlu programlar var.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
hobe masic desteklemiyorsa basacan parayı home premium alacan kaçak köçek uğraşmaya gerek yok :)

düşük konfigrasyon diyorsun da sen open office açıp 20 mb lik bir elektronik tabloda çalışmadın heralde :D blender felan demişsin blender dediğin şeyi geliştiricilerinden başka kimse kullanmıyor :D 100 tane animasyon studyosu gezsen belki 1 tanesi kullaniyordur :D oda deneysel hani neymiş bi bakalim demek için maya denilen bişey var canim kardeşim blender nedir ;) gimp e sıra gelince daha öncede söylemiştim photoshop un sadece ph si olabilir :) öteye gidemez şu haliyle Linuxda çalışan ticari uygulamalar haricindeki uygulamalar herzaman sınıfta kalır ( sunucu uygulamalarını buna dahil etmiyorum ) daha yeni yeni bir pazar oluşuyor ticari uygulamalar içinde gelecekte iyi olabilir herşey değişebilir ama şu an için ki benim için şu an yani şimdi önemlidir linux 0 (sıfır) ın sistemidir masaüstünde bunlari kullanici olarak söylüyorum hani kullanmayan windows microsoft fanatiği bir adamın cümleleri olarak algilamayin.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Kullandığım programlar Windows'ta çalışmıyor nasıl kullanıyorsunuz?

Sürekli Linux kullanan biri böyle bir soru sorsa ne dersiniz. Linux yetim evlatmış gibi konuşuyorsunuz. Linux ayrı Windows ayrı.

Ben uzun süredir tüm işlerimi Ubuntu'dan hallediyorum. Bana lazım olan her şey var hatta çok fazlası da var.

"Ben Linux'a geçeyim Windows'un aynısı olsun sadece virüs girmesin" diyorsanız ben o Linux'u kullanmam.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
Linux dandik sistem, virus bile çalıştıramıyor :D

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Linux dandik sistem, virus bile çalıştıramıyor :D
Virüsler Windows için yazıldığından olmasın :D Ayrıca sen Microsoft'ta mı çalışıyorsun? Linux'u her konuda kötüleyip Windows'ta kalın diyorsun ya ondan sordum :D

hellmarch

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Yarın bir gün mac'te programlar çalışmıyor neyini seviyorsunuz? diye konu açacaklar diye çok korkuyorum. Gerçi açmazlar ya para bayılıyorlar o kadar. Linux'a da o kadar para verseler böyle ilginç(!?) sorular sormazlar heralde.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Virüsler Windows için yazıldığından olmasın :D Ayrıca sen Microsoft'ta mı çalışıyorsun? Linux'u her konuda kötüleyip Windows'ta kalın diyorsun ya ondan sordum :D

Yok ben öğrendim onun niye Linux'a attığını. Bence o şimdi bile Linux kullanıyor ama birileri onu bozmuş olmalı :)

Haps kızma bana _paco_ böyle dedi. :D

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
hobe masic desteklemiyorsa basacan parayı home premium alacan kaçak köçek uğraşmaya gerek yok :)

düşük konfigrasyon diyorsun da sen open office açıp 20 mb lik bir elektronik tabloda çalışmadın heralde :D blender felan demişsin blender dediğin şeyi geliştiricilerinden başka kimse kullanmıyor :D 100 tane animasyon studyosu gezsen belki 1 tanesi kullaniyordur :D oda deneysel hani neymiş bi bakalim demek için maya denilen bişey var canim kardeşim blender nedir ;) gimp e sıra gelince daha öncede söylemiştim photoshop un sadece ph si olabilir :) öteye gidemez şu haliyle Linuxda çalışan ticari uygulamalar haricindeki uygulamalar herzaman sınıfta kalır ( sunucu uygulamalarını buna dahil etmiyorum ) daha yeni yeni bir pazar oluşuyor ticari uygulamalar içinde gelecekte iyi olabilir herşey değişebilir ama şu an için ki benim için şu an yani şimdi önemlidir linux 0 (sıfır) ın sistemidir masaüstünde bunlari kullanici olarak söylüyorum hani kullanmayan windows microsoft fanatiği bir adamın cümleleri olarak algilamayin.

parasını vereceksen business bile alırız seni mi, kıracaz :D

openoffice'e gelince 1 ve 2 de bende gıcık oluyordum ama 3 için aynı şeyi söyleyemem.son 15 gündür bitirme çalışması nedeniyle hayatım boyunca kullanmadığım kadar open office kullandım.ve yavaş olacak diye kendimi şartlandırmama rağmen office 2003'te görmediğim performansı yaşadım.ve doğru tercih yaptığım için kendimi tebrik ettim :D

blender'ı sen beğenmiyor olabilirsin.Ama pixar kullanıyorsa vardır bi hikmeti değil mi?sonuçta animasyonda bir numara adamlar.

gimpe gelince photoshop yüksek ücretli bir program olmasına rağmen gimpin 10'da biri etmez bence.bir kere arayüzü kullanışlı değil.dedim ya bilgisayar kullanma kişiseldir diye.benim kişisel fikrim bu.ben yararlılığa bakarım.işimi görüyormu diye.ve fazlasıyla görüyor.

kullanım oranı,kolaylık felan beni çok ilgilendirmiyor.Eğer birgün linux windows gibi olursa yani sisteme müdahele etmeme izin vermezse,driverlar sorun olursa vb. başka sisteme geçerim nasılsa herzaman bu camiada bilgisayar konusunda deliler olacaktır.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
yusufsan kimse bozmadı, ama _paco_ ile yaptığın konuşmalar _paco_ ve senin aranda kalsın :D lasvegasta olan lasvegasta kalır misali :D

gelelim mac e macde programlar çalışmıyor diye bir soru gelmez valla microsoft office in mac versiyonu windows versiyonundan bile güzel :) messenger i wlm den daha gösterişli

adoen

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşalar tartışmalar baya hararetli şekilde sürüyor. Bende linuxun gelişmesi taraftarıyım ama oyun oynadığım için mecburen windows kullanıyorum.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
yusufsan kimse bozmadı, ama _paco_ ile yaptığın konuşmalar _paco_ ve senin aranda kalsın :D lasvegasta olan lasvegasta kalır misali :D

gelelim mac e macde programlar çalışmıyor diye bir soru gelmez valla microsoft office in mac versiyonu windows versiyonundan bile güzel :) messenger i wlm den daha gösterişli

Mac'in görselliğini çok övüyorlar ama parası da iyiymiş. :)

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
pixar in blender kullandığına ancak gözümle görürsem inanirim adamların kendi sistemleri dururken blender la işmi yaparlar :) pixar dediğin şirket steve jobs un şirketi ve maya kullaniyorlar

anarchst

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
yeterince araştırma yapmadan konu açılmış. Wine

sana tavsiyem bu uygulamayı incelemen. zira bu küçük yardımcı afacan sayesinde windows için yapılmış bir çok uygulamayı (office ve directx dahil) linuxda çalıştırabiliyoruz. ayrıca çok sayıda oyunda var...

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
Mac'in görselliğini çok övüyorlar ama parası da iyiymiş. :)

iyi bir dell marka dizüstü bilgisayarla aynı fiyat neredeyse hatta bi yolunu bulup abd de yaşayan bir arkadaşıan getirtirsen çok daha ucuza gelir gittigidiyor da bir eleman var getirip burda uygun fiyata satiyor bilgin olsun.
mac hem görsel olarak harika hemde sistem olarak harika GNU araçları apple teknolojisi birleşince MacOS X gibi bişey çıkmış ortaya 3 ay önce beyaz apple imi sattim yenisini almak için ama henuz bir numara yok :) dolar biraz aşağı gelsin bakalim

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
yeterince araştırma yapmadan konu açılmış. Wine

sana tavsiyem bu uygulamayı incelemen. zira bu küçük yardımcı afacan sayesinde windows için yapılmış bir çok uygulamayı (office ve directx dahil) linuxda çalıştırabiliyoruz. ayrıca çok sayıda oyunda var...

sen wine kullanarak windows live messenger i çalıştır camera ve ses iletişimini sağla sonra wine ile herşey oluyor de :)

anarchst

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
sen wine kullanarak windows live messenger i çalıştır camera ve ses iletişimini sağla sonra wine ile herşey oluyor de :)

çok sevdiğiniz microsoft wlm için bir kod gömmüş wlm içine başka platformlarda çalışmasını zorlaştırmak için. bu sebeple sorun çıkarıyor. ama zaten msne çok fazla alternatif var hatta dmsn sayesinde bizi engelleyenlerle bile konuşmayı öğrendik. yani bırak şimdi windowsculuk yapmayı her sorunun tamamlandı bir msn mi eksik kaldı yani bumudur...

bovocox

Asistan
Reaksiyon puanı
0
windowsa alışmıs birinin linux kullanması çok zor gelir