Windows 7 Kısmen Türkçeleştirici (kurulum Paketi)

Bu konuyu okuyanlar

K4D!R

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[Shell32.dll.mui dosyasının (ve diğerlerinin) kullanılıyoken bile taşınabildiğini öğredikten sonra kurulum dosyası görünümünde bi exe dosyası haline getirdim sonunda.]

Bu kez biraz tuhaf bi projeyle karşınızdayım.

Vista ile gelen bi yenilik var çoğumuzun bildiği gibi: Sistemdeki her türlü metin (sağ tık menüleri, pencerelerdeki yazılar vs.) .exe, .dll vs. dosyaların kendi .mui uzantılı dosyalardan geliyo. Sistem biraz daha kullanışlı olsun diye göz önünde olan pencereleri oluşturan uygulamalara ait .mui dosyalarını ResHacker ile açıp içindeki dizeleri (stringleri) Türkçeleştirdim. (Tabii Vista'dan alıntı .mui dosyalarının da bayaa bi yardımı oldu kopyala-yapıştır yapabileceğim yerlerde.)

Sonuçta en sık gördüğümüz uygulamaların ve Denetim Masası öğelerinin dosyalarını (accessibilitycpl.dll.mui, ActionCenter.dll.mui, ActionCenterCPL.dll.mui, appwiz.cpl.mui, AuxiliaryDisplayCpl.dll.mui, calc.exe.mui, colorcpl.exe.mui, desk.cpl.mui, DiagCpl.dll.mui, intl.cpl.mui, joy.cpl.mui, main.cpl.mui, , mblctr.exe.mui, mmsys.cpl.mui, mspaint.exe.mui, ncpa.cpl.mui, netcenter.dll.mui, NetworkExplorer.dll.mui, NetworkItemFactory.dll.mui, notepad.exe.mui, PerfCenterCPL.dll.mui, powercfg.cpl.mui, powercpl.dll.mui, recovery.dll.mui, rstrui.exe.mui, sdcpl.dll.mui, shell32.dll.mui, sndvol.exe.mui, sndvolsso.dll.mui, SnippingTool.exe.mui, SoundRecorder.exe.mui, StikyNot.exe.mui, sysdm.cpl.mui, systemcpl.dll.mui, taskbarcpl.dll.mui, taskmgr.exe.mui, telephon.cpl.mui, themecpl.dll.mui, timedate.cpl.mui, UserAccountControlSettings.dll.mui, usercpl.dll.mui) editledim. (Liste biraz uzun oldu sanki
Dosyayı şimdilik sadece Windows 7 Build 7057'de ve Build 7077'de denedim. (Elimde bunlar vardı.) Orijinal dosyalar Build 7057'ye ait ama muhtemelen 7000 ile 7100 arasındaki tüm sürümlere uyacaktır. (Denemesi ucuz, gerekirse sistem geri yüklemeyle iptal edebilirsiniz değişiklikleri.) Belki lazım olur diye orijinal dosyaları geri yükleme tuşu da ekledim zaten

dowload RapidShare Webhosting + Webspace

Uygulamanın kullanımı oldukça basit: Sadece gelen ekranda Dil dosyalarını kopyala'ya tıklıyosunuz. Bi kaç sn. içinde işlem tamamlanıyo ve bilgisayarı yeniden başlatiim mi diye soruyo. Bilgisayarı yeniden başlatttığınızda sisteminiz artık kısmen de olsa Türkçe olacaktır. Tabii her ihtimale karşı bi sistem geri yükleme noktası oluşturun.

Edit: Sistem klasörü kök dizini izin sorununu çözen bi kod ekledim uygulama ana exe'sine. "Access to the path is denied" hatası aldıysanız bu yeni sürümü indirip denemenizi öneririm. (Linkleri güncelledim.)

Not: Uygulamayı sağ tıklayıp Run as administrator diyerek çalıştırın.

Orijinal DVD'den Windows 7 Build 7077 kurup onda denedim, shell32.dll'e bağlı olan metinler (kabuk sağ tık menüleri vs.) de dahil büyük bölümünü Türkçeleştirdi son yaptığım düzeltmeden sonra. Kullanıcı Hesap Denetimi etkin olsa da Run as administrator diyerek çalıştırınca düzgün çalışıyo.

Yine Edit: Uygulamayı, bekleme süresi yetmemesi hatasını gidermek için VB.NET'te yeniden yazdım (bilgisayar kursunda C# öğrettikleri için önce C# ile yazmıştım, ama C# kendi beklemesini kendi yapan yöntemi desteklemiyodu) ve paketleyip, upload edip linkleri güncelledim.

alıntırdır denedim oldu eger denemek isteyen varsa sistem geri yükleme oluştursun sonra yüklesinler yükledikten sonra sistemi yeniden başlatın ve

mutlu son

(Boyutu 0,53 MB)
resim4wut.jpg

alnt2.jpg
resim1.jpg
resim2wya.jpg
alnt3.jpg

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Teşekkürler çalıştı...

O/S : Windows 7 Ultimate Build 7077 x86

desende_asi

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Kardeş Ben yaptım ama hala bekliyorum yeniden başlat gbi birşey demedi bana yarım saat oldu ne kadar sürüyor bu nomrlade?

K4D!R

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kurulm bıttıkten sonra kendin başlatcan yahuu:whistling:

desende_asi

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Eyvallah kardeş yaa öyle bekliyorum bende bişey dicek diye:D
Eline Sağlık...

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Ben İngilizce kullanmaya devam edicem,ama emeğin için seni kutlarım.

kerimcem

Asistan
Reaksiyon puanı
0
orjinal tr paketini yarını bekleyin akşam gibi düşebilir çünkü rc tümüyle technette açılıyo tr nin oloup olmadığı belli olucak...

ahmet_d

Asistan
Reaksiyon puanı
3
emeklerin için tebrikler çok uzun bir iş olsa gerek.türkçe rc nin çıkmasına bu kadar az zaman kalmışken pek rağbet görmez ama.

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
tebrik ederim güzel çalışma olmuş..

beyazad

Profesör
Reaksiyon puanı
22
KArdeş bende şöle bi hata veriyor

t9uuyp.jpg

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
En sevmediğim şeydir aslında yarı Türkçe yarı İngilizce kullanmak. Onun yerine tamamen İngilizce kullanmayı tercih ederim çünkü yarısı ing. yarısı tr olunca çok fazla karışıyor bir programa hakim olmak. Ubuntu' dada aynı sorunu yaşıyordum tamamen İngilizce kullanıyorum artık.

Ancak gerçekten başarılı bir çalışma ve İngilizce bilmeyenleri Windows 7' yi kullanırken mutlak belirli bir ölçüde yardımcı olur. Taktir ediyorum, emeğine sağlık.