Pc Açılma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

bayrak01

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Pc de bı sorun var çozemedım açılma dugmsıne basınca açılmıyo kendı kendıne bır sure sonra açılıyo neden hemen açılmıyo

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Kardeş düğme içerde mi kalıyor yani basılı şekilde mi kalıyor?Bastıktan sonra geri gelmiyor mu yani?

bayrak01

Doçent
Reaksiyon puanı
2
normal dugme dugmede sorun yok basıyosun dugmeye açılsındıye 5 dk sonra açılıyo pc

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Nasıl ya :S
4-5 saniye olanı gördüm psu'dan dolayı ama senin gibisine ilk defa rastlıyorum

GİGABYTE2

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bios ayarlarından PSU ile alakalı bir ayar deişmiş olabilir BİOS'dan (Load default settings.) yapıp fabrika ayarlarına döndür. Olmazsa varsa imkânın PSU baska pc de dene. PSu dan da olabilir.Denemeden bişey çözemezsin.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Jumperden bios'u sıfırlaman daha kolay olacaktır ;)
Onu bir dene

GİGABYTE2

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Elektrik gidip geldiği zaman veya kasa güç kaynağına bağlı olan güç kablosunu çekip taktığınız zaman sisteminiz kendiliğinden çalışmaya başlayabilir. Bu, bir sorun olmamakla beraber anakartın BIOS'u tarafından değiştirilebilen bir özelliktir.

Bazı anakart markaları tarafıdan "Restore on AC Power Loss", bazıları tarafından "Power Fail Status" veya benzer şekilde ifade edilen bu özellik, sisteme gelen elektrik kesildiğinde ve tekrar geldiğinde, güç kaynağının sisteme tekrar güç verip vermeyeceğini belirliyor. Sürekli çalışması gereken sistemlerde, elektrik gidip gelse bile bu özellik sayesinde sistem otomatik olarak tekrar çalışır ve sistem kaldığı yerden çalışmaya devam eder.

Bu özelliği değiştirmek için anakartınızın BIOS'una girip, güç yönetim seçeneklerine (Power Management Setup) girmeniz gerekiyor. Burada "Restore on AC Power Loss" veya "Power Fail Status" şeklinde bir ayar menüsü göreceksiniz. Bu özelliğe ait genelde 3 seçenek vardır:

* Always off: Elektrik kesilip gelse veya güç kablosunu çıkartıp taksanız bile sistem kapalı kalmaya devam edecektir. "Sistemim kendiliğinden açılıyor" şikayetinde bulunan kullanıcılar bu seçeneği kullanmalıdır.

* Always on: Sistem kapalıyken bile elektrik kesilip gelse veya güç kablosunu çıkartıp taksanız, sisteme otomatik olarak elektrik verilecek ve çalışmaya başlayacaktır.

* Last State: Eğer sisteminiz açıkken elektrik gidip gelirse ve güç kablosunu çıkartıp takarsanız, sistem tekrar açılacaktır. Ama sistem kapalıyken elektrik gidip gelirse veya güç kablosunu çıkartıp takarsanız sisteme elektrik verilmeyecektir; yani sistem otomatik açılmayacaktır.

Aşağıda, ABIt ve MSI anakartların BIOS'undaki güç yönetim seçeneklerinden alınan görüntüleri görüyorsunuz:

img-resized.png
Küçültme: Orjinal boyuta oranı: %89. [ 575 x 462 ] - Orjinal halini görmek için tıklayın
powerloss-abit.jpg

ABIT

img-resized.png
Küçültme: Orjinal boyuta oranı: %89. [ 575 x 436 ] - Orjinal halini görmek için tıklayın
powerloss-msi.jpg

MSI
umarım yardımcı olur.

bayrak01

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bios ayarlarından PSU ile alakalı bir ayar deişmiş olabilir BİOS'dan (Load default settings.) yapıp fabrika ayarlarına döndür. Olmazsa varsa imkânın PSU baska pc de dene. PSu dan da olabilir.Denemeden bişey çözemezsin.

BİOS'dan (Load default settings.) yaptım zaten o oto off yapmıs power ı ama hala aynı sorun devam edıyo

Ugur.pc

Profesör
Reaksiyon puanı
5
power supply yetersiz geliyor olabilir değiştirmeyi dene

bayrak01

Doçent
Reaksiyon puanı
2
power supply yetersiz geliyor olabilir değiştirmeyi dene
power supply degıstırdım ama soyle bısıy oldu pc dugmesıne basıyorum 5sn sonra hemen kapatıyo kendını ana kartın elektrık kablosunu takınca kapatıyo kendını 5 sn sonra nedendır

Ugur.pc

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Ide kablolarının tamamını doğru ve tam taktığına eminmisin? Power suppyl de hepsinin yerleri ve ana karta giden yerler farklıdır bence ide kablolarini tekrar bir kontrol et bazı arkadaşlar bios demiş eğer biosu default yaptıysan sorun vermemesi lazımdı ama hala veriyorsa ya donanımsal bir sorun var yada ide kabloları yanlış yada eksik bağlanmış

Son mesajlar