Ahci+raid

Bu konuyu okuyanlar

kilimli65

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
SELAM
ANAKART: ASUS P6T X58 DDR3 PCIX GLAN 6400MT LGA1366 RAID
İŞLEMCİ : INTEL Core i7 920 2.66 GHz Quad Core Socket 1366
EKRAN KARTI:SAPPHIRE HD4830, 1024MB, 1GB PCIExp Ekran Kartı, Direct X10, DDR3, 256 bit
BELLEK:OCZ 1X3 GB 1600 MHZ DDR3 RAM
HDD:SAMSUNG 750 GB SATA

Konfigrasyonum bundan ibaraet.Ana kartın Biosuna girdim Bilgisayarıma işletim sistemi kurarken Cd rom'a yönlendirme işlemini yaparken.RAİD-AHCİ ve IDE diye başlıklar vardı kuşkusuz IDE üzerinde işletim sistemini kurdum.
Daha sora tekrar bios a girdim bunu sata diye değiştirdim f10 ile kayd edip çıktım.Bilgi sayar bu sefer hard diski görmedi siyah bir ekran geldi ctrl+delete diye bir yazı çıktı ne kadar yaptımsa windows başlamadı.
Burda sormamdan amaç AHCİ ve RAİD üzerinde işletim sistemi kurulurmu kurulmazmı? Çünki bir Dizüstü Bilgisayarda görmüştüm AHCİ üzerine işletim sistemini kurmuş bizzat şahit olmuştum.Bu konuda önerilerinizi yazarsanız sevinirim .Selamlar Saygılar

Peter Not : Konu ilgili bölüme taşınmıştır...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Eğer sonradan değiştirmekle Windows HDD'yi tanıyabilecek olsaydı, kurulumda da tanırdı. Baştan raid olarak kullanmak istiyorsan, HDD üreticisinin sağladığı RAID sürücülerini bir disket yardımıyla Windows'a kurulum sırasında tanıtmalısın. Bunun için Windows illa ki disketi zorunlu kılıyor, evet bu kadar gayrı modern bir işletim sistemi.

Windows CD'sini takıp bilgisayarı açtığında, karşına gelecek ilk ekranda "Üçüncü parti bir sürücü ya da RAID sürücüsü yüklemek isterseniz F6 tuşlayın" gibi bir mesaj veriyor olması lazım. İşte orada gerekli tuşa bas. İlgili adıma geldiğinde senden RAID sürücülerinin olduğu disketi isteyecek. Böylece diski tanıyacaktır.

Ya da piyasadan RAID sürücüleri CD içine entegre edilmiş bir XP CD'si bulacaksın, nitekim orijinal CD'de böyle bir özellik yok.

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Tabikide AHCI veya RAİD üzetinde sistem kurabilirsin.bunun için yapman gereken öncelikle XP kuracaksan XP'nin AHCİ veya RAİD sürücüleri,Vista kuracaksan bunun AHCİ veya RAİD sürücüleri.XP kurarken tabiki BİOS'u AHCİ'de kuracaksan Hard diski ona göre ayarlaman gerek vista içinde aynı.Şimdi XP kuralım.diskete bu dosyaları atalım daha sonra sistemi formatlamaya başlıyalım ekranın altında yazılar geçerken F6 ister senden hemen basmalısın.sonra sürücü göster devam bu kadar.Şimdide Vista kuralım Vista kurarken biçimlendirin olduğu pencerede sürücü yükle seçeneği var oraya gir ve vista için olan AHCİ veya RAİD sürücüsünü göster veya yükleyince devam et ve sistemi kur bu kadar kolay gelsin.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Sorunun için arkadaşların çözüm önerilerini ve burayı inceleyebilirsin
Kolay gelsin ;)

kilimli65

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Cevaplarınız için teşekkürler.Saygılarımla..

Son mesajlar