Erkekler ne zamandan beri traş oluyorlar?

Bu konuyu okuyanlar

cumali2128

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Erkekler ne zamandan beri traş oluyorlar?
İstatistiklere göre bir erkek, orta­lama ömrünün 100 gününü traş olarak geçiriyor. Bu uygulamanın tarihini kesinlikle saptamak ola­naksız... Ama izlerinin binlerce yıl öncesine dayandığı söylenebilir.
Traş olayının en eski kanıtı;
1991 yılında Avusturya Alpleri'nde buzullar arasında 5.200 yıldır yattı­ğı belirlenen "Alp Çobanı" Ötzi'de bulundu. Yüzünde sakal-bıyık yok­tu ve saçları yeni kesilmişti.
Ayrı­ca, Girit'teki Minos kültürü erkek­leri de, yaklaşık 2.500 yıl önce, bu dönemden kalma bronz usturalar­dan anlaşıldığı gibi traşlı çene­lerle dolaşıyorlardı.
Bugün olduğu gibi, geçmişte de erkekler din, moda ve toplumsal konum gibi nedenlerle traş oluyor­lardı.
Roma'da yanlızca özgür yurttaşlara traş olma hakkı tanın­mıştı.
Papa IX. Leon, 1050’de Kato­lik papazlara sakal ve tepe traşını bir "arınma" eylemi olarak zorunlu kılmıştı.
Sakal traşı eylemi, 1895'te Amerikalı King Gillette'in (jilet teri­mi onun adından geliyor) güvenli usturayı, 1901 tarihinde de yerin­den çıkarılabilir jileti keşfinden sonra çok kolaylaştı.
1931 yılında Amerikalı Schick'in buluşu olan elektrikli traş makinesi ile son aşamaya ulaşıldı. Günümüzde, traş olma modasına uymak diye bir zorunluluk söz konusu değil... Ama, olmak isteyenlere de pek çok seçenek sunuluyor...
M.Ö.1500
Giritliler, traş olmak içinbu bronz bıçağı kullanmışlardı

M.Ö.1500
Giritliler, traş olmak içinbu bronz bıçağı kullanmışlardı

M.Ö. 400
Yunanlılar'ın kullandıkları bu "kazıyıcı" ile yapılan traş, herhalde büyük acılara yol açıyordu.
M.S. 1300
Ortaçağda XI. Louis'nin yaygınlaştırdığı bu usturaya "boğaz kesen" deniliyordu.
M.S. 1901
King Gillette'in değiştirilebilir bıçağı keşfi, traş alanında önemli bir gelişme sağladı.

M.S. 1950
İlk traş makineleri oldukça basitti. Ancak, bugün teknoloji bu konuda büyük adımlar katetmiş bulunuyor.

,
Kaynak : Focus - Aralık 1996

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Nefret ettiğim şeylerden biridir, kaynak sağlam olunca insana fenalık geliyor :D

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Sakal temiz olur ve düzgün taranırsa erkeğe güzellik katıyor.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Sakal traşı tam bir eziyettir, insanların buna mecbur bırakılmaları tam bir çağdışılıktır. Aslında içinde başka manalar arayabilirsiniz. Hiç bir gerekliliği olmadığı halde insanların traş olmaya mecbur edilmesi, çağdışı olmanın yanısıra başka anlamlar da çağrıştırıyor.

Hergün kendine eziyet ediyor adam, ne kendine ne başkasına faydası dokunuyor. Canı yanıyor sadece. Ayrıca traş reklamlarında hep bayanları kullanırlar, erkeğin yüzü traşlı olunca daha iyi oluyormuş gibi; bilakis, traşlı olduğu zaman kesme yönüne bakan kıl kökleri insanın yüzüne batar. O yüzden günde en az iki defa traş olmalı ki bu etkiyi ortadan kaldırsın. O da sinek kaydı olması lazım. (Çok kanlı bir olaydır.) Ancak sakalı olan bir kimse hiç kimsenin yüzünü tahriş etmez.

yaseta

Profesör
Reaksiyon puanı
63
tras olmak ezıyetın ta kandısı

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Traş iyidir ne o öyle maymun gibi surat kıllar içinde... Güzel bi traştan sonra yüze şöyle kaliteli bir after shave sürünce surat kendine gelir.

Ayrıca bayanlar hakikatten sakal sevmez ;)

muko

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Okul zamanı tam eziyet oluyor sakal kesmesi. Neyse okul bu sene bitiyor ilerde askerlik var bakalım :)

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
O çok önemli değil. Sevmiyorlar diye millet sakal bırakmayacak mı? :D
orası size kalmış tabi... Yalnız ben çok arkadaş gördüm (sözüm meclisden dışarı) kızlarla ilgili atıp tutan ama ilk hatunlu muhabbetinde izin almadan kapı dışarı çıkamayan, ayak tırnağının şekline kadar değiştiren...

Bu forumda öyle birileri olmadığı muhakkak tabi :)

tuvana

Doçent
Reaksiyon puanı
1
askerlik yapanlar bilir sakal traşının ne kadar eziyetli olduğunu her gün traş olunur mu? yahuuuuu?:mrgreen::mrgreen:tezkere aldığımda 10 gün sakal traşı olmamıştım:D:D:D

joker10

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sakal traşı tam bir eziyettir, insanların buna mecbur bırakılmaları tam bir çağdışılıktır. Aslında içinde başka manalar arayabilirsiniz. Hiç bir gerekliliği olmadığı halde insanların traş olmaya mecbur edilmesi, çağdışı olmanın yanısıra başka anlamlar da çağrıştırıyor.

Hergün kendine eziyet ediyor adam, ne kendine ne başkasına faydası dokunuyor. Canı yanıyor sadece. Ayrıca traş reklamlarında hep bayanları kullanırlar, erkeğin yüzü traşlı olunca daha iyi oluyormuş gibi; bilakis, traşlı olduğu zaman kesme yönüne bakan kıl kökleri insanın yüzüne batar. O yüzden günde en az iki defa traş olmalı ki bu etkiyi ortadan kaldırsın. O da sinek kaydı olması lazım. (Çok kanlı bir olaydır.) Ancak sakalı olan bir kimse hiç kimsenin yüzünü tahriş etmez.

Yuh! diyorum, saygılar diliyorum
Ben hergün traş makinesi ile traş oluyorum neden hiç bir şikayetim yok, kötü niyetli insanlar farklı düşünebilir o ayrı.

bunlarda sakal traşı olmayan talibanlı kardeşlerimiz : )

aey7tj.jpg

2hxt7r9.jpg

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Bu arada unutmamak gerekir ki "FAZLA TIRAŞ CİLDİ BOZAR" :D :D

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Hadi hayırlı tıraşlar. :D:D:D

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
eğer günlük olursanız ve elinizin altında mach 3 varsa bi de jel en fazla 3 dknizi alır ne suratınız tahriş olur ne de sıkıntı gelir:D özellikle askerden sonra şu mach 3 ü bulana okadar dua ettikki anlatamam :D

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
kılda keramet olsa ...ümde çıkmazdı :) diye bir laf vardır bizim buralarda

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Traş iyidir ne o öyle maymun gibi surat kıllar içinde... Güzel bi traştan sonra yüze şöyle kaliteli bir after shave sürünce surat kendine gelir.

sakal sevmeyeni kimse sevmez/sevmemeli :wheelchair:

kaplan42

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Erkek aslanın yelesi olur , Dişilerde çıkmaz.
Ayırt edici bir özellik olduğunu düşünüyorum.Erkeklerde Çıkması Sebepsiz olamaz.Hem belki bilimsel açıdan ele alınsa faydası olabilecek birşeydir.

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
askerdeyken eziyet halini alıyor hele bide hava soğuksa ve soğuk suyla traş oluyorsan çok fena :D
realde 20 günde bir oda belki :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yuh! diyorum, saygılar diliyorum
Ben hergün traş makinesi ile traş oluyorum neden hiç bir şikayetim yok, kötü niyetli insanlar farklı düşünebilir o ayrı.

bunlarda sakal traşı olmayan talibanlı kardeşlerimiz : )

Asıl yuh denmesi gereken işte burada:

@Respector, her zamanki saygısızlığın içindesin arkadaşım. Terbiyeni takınmaya davet bediyorum seni. Sizler evrime inanıyorsunuz diye sizden başkalarını da maymuna benzetmek zorunda değilsiniz. Ayrıca sakal deyince niye iki metre sakal anlıyorsunuz? Çünkü içinizde acayip bir İslam düşmanlığı olduğu için, her vesileyi dine getirip laf atmak için fırsat sayıyorsunuz.

Daha geçenlerde Amerika'da İsveçli bir profesörü alıkoydular havaalanında. Adam üniversitede öğretim görevlisi, müslüman bile değil! Ama "müslüman terörist" tanısıyla alıkonuldu, sebebi de sakalı olması! Sakal konusunu konuşmak için illa ki "din"i alet etmeniz gerekmiyor. Ben din değiştirmeden önce de sakal bırakıyordum, şu anda İslam oldum, hala düzgün görünen bir sakalım olmasını istiyorum.

Bir de ilginçtir, top sakal, keçi sakal gibi "şekilli" şeyler olunca hiç itiraz etmiyorsunuz. Demek ki sizin karşı olduğunuz şey sakal da değil, İslam'a laf atmak için bahane arıyorsunuz.

Bayanların sakal sevmemesine gelince, senin tanıdığın bayanlar da senin gibi düşünenlerden ise, yani bir kaç parça kıl çıkınca insanları maymuna benzetecek kadar saygısız ise, doğaldır sakal sevmemesi. Size göre insanlığın ölçüsü ne kadar trajik.. Sakalı varsa maymun, sakalı yoksa insan.. :)

After shave meselesine gelince, "bilim" dediğimiz faydalı nimet, sakal traşı sonrası kullanılan herşeyin zararlı olduğunu söylüyor. Ben bir biyologtan öğrendim. Traş olurken zaten hücrelerinizi öldürüyorsunuz, yüzünüz tahriş oluyor. Üstüne bir de kimyasal maddeler döküyorsunuz, daha çok zarar veriyorsunuz. İster kolonya, ister after shave krem vb losyonlar..

Traş makinesi olayına gelince, joker kardeşim, insalarımızın çoğu burjuva olmadıklarından, o makinelerden alamayabilirler, en ucuzu 200 liranın üzerinde. Üstelik o makineleri hergün kullanmak mecburdur. Bir kaç gün kalsa, o makine sakalı kesemez.

Ayrıca siz beğeniyor da olabilirsiniz, buna itirazımız yok. Yüz de sizin sakal da sizin, istediğiniz gibi eziyet edebilirsiniz kendinize. Biz size karışmazken siz kendinizde bize karışma hakkını nereden buluyorsunuz? Hangi hakla başkalarını buna mecbur bırakıyorsunuz? Bu ne biçim laiklik, ne biçim cumhuriyet, ne biçim demokrasi? İnsanların kıyafetine karışıyorsunuz, şunu giymeyeceksin bunu giyeceksin diye zorluyorsunuz, sakalına karışıyorsunuz, şöyle kesmeyeceksin böyle keseceksin diyorsunuz.. Siz kim oluyorsunuz ki? Kravat takmak mecbur, sakal kesmek mecbur (gerçi bıyığa karışmıyorsunuz, sebebini de iyi biliyoruz). Siz böyle "çağdaş" olduğunuzu mu zannediyorsunuz? :) Bir millet abuk sabuk bir şey icat ediyor, "bunu yapmazsak kötüyüz, çağdaş değiliz" diye kendi kendinizi mecbur ediyorsunuz..

Görmediğinizi ben göstereyim, bu aksesuarları icat edenler sizlere satmasını çok iyi biliyorlar. Onlar bilimde çok ileriyken sizler geri kalıyorsunuz. Kravat Avrupa'da kullanılmış bir aksesuar; bizse kopyacıyız. Onlar bilimde nerede? Biz neredeyiz? Tartışmaya bile gerek yok. Bugünkü şekliyle traş, Amerikanın icadı (ki 50-60 yıllık bir geçmişi var sadece), biz ise yine kopyacıyız. Ve tahmin edin onlar bilimde nerede, biz neredeyiz? Sizi ne güzel oyalıyorlar bu şekilde.. Üniversitede öğretmen olabilmenin şartlarından biri kravat takmak! Ne biçim çağdaşlık.. Ne biçim bilim, ne biçim akılsızlık..

Bir de 1940'lı yıllara kadar bugünkü anlamda sakal traşı yoktu zaten. Bu kendini kesme arzusu yepyeni bir alışkanlık. Halbuki insan evrimini(!) tamamlayalı çok olmuştu? Yoksa siz 1900 lü yıllara kadar kendinizi maymun mu sanıyordunuz? (Maymuna benziyor lafına ithafen)

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Kıl konusu da gelip dine bağlanmış ya, budur abi. On numara hareket. :)

Bir ara sakallı bıyıklı adama iş vermem diyen Koç'un muhabbeti eksik kalmış hadi onu da ben hatırlatmış olayım.

Güzel günler dilerim.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bağlarlar tabi hocam, diyorum ya, adamlar öğretim görevlisi Hristiyan bir Avrupalıyı bile alıkoyuyorlar "müslüman terörist" diye, sırf sakalı olduğu için. Adamlar bunu "modern"liğe bağlıyorlar. Bak yukarıdaki arkadaş da Afganlı bir kaç kişinin fotoğrafını koyarak bu furyaya giriş yapmış.. (Ki ben de tam olarak bu yüzden ayrıntılı bir yorum yazdım.)

Dine bağlarlar, çünkü insanların sakal kesmeye mecbur edilmelerinin tek amacı bu zaten. Çünkü dine göre sakal sünnet olduğu için, bir çokları bunu kaldıramazlar, zorlarına gider. O yüzden top sakal, keçi sakal, bıyık gibi şeylere karışmazlar, çünkü asıl amaç oradaki üç beş kılı kestirmek değil.

Ben de "din" lafını özellikle ediyorum, asıl konuşulmak istenen neyse onu konuşsunlar canım, çekinmesinler. :) Yukarıda dediğim gibi, sakal bırakmak için bunu dine bağlamanın illa ki bir gereği yok, bunu alet etmeyin. Ne konuşmak istiyorsanız onu konuşun. ;)

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Benim lafımın neresinden dini mana çıkardın çok merak ediyorum???
Babam gençken traş olmadığımda "yüzün maymuna dönmüş git bi traş ol!" derdi. Ben de ona benzer bir şey söyledim. Hep bir gerginlik, hep bir savunma durumu. İlginçsin valla...

Madem konuyu hem de topu bana atarak din yörüngesine soktun öyle gitsin o zaman... Bak bir başka net sitesinde "sakal kesmek günah mı?" sorusuna şöyle bir cevap buldum.

"Esselemü Aleyküm kardesim.çok önemli bir konuya temas etiniz.kardesim fikih kitablarinda sakal birakmanin sünnet olduğu yazar.sakali kesmek ise tahrimen mekruhtur.çünkü rabbim sakali kesmek günah olmasa idi bizide kadinlar gibi yaratirdi,yani sakalimiz çikmazdi. Peygamber efendimizin sefaatine mazhar olmak istiyorsak sakalimizi birakmamiz lazim.mensup olduğumuz cemaatlerimize göre sakal birakmak çok önemli bir ibadet kesmek ise haramdir.daha genis bilgi istiyorsan sana sakal ile ilgili kaynak kitaplar gönderebilirim. Allah'a eamnet olunuz."
http://www.mollacami.com/konu/sakal-kesmenin-gunah-oldugunu-soyleyebili-7710.html

Peki o zaman dinsiz ilan ettiğiniz bizler gibilerden gelen şu soruyu cevaplayın. Mahrem yerlerimizde de kıllar çıkıyor. onları niye kesiyoruz? Rabbim bizi öyle yarattığına göre sakal gibi bunlarda uzasın gitsin o zaman!

Yahu yıl olmuş 2009, sakal traşı dediğin şey 2 dk. insanın eli yüzü ortaya çıkıyor. Hala nedir bu sakal müslümanlığı telaşı. Peygamber zamanında "gilette mach 3" olsaydı emin ol onlarda sinekkaydı dolaşırdı. Herşey zamanına göre yahu. Peygamberimiz kendinden iki bin yıl öncekiler gibi mi giyinip kuşanıyordu? Bizde kendi zamanımızın realitesine uyuyoruz. varmı bunun ötesi?

