Fiat dobloda kapı üretim hatası

Bu konuyu okuyanlar

nurullahhoruz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben bir fiat doblo kullanıcısıyım ve aracımda meydana gelen sorunların servis ve üretici tarafından kullanıcı hatası gösterilerek ilgi ve alakanın olmaması.bu konuyu sizinle paylaşmak ve sizde aynı problemi yaşıyorsanız irtibat kurmak istiyorum.
Kapı gergi bağlantı sacının kapı bağlantı noktasının zayıf olması sebebiyle zamanla sacın yırtılması problemidir.o bölgedeki sacın kuvvetli olması aslında bu problemi çözecektir ama bunu servis ve üretici firma kabullenmiyor ve garanti kapsamına almamakda direniyor.
şikayetim ile ilgili resim ektedir.sizinde buna benzer şikayetlerinizi bekliyorum.(0532 235 7963)
horuzelk81bu460fu6.jpg

TuningMert

Dekan
Reaksiyon puanı
84
Bu işle souris ilgilenir.Kendisine hemen haber veriyorum ;)

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Ön yargı ile yaklaşmayın arkadaşlar.Üyemiz sorun araçta diyor ama o kapı kollarının bugüne kadar ilk defa böyle deforme olduğunu gördüm.Kullanıcı benim hatam değil diyor ama şöyle düşünün aracı rampa aşağı bırakıp kapıyı açtığınızda bırakın bakalım kapı menteşesi ne oluyor.O menteşeler aracın kapı ağırlığının hesaplamaları sonucunda takılmıştır.Aşırı bir darbe veya gergi almadığı sürece öyle olmaz.Şöylede olabilir aşırı sert şekilde kapı açmanız yüzünden gerginlik sebebiyle deforme olmuş olabilir.İlgi konusuna gelince gittiğiniz servis eminim ki size yardmcı olmaya çalışmıştır ancak siz sorunun kaynağı olarak kendinizin gösterilmesini hazmedemeyip böyle bir yaklaşım içerisine girmişsiniz. Son olarak kullanıcı hatası olmaksızın o kapı menteşesinin dibi deforme olmaz...

nurullahhoruz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sevgili sauris;
sizde olaya kendi açınızdan bakarak haklılığınızı savunuyorsunuz.ben sizi çok iyi anlıyorum.bende bir teknisyenim ve ayrıca bu kapı sacı yırtılma olayını hyundaı ve renault servis sorumlu ve teknisyenleri ile görüştüm bu sizi bağlamayabilir ama benim açımdan çok önemli ve ayrıca siz diyorsunuzki ilk defa karşılaştım.siz bana sayı verin ben okadar kapı sacı yırtılmış araç bulayım.şuan elimde resimlenmiş,plakası tespit edilmiş,sürücü isim ve telefonları olan on araç var ben bunları birgünde tespit ettim.
ben diyorumki ;kullanıcı hatası gibi görülüyor dediğiniz sorun yırtılan bölgedeki sacın zayıflığından kaynaklanıyor.bu yırtılma bir kerede olan bir olay değil zaman içinde sacın esnemesinden dolayı nihayetinde yırtılmayla sonuçlanıyor.ben iddia ediyorum 3 yaş ve üstü doblolarda bu sorun var ve herkes aracını kotrol etsin...

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Bakınız o noktada sac dediğiniz gibi ince olabilir ama rutin şekilde kullanım ile yırtılma meydana gelmez.İlk mesajımda da yazdığım gibi ya aşırı gerginlik yada yokuş aşağı kapıyı bırakma gibi bir durumdan meydana gelmiştir ki bu tamamen kullanıcı hatasıdır. Gittiğiniz servis il ilçe ve servis adını alabilir miyim ayrıca araç plakası model şase rakamı kontrol edeceğim...

Yaş ile ilgili dediğiniz hususta ise 2003 model doblolarda bile öyle bir sorun görmedim bugüne kadar
Not : souris sauris değil :)

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
başka doblolarda da gördüyseniz bu hatayı doğrudur, belki sadece sizin aracınızda vardır. şikayetiniz varsa tüketici mahkemesine dilekçe verin.

nurullahhoruz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sevgili souris;
siz KAPI MENTEŞESİ diye adlandırıyorsunuz.KAPI GERGİSİNİN bağlandığı sacın yırtılması ile ilgili benim şikayetim.sacın o şekilde yırtılmasına rağmen KAPI MENTEŞELERİNDE herhangi bir bükülme ve deformasyon yoktur.resimde görülen yırtılma sizin belirtdiğiniz gibi rampa aşağı kapının sert açılması gibi bir şey söz konusu değil .resimdeki şöför kapısı,diğer kapıda ise yırtılma yok ama o bölgede kılcal çatlaklar oluşmuş yani rutin kullanım sonucu zamanla oluyor.kılcal çatlaklar zaman içinde büyüyüp yırtılmayla sonuçlanıyor.neden diğer araçlarımda yok.(proton -arena 2008 model, hyundaı-stareks 2004 model, ford-ranger 2000 model) bu araçlarda aynı koşullarda kullanılıyor.yoksa benim bilmediğim doblonun özel bir kullanım şeklimi var? yine diyorum; KAPI GERGİSİNİN bağlandığı sac kapının açılma esnasındaki esneme kuvvetini çekemiyor ve kapı tam açıldığında KAPI MENTEŞELERİNDE bulunan stoplar birbirine değmiyor (yeni doblolar dahil 2008 model) menteşe deki stopların işini kapı gergisi ve sacı yaptığı için sac çatlayıp yırtılıyor.kapı tam açıldığında menteşedeki stoplara değip gergiye yük binmemeli.bu bir üretim hatası bence.siz doblonun ön kapısını birde benim gözümle bir inceleyin diyorum.
başvurduğum servisler zonguldak-krdz.ereğli keleşsan oto ve düzce kasapoğlu oto. aracımın plakası 81 BU 460 şase no:NM422300007101496
benim aracım 2004 model ve aynı şikayetimle karşılaştığım araçlar genelde 3 yaş ve üstü doblolar .nedenmi çünki ilk üç senede rutin kullanım sonucu ancak kılcal çatlaklar oluşuyor.
hotmail adresiniz varsa size diğer resimleri gönderebilirim.saygılarımla...

nurullahhoruz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sayın Mega Wolt;
ilginiz için teşekkür ederim.burada şikayetde bulunmamın asıl sebebi zaten diğer doblolardada aynı şikayeti görmemdi zaten.servis bu şikayeti ilk sizde gördük deyip geçiştiriyor.bahsettiğim diğer sorunlu doblalordaki arkadaşlarda benim uyarmam sonucu sacdaki yırtığın farkına vardılar.doblo kullanıcıları problemin farkında değiller.kendi araçlarını kontrol etsinler.öneriniz için tekrar teşekkür ederim.

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Resimleri siteye upload ediniz herkes görsün sadece bana özel olmasın. İkincisi ise kapı zorlaması olmaksınız öyle bir sorunun olması mümkün değil diyorum o sacın ince olması konusunda hemfikiriz ama zorlama olmadan kapı normal şekilde kullanıldığında olmaz öyle bir durum.Yinede sizin içiniz rahat etsin diye aynı arıza kodu olup olmadığını araştıracağım bayram sonrası ilk mesai günü konunuza gereken bilgileri atarım.

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
eğer böyle bir şeyden şikayetçiysen ve servisten gerekli ilgiyi göremediysen, fiat'ın uluslar arası ve bide türkiye distüribütörüne cevap alıncaya kadar hergün 1 şikayet maili yaz..(bunu mailde belirt.)..

bnm bir fotoğraf makinesi wardı, o şekilde ürünü tamir ettirdim ve özür dilediler..

nurullahhoruz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
81 bd 400 plakalı mehmet acaroğluna ait araca aittir yırtılma sonunda servis tarafından tamir görmüş ve tekrar yırtılma yaşanmış problem dewam etmektedir.her 2 ön kapıda da mevcuttur.
4158.jpg
4113.jpg

nurullahhoruz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
06 YMM 52 Plakalı Tekin TÜREYEN' e ait aracın sol ön kapı
4191.jpg

nurullahhoruz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
TEKNOROT şirketine ait 34 YA 2441 plakalı aracın kapısı
4225.jpg

nurullahhoruz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teknorot şirketine ait aracın diğer kapısı aracta henuz yırtılma gercekleşmemiş ama cok yakın zamanda sişmeden kaynaklanan yırtılma oluşacaktır.
4265.jpg

nurullahhoruz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yaşar