Twitter Kullanım Kılavuzu

Bu konuyu okuyanlar

filtrekahve

Doçent
Emektar
Reaksiyon puanı
0
Şu sıralar dünyayı parmağında oynatan online servislerden Twitter nedir, ne işe yarar, neler yapılıyor ve tabii nasıl kullanılır? Tüm yanıtlar bu yazıda.

Twitter'dan bahsetmeden önce mikroblog kavramından ve sosyal ağlardan bahsetmemiz gerekiyor aslında. Önce sosyal ağlar ile başlayalım. Her ne kadar sosyal ağ olarak bilmiyor olabilirsiniz ama kullanma ihtimaliniz oldukça yüksek. Çünkü Facebook, MySpace, Netlog gibi servisler bu şapkanın altında yer alıyor. Bunların dışında ayrıca Xing, Pronected, LinkedIn gibi servisler var ki iş dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer alıyorlar.

anasayfa1239204006.jpg

Twitter, son bir yılda yüzde 1000'in üzerinde büyüyerek online dünyayı yönetenler arasındaki yerini aldı.

Peki ya mikroblog? Bu soruyu yanıtlamadan önce bir blogunuz olup olmadığını sormamız gerek? Var mı? Güzel, blogunuza istediğiniz konularda yazılar yazıyorsunuz, bu da tamam. Ama tıpkı cep telefonunuzdan kısa mesaj gönderir gibi kısa yazılar yazıyor musunuz? Hayır mı dediniz. Tamam, işte Twitter gibi mikrobloglar tam da bu noktada devreye giriyor.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

hellmarch

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
aman Türkiye'de patlamasın ya. facebook'a dönmesin.

eratosten

Doçent
Reaksiyon puanı
5
SDN.ye teşekkür ederim, doğrusu isteklerimize bu kadar kısa sürede ve kapsamlı cevap alabileceğimizi sanmıyordum. Henüz iki gün öncesinde Twitter hakkında ayrıntı istemiştik.

filtrekahve

Doçent
Emektar
Reaksiyon puanı
0
SDN.ye teşekkür ederim, doğrusu isteklerimize bu kadar kısa sürede ve kapsamlı cevap alabileceğimizi sanmıyordum. Henüz iki gün öncesinde Twitter hakkında ayrıntı istemiştik.

SDN adına rica ederim, takıldığınız yer olursa buraya yazın, ilk fırsatta yanıtlamaya çalışırım...

Görüşmek dileğiyle,
Melih Çelik
twitter.com/filtrekahve

calvaria

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Süper bi yazı olmuş elinize sağlık. Gerçekten çok açıklayıcı ve akıcı olmuş 14 sayfayı göz kırpmadan okudum :)

RunoadeS

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Allah korusun. Ne patlaması yahu? Türkiye'de kimse duymasın facebook gibi suyu çıkar. Özellikle internet cafelere düşerse cacığı bile çıkar.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Allah korusun. Ne patlaması yahu? Türkiye'de kimse duymasın facebook gibi suyu çıkar. Özellikle internet cafelere düşerse cacığı bile çıkar.

katılıyorum. sonra twitter da amele kaynamasın...:icon_:

bu arada ben de tebrik ederim. elinize sağlık. çok güzel bir yazı olmuş.

Cem

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
doğrusu çok emek harcanmış bir yazı. Ellerine sağlık Melih, tadından yenmiyor. Bir kez daha üye olasım geldi :happy:

ahlatt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yaklaşık 1 aydır twitter üyesiyim şimdilik bir şey anlamadım

ahlatt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
:):)
:):):):) cidden beni güldürdün ayrıca çok haklısın sırf o yüzden facebooktan uzak duruyorum. bunada bulaşırsa millet bırakırım herhalde:sweatdrop:

kardelenkardele

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben Twitter'in yeni kullanıcılarındanım..
Arkadaş olma yada başkalarının sayfalarına yazı yazma konusunda bilgi sahibi değilim..:confused1::confused1:​

filtrekahve

Doçent
Emektar
Reaksiyon puanı
0
Ben Twitter'in yeni kullanıcılarındanım..
Arkadaş olma yada başkalarının sayfalarına yazı yazma konusunda bilgi sahibi değilim..:confused1::confused1:​

Öncelikle çevrendeki Twitter kullanıcılarını takip etmeye başlamanı öneririm. Eğer yoksa sağ üstte Find People diye bir link göreceksin, oradan isim aratabilirsin. Yazıda detaylı bir şekilde anlatmaya çalışmıştım. Ayrıca şu yazıda da Twitter ve FriendFeed'i kullanan bazı ünlüleri listelemiştim, sevdiklerin varsa ekleyebilirsin.

Bir kişiyi listene eklemek için tek yapman gereken onun sayfasına gidip (örn. twitter.com/filtrekahve) üst tarafta göreceğin follow butonuna tıklamak, hepsi bu.

kardelenkardele

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle çevrendeki Twitter kullanıcılarını takip etmeye başlamanı öneririm. Eğer yoksa sağ üstte Find People diye bir link göreceksin, oradan isim aratabilirsin. Yazıda detaylı bir şekilde anlatmaya çalışmıştım. Ayrıca şu yazıda da Twitter ve FriendFeed'i kullanan bazı ünlüleri listelemiştim, sevdiklerin varsa ekleyebilirsin.

Bir kişiyi listene eklemek için tek yapman gereken onun sayfasına gidip (örn. twitter.com/filtrekahve) üst tarafta göreceğin follow butonuna tıklamak, hepsi bu.

Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim..
Bir kaç soru daha sormak istiyorum...
Bir kişiyi follow butonuyla ekledikten sonra facebook gibi karşı tarafın kabul etmesimi gerekiyor?
İkincisi listemde olan kişilerin sayfasına mesaj yazabiliyor muyuz? Bunu nasıl yapabiliriz..!

filtrekahve

Doçent
Emektar
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim..
Bir kaç soru daha sormak istiyorum...
Bir kişiyi follow butonuyla ekledikten sonra facebook gibi karşı tarafın kabul etmesimi gerekiyor?
İkincisi listemde olan kişilerin sayfasına mesaj yazabiliyor muyuz? Bunu nasıl yapabiliriz..!

Karşı tarafın kabul etmesi gerekmiyor, otomatik eklenir. Ama engelleme özelliğiyle onu takipi etmenizi önleyebilir.

Mesaj atma ise iki türlü. Eğer yazdığı bir mesaja cevap yazacaksanız mouse ile o mesajın üzerine gelin, sağ tarafta bir yıldız ve bir de sola dönük ok işareti çıkacak. O ok işaretini kullanarak yanıtlayabilirsiniz.

Kastettiğiniz direkt mesaj ise Twitter'ın ana sayfasından değil, o kişinin sayfasına gitmeniz gerekiyor. Yine sağ tarafta actions başlığı altında message linkini göreceksiniz. Bu linke tıklayarak direkt mesaj gönderebilirsiniz. Yalnız buradaki direkt mesajlar açıktır, o kişiyi takip edenler tarafından da görüntülenebilir. Forumlardaki özel mesaj mantığı yok yani.

berckai

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
twitter kullanıyorum ve bu kadar gereksiz bir şey görmedim hayatımda facebook'a kızanlar bence twitter hakkında yorum yapmayı bıraksın boş yere harf söylemeye bile tenezzül etmesin

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Şimdi bir soru soracağım herkes gülecek!

Nedir bu twitter? (Üye oldum ama bir şey anlamadım)

crx

Asistan
Reaksiyon puanı
8

bu twitter facebooktaki ne düşünüyorsun kısmının tekil hali kısaca lüzumsuzluğun önde gideni :)

sanatçılar, politikacılar vb kişilerin bir mesajla çok kişiye ulaşlamaları veya onları birebir takip etmek mesaj yazmak vb amaçlarla kullanıldığında biraz daha lüzumlu oluyor :)

punisher_65

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
sağolun bilgilendirme için. çok güzel bir yazı olmuş.

turuncuu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki twitter'a üye olduktan sonra dil seçeneği var mı? ben bulamadım.

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
İlerde büyük adam olursak kullanırız artık :D

coolmath

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben twitter a üyeyim Ama merak ettiğim bir şey var? şimdi benim takip ettiğim 20 kişi var. Ama daha twitter da daha yeni olduğumuz için beni takip eden kimse yok :). Benim yazdığım twitt leri benim takip ettiğim kişiler onlar beni takip etmediği halde görebiliyorlar mı acaba?

emptyheart

Müdavim
Reaksiyon puanı
25

her üyeliği açık siteye üyemi oluyosun:D
şöyle söylim ne işe yaradığnı
şimdi sana soruyolar facebookmu yoksa twitter mi diye
sen a:face book diyosuun
cevap:hmm öylemi tamam neyse diyo ama içinden pis amele diyo
sen b:twitter diyosun sana başka bi dünyadan gelmişin facebokk a üye olmaktan daha iyi biş iyapmışın gibi bakıyo yani statü göstergesi :D
aslında iikisininde diğer arkads bulma sitelerinden farklı değil :D:D

nldu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya imdat...
twitterdan nefret ediyordum yakın bir zamanda facebook gibi olacağı için de nefret ediyodum ama bazı kişilere ulaşmak için kullanmam gerekti ve malesef bugün üye oldum lanet siteye ama hiçbirşey anlamadım :S

mesela ben insanları takip ediyorum onlar beni takip etmiyorlarsa benim yazdıklarımı göremiyorlar doğru muyum?

ve özel mesaj atma durumum yok mu illa beni takip ediyor mu olmaları lazım yada insanların beni takip etmesi için ne yapmam lazım..çünkü buraya birilerine ulaşmak için üye oldum...

bana şu twitter ı bi anlatın delirecem..

Anxiety

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Karşı tarafın kabul etmesi gerekmiyor, otomatik eklenir. Ama engelleme özelliğiyle onu takipi etmenizi önleyebilir.

Mesaj atma ise iki türlü. Eğer yazdığı bir mesaja cevap yazacaksanız mouse ile o mesajın üzerine gelin, sağ tarafta bir yıldız ve bir de sola dönük ok işareti çıkacak. O ok işaretini kullanarak yanıtlayabilirsiniz.

Kastettiğiniz direkt mesaj ise Twitter'ın ana sayfasından değil, o kişinin sayfasına gitmeniz gerekiyor. Yine sağ tarafta actions başlığı altında message linkini göreceksiniz. Bu linke tıklayarak direkt mesaj gönderebilirsiniz. Yalnız buradaki direkt mesajlar açıktır, o kişiyi takip edenler tarafından da görüntülenebilir. Forumlardaki özel mesaj mantığı yok yani.

Bu mesaj yazıldığında @mention özelliği var mıydı bilmiyorum ama ben bunun özel mesaj olduğunu düşünüyordum. Yanılıyor muyum? :)

pdr42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
cok guzel bir paylasım elinize saglık ama ben yayın yapamıyorum o 140 karakterlik yeri bulamadım nerede hata ypaıyorum acaba
evet onuda kesfettim peki ben durmadan arka arkaya yazabiliyormuyum acaba yoksa belli bir suresimi var

bi_soru

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
doğru yere mi soru açtım emin değilim ama ben twitter da yazdığımız iletilerimiz var ya daha doğrusu 140 karakterle gönderdiğimiz anlık durum bildirimlerimizi mesajlarımızı.. her neyse işte ben onları SİLMEK istiyorum bunu nasıl yapabilirim acaba? şimdi teker teker bin küsür tweti nasıl sileyim. hem denedim olmuyor donuyor bilgisayar? bir de çok uğraştırıyor yapamadım :( HEPSİNİ BİRDEN SİLMENİN BİR YOLU OLMALI! BİRDEN NE KADAR SAÇMALALADIĞIMI ANLADIM.. ONLARI SİLİP YENİDEN BAŞLAMAK İSTİYORUM.. HESABIMI KAPATMADAN.. SADECE TWİT TEMİZLİĞİ ANLAYACAĞINIZ :(

eğer bana bu konuda yardımcı olursanız çooooooook sevineceğim lütfen arkadaşlar... buna ihtiyacım var.. araştırdım buna cevap bulamadım ben de buraya üye oldum.. umuyorum ki olumlu bir yanıt alıcam

şimdiden çook teşekür ederim :wub: