Opera nasıl kullanılır?

Bu konuyu okuyanlar

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Hayırlı günler ben şu anda tarayıcı olarak Opera kullanıyorum ama nasıl kullanacağımı bilmiyorum.

Böyle bir başlık açtım hem kullanımını siz değerli operacı arkadaşlardan öğreniriz hem de başka insanlar (bu forumdan olsun olmasın tüm internet alemi) faydalanır...

1. Opera simgesine tıklayınca nasıl yeni bir pencere açılır?

2. Opera'da auto scroll özelliği nasıl aktif edilir?

3. Opera'da formları otomatik doldurma özelliği var mı? Varsa nasıl aktif edilir?

Diğer tarayıcılarda olmayan güzel yanlarını paylaşırsanız çok sevinirim.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
itsfresh çok sağol ama bu konu daha üst seviye kullanıcılar için sorduğum soruların cevabını bulamadım.

Ama çok işe yarar.

itsfresh

Asistan
Reaksiyon puanı
3
1. ve 2. soruları anlayamadım ama 3. sorunun cevapı, CTRL+ENTER kombinasyonunu kullanarak otomatik olarak giriş yapabilirsin.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
ctrl+enter derken www-com'un otomatik gelmesini mi söylüyorsun?

Benim kastettiğim o değil. Hani firefoxta var ya google'a veya başka bir yere aramak için bir şey yazarsın ikinci defa girdiğinde o kelimenin ilk harfini yazınca tarayıcı kendi kendine devamını yazar. İşte ben onu diyorum.

Diğerleri de hani farenin orta tuşuna tıklayınca sayfanın ortasına iki yana bir ok işareti çıkar. Artık tıklamaya gerek kalmadan fareyi yukarı hareket ettirince sayfa aşağı, aşağı hareket ettirince sayfa yukarı kayar.

Bir de masaüstünde opera simgesine tıklayınca eğer açık bir opera penceresi varsa onun içinde yeni bir sekme açılıyor. Diyorum ki nasıl ayarlanır da simgeye tıklayınca açık pencereden ayrı bir pencere açılır. Bunu dememin nedeni birinci masaüstünde bir opera açıksa ikinci masaüstünde simgeye tıklıyorum birinci masaüstündeki opera penceresinin içinde bir sekme açılıyor.

itsfresh

Asistan
Reaksiyon puanı
3
yeni pencere ctrl+n,

auto scroll özelliği, araçlar- tercihler - tarama kısmından - kaydırma işaretcisini göster secilmeli.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
3. Opera'da formları otomatik doldurma özelliği var mı? Varsa nasıl aktif edilir?

araçlar / tercihler / parola sihirbazı sekmesine girin. karşınıza gelen formu doldurun. artık sitelerde gezerken form dolduracağınız zaman ilk harfini yazdığınız an aşağı doğru açılan bi liste ile karşılaşır ve formlarınızı doldurabilirsiniz.

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
1. Opera simgesine tıklayınca nasıl yeni bir pencere açılır?

2. Opera'da auto scroll özelliği nasıl aktif edilir?

1) Araçlar - Seçenekler - Gelişmiş - Tabs (Sekmeler galiba) - Additional Tab Options (Türkçe'sinde ne yazıyor bilmiyorum) - Open Windows Instead of Tabs

2) Farenin ortasına basınca gayet de bir işaret çıkıp sağa sola yukarı aşağı scroll yapıyor.

3) Sen bir giriş yaptığında Opera otomatik olarak sana kullanıcı adı ve şifreni kaydetsin mi diye sorar. Eğer kaydedersen o sayfaya tekrar geldiğinde Anasayfa simgesinin yanındaki simgeye tıklayarak otomatik giriş yapabilirsin (Opera senin yerine otomatik olarak doldurur ve giriş yapma isteği gönderdir) veya aynı sayfada söylediğim simgeye tıklamadam CTRL + Enter tuş kombinasyonu ile aynı eylemi gerçekleştirebilirsin.

Bu arada hayırdır? Sen bize inanamıyordun, biz de sana inanamıyorduk. İnancını mı değiştirdin?

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Tanshaydar aslında durum şu:

Windowstan vazgeçip linux kullanmaya başladım. Chrome burda yok şimdilik. Firefox flashlı sayfalarda çok ağır kalıyor baktım ki en iyisi burda opera; kullanmak istiyorum ama işte bazı şeyler eksik kalıyor.

Her halukarda kullanacağım...

Bu arada çok teşekkür ederim.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
autoscroll özelliğini buldum pasifti aktif ettim oldu. Araçlar/tercihler/kısayollar/orta tuş seçenekleri Ordan ayarlanıyor daha önce aramıştım bulamamıştım. Pesimist'in dediği de işe yarıyor hatırlamıyor ama o forma yazdığın şeyler önüne getiriyor. Aslında yeterli kullanıcı adını ve email adresini söylemesi yeterli. Hepinize teşekkür ederim.

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Neyse hayırlı olsun. İhtiyacın karşılansın da ne olduğu çok önemli değil.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Gel de kop şimdi bu forumdan olur mu be!