(O dindar forumda Allah'ın adını ufak harfle yazmışlar ben düzelttim!)

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Kendime ait bir işte çalışsaydım hafta bir, iki haftada bir traş olurdum.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sözüm meclisten dışarı - Sonuncu din olan Müslümanlığı, en modern, en hoşgörülü olması gereken, Mevlanaları, Hacı Bektaş-ı Velileri yetiştirmiş sevgi dininin derin felsefesini göz ardı edip dinimizi saç-sakal- giysi üçgeninin dar alanına sıkıştıran herkesi de esefle kınıyorum.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Benim lafımın neresinden dini mana çıkardın çok merak ediyorum???

Peki ben lafımın neresinde bunu senin yaptığını söyledim? Hep bir gerginlik ve savunma durumu! :)

recpector dedi ki:
Babam gençken traş olmadığımda "yüzün maymuna dönmüş git bi traş ol!" derdi. Ben de ona benzer bir şey söyledim.

Üzgünüm arkadaşım, senin babanın söylemi, bizim için bir kanıt veya bir ölçüt değildir. Baban bizim adımıza da karar veremez.

recpector dedi ki:
Hep bir gerginlik, hep bir savunma durumu. İlginçsin valla...

Asıl ilginç olan, sen bana hakaret ettiğin halde bunu savunmamı ilginç bulman. :) Ben sana hakaret etsem, sen de kendini savunursun arkadaşım, öyle değil mi?

recptector dedi ki:
Madem konuyu hem de topu bana atarak din yörüngesine soktun öyle gitsin o zaman...

Tekrar sorayım madem, lafın neresinde bunu "senin yaptığını" söyledim? Özellikle Afganlıların fotoğraflarını koyan birinden bahsettiğimi de söyledim, ki o sen değilsin. Yine de şunu ekleyeyim, sen bir takım şeyleri sadece babandan duymuş olabilirsin, ancak dış dünya sadece senin ve babanın tasavvur ettiğinden öncesinde de vardı. Bugün çocuklara saçların sürekli kazınmasını telkin edip, saçları kazımanın modernlik olduğunu söylersen, saçlı hallerinin maymuna benzediğini söylersen, onlar yetiştiklerinde ve çocukları olduğunda, aynı babanla senin durumuna gelecekler. Baba çocuğuna "git şu saçlarını kazıttır maymuna dönmüşsün" diyecek ve o zaman da benim gibi birisi gelip o "çağdaşlık" anlayışınızı eleştirecek. :)

Çünkü başkalarının kendi kafalarından koydukları uydurma kuralları tüm insanlara "çağdaşlık" adına dayatmalarına karşıyım. Herkes kendi kafasından bir şey uyduruyor, zararlı mıdır değil midir bakmadan "çağdaşlık budur herkes itaat etsin" diye mecbur ediyorlar. Çağın değişmesi senin benim değişmemle olur arkadaşlar, kendiliğinden uzaydan gelen bir şey değildir çağdaşlık. Ve sırf çağ değişiyor diye de insanlık, ahlak gibi şeyler değişmez.

Yani olayı sen din konusuna getirmesen de, sakal kesmeye insanların mecbur edilmesinin çıkış noktası budur. Aynı yukarıda verdiğim örnekteki gibi, sen saç kazımanın gerekli olduğunu, çağdaş olduğunu zannedebilirsin, ama senin öyle zannetmen, olayın çıkış noktasını değiştirmiyor.

recpector dedi ki:
Bak bir başka net sitesinde "sakal kesmek günah mı?" sorusuna şöyle bir cevap buldum.

Ben sana basit ve öz olarak söyleyeyim, sakal kesmek günahtır, çünkü "Allah böyle yarattı" diye değil, yüzünü tahriş edip vücuduna zarar veriyorsun diyedir. Bilmeyen bir kişinin cevabını bizim karşımıza getirip "bak din böyle diyor" diyemezsin. Herhalde dini kanıtları bu tür forumlarda rastgele birisinin mesajlarında aramıyorsun arkadaşım? Ben fıkhi bir şeyin cevabını arıyorsam, forumlarda arama yapıp karşıma gelen ilk cevaba inanmam. Bu ne dine sığar, ne "çağdaşlığa" ne de akla ve mantığa..

respector dedi ki:
Peki o zaman dinsiz ilan ettiğiniz bizler gibilerden gelen şu soruyu cevaplayın. Mahrem yerlerimizde de kıllar çıkıyor. onları niye kesiyoruz? Rabbim bizi öyle yarattığına göre sakal gibi bunlarda uzasın gitsin o zaman!

Neden kesiyoruz? Basit, sakalı neden kesiyorsak aynı sebepten. :) Vücudumuza zarar vermemek ve temizlenmek için. Çünkü o kıl ve tüyler istediğin kadar bakımlı ol, temizliğe engel oluyorlar. Daha sonra da bu durum oralarda hastalık çıkmasına neden oluyor. Çünkü sürekli kapalı ortam, havasız ve ışıksız ortam, sürekli terleme ve zararlı organizmaların üremesine olanak sağlıyor. Ancak yüzündeki sakalda böyle bir durum söz konusu değildir. İkinci olarak, o bölgeki deri ile yüz derisi aynı yapıya ve aynı hassaslığa sahip değildir. Bu nedenle o tüyleri kesmen, yüzündeki sakalı kesmen kadar tahriş edici ve zararlı değildir.

Gördüğün gibi, akıl, mantık ve bilim çerçevesinde herşey.. Ayrıca dini boyutuna bakarsan, sakal bırakmak da sünnettir. (Zaten tüm sünnetlerin de hikmeti vardır, kafadan uydurulmuş şeyler değildir, eğer müslümansan kardeşim, peygamberimizin sünnetlerinin onun kendi uydurması olmadığını ve hepsinin Allah'tan bir hikmet üzere olduğunu bilirsin.)

Ben bütün olayımı açıkladım, hepsinin akli, bilimsel ve dini delillerini ortaya koydum. Peki sen ortaya ne koyuyorsun? "Sakalımı kesmeliyim çünkü babam böyle dedi". Şimdi yeniden değerlendirmeye alabilir miyiz ortadaki konuyu?

respector dedi ki:
(O dindar forumda Allah'ın adını ufak harfle yazmışlar ben düzelttim!)

Dediğim gibi, internette arama yapıp bulduğun ilk cevabı bizim karşımıza delil olarak getirmen doğru değildir. Ayrıca onların yaptığı yanlışlarla beni itham etmen iki kere yanlıştır. Sırf yazı boyutunun büyük ve küçüklüğüyle ilgilenmen ise üç kere yanlıştır.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Sözüm meclisten dışarı - Sonuncu din olan Müslümanlığı, en modern, en hoşgörülü olması gereken, Mevlanaları, Hacı Bektaş-ı Velileri yetiştirmiş sevgi dininin derin felsefesini göz ardı edip dinimizi saç-sakal- giysi üçgeninin dar alanına sıkıştıran herkesi de esefle kınıyorum.

Arkadaşım tekrar söyeyeyim, sen olayın özünü kaçırıyorsun, sakal bırakmak mecburdur demiyoruz biz, kökünden kesmek doğru değildir, vücuda zarar veriyor diyoruz. Elbette başka hikmetleri de var.

Şimdi dinen tuvalete sol ayakla girmek sünnet diye, dini tuvalete sıkıştırdığımızı mı söyleyeceksin? Arkadaşım parçaya takılmışsın, elbiseye sakala takılmışsın, din tüm hayatı kapsar.

Tekrar hatırlatayım, biz sizi bir şeye mecbur etmiyoruz, sakalınızı kesebilirsiniz, bu sizin tercihiniz biz karışmıyoruz, ama siz neden bize karışıp kesmek zorunda olduğumuzu söylüyorsunuz? Yeterince net değil mi durum? Yani hem mecbur bırakan sizlersiniz, hem de eleştiren sizlersiniz.. Asıl benim sormam lazım, dini sakala mı sığdırıyorsunuz ki mecburi kural koyuyorsunuz illa kesilecek diye?