Office 2010'a Giden Yolda Neler Var?

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Microsoft, Office 14ile ilgili olarak bazı bilgileri doğruladı. Office 2010 olarak anılan sürümde 64 bit resteği resmileşti mi?

Microsoft'un yeni Office yazılım paketi, kod adıyla Office 14, tam adıyla Office 2010, isminden anlaşılacağı tarihte gelecek. Microsoft'un bugün doğruladığı bir bilgi ise güzel şekilde yorumlanabilir: Office 2010 hem 32 hem de 64 bit olarak sunulacak. Daha öncelerde çeşitli dosyalar üzerinden erişilen bu bilgi, artık Microsoft tarafından doğrulanmış durumda.

Office 2007 İçin Yeni Yama Paketi

Ayrıca Office 2010 çıkmadan önce, Microsoft bu ay içinde Office 2007 için ikinci Service Pack'i yayınlayacak. 28 Nisan olarak belirlenen paket için birçok yenilik ön görülüyor. En azından Office 2007'nin birçok hatadan kurtulacağını ve en önemli özelliklerden birisi olarak OpenDocument 1.1 biçiminde dosya düzenleyip kaydedebilme yeteneğini kazanacağını söyleyebiliriz.

:: Office 2007'de şu da olsaydı dediğiniz bir özellik var mı?

Bilgi için: Microsoft
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Şimdi Office 2010 formatı icat ederler, Office 2007 bile o belgeleri açamaz yüksek ihtimalle. Bu şekilde sadece kendi kuyularını kazmış olurlar. Çünkü insanlar Office 2003'e alıştı, uzun zamandır kullanıyorlar; sonradan bir sürü format ve kullanım farklılığı getiren 2007'ye yeterince alışamadılar. Daha buna bile alışmadan kısa sürede Office 2010 çıkarsa küçük bir kitle dışında hiç kimse birden bu yazılıma geçmeyecektir.

Hakkında kurslar düzenlenen, okullarda ders olarak okutulan Office programlarına ilişkin bilgileri kafalarda tazelemek ve değiştirmek o kadar kolay değil. Özellikle şirketler, işine en kolay gelen yöntemi seçeceklerinden, hazır Office 2003 kullanmayı bilen personel varsa, 2010 kullanmayı öğrenmesini beklemek yerine bu yazılımı hiç almaz olur biter.

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
2007 de dosya formatlarını değiştirmişlerdi.ofiste çok probleme neden oluyor bu. adam ne yolladın bana açılmıyor bana diyor :) kimse yeni formatları benimsemedi, 2010 da eski dosya uzantılarına dönmelerini arz ederim :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Aslında 2007 formatı daha iyi Emu. Kötü olan geriye uyumsuzluk olması nedeniyle ek programa ihtiyaç duyulması ve bir çok kullanıcının bunu bilmemesi dolayısıyla huzursuzluk yaratması. Şimdi 2010'da da yeni bir formata geçerlerse bence kullanıcı kitlesi %50 oranına kadar azalabilir.

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
yeni formatı yapmalarının amacı sanırım herkesi 2007 e geçirmek istemelerinden di. 2010 dada yeni bir format yaparlarsa herkes isyan eder sanırım ve dediğin gibi azalma olur.

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Format curcunası olmayacaksa, 03 ile 07 arasındaki kadar net farklar olacaksa, olası yazılımımızın Beta sürümünü ücretsiz indirebileceksek her yıl yeni bi' sürüm yayınlanmasında bi' sakınca yok bence. :)

sipi_raca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çıkarsın çıkarsın. win7 ile beraber tüm paketler yenilensin. Format farklılığında sorun çıkacağını sanmıyorum. kaydetme seçeneğinde şuanda 97-2003 seçeneği var. program imkan sağlıyor gerisi kullanıcıya kalmış.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Çıkarsın çıkarsın. win7 ile beraber tüm paketler yenilensin. Format farklılığında sorun çıkacağını sanmıyorum. kaydetme seçeneğinde şuanda 97-2003 seçeneği var. program imkan sağlıyor gerisi kullanıcıya kalmış.

Doğru, program imkan sağlıyor ama bana imkan sağlıyor. Benimle döküman paylaşan herkesin beynine hükmedemediğim için onların nasıl davranacağını da bilemiyorum. :) Yani Office programları sadece seni değil, senin iş yaptığın diğer kimseleri de bağlıyor.

Kısacası trafiğe çıkarken kendin çok tedbir alabilirsin (2003 formatında kaydetmek gibi), ama trafikteki diğer araçların tedbir alıp alamayacaklarını sen kontrol edemezsin.

fasuk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence PDF dosyalarını açıp düzenleyebilmeli insanlar, ek bir programa ihtiyaç duymadan