Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu konuyu okuyanlar

ktohan

Asistan
Reaksiyon puanı
5
arkadaşlar ben ekran kartları hakkındaki bildiğimiz herşeyi burda paylaşmayı öneriyorum sizlere. ben buraya EKRAN KARTI HAKKINDA HERŞEY dedim bile:) sizler de engin bilgilerinizi yazın ki okuyan herkes istifade etsin.ben maddeler yazayım siz de eklersiniz üzerine. çok mu emrivaki oldu ne:)

1)öncelikle belleğin fazla öneminin olmadığını söylemek istiyorum. hiç bilmeyen birine ekran kartı aldım deyin hemen ilk sorusu şu; kaçlık aldın:)size kaç mb olduğunu soruyor.siz ona 1gb diyeceksiniz ki ooo diyecek:)512mb lik kartın 1gblik kartı geçebileceğine inanmaz:)
2)yeni oyunları oynayacaksanız DirectX 10 yada 10.1 desteğine dikkat etmenizi öneririm.
3)marka önemli nvidia ya da ati ilk akla gelen tabi. herkesin fikrine saygım var bana sorarsanız ATİ. neden mi fiyat performans dediniz mi 1 numara da ondan.
4)tabi ati kartları üreten onlarca firma var ama ben sapphire i öneriyorum nedenine gelince kullandığım hd4830 masaüstünde %8 ile %12 fan hızında. tam yükte olduğunda bile 65 dereceyi aşmıyor.ben şahsen 65 i bile görmedim:) rakibi olan 9800gt i adeta eziyor
5)hangi yonga ile üretildiği çok önemli en güncel yongayı kullanmış olması önemli. mesela hd3870 rv670 kod adlı yongayı kullanıyor. hd4830 ise rv770 kod adlı yongayı kullanmakta iki kartı kıyaslayalım. hd3870 in çekirdek saati de bellek hızı da hd4830 dan yüksek hatta bellek tipi olarak hd3870 de gddr4,daha güncel olan 4830 modelinde ise gddr3.Amaaaa... artık cevabi veriyorum hd4830 her düşüklüğe rağmen yenilenen yonga ile daha hızlı,daha az ısınıyor. üstelik ikisi de aynı firmanın ürünü:excl:neyse güncelliğin önemi iyice anlaşılmıştır heralde.

arkadaşlar sizler de bildiklerinizi paylaşın ki acemi arkadaşlar varsa faydamız olsun hoşçakalın.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
konu başlığı ve yorumun birbiriyle alakasız olmuş arkadaşım en azından ekran kartı alırken nelere dikkat etmek gerekir gibi bir başlık olsa daha yerinde olurdu ;)

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
spam mısın sen eğer böle bişey yapılmak istensendi sabit konu yapılırdı

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
kardeş yeni teknoloji her zaman daha az enerjiyle daha az ısınarak iş yapar.
ama önceki serinin üst seviyesi hiçbir zaman yeni seviyenin ortası kadar bile olmaz.
üst seviye her zaman üst seviyedir.

ATI'de 3870 ise nVidia'da 8800 hala üst seviye her ne kadar 4800 ve GTX260 serileri çıkmış olsa da...

Mucerreb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran kartı alırken uyum sorunu yaşamamak için nelere dikkat edilmeli?

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Ekran kartı alırken uyum sorunu yaşamamak için nelere dikkat edilmeli?

Anakartındaki slotun AGP mi yoksa PCI-E mi olduğunu öğrenerek işe başlayabilirsin.
Anakartın AGP slotluysa AGP ekran kartı
PCI-E ise PCI-E ekran kartı.

Konu : 7 ay öncenin bu arada.

Mucerreb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
PCI slotuyla uyumlu anlamına geliyor yanlış bilmiyorsam.
Yani PCI ve PCI-Express aynı ana karta uyuyor diye biliyorum ben.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kardeş gb a bakarkak ekran kartı alırsan hiç bir işine yaramaz önemli olan bit sonra hd sonra gb , gb en son gelir yani .)