Linux kurmak ve kullanmak istiyorum

Bu konuyu okuyanlar

langdonm5

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
herkese merhabalar
bugün derste hoca linux la ilgili bir kaç şey gösterdi ve benim çok hoşuma gitti.
şimdi ben linux ubuntu kullanmak istiyorum ve aynı zamanda öğrenmek.bana linux kullananlar bir yol haritası çıkarabilirmi? ben xp kullanıyorum hem xp hem ubuntu aynı anda çalışmasını da istiyorum yani şunu yazmazsanız : C yi ikiye böl oraya kur gibilerinden değilde. hanii onu bölmeyi felanda anlatırsanız valla süper olur. biliyorum çok şey istiyorum ama öğrenmeyide çok istiyorum tşkler

yuci308

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Forumda veya nette aratırsan çok kolay bulabilirsin nasıl yapacağını. Benim tavsiyem wubi aracı ile kurmak. Netten wubi ile ubuntu kurulumu şeklinde aratırsan sende çok kolay olduğunu görürsün. Harddiski bölmenede gerek yok bu şekilde kurulum yaparsan.

langdonm5

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yuci kardeş çok tşk ler hakkaten wubi iyi bişeye benziyor şimdi yoğunlaşıyorum saoll

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
C sürücünde yeteri kadar alan varsa gparted adlı programla sorunsuz bir şekilde bölebilirsin. Ben böldüm çok kolay ve sorunsuz. 2.5 saat sürdü ama değdi :) (Her zaman bu kadar sürmüyor benim hatamdı)

Kullanıma gelince ilk başlarda zorlanırsın herkes gibi. Yardım almadan kullanmak çok zor. Tavsiye: irc'e gel. Pardus ve Ubuntu odalarında sana yardım edecek birileri hep var.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
yuci kardeş çok tşk ler hakkaten wubi iyi bişeye benziyor şimdi yoğunlaşıyorum saoll

sakın wubi ile kurma eğer hala kurmadıysan . bu hatayı ben yaptım daha önce wubi ile kurulunca windows linux için az yer ayırıyor. ve o kapasite dolduğunda ise sistem kararsızlaşıyor(linux) bazen oturumunu bile açmana izin vermiyor. benim tavsiyem disk bölümlemek için :

Ubuntu Türkiye | Ubuntu Türkiye adresinden en son sürümünü indir cd ye yazdır daha sonra.

başlat >çalıştır >c:\windows\system32\compmgmt.msc

burayı aç.

resimli anlatım için : XP çalışırken fdisk atma [Resimli anlatım] - MsXLabs

burada resimli anlatıyor zaten ama resimdeki gibi henüz ayrılmamış bölüm yoksa

c:\ bölümüne sağ tıklayıp birimi küçült diyip küçüldüğü kadar küçültebilirsin (windows birazından sonrasına izin vermiyor zaten) en fazla ne kadar küçülüyorsa küçültüp resimdekileri uygula sonra. ubuntu kur keyfine bak.

karşılaşabileceğin her sorun ve zorlukları http://forum.ubuntu-tr.org adresinde paylaşırsan sana yardımcı olacaklardır..

yaptıklarındanda haberdar etsen iyi olur arkadaşım.