Windows 7 Türkçe yama ekleme

Bu konuyu okuyanlar

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar yine bi bomba konuyla burdayım :)

böyle bi konu biraz geç oldu ama idaredin ;)

Windows 7 Türkçe yama ekleme

1. Neler gerekli:

1. Hazırlık
- Herhangi bir yerde bir klasör oluşturun, kolaylık açısından ismini kısa tutun, adını Türkçe karakter yapmayın, mesela ben F sürücüsünde 7WORK isimli bir klasör oluşturdum, siz kendi diskinizin adına dikkat edin, benimki F: \7WORK

• Şimdide 7WORK klasörünün içine "DVD", "WIM" ve "LP" adında 3 klasör daha oluşturun.
  • GImageX programını "F:\7Work" klasörünün içine çıkartın, adını install olarak değiştirin..
  • ImageX_x86 / ImageX_x64 programını "F:\7Work" klasörünün içine çıkartın.
  • Windows 7 DVD sinin tüm içeriğini "F:\7Work\DVD" içine kopyalayın.
  • Dil dosyanızı (lp.cab) F:\7Work\LP" klasörü içine atın.

Şimdi şu şekilde bir klasör yapımız olmuş olması gerekir..

F:\7Work
----[DVD] --> Windows DVD’sindeki tüm dosyalar.
----[install] --> GImageX programının içeriği, isterseniz klasör adını daha stabil olması açısından GImageX yapabilirsiniz.
----[LP] --> dil dosyanız
----[WIM] --> III. Kısımda anlatılacak olan install.wim içeriği
----imagex.exe
----intlcfg.exe
----vsp1cln.exe
---- wimfltr.inf
----wimfltr.sys
----wimgapi.dll

Şimdi Windows 7’yi modifiye etmek için tüm gerekli şeylere sahibiz.

1. En zor bölümler (Bu kısımları dikkatlice okuyup uygulayın) 1. bölüm – install.wim içine dil paketi eklenmesi

• GImageX programını çalıştırın
  • Mount tabına tıklayın
  • "Mount point" kısmının karşısındaki Browse butonuna basıp "F:\7Work\WIM" klasörünü seçin.
  • Şimdide Source karşısındaki Browse butonuna tıklayıp "F:\7Work\DVD\sources\install.wim" dosyasını seçin.
  • Image ayarını 4 yapın.
  • "Read and write" ayarını işaretleyin.
  • Son olarak Mount butonuna basın. Bu işlem pc hızınıza bağlı olarak biraz uzun sürebilir, çünkü install.wim içindeki tüm dosyalar daha önce oluşturduğumuz “F:\7Work\WIM” klasörüne kopyalanacaklar. Hiçbirşey yapmadan bekleyin, işlem bitince Close butonuna tıklayıp GImageX programını kapatın, istemiyorsanız açık bırakabilirsiniz.

2hposiu.jpg

• Sonraki adımlar
Dil dosyasını entegre edelim. Komut satırını administrator olarak açın, "F:\7Work" klasörünün içine girerek aşağıdaki kodu yazın.

DISM.exe /Image:F:\7Work\WIM /Add-Package /PackagePath:F:\7Work\LP\lp.cab

Dism.exe windowsun bir parçasıdır ve "C:\Windows\system32" içinde bulunur, (x64 lerde "C:\Windows\SysWOW64" içinde bulunur)

Bu işlem oldukça uzun sürebilir, hiçbirşey yapmadan bekleyin..

İşlem bitince şu mesajı göreceksiniz

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 6.1.7077.0

Image Version: 6.1.7077.0

Processing 1 of 1 - Adding package Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package
~31bf3856ad364e35~amd64~fr-FR~6.1.7077.0
[==========================100.0%==========================]
The operation completed successfully.

F:\7Work>

• Sonraki adım
Şimdi kendi dilimizi varsayılan yapacağız, komut satırına geri dönün ve şu komutu yazın.

intlcfg.exe -all:tr-TR -image:F:\7Work\WIM

sonuç aşağıdaki gibi olmalı

Input locale has been set to: tr-TR
System locale has been set to: tr-TR
User locale has been set to: tr-TR
UI language has been set to: tr-TR

Şimdide yeni bir "lang.ini" dosyası oluşturacağız. Aşağıdaki kodu aynen yazıp enterlayın

intlcfg.exe -genlangini -dist:F:\7Work\DVD -image:F:\7Work\WIM

“ Y” tuşuna basıp eski lang.ini dosyasının üstüne yazdırın. Yani çıktı şu şekilde olmalı

Are you sure you want to overwrite the existing Lang.ini file? (Y/N): Y

A new Lang.ini file has been generated

Ve final, şimdi varsayılan olarak kurulacak kur dilini ayarlayalım. Komut satırına şunu yazıp enterleyin…

intlcfg.exe -defaultlang:tr-TR -dist:F:\7Work\DVD

Ve aşağıdaki gibi varsayılan dili “Y” tuşu ile onaylayın..

Are you sure you want to overwrite the existing Lang.ini file? (Y/N): Y

The default language in Lang.ini file has been updated to: tr-TR

Ve sona geldik…

GImageX programına geri dönün ve "Commit Changes" yazan yeri işaretleyin (eğer işaretlemezseniz yaptığınız hiçbir işlem kaydolmaz)

Son olarak "R/W F:\7Work\WIM F:\7Work\DVD\sources\boot.wim 2" üstüne bir kere tıklayıp mavi olmasını sağlayın, daha sonra "Unmount" butonuna tıklayıp bitirin…

Artık elimizde yepyeni bir boot.wim dosyası var, WIM klasöründeki tüm dosya ve klasörler silinmiştir.

Şimdi yeni boot.wim, install.wim ve lang.ini dosyasını winodws 7 DVD sine entegre edebilirsiniz.

Ben bunun için ultraiso programını kullanıyorum, eski iso dosyamı ultraiso ile açıp içindeki her şeyi siliyorum, daha sonra "F:\7Work\DVD" içindeki her şeyi içine yapıştırıp farklı isimle kaydediyorum…

kaynak : Bi arkadaşımın -ŞU- sitenin Türkçeye çevrilmiş halidir, denemiştir

şahsen bu yöntemle yapılmış Windows 7 7100 sürümünü kullanıyorum

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çok güzel anlatmışsın ama GImageX 2.0.15 Beta programı için verdiğin link ölü

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
selam bu türkçe yama
build 7000 için de uyar mı deneyen var mı?

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
get right ile indirmeye çalışıyorum ama olmuyor yaw

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
gimax programını çalıştırdım ama wımgapı.dll bulunamadı diyor.ne yapmam lazım

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Turkce yapmak isteyenler icin onemli uyari:

1- DVD ve Wim klasorlerini ayri suruculerde yaptiginizda olusturulma suresi oldukca kisalir.
2- Birden fazla Dil paketi ekliyorsaniz ornejk: tr-TR, nl-NL, fr-FR gibi alt klasorler olusturmaniz isinizi kolaylastirir.

Son olarak Vlite programi denemelerini yapacagim basarili olursa bu isi daha kolay yoldan halletme imkanimiz olacaktir.[/B]

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
aman vlite deneme 100 deneyenden 1 kişi memnun degil

hitman27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
krdes gimagex programindan sonra dil dosyasini entegre etme kismini biraz ayrintili anlatabilirmisin komut satiri derken msdos mu kastettin

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
windows'u ingilizce yükledikten sonra güncellemeleri açın.

özel güncelleşmelerden dil paketi seçin. oradan Türkçe'yi kurun. bilgisayarı yeniden başlatın.

daha sonra denetim masasından bölge ve dil seçeneklerine gelin.

işletim sistemi dilini Türkçe yapın. uyarıya istinaden oturumu kapatıp açın.

alın size Türkçe Windows 7 :D :D :D

catli42

Asistan
Reaksiyon puanı
0
güzel bir calisma tebrikler ama resimli sekilde anlatilirsa daha cok mükembel olur diye düsünüyorum ama yinede cok güzel bir calisma ama resimli sekilde olursa dosyalarin isimleiylen 1.2.3 gibi olursa cok cok mükembel olur diye düsünüyorum yinede cok güzel

basarilar

BeyaZayeB

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
7600 e denedim olmadı...

Herşeyi harfiyyen yaptım ama sonuç hüsran
oluşturduğum imaj dosyasını vitrualbox ile sanal makinaya yükledim ama hala dil ingilizce..

hukumran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

özel güncelleşmelerden dil paketi seçin. oradan Türkçe'yi kurun. bilgisayarı yeniden başlatın.

Dostum sırf sana teşekkür etmek için bu foruma üye oldum:)
windows 7 10 dk da sayende türkçe oldu :D

7600 e denedim olmadı...

Herşeyi harfiyyen yaptım ama sonuç hüsran
oluşturduğum imaj dosyasını vitrualbox ile sanal makinaya yükledim ama hala dil ingilizce..

Boşuna yorulmuşsun dostum small_hayta nın dediği şey en doğal ve en kolay yol niye inanmadınızki illa herşey zor yoldanmı olur :)

alper_42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

sere

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar aşağıdaki linkte konuyu izah ettim, sayın adminimiz vermiş, ancak ilk sayfada verdiği iki aşamalı uygulamanın sadece birinci aşaması, linki inceleyin iki aşamada var, ayrıca sayfanın altında düzeltmem de mevcut, win 7 sürümlerine tek tek türkçe dil ekleme uygulaması

http://forum.shiftdelete.net/windows-7/93470-windows-7-rtm-dil-paketi-entegre-etme-sorunu.html

buradan nasıl yapıldığını okuyabilir, deneyebili

SİSTEM BELİRTİLEN YOLU BULAMIYOR DİYOR HER DEDİĞİNİ YAPTIM BÖYLE BİR HATA VERDFİ. mOUNT ETMİYOR BİR TÜRLÜ

alper_42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar aşağıdaki linkte konuyu izah ettim, sayın adminimiz vermiş, ancak ilk sayfada verdiği iki aşamalı uygulamanın sadece birinci aşaması, linki inceleyin iki aşamada var, ayrıca sayfanın altında düzeltmem de mevcut, win 7 sürümlerine tek tek türkçe dil ekleme uygulaması

http://forum.shiftdelete.net/windows-7/93470-windows-7-rtm-dil-paketi-entegre-etme-sorunu.html

buradan nasıl yapıldığını okuyabilir, deneyebili

SİSTEM BELİRTİLEN YOLU BULAMIYOR DİYOR HER DEDİĞİNİ YAPTIM BÖYLE BİR HATA VERDFİ. mOUNT ETMİYOR BİR TÜRLÜ

sistem belirtilen yolu bulamıyor diyorsa dikkat edilecek hususlar:
1- 7work klasörünü açtığınız sürücüye dikkat edin
2- komutlarda aradaki E: olan sürücü adıdır, siz 7work klasörünü hangi sürücüye açtıysanız onu yazmanız lazım, d sürücüsünde ise orayı ve diğer E: olanları D: olarak değiştirerek yapmalısınız.

sorun çözülecektir.
===================================================================
peki niye türkçe dil paketini kendimiz eklemeliyiz, o kadar eklenmiş halde indirime sunulanlar var.
Benim acizane tavsiyem ise, kendiniz orjinal indirin ve Türkçe dil paketiniz kendiniz entegre edin, tertemiz bir kurulum dvd.niz olsun, orjinal olduğunu neredenmi bileceksiniz

SHA1 değeri 32 bit sürümler için
SHA1: 5395DC4B38F7BDB1E005FF414DEEDFDB16DBF610

64 bit sürümler için
SHA1: 326327CC2FF9F05379F5058C41BE6BC5E004BAA7

olur. işletim sistemi üzerinde en ufak bir oynama yapılmış ise bu değerler değişmektedir. mesela siz ei.cfg dosyasını sildiğinizde bile değişmektedir. Peki bu değerleri nasıl kontrol edeceğiz derseniz tavsiyem HashTab Setup isimli programdır. bunu kuruyorsunuz ve dosyaya sağ klik. özellikler yaptığınızda orada bir tab oluşturuyor ve orada gösteriyor, sistem diliniz türkçe ise türkçeyi de destekliyor.
Dediğim gibi tavsiyem orjinal msdn sürüm indirip türkçe dili kendiniz entegre edin ve temiz bir kurulum dvd.niz olsun,

mustafa576

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
emeği geçen herkese teşekkürler. mükemmelsiniz. öpüyorum hepinizi :)

ahmedatas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

teşekkürler bu yol basit ve anlaşılır umarm bende becerebilirim..:thumbup1: paylaşım için sağol..