Scroll Lock tuşu ne işe yarar?

Bu konuyu okuyanlar

aydogan

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Klavyelerimizin en karizmatik yerlerinden birinde duran, ömrü boyunca bizi bekleyen, benim ve tahminimce benim gibi bir sürü insanın, pek alakadar olmadığı bu tuş ne işe yarar acaba?

Not: Scroll Lock'a dikkatlice bakarken, ilk kez gördüğümü farkettğim SysRq tuşu hakkında da beni aydınlatabilecek arkadaşları da buraya bekliyorum.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Scroll lock tuşu yazı yazarken imleci olduğu yere kilitler yani ok tuşuna bastığımızda imlecin hareket etmesini engeller diye biliyorum ama openoffice'de yapamadım belki MS office'de oluyordur.

Diğer tuşu bilmiyorum.

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Dos ortamında kullanılan ve sayfaya yazılar gelirken basılı olduğunda imleci otomatik olarak aşağıya indirmeye yerayan bir tuş. Yani Windows sürümlerinde hiçbir görevi yoktur ve standart haline geldiğinden dolayı konulmaktadır klavyelere. (Benim bildiğim bu.) ;)

aydogan

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Çok teşekkürler arkadaşlar

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
aydogan dedi ki:
Çok teşekkürler arkadaşlar

Önemli değil kardeşim. SysRq hakkında net birşey bulamadım. Onuda başka arkadaşlardan alalım. ;)

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,000
hatırlarsın eskiden dosta işlemi iptal etmek için break tuşuyla beraber c ye basın derdi. işte orda scroll lock a basın demek istiyodu. Hatırladın mı? ;)

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
-Sys Rq tuşu DOS'ta ortalık karıştığında basılınca bilgisayarı kendine getiriyormuş.
-Linuxta bu tuş özelleştirilebiliyor, Alt+SysRq+letter kombinasyonu da windowstaki ctrl+alt+delete kombinasyonuna karşılık geliyormuş.

XP veya Vistayla ilgili bir şey henüz bulamadım.

AtakaN

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Scroll look tusuda ms officede kullanılıyor. normalde yon tuslarına bastıgınızda bıldıgınız gıbı secılı olan hucreden ok yonunde hareket eder ama scrool locka basıp yon tuslarına bastıgınızda sayfayı (hucreyı degıl sayfayı) ok yonunde kaydırır

Reaksiyon puanı
23
Mod. not : ekşi sözlükten argo yorumları direk kopyalamak hiç de güzel bir şey değil...

Özlem

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Acith dedi ki:
Ben bir iyice aydınlatayım sizi parıl parıl parlayın bilgiden :D
Scroll Lock :
Sanırım bu tuşa basanınız yoktur. Canı sıkılanların klavyedeki ışıkları yakmak için bastıkları yada merakdan ne işi yarar bu tuş diyip basarız. Yada son seçenek olarak üstü toz kaplamış olan bu tuşa elimiz çarpar öyle basmış oluruz. Başka da kulanan olacağını sanmam. Bu tuş yeni klavyelerde bulunuyor. Bastığınızda muhtemelen sağ üstte olan lambalardan birisi yanar. Bir daha basarsanız söner. Bu tuş her programda olmasada bazı programlarda kullanılıyor. Herşey gibi bunu da ilk olarak IBM buldu. MS-Dos zamanlarında çok kullanılırdır. Her zaman lamba yanmasını beklemeyin. Eğer kalbosuz bir klavye kullanıyorsanız klavyede güç tasarrufu sağlansın diye uyarı ışığı konmuyor. Bilgisayar ekranında sağ altta bir uyarı verecektir. Ama ne işe yarıyor. Scroll Lock uyarı ışığı açık olduğunda aktif demektir. O tuşa devamlı basmanıza gerek yok. Basılı kalıyor gibi düşünebilirsiniz. Ekranda eğer bir sayfa taşıyorsa aşaya yada sağa doğru şu anda oklar ile yada mouse ile aşaya doğru yada sağa doğru kaydırıyoruz. Ama eskiden bu tuş ile yapılıyordu. Scroll lock tuşu açılıyor ve klavyedeki oklara basılıyor. Bu sayede sayfada istenilen yer görülmüş olunuyor. Bunu tam olarak anlamanız için şöyle yapalım. Exel'i açın şimdi. O tuşun kapalı olduğundan emin olun. Ortalarda herhangibir kare seçin. Yön tuşlarına basın. Bulunduğunuz kare değişiyor değil mi. Şimdi Scroll Lock tuşunu aktif hale getirelim. Aynı işlemi tekrar yapalım oklara basın. Görüdüğünüz gibi sayfa hareket ediyor. Size çok az kişinin bileceği birşey daha göstereceğim. CTRL tuşuna basılı tutun ve oklar ile hareket edin. Daha fazla gidiyor değil mi? Şimdi de başka bir ip ucu daha. CTRL + SHIFT tuşlarına basılı tutun ve şimdi oklara basın. Komple o satırı seçti değil mi? Benim bildiğim sadece bunlar ama genel olarak sadece bu tuşlar kullanılıyor. Scroll Lock, Yön tuşları, CTRL, Shift. Benim bildiğim bu kadar. Her programda kullanılmasa bile bazı programlarda işe yarıyor. Genel olarak ama sadece bu amaç için.
Extra olarak Linuxda, Operada da farklı amaçla kullanabiliyorsunuz.
Apple klavyelerde yok(Yada ben görmedim ama sanırım yok)

SysRq :
SysRq yada SysReq diye geçiyor. System Request'in kısaltılmış hali. Tarihin tozlu raflarında yerini almaya başlıyacak bence (Ama benim gibi bazı kişiler hala kullanıyor onu). Farkında iseniz Print Screen ile SysRq tuşları aynı yere konmuş durumda. Bir nevi kanka olmuşlar. O yüzden arada bastığınız tuşlardan SysRq. Şu anda acaba biz basıyoruz Print Screen'e ama aynı anda ona da basmış oluyoruz kötü bişeymi diye düşünenleriniz olacaktır. Durum kontrol altında. Sihirli SysRq tuşunuz o kadar da kötü bişey değil. Genel olarak bu tuşu linux kullananlar bilir ve onlar bu tuşa Sihirli SysRq demişlerdir. Linux için veli nimet gibidir. Basitçe anlatmama gerekirse Linux'da debug(Doğrulama) yapmanızı sağlar. Bilgisayarı yeniden başlatma ve kapatma gibi işlemler yapabilir. Tek tek yaptığı şeyleri sıralamak zor linux için. Ama şöyle diyeyim bir rivayete göre dünyayı kurtardığı bile söylenir linux kullananlar tarafından :) Şaka bir yana ama yararlı bişey emin olun. Geri kalan işletim sistemleri ve Ms-Dos, Bios için bu tuşa genelde programlar özel işlemler için verir. Mesela özel bir görev atar. Windows NT'nin altındaki Windows işletim sistemlerinde "CTRL + ALT + DELETE" tuşlarını kısaltıp bu tuş ile kullanabilmeyi yapmıştı. Birde son bildiğim çok gelişmiş programlama dillerinde o tuşun Kitaplığı(Library) açtığı. Daha bunlar gibi küçük küçük şeyler yapar ama bence bu tuş sihirli SysRq. Hiç beklemediğiniz anda çok sıkıştığınızda her tuşu denemenize rağmen hiçbirşey olmadığında o tuş size yeni bir hayat verecek. Ve istediğinizden fazlasını yapıyor olacak. Bu benim için hep böyle oldu. Magic SysRq key ;)

Çok güzel bilgiler. Sen mi yazdın bunu Acith? Ana sayfada da görmek isteriz bu yazıları :)

emelden

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Benim de kullandığım bir tuş değildi.. burda konuyu görünce dikkatimi çekti iyice baktım da kullanmıyorum harbiden yaa :) Teşekkürler öğrenmiş oldum sayenizde ;)

isot

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bende bilmiyordum bu tusların ne işe yaradıgını:)

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
O tuş üzerinde yuva yapmış örümceğim Kader'le ayrılmam epey zor olacak :(

gorko

Asistan
Reaksiyon puanı
3
print sysrq tusu resim cekmeye yarıyo ona basıyon painte yapıştır de alsana foto

kubik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar benim bilgisayarda arada bir scrlk tuşu yanıyor söndürüyorum tekrar tekrar yanıyor gıcık oluyorum günde 3-4 kez bu işlem oluyor. Bunun için dell marka klavyemi değiştirdim yerine microsoft rt2300 klavye aldım baktım sorun hala devam ediyor bir bilgisayarcıya sordum dedi ps2 girişinde kısa devre olabilir usb dönüştürücü al ve usb den bağla dedi onuda yaptım hala sorunu çözebilmiş değilim lütfen bileniniz varsa yardımcı olsun çok teşekkürler şimdiden

yuureii

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Excelde bir işe yarıyordu ama ne hatırlamıyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
prt scr yada diğer adıyla (sysRq) klavyemizin üzerinde bulunan tuş pcdeki herhangi bir yazı,resim yada camerada foto cekmenize yarar o tuşa bastıgınız an resim çekmiş oluyor daha sonra > başlat programlar donatıllar ve painte tıklayarak ctrl v yaptıktan sonra çekmiş oldugunuz resim ortaya çıkıyor arkadaşlar..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
-Sys Rq tuşu DOS'ta ortalık karıştığında basılınca bilgisayarı kendine getiriyormuş.
-Linuxta bu tuş özelleştirilebiliyor, Alt+SysRq+letter kombinasyonu da windowstaki ctrl+alt+delete kombinasyonuna karşılık geliyormuş.

XP veya Vistayla ilgili bir şey henüz bulamadım.

elektr10 arkadaş sysrq tuşunu yanlış biliyosun sysrq tuşu ekran görüntüsü almak için kullanılıyor yani bir resim almak istiyorsan bu tusa basıp vorde yapıştır ekran aynen oraya gelıo

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sysrg tuşu Tüm WİNDOWS uygulamalarında ekran görüntüsünün fotoğrafını çekmeye yarar. EKranı Komple foto olarak alırsınız. Sonrasında istediğiniz yara yapıştırırsınız. Yani tek cümle ile ekran fotoğraflamadır.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Qardaşlar mən PrintScreen/Sys Rq - mövzusunda bilməyənlər üçün söyləyim ki, Bu düymə (tuş) Monitorda gördüyünüzün şəkilini çəkir. Prt Screen düyməsini basdığınız zaman ekranın şəkilini çəkmiş olur. Daha sonra paint və ya photoshop proqramında boş səhifə açıb və CTRL+V etməyiniz kifayətdir ki, ekranın şəkilini yaddaşa verməyə hazır olasınız. Ekranda görmüş olduğumuz hər bir görüntünü anında foto kimi əldə edə bilirik. Çox effektli düymədir (tuşdur).:thumbup:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
SysRq tuşu fotoğraf çekmeye yarar
Örnek Print screen sysrq tuşuna bastıktan donra painti aç ve crtl-v yap eğer fotoğrafik kesmek istiyorsan sağ kilikle istediğin yeri kesebilirsin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
PrtSc Sysrq tuşu fotoğraf çeker Scroll Lock ise Power Sleep Wake Pause Break tuşlarını açar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:yes:SysRq basıp microsoft world a yapıştır diyin bunu aynen yapın:biggrin:

Mr.ßahadır®

Asistan
Reaksiyon puanı
3
SysRq tuşu ekran görüntüsü alır ona bastıkdan sonra paint e yapıştır o bastığın ekranın fotosu çıkar ;)

Bourne

Asistan
Reaksiyon puanı
0
SDN Okurları sağolsun 2008 konularını hatırlatıyor bize :)

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
biri şu tuşu sorsa da cevaplasam diye millet pusu da bekliyormuş, adam te Azerbaycan'dan cevaplıyor yav :D

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
PrtSc ile SysRq aynı şeyler değil. O tuşun yapabildiği iki ayrı görevi var. Bu konu bi netleşsin :)

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
o değil de benim klavyede scroll lock tuşu yok kazıklandım mı :D :p

TayfunYilmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
2
8 yıldır pc kullanıyom bende hiç basmadim :)