Ubuntuda Live CD yapmak ( Resimli Anlatım )

Bu konuyu okuyanlar

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Arkadaşlar benim uzun süre aradığım ararken başıma gelmeyen kalmadığı için lanet ettiğim programı henüz buldum ve live cd yapmak isteyen arkadaşlar içinde bu konuyu açtım.

Nedir bu live cd ?

Live CD bilgisayar ve cd üzerinde değişiklik yapmadan, bilgisayara kurmadan ubuntuyu kullanma imkanı sağlayan ve aynı zamanda kullanırkende bilgisayara kurma imkanı sağlayan halk dilinde yükleme cd sidir :)

Bu program ne işe yarar ?

Bu programı şuan kullandığınız , temaları değiştirdiğiniz, programlar yüklediğiniz sisteminizi live cd yapmanızı sağlar. kısacası nereye giderseniz gidin başka bilgisayarda bu cd yi çalıştırdığınızda yüklediğiniz programlar kurduğunuz paketlere kadar herşeyi cd içinde olacaktır ve kurduğunuz zamanda kendi bilgisayarınızdan farksız olacaktır. Bazı arkadaşlar bunu sistem yedeği almak içinde kullanıyor ! Bencede mantıklı.

link : SourceForge.net: Ubuntu Customization Kit: Files

buradaki deb paketini indirip kurunuz...

uck1.png

Ubuntu Customization Kit Programını açalım...

uck2.png

Cd ye hangi dilleri yerleştireceğinizi seçiniz ( bundan önce bir pencere çıkıyor kapat diyin)..

uck3.png

Cd başlatıldığında hangi dil olacak ..

uck4.png

Cd ye hangi masaüstlerini yüklemek istediğinizi seçin..

uck5.png

Orjinal ubuntu .iso muzu gösterelim.

uck6.png

Cd niz için isim girin..

uck7.png
uck7.png

...

uck8c.png

Wine veya benzer programlar yüklü ise içine yüklediğiniz windows programlarının silinmesini (cd den ) istiyormusunuz. no derseniz kalacaktır..

uck9.png

Yönetim şifremizi girelim.. Biraz bekleyeceğiz 15 - 20 dk sürebilir..

uck10.png
uck10.png

işlemler bittikten sonra /home/.../tmp/remaster-new-files/ klasörünün içindeki iso dosyasını cd ye yazalım..

uck11.png

uck12.png

yazdırma işlemi bittiğinde live cd miz hazır demektir güle güle kullanın :)

Emeğe Saygı..

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
başlık istek üzerine değitirlmiş ve konu taşınmıştır...

güzel anlatım olmuş teşekkürler ;)

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Ubuntu da bu özellik kurulum cd sinde mevcut bunlara gerek yokki. Kurulum cd sini takın ilk seçeneği seçin live cd ile açmış olursunuz bilgisayarı.

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
başlık istek üzerine değitirlmiş ve konu taşınmıştır...

güzel anlatım olmuş teşekkürler ;)

Teşekkür ederim..

Ubuntu da bu özellik kurulum cd sinde mevcut bunlara gerek yokki. Kurulum cd sini takın ilk seçeneği seçin live cd ile açmış olursunuz bilgisayarı.

Konuyu anlamamışsın galiba ubuntunun orjinal live cd sinde mesela benim kullandığım Geany programı kurulu gelmiyor. Sende geliyormu yada emesene veya aMSN ??

bunları yükleyip bu işlemleri yaptıktan sonra live cd nin içinde bu programlarda olacaktır..

sen konunun sadece live cd yapmak kısmını almışsın ubuntunun her cdsinde menüyü açtığınız zaman zaten "Hiç bir değişiklik yapmadan ubuntuyu deneyin" seçeneği var. bizim amacımız yüklediğimiz programlarda içinde olsun. Sistem yedeği almak gibi düşün...

CideLiBurak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
GüzeL Paylaışm Olmuş ama bunda yanlışlık var..
Dil seçeneklerinden sonra gelen 2 soru olacaktır. İlk gelen soruya " yes " ikinci gelen soruyada no demek gerekir..Çünkü eğer live Cd ' nin içine program yüklemek istiyorsak ilk gelen soruya yes dersek.karşımıza konsol gelir.ancak ve ancak bu şekilde yaparsak live CD ' nin içinde yüklü paketler olur..
Karşıma gelen konsola ÖRNEK; " apt-get install geany veya apt-get install wine " gibi
:D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Duvar kağıdının nerden buldun ''Şüpeeer'' :D

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
GüzeL Paylaışm Olmuş ama bunda yanlışlık var..
Dil seçeneklerinden sonra gelen 2 soru olacaktır. İlk gelen soruya " yes " ikinci gelen soruyada no demek gerekir..Çünkü eğer live Cd ' nin içine program yüklemek istiyorsak ilk gelen soruya yes dersek.karşımıza konsol gelir.ancak ve ancak bu şekilde yaparsak live CD ' nin içinde yüklü paketler olur..
Karşıma gelen konsola ÖRNEK; " apt-get install geany veya apt-get install wine " gibi
:D

:) ben bunları bir yerden hatırlıyor gibiyim cideli çok zekisin benim aklıma gelmedi bu :) yapabildiysen resimleri bekleriz :D ..

apt-get install geany veya apt-get install wine bunları uygula ve resimleri koy :)

evet yanlışlık var en kısa zamanda düzeltilecek..

Eline, emeğine sağlık ama avatar benimdi :)

napiym benimki çok küçüktü seninkini beğendim arakladım işte :D yeniside güzelmiş :D

Duvar kağıdının nerden buldun ''Şüpeeer'' :D

duvar kağıdını SDN haber bölümünde duvar kağıtları vardı ordan aldım hala mevcuttur sanırsam. biraz ara bulamazsan ben burada paylaşayım..:)

Son mesajlar