Gerçek Sevgi Nasıl Belli Olur

Bu konuyu okuyanlar

llavinya

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
92
Gülü koklamak için yanına gitmek külfetine katlanmak gerekir. *(Külfetsiz nimet, dikensiz gül ve engelsiz yâr olmaz)* demişlerdir. Bir nimet külfetsiz ele geçerse, kıymeti olmaz. Mirasyedi gibi harcarız, şükrünü düşünmeyiz.
ALLAHü teâlâdan gül isteyen âşık, dikenine de katlanmalıdır.

*Muhammed Masum *hazretleri buyuruyor ki:

"Zavallı aşığa, sevgilinin kendisini aradığını bilme saadeti yetişir. Ayrılık hasretini çektiğini gördüğünü bilmesi yeter. Çünkü, ALLAHü teâlâ onu elbette görüyor. "

Yusuf aleyhis-selâmdan sonra ALLAHa âşık olan Hz. Zeliha, "Bugün Yusuf'u gördüm" diyen herkese bir kolye verir. Sevgisi uğruna, malını, mülkünü, güzelliğini, hatta 70 deve yükü mücevher feda eder. Hz. Yusuf ile evlenince, yanına gitmez. Hz. Yusuf sebebini sorunca, *"ALLAH sevgisi bana yeter"* der.
Gülün kadrini ancak bülbül bilir.

Leyla'nın uğruna deliren Mecnun'a, (Adın ne) diye soranlara, *(Leyla)* der.
"Leyla ölmedi mi?" derler.
"Ölmedi. Kalbimde... Ben Leyla'yım" der.
"Leyla'nın evine doğru bak" derler.
O da* , "Leyla'nın evini gören yıldıza bakmak bana yeter"*diyerek ağlar.
*Gül, demişler bülbüle, ağlamış feryat ile*.

Büyükler, "Aşktan maksat, dert ve gam çekmektir. Kavuşmak, hiç hatıra bile gelmez" demişlerdir.

*Gerçek sevgi üç şeyle belli olur:*

*1-* Seven, sevdiğinin sözünü, başkasının sözüne tercih eder.

*2-* Sevdiğinin yanında bulunmayı, başkalarının yanında bulunmaktan üstün tutar.

*3-* Sevdiğinin kendisinden razı olmasını, başkalarının hoşnut olmasından çok kıymetli bilir.

Her şeyi yoktan yaratan ALLAHü teâlâ, neyi, nasıl seveceğimizi bize bildirmiştir. Bu ölçü içinde sevginin tarifi şöyledir:

*Sevgi, hiçbir karşılık beklemeden sevgiliye tâbi olmak, ona itaat etmek, onun her işini güzel, her eziyetini, her iyilikten daha tatlı görmek ve onun dostlarını dost, düşmanlarını düşman bilmek, kısacası onun rızası için
yaşamaktır. *

Bilip anlamadan sevgi gerçekleşmez. İnsan ancak bildiğini sever. İnsanın anladığı, zevk ve rahatlık duyduğu her şey, sevgili; acı duyduğu, nefret ettiği her şey sevimsizdir.

Dostun dostları iyi ve güzel görünür, düşmanları ise çirkin ve kötü görünür.

Seven bir kimse, sevgilisinin düşmanlarından uzaklaşmadıkça sözünün eri sayılmaz.

Alıntı

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Sevgi ve aşk kelimeleri nedense başka amaçla kullanılıyor.Bize gerçek amaçlarını olması gibi olanı anlattın.Konuya edeble yaklaşıyorsunki bu senin boş olmadığını gösteriyor.Hz Rabia da senin gibi aşkla yanıyordu.Mevlam ona susuzluğunu gidermek için tayyizaman nasib etti.O yüzlerce insanın yapamayacağı dersi tek başına yaptı biiznillah.
Rabbim sanada nasib etsin bu hizmetin karşılığında inşaallah.
O ekremünekremindir sevdiği kullarına bir yağdırırki bigayri hisab biiznillah.

llavinya

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
92
HZ. Rabia'nın konu alındığı bir filmi izlemiştim. kalbimde sevdiğim insan ve filmin bir noktasından sonra başlayan gözyaşlarım vardı. Allah hepimizin gönlüne hayırlı olanları nasip etsin.

Ashabülyemin duan için Allah razı olsun senden. ve dua eden herkesten.

tudRoY

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
*Gerçek sevgi üç şeyle belli olur:*
*1-* Seven, sevdiğinin sözünü, başkasının sözüne tercih eder.
*2-* Sevdiğinin yanında bulunmayı, başkalarının yanında bulunmaktan üstün tutar.
*3-* Sevdiğinin kendisinden razı olmasını, başkalarının hoşnut olmasından çok kıymetli bilir.

Sanırım gerçikten sevgiyi göstermek bu şekilde olur. Sağolasın lavinya :)

as66

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
İşte budur sağolasın lavinya :)
Çok güzel bir konuya değinmişsin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Demekki ben gerçekten sevmişim allah başımızı bozmasın inşş

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sevgi aci qem kederdir her insan balacaliginda kiminse ona baxdiginda ele bilir ki hemin isan onu sevir amma eslinde bele deyil els sevgi ise seni heqiqeten sevendedir meni de biri sevib onunla meni dostum tanisdirib ele bilirdim ki basqa oglanlar kimidir amma onu daha yaxindan taniyanda basa dusdum ki bu esl sevgidir amma imkansiz sevggidir indi bu yazdigimi agliya agliya yaziram amma bilirem ki allah boyukdur meni ona onuda mene qismet eder insallah imkansiz deyende onunla dagda tanis olmusuq o o qeder safdir o qeder ureyi temiz bir oglandir ki onda basa dusdum ki o meni heqioqeten sevir men hemise deyirem ki eyer kismetimiz bir yazilibsa qoy olsun eyer yazilmiyibsa onda allah yazsin allah her kesi urekden sevenleri qovusdursun her bir senveni.:wub: