Çıldırtan Windows 7 Hatası ve Çözümü!

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Windows 7'nin torrent ağlarına düşen son sürümü build 7057'de yaşanan Desktop.ini sorunu ve en kısa yoldan çözümü burada.

Geçtiğimiz günlerde torrente düşen Windows 7 build 7057'yi kurduktan sonra, her Windows açılışında desktop.ini dosyasının içeriğinin görüntülenmesine neden olan bir hatayla karşılaşıyorsanız, işte çözümü:

:: Çalıştır penceresini Win+R kombinasyonuyla açın.
:: shell:startup yazıp Enter tuşuna basın.
:: Explorer ayarlarınızı, korumalı işletim sistemi dosyalarını görüntüleyecek hale getirin. Alt - T - O tuşlarına sırasıyla basarak bu ekrana gelebilirsiniz.
:: View tab'a tıklayıp, hide protected operating system files seçeneğinin önündeki işareti kaldırın.
:: Dekstop.ini dosyasını klasörden silin.
:: Aynı dosyayı C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup konumundaki klasörden de silmeniz gerekiyor.
:: Çıkış yapıp tekrar girin veya bilgisayarınızı yeniden başlatın.
:: 3. ve 4. adımı tekrarlayarak hide protected operating system files seçeneğini tekrar işaretleyin. Bu sayede gelecekte kazara önemli bir sistem dosyasını silmeniz önlenir.
:: Afiyet olsun.
desktop-in1237132704.jpg
:: Bu yöntem sorununuzu çözdü mü? Takıldığınız adımları forumda sorun.

Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Vay be anında sorun anında çözüm süper tam gaz ;;)

ds mosx

Profesör
Reaksiyon puanı
14
yeni çıkan sürümdeilmi bu ya :S ne cabuk

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Afiyet olsun. :D

talatcaner

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bana çok karışık geldi ,bu arada arkadaşlar win 7 işletim sistemini bugün kurdum 7057.0.090305-2000_x86free_client_en_us_Retail_Ultimate adlı iso dosyasını DVD ye yazdırıp vista içinden kurulumunu yaptım ( D disk bölümüne ).Oysa o bölümde dosyalarım vardı ve işletim sistemi kurulduğu halde o dosyalarıma erişebiliyorum,ayrıca Vista içinden Win 7 deki program files gibi dosyalarıma,Win 7 içinden Vista dosyalarıma ulaşabiliyorum,normalmi bu?

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Normal...Keyfine bak...

readminder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de ilk vistayı kurduğumda aynı sürücüde eski sistem ve diğer kalsörleri görünce şaşırmıştım anlıyacağın bu durum normal.Ve çok kullanışlı

talatcaner

Asistan
Reaksiyon puanı
0
eyvallah.şu yukarıdaki işlemi yapayım bakalım birden cesaret geldi,ya bismillah.

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Teşekkürler Windows 7 build 7057'yi indiriyorum şimdi.Kurmadan hatayı ve çözümünü öğrenmem iyi oldu.

talatcaner

Asistan
Reaksiyon puanı
0
''folder options'' penceresinden ''open each folder in the same window'' seçeneği işaretli olarak'' wiew'' sekmesine geliyoruz ve'' show hidden files,folders and drivers'' seçeneğini aktif hale getiriyoruz değilmi? öyle ise C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup yolunda son hamle startup görünmüyor. hide protected operating system files yazan bir yer yok bende.Yardımlarınızı bekliyorum.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
yeterince dellendirmişti ama diğer yazılımları kurayım derken buna zaman ayıramamıştım. çok teşekkürler erhan.

talatcaner

Asistan
Reaksiyon puanı
0
''folder options'' penceresinden ''open each folder in the same window'' seçeneği işaretli olarak'' wiew'' sekmesine geliyoruz ve'' show hidden files,folders and drivers'' seçeneğini aktif hale getiriyoruz değilmi? öyle ise C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup yolunda son hamle startup görünmüyor. hide protected operating system files yazan bir yer yok bende.Yardımlarınızı bekliyorum.
hallettim,ilgilenen arkadaşlara teşekkürler:)

Reaksiyon puanı
188
ehehe bu mu çıldırtan sorun :D (tamam herkes bilmek zorunda değil ama bu da sorunsa ohoo :D)

yasincelik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sağda solda heryerde karşınız çıkan desktop.ini lerden bıktınız mı ?

Win + R ile run'ı çalıştırıp cmd yazın komut istemi gelecek komut isteminde en üst dizine gidin (mesela c:\ gibi) cd.. komutu ile bir alt dizine gidebilirsinz.
Daha sonra oraya bunları yazın attrib +h +s /s ve enterleyin 10 15 saniye sonra tüm desktop.ini ler system dosyası ve gizli olarak işaretlenecek ve gözünüzün önünden gidecek. İyi sabahlar...

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Emin misin kardeş /s parametresinden ?

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
İşlemi yapacaksanız makalede (1. mesajda) anlatıldığı gibi yapmanız tavsiye edilir.
/s parametresi kullanarak ya da emin olmadığınız komutlarla bu işlemi yapmaya kalkışmayın;
geri dönemeyebilirsiniz. :(

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
İşlemi yapacaksanız makalede (1. mesajda) anlatıldığı gibi yapmanız tavsiye edilir.
/s parametresi kullanarak ya da emin olmadığınız komutlarla bu işlemi yapmaya kalkışmayın;
geri dönemeyebilirsiniz. :(
evet malesef geri dönüşü yok.

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
bana çok karışık geldi ,bu arada arkadaşlar win 7 işletim sistemini bugün kurdum 7057.0.090305-2000_x86free_client_en_us_Retail_Ultimate adlı iso dosyasını DVD ye yazdırıp vista içinden kurulumunu yaptım ( D disk bölümüne ).Oysa o bölümde dosyalarım vardı ve işletim sistemi kurulduğu halde o dosyalarıma erişebiliyorum,ayrıca Vista içinden Win 7 deki program files gibi dosyalarıma,Win 7 içinden Vista dosyalarıma ulaşabiliyorum,normalmi bu?

Daha iyi hem normal olmasa ne olacak senin için daha iyi bilgisayarını her türlü kontrol ediceksin:D güzel şeye benziyor kuruyum mi diyecem ama boşver xp yeter bana hem win7 türkçe mi onu bile bilmiyorum.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Biraz önceki resmi buraya alıp görelim Türkçe mi ?

6z3szb.jpg

megatron

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Daha iyi hem normal olmasa ne olacak senin için daha iyi bilgisayarını her türlü kontrol ediceksin:D güzel şeye benziyor kuruyum mi diyecem ama boşver xp yeter bana hem win7 türkçe mi onu bile bilmiyorum.
İngilizce arkadaşım...

ozersworld

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bu sistemi Kuran varsa bilgi versin biraz yauu :)

yasincelik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Emin misin kardeş /s parametresinden ?

Eminim tabiki.

Size kısaca açıklayayım;
attrib +h +s /s
+h = hidden
+s = system
/s = attrib komutunu ve tüm komut satırı seçeneklerini geçerli dizin ve tüm alt dizinlerdeki eşleşen dosyalara uygular.

Kaynak : http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc772880.aspx

Yani burdaki yaptığımız şey bütün desktop.ini'leri gizli ve sistem dosyası olarak işaretlemek ve sürekli karşımıza çıkmasını engellemek kesinlikle zarar vermek değil.

Ayrıca ; attrib -h -s /s yani dönüşü var ;)

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Kardeş komut yerine windowsun
Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (tavsiye edilen)
diye bir seçeneği var. Açarız, işi bitirir yine kapatırız.
Komut ile ve /s parametresi ile işlem yapmak biraz eskide kaldı.
Doğru işi yapsa da komutlarla yapılan işlemlerde hele sistem dizinine uyguladığın yanlış/eksik bir komuttan sonra uçmak ihtimali var

yasincelik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (tavsiye edilen) aynı işlemi yapmıyor.
Ama başka bi yol olarak bilgisayarındaki bütün desktop.ini leri bulup sağ tuş özellikler gizli ve sistem dosyasını işaretleyebilirsin.Ama bu çok zor hatta imkansız bi işlemdir.
Attrib sonucu yapılan bütün işlemler geri alınabilir yani işletim sisteminin uçması söz konusu bile olamaz.
Tekrar ediyorum tamamen güvenli bir işlemdir desktop.ini leri system dosyası ve gizli yapmaktan başka bişey yapmaz.

Kardeş komut yerine windowsun
Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (tavsiye edilen)
diye bir seçeneği var. Açarız, işi bitirir yine kapatırız.
Komut ile ve /s parametresi ile işlem yapmak biraz eskide kaldı.
Doğru işi yapsa da komutlarla yapılan işlemlerde hele sistem dizinine uyguladığın yanlış/eksik bir komuttan sonra uçmak ihtimali var