Windows xp de "veriyi korumak amacli içeriği sifrele" sorunu

Bu konuyu okuyanlar

skartal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaslar.
Bi konuda bilgi ve deneyimlerinizden faydalanmam grekiyor.

Sorunum DNS dahil bilgisayarda var olan bir acces dosyasini sag tiklayip özelliklerden alt taraftaki gelişmiş butonuna basılıp gelen pencerenin en altindan " veriyi korumak için içeriği şifrele" seceneği aktiflestiriliyor..

sonraları virus var diye gönderiyorlar bir bilgisayarciya arkadas siliyor xp yi 2000 kuruyor.. dosyayı olusturan kullanıcı ortadan kalktigi icin acces dosyaya erisip calistiramıyor..

siliniyor 2000 ayni ve tekrar xp kuruluyor ama yine dosyaya erisilemiyor kopyalanmıyor silinmiyor ve içeriğe bakılamıyor... sorun artik bunu olusturan kullanıcı yok normalde aynı yerde ayrıntılar butonuna basıldığında olusturan kullanıcıyı görmemiz gerekiyor lakin bunda " CN=administrator,L,..." gibi daha farklı bir yazı var.. Bu bana olusturan kullanıcının Administrator oldugunu düsündürüyor ama normalde boyle yazmaması lazim. bu dosyada 40000 adet kayıt var yeniden imkansız....

çözmek için denedigim yöntemler.
- dns administrator yetkisinden bir kullanıcı ile sistemi acip sifrelemeyi kaldirmak ise yaramadı
- sistemi ağdan bağımsız açıp Administrator ile sifrelemiyi kaldirmak ise yaramadı
- DNS dahil kullanıcı ile bağlanıp sifrelemeyi kaldırmak ise yaramadı.

çok fena bir durum... :( bunu nasil çözebilirim. boyle bir sey basına gelmiş ve çözmüş olan sistemci arkadaslarım lütfen yardım edin...

iyi çalışmalar..

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Geçenlerde yine benzer konu açıldı ve yazılar yazıldı.
Benim bildiğim kadarıyla, buna bir çözüm üretilebilmiş değil.
İlk zamanlar internet dünyasında uzmanlarca da tartışılan bu NTFS özelliği, şimdiye kadar çözüme kavuşturulamadı. Çünkü "veri güvenliği için dosyayı şifrele" olayının mantığı bu. Yani herhangi bir şekilde bu dosya çalınırsa, ya da HDD başka bir bilgisayara takılırsa, ya da vs, dosya çalıştırılamasın diye NTFS bu dosyayı encrypt ediyor. O dosyayı artık şifreleme seçeneğini seçen kullanıcı hesabıyla oturum açan kişi açabilir ancak. (Aynı Windows'ta tabi ki) Benim bildiğim kadarıyla da kırılmadı bu şifreleme. Ya da kırabilecek olanlar hiç uğraşmadı bunun için.

Benim başıma geldiğinde (bir kaç yıl önce) araştırmadığım okumadığım şey kalmadı, ama tahmin edilen çözümlerin hiç biri işe yaramayınca dosyalarımı sildim.

Teknik ifadelerden uzak durmaya çalıştım, umarım açıklayabilmişimdir. Yine de bir piyasa araştırması yapalım, belki de benim bilgilerin tozunun alınması lazımdır :)

Düzenleme: Evet, küçük bir araştırma yaptım. Ve eskiden benim de çaresizlikten kullandığım bir takım kurtarma araçları vereceğim sana. Samimi olmak gerekirse hiç birisi benim dosyalarımı kurtaramamıştı. Ama aradan aylar geçti. Bu süre içinde yazılım teknolojileri de çok ilerledi. Umarım senin derdine deva olacaktır.

EFSKey = http://www.lostpassword.com/demos/efskeyd.exe
Sadece bu amaç için yapılmış bir yazılım.
(Daha önce benim denediğim ama dosyalarımı kurtaramayan yazılımlardan biri)
Şu anda çok iddialı görünüyor. Deneme fırsatım olsaydı mutlaka hemen denerdim. Ama pahalı kerata :p

Data Recovery Wizard Pro = http://www.easeus.com/datarecoverywizard/download/drwprodemo.zip
EFS şifreli dosyaları kurtarabildiğini söyleyen bir başka program.

Programlar demo ve kayıt yapmana izin vermeyebilir. Ama bunun ücretsiz bir yolunu bulamadım.

skartal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elmacik verdigin acıklayıcı bilgi için tesekkür ederim.
programların veriyi bozma ihtimalini düsünüyorum yedek alamıyorum ki copyasi üzerinde calisayim. ama genede deneyecegim... umarim verilerim bozulmaz.

dermanx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
slm arkadaşlar benim pc ye live security platinum diye bi şey geldi anlamadım yardım ederseniz sevinirim şimdi,den tşkl