Google IE'den Kullanıcı Çalıyor

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Gmail e-posta servisine Internet Explorer üzerinden giriş yaptığınızda çıkan ilginç mesaj ve bu mesajın anlamını açıklıyoruz.

Google'ın açık kaynak aşkından mıdır bilinmez, Gmail'e Internet Explorer üzerinden giriş yaptığınızda, tarayıcınızın yeterince hızlı olmadığını ima eden ve Mozilla Firefox ya da Google Chrome kullanımı sırasında hiç karşılaşmadığınız, dikkat çekici kırmızı harflerle "Daha Hızlı Gmail İçin" yazısını sağ üst köşede görebilirsiniz. Bu linke tıkladığınızda, Internet Explorer 6 kullanıyorsanız, size IE7, Firefox ya da Chrome kurmanızı öneren bir Google cevaplar sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

Firefox ve Chrome'da Bu Uyarı Yok

Ancak işin ilginç tarafı, Internet Explorer 7 üzerinden giriş yaptığınızda da aynı uyarının görüntülenmesi ve yükseltme için sadece Firefox ve Chrome'un bulunması. IE8 alt kısımda sadece bir "not" olarak gözleniyor. Görünüşe göre ya Gmail  servisi Internet Explorer'da gerçekten de olması gerektiği hızda açılmıyor, ya da Google, sadece Microsoft'un tarayıcılarında verdiği bu uyarı ile kullanıcıları kendi tarayıcısı veya diğer bir açık kaynaklı tarayıcı olan Firefox'a yönlendirmek için pek de adil olmayan bir yöntem izliyor.
google-ie1229747336.jpg
:: Google ne yapmaya çalışıyor?

Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

_Saytun_

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
google'ın firefox ile ne alakası var acaba ? hadi chrome'u anladık ta :D

alacam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
"adamlar insanların iyiliği için çalışıyor" diyemeyiz ama ie 8.beta olduğu için eklemedik diyorlar !bir şey var!

ademalp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
IE aşıklarının aksine doğru olanı yapıyor Google. Ya ie kendini düzeltir ya da yavaş yavaş dışlanır. Bu dışlanma ie standartlara uymadığı için biz geliştiriciler tarafından oluyor. Yaptığın bir sayfanın Firefox, Safari ve Opera'da düzgün görünüp IE de saçmalaması inanın tam bir çıldırma evresi geçiriyorsunuz. Bitmiş bir işin mükemmel çalışması için hatanın ne olduğunu ve çözümü için saatler ve ya günler harcıyorsunuz. Benim kaybettiğim zamanı IE geri vermeyeceğine göre site açılışına ve ya alt kısmına bu siteyi kullanırken IE kullanmayın, en iyi görünüm için şu üçünü kullanın gibi yazılar yazmak zorunda kalıyorsam suç benim değildir. 2000 yılından beri etkin bir şekilde geliştirme yapıyorum. Önceleri şuç diğer tarayıcılarda sanırdım. W3C'yi ve standartları öğrenince işin şekli değişti. IE kullanım oranları yüzde 75-80 civarı olduğu sürece bu sorunları yaşayacağız. Bravo diyorum GOOGLE!

alacam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
aslında haklı var ya ie çoj yavaşladı artık ondan iyileri çıktı google nin önerdiği gibi chrome ve firefox ama google neden firefox u tavsiye etsin kesin bir iş var acaba ne yada anlaşmış olabilirler . ama yinede google biraz haklı

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Çevremdeki birçok insan Google Chrome kullanmaya başladı ve beğeni topluyor açıkcası.

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
biz google'ın bu yaptığına kapak diyoruz. sen kendine rakip çıkana kadar doğru dürüst geliştirmezsen yazılımını, işletim sisteminin yanında millete çatır çutur itelersen, sonra ff'ti, opera'ydı chrome'du geldikten sonra hala hantal kalıyorsa tarayıcın, millet de açık kaynak, ücretsiz ve çoklu-platform(chrome henüz değil ama olacağı söyleniyor) programları önerir kendi sitesinde.

helal olsun google'a!

hasanmustafa

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben exploreri uzun zamandır kullanmıyorum
hata veriyordu sayfalar düzgun açıkmıyordu
şu an firefox kullanıyorum

burak90

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
vay vay vay :).. ama ilk çıktığından beri chrome kullanıyorum.. değiştireceğimide düşünmüyorum..en sevdiğim konu ie gibi sistemi kasmıyor..zaman geçtikçe açılışta yavaşlamıyor:wacko:..sanki ie ve media player 11 açınca bütün windows çalışyormuş gibi ağır duruma giriyor.. artık media playerinda alternatifini buldum gom player (kullanıcıya isteği adına her türlü değişikliği yapabiliyorsun.. ;):sorcerer:.. gerisi hikaye oldu...:icon_:

VurguN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
dinsizin hakkından imansız gelir Microsoftta Windowsa sadece İE koyuyo.

xmRipper

Doçent
Reaksiyon puanı
0
IE7 ile bağlandım, herhangi bir uyarı vermedi.
Verseydi keşke :) İyi yapıyor, helal Google'a.

Zebedee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Buradaki haberleri okumayi seviyorum...

ancak, bir öbir önceki gün Chip.Com.tr de yayimlanan bu haberi, neredeyse hic degisiklik yapmadan burda görmek üzücü.....

üstelik kaynak da belirtilmeden... :icon_-1:

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Buradaki haberleri okumayi seviyorum...

ancak, bir öbir önceki gün Chip.Com.tr de yayimlanan bu haberi, neredeyse hic degisiklik yapmadan burda görmek üzücü.....

üstelik kaynak da belirtilmeden... :icon_-1:

link verirsen seviniriz :) bi inceleyelim bakalım durum nedir?

zira, çalmak bize yakışmaz. hele hele almancı arkadaşlardan ödünç almak :D asla ;)

Edit: Editörümüzün haberi alıntılamadığı görülmüş, yazım tarzı ve kullanılan kelime ve cümlelerin yapısının farklı olduğu anlaşılmış (neyin çalıntı neyin çalıntı olmadığı konusunda uzmanız haberiniz olsun), almancı kardeşlerimizin ilk defa bizden 6 saat önce aynı konuyu yazmasından dolayı tebriklerimizin iletilmesine, erhan paşa'nın da bir başka Türkçe yayın yapan teknoloji sitesi aynı konuyu yazmışsa, konuyu ana sayfada değil, forumda paylaşmasına karar verilmiştir.

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
Google çok iyi yapmış. Tebrik ediyorum. Chrome Linux sürümü çıkmasını bekliyorum.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Arkadaşlar uzun dillilik etmiş olmayayyım ama bence bilgisayar başında vakit geçiren hiçkimse ie kullanmıyor. Hala ie'nin çok kullanılmasının nedeni Windows'un üzerinde hazır gelmesi. Zaten insanların çoğu tarayıcı farkını bilmiyor sadece "internet'e giriyoz" diyorlar.
Eğer bilinçli insanlarda ararsanız belki bi tane bile ie bulamazsınız.

Ya inanamıyorum opera bile kullananlara var ama ie yok...

Neyse zaten SDN'nin anketinde de çıktı herkes (yani çoğunluk) firefox kullanıyor. Çok az da opera var(hemen hemen yok)...

Son sözüm Birgün herkes Chrome kullanacak...

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
google açık kaynağı desteklemiş. şöyle yola gelin. halk dostu tavır takınmış seçimlere mi katılıyor yoksa google :) şaka bi yana böyle büyük bir şirkettin açık kaynak desteği iyi bir hareket gelecek açısından.