Gerçek İslam: Şeytan Taşlamak din mi yoksa gelenek mi?

Bu konuyu okuyanlar

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar,
Forumdaki bazı üyelerin nedense ısrarla din dışı ya da ateist olarak lanse etmesine rağmen ben bu memleketin büyük çoğunluğu gibi Allah'a İslam dini ile inanan ve bağlanan bir müslümanım.

Fakat körü körüne inanmak yerine mantıkla ve akılla arayarak bulmak ve emin olmak istiyorum çünkü din içine insan tarafından nifak, çıkar ve hurafe sokulduğunda gerçek manasını yitirdiğini düşünüyorum.

Bu başlığı bir soru sormak ve buna cevap aramak için açtım. Allah şahidimdir ki Bu başlık üzerinden İslam'a saldırmak ya da küçümsemek gibi bir niyetim asla yoktur.

Her yıl Hac vazifesini yerine getiren binlerce kişi tarafından yapılan bir "Şeytan Taşlama" uygulaması mevcut. Özellikle izdiham anlarında pek çok kişinin öldüğü (2004'de 244 kişi) bu uygulamanın gerekliliğini biraz sorgulamak istedim ve biraz araştırdım. Okuduklarım yanlış olabilir ve bunun düzeltilmesi için bu konuyu açtım. Okuduğuma göre orada taşlanan "menat" adında bir iblismiş ve putperestlik döneminde Kabe'ye hacca gelen putperestler tarafından yine taşlanarak tapınılırmış.

Hişam Bin El-Kelbi'nin putlar kitabında bahsedildiği şekliyle:

tüm bu putların en eskisi menattı. bazı araplar çocuklarını abdmanat ve zeyd manat olarak isimlendirirlerdi. mekke ve medine arasında, al-mushallal çevresindeki sahilde bir tapınağı vardı. tüm araplar ona saygı gösterir ve kurban sunarlardı. evs ve hazrec kabileleride ona saygı gösterir ve kurban sunarlardı. evs, hazrec ve yesrib insanlarına bağlı diğer kabileler için onun tapınağına hac ziyaretinde bulunmak, kurban sunmak ve tapınak çevresinde gece nöbeti tutmak bir adet ve yaşam biçimlerinin bir parçasıydı. hac ziyaretinin bitmesine yakın, manat heykelinin önüne gelirler kafalarını traş ederler ve bir süre orada kalırlardı. menat'ı ziyaret etmeden hac yolculuğu tamamlanmış sayılmazdı.

Bunu okuyunca biraz dehşete kapıldım. Böyle bir şey olabilir mi? Bir putperest ayini islamın en önemli olayının içine gizlenmiş mi ya da öyle değilse doğrusu nedir.

Konu ile ilgili bilgisi olanlardan katılım rica ediyorum.

ddogukan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben bu şeytan taşlama işine akıl sır erdiremiyorum.Bi ara bakıyorsun bi çubugu taşlıyorlar.şimdide mermeri taşlıyorlar insan ister istemez düşünüyor doğrumu yalan mı?

husoft07

Asistan
Reaksiyon puanı
0
evet kardeşim. Araman gayet güzel. Fakat şeytan taşlama olayını yanlış yerde aramışsın. Şeytan taşlama İbrahim As. Zamanından gelmektedir. İbrahim As. Allaha verdiği sözü ( oğlum olursa kurban edeceğim diye ahidde bulundu.) tutmak için İsmail As. kurban etmeye götürürken Şeytan aleyhillane Hz. Hatice ye gelerek ( İbrahim As. mın hanımı) "Kocan biricik evladını kesmeye götürüyor" der. Hz. Hatice "O doğru olanı yapar. Git burdan" der ve Şeytan aleyhillaneye taş atar ve bir gözünü kör eder. "Kör şeytan" deyimide burdan gelmektedir. Şeytan taşlama adeti de buradan gelmektedir. Bilginize. Eknot olarak Hac vazifesinin bazı olayları Hz. İbrahim zamanından beri yapılmaktadır. Mesela Safa ile Merve tepesi arasında 7 defa gidip gelme vazifesi. Hz. Hatice ( İbrahim As. ın hanımı ) Mekkenin kurucusudur. İbrahim as. Hz. Haticeyi mekkeye bıraktığı zaman Oğlu İsmail As. a su bulmak için Safa ile Merve arasında 7 defa gidip gelmiştir. 7. defada Zemzem kuyusunu bulmuş ve etrafını çevirmiştir.

byndr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Bu konuya Bütün cemaatler tarafından beninsenen Ömer Nasühi Bilmen efendinin BÜYÜK İSLAM İLMİHALİ eserinden alıntı ile cevap vermek istiyorum. Kitapta Şöyle Yazıyor
Haccın Vacipleri kısmında. Mina denilen yerde küçük taş yığınlarına ufak taşları atmak. Buna 'Remy Cemerat' denir.Mina Kasabasında birbirine ok atımı kadar uzak yerde üç taş yığını vardır. Bunlara 'Cemre-i ula, Cemre-i vusta, Cemre-i akabe' adı verilir.Bu taş yığınlarının her birine Kurba bayramının 1,2,3. günlerinde Bismillahi Allahü Ekber diyerek yedişer taş atılır. Bu taşlar en az üç metre uzağa atılır.
Bu taşların atılmasındaki hikmet Allahütealanın ilminde gizlidir.Bu bizim için gerekli olan bir emirdir.Bunu yapmakla Allaha olan itaatimizi gösteriyoruz.Kötü ruh ve şeytana olan nefretimizi göstermiş oluyoruz.Hz. İbrahim A.S. mın sünnetine bağlılığında ayrı bir inceliği vardır.
Kitapta yazanları ceviri yapmadan aktardım
Buna göre şeytan taşlamak Vacip oluyor. Vacipse Farz'a yakın ve yapıması mutlak suretle gerekli olan ibadetler demektir.
Burada şu konu galdi aklıma Hac için insanları 1. Allah C.C çağırmış ( Allah'ın çağırdığı insanlar haç farizası sırasında o mübarek tapraklarda Rahmeti Rahmana kavuşurmuş) 2. İbrahim A.S. çağırmış ( Bu kişilerse döndükten sonra işlerinde ve yaşantılarında düzelme olur yanlış işler yapmazmış) 3. Gurubu şeytan çağırmış ( bunlar hac ibadetinden sonra yine dünya işlerine dalar, eskiden neyse aynı öyle olur, hatta dahada bozulurlarmış) Şimdi senin sorduğun onca kişi yaralanıyor kelimesini okuyunca aklıma bu geldi. belki kafalarına taş gelip yaralananlar şeytanın çağırdığı şeytanlaşmış kişilerdir. ne biliyorsun. Allah'ın izni olmadan yaprak dahi kımıldamaz ve Rabbim sevdiği kuluna boş yere eziyet etmez.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bu konuya Bütün cemaatler tarafından beninsenen Ömer Nasühi Bilmen efendinin BÜYÜK İSLAM İLMİHALİ eserinden alıntı ile cevap vermek istiyorum. Kitapta Şöyle Yazıyor
Haccın Vacipleri kısmında. Mina denilen yerde küçük taş yığınlarına ufak taşları atmak. Buna 'Remy Cemerat' denir.Mina Kasabasında birbirine ok atımı kadar uzak yerde üç taş yığını vardır. Bunlara 'Cemre-i ula, Cemre-i vusta, Cemre-i akabe' adı verilir.Bu taş yığınlarının her birine Kurba bayramının 1,2,3. günlerinde Bismillahi Allahü Ekber diyerek yedişer taş atılır. Bu taşlar en az üç metre uzağa atılır.
Bu taşların atılmasındaki hikmet Allahütealanın ilminde gizlidir.Bu bizim için gerekli olan bir emirdir.Bunu yapmakla Allaha olan itaatimizi gösteriyoruz.Kötü ruh ve şeytana olan nefretimizi göstermiş oluyoruz.Hz. İbrahim A.S. mın sünnetine bağlılığında ayrı bir inceliği vardır.
Kitapta yazanları ceviri yapmadan aktardım
Buna göre şeytan taşlamak Vacip oluyor. Vacipse Farz'a yakın ve yapıması mutlak suretle gerekli olan ibadetler demektir.
Burada şu konu galdi aklıma Hac için insanları 1. Allah C.C çağırmış ( Allah'ın çağırdığı insanlar haç farizası sırasında o mübarek tapraklarda Rahmeti Rahmana kavuşurmuş) 2. İbrahim A.S. çağırmış ( Bu kişilerse döndükten sonra işlerinde ve yaşantılarında düzelme olur yanlış işler yapmazmış) 3. Gurubu şeytan çağırmış ( bunlar hac ibadetinden sonra yine dünya işlerine dalar, eskiden neyse aynı öyle olur, hatta dahada bozulurlarmış) Şimdi senin sorduğun onca kişi yaralanıyor kelimesini okuyunca aklıma bu geldi. belki kafalarına taş gelip yaralananlar şeytanın çağırdığı şeytanlaşmış kişilerdir. ne biliyorsun. Allah'ın izni olmadan yaprak dahi kımıldamaz ve Rabbim sevdiği kuluna boş yere eziyet etmez.

O zaman aslı yine Allah'tan gelen bir ibadet iken daha sonra putperestliğe araç olmuş ama İslamiyetle tekrar özüne dönmüş bir ibadet...

Yalnız orada ölen müslümanlar için "belki şeytanın çağırdığı şeytanlaşmış kişilerdir" lafı olmadı o konuda katılamıyorum.

tuvana

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bilindiği gibi, hac mevsiminde Mina'da, Kurban Bayramının birinci, ikinci ve üçüncü günleri Akabe Cemresi, Küçük Cemre ve Orta Cemre olmak üzere üç şekilde şeytan taşlanır. Bu ibadet vaciptir. Burada yapılan hareketler, haccın şeairindendir. Güzel bir hatırayı yad etmektir. Bütün insanlığın ortak düşmanı olan şeytanı taşa tutarak lanetlemektir. Burada temsili olarak tespit edilmiş olan üç yerde taşlama yapılır. Bu ibadet şekli bize İbrahim Aleyhisselamdan intikal etmiştir. Bu hususta iki rivayet var. Birisi şöyle: Hz. İbrahim, bir imtihan olarak Allah'ın emri ile oğlu Hz. İsmail'i kurban etmeye götürürken şeytan önlerine çıkar. Hz. İbrahim'in babalık şefkatini istismar etmeye kalkarak, bu işten vaz geçirmeye çalışır. Fakat ters yüz edilir. Bundan sonra Hz. İsmail'e musallat olur. Cenab-ı Hakkın emrini babasının yanlış anladığını, annesini gözü yaşlı olarak geride bıraktığını fısıldayarak emre boyun eğmemesini telkin eder. Şeytanın desiselerine hiç aldırış etmeyen Hz. İsmail, onu yanından kovmakla kalmaz, arkasından da yedi tane taş atar.İşte hacıların cemrelerde taş atmaları bu hadisenin hatırlanması ve yeniden yaşanmasıdır. Bu hususta İbni Abbas'ın rivayeti de şöyledir: Hz. İbrahim hac ibadetini yapmaya geldiği zaman, Akabe Cemresi yanında şeytan ona göründü. Bunun üzerine onu yedi adet taşla taşladı, şeytan yere battı. Sonra Orta Cemre yanında şeytan ona tekrar göründü. Yedi taş da orada attı. Böylece şeytan tekrar yere battı. Bir müddet sonra Küçük Cemrenin yanında yine karşısına dikildi. Burada da yedi taş daha atınca artık şeytan iyice yere yığılıp kaldı. Bundan sonra İbni Abbas, şöyle diyor: “Siz ancak şeytanı taşlıyor ve ancak atanız İbrahim Aleyhisselamın yolunu izliyorsunuz.” Bu ibadet şekli Hz. Adem'den beri her insanın ortak düşmanı olan şeytanın arzusuna icabet etmemek, onun vesveselerine aldırmamak, iman çemberi içinde, şeytanı bir kere daha kahretmek, yerin dibine geçirmektir.Bu taşlama, kötü niyetlere, şer kuvvetlere karşı bir zindelik gösterisi, her çeşit kötülükleri yenme azminin sembolleşmesi, Rabbimizle yapılan manevi anlaşmanın icrasıdır. Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyururlar: “Beytullahın çevresinde dönmek, Safa ile Merve arasında gidip gelmek, şeytanı taşlamak, hepsi Allah'ın şeairini (İslamın alamet ve işaretlerini) ayakta tutmak içindir.” Hac mevsiminde mü'minler bu çeşit ibadetleri yapmakla Rablerine olan kulluklarını dile getiriyor, Ona kul ve muhatap olmanın zevk ve hazzını yaşıyorlar. Sorularla İslamiyet şeytan taşlama sırasında insanların ölmesinin tek sebebi suudilerdir daha önceden hiç tedbir almadan insanların orda sıkışmasına neden olmuşlardır bence suudi arabistan kötü bir yönetimin elindedir paracı insanlardır ALLAH affetsin onları.

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
arkadaş ibrahim'İn kurban olayıyl karşılık vermiş ancak o olay da çok eski mitoljilere dayanır, ibrahim'e değil.
bir sonraki arkadaş da 7 taş, atılacakları mesafe ile ilgili bilgiler vermiş, hi çokumamış anlaşılan bahsedileni, arkadaşın ilk girdide bahsettiği böyle ezbere veya statükocu bilgiler değil, mevcut statükoyu sorgulayan bir tavırla soruyor arkadaş.

çok komik özetle, ezbere din, ezbere inanç.

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
size biraz güzel alıntı; sorgulamanıza yardım etmesi dileğiyle:
"İslamiyet öncesi Mekke'de, sabah yıldızı Uzza, mutluluk tanrıçası Menat ve gökyüzü tanrıçası Allat'ın, görünmeyen büyük tanrı olarak tanımlanan Allah'ın kızları olduğuna inanılırmış. Kimi kaynaklar, zaten tanrıça Allat adının da Allah'tan geldiğini öne sürüyor.
İslamiyet, bu inançtan yalnızca Allah'ın varlığını tanıyarak, kızları efsanesini ret ve tanrıça putlarını şeytan ilan ediyor. Zaten İslamiyet tarihinde 615-616 yılları arasında yaşanan 'Şeytan Ayetleri' krizi de bu üç tanrıça yüzünden patlak veriyor.
Bugün Mina'daki büyük şeytan Akabe, tanrıça Allat'ın sembolü...
Orta şeytan Vusta, tanrıça Menat'ı, küçük şeytan Suğra da tanrıça Uzza'yı simgeliyor.
Başka bir deyişle Hac zamanı Mina'da şeytan taşlamak, anaerkil toplum yapısı, 'kadın hegemonyası' nı kovmak demek, hâlâ. Ancak şeytan taşlayan hacıların hemen hiçbiri bunu bilmiyor. Sembol kalmış, neyi ifade ettiği unutulmuş çünkü."

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bilindiği gibi, hac mevsiminde Mina'da, Kurban Bayramının birinci, ikinci ve üçüncü günleri Akabe Cemresi, Küçük Cemre ve Orta Cemre olmak üzere üç şekilde şeytan taşlanır. Bu ibadet vaciptir. Burada yapılan hareketler, haccın şeairindendir. Güzel bir hatırayı yad etmektir. Bütün insanlığın ortak düşmanı olan şeytanı taşa tutarak lanetlemektir.*

Burada temsili olarak tespit edilmiş olan üç yerde taşlama yapılır. Bu ibadet şekli bize İbrahim Aleyhisselamdan intikal etmiştir.*

Bu hususta iki rivayet var. Birisi şöyle:*

Hz. İbrahim, bir imtihan olarak Allah'ın emri ile oğlu Hz. İsmail'i kurban etmeye götürürken şeytan önlerine çıkar. Hz. İbrahim'in babalık şefkatini istismar etmeye kalkarak, bu işten vaz geçirmeye çalışır. Fakat ters yüz edilir. Bundan sonra Hz. İsmail'e musallat olur. Cenab-ı Hakkın emrini babasının yanlış anladığını, annesini gözü yaşlı olarak geride bıraktığını fısıldayarak emre boyun eğmemesini telkin eder. Şeytanın desiselerine hiç aldırış etmeyen Hz. İsmail, onu yanından kovmakla kalmaz, arkasından da yedi tane taş atar.İşte hacıların cemrelerde taş atmaları bu hadisenin hatırlanması ve yeniden yaşanmasıdır.*

Bu hususta İbni Abbas'ın rivayeti de şöyledir:*

Hz. İbrahim hac ibadetini yapmaya geldiği zaman, Akabe Cemresi yanında şeytan ona göründü. Bunun üzerine onu yedi adet taşla taşladı, şeytan yere battı. Sonra Orta Cemre yanında şeytan ona tekrar göründü. Yedi taş da orada attı. Böylece şeytan tekrar yere battı. Bir müddet sonra Küçük Cemrenin yanında yine karşısına dikildi. Burada da yedi taş daha atınca artık şeytan iyice yere yığılıp kaldı.*

Bundan sonra İbni Abbas, şöyle diyor:*

“Siz ancak şeytanı taşlıyor ve ancak atanız İbrahim Aleyhisselamın yolunu izliyorsunuz.”*

Bu ibadet şekli Hz. Adem'den beri her insanın ortak düşmanı olan şeytanın arzusuna icabet etmemek, onun vesveselerine aldırmamak, iman çemberi içinde, şeytanı bir kere daha kahretmek, yerin dibine geçirmektir.Bu taşlama, kötü niyetlere, şer kuvvetlere karşı bir zindelik gösterisi, her çeşit kötülükleri yenme azminin sembolleşmesi, Rabbimizle yapılan manevi anlaşmanın icrasıdır.*

Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyururlar:*

“Beytullahın çevresinde dönmek, Safa ile Merve arasında gidip gelmek, şeytanı taşlamak, hepsi Allah'ın şeairini (İslamın alamet ve işaretlerini) ayakta tutmak içindir.”*

Hac mevsiminde mü'minler bu çeşit ibadetleri yapmakla Rablerine olan kulluklarını dile getiriyor, Ona kul ve muhatap olmanın zevk ve hazzını yaşıyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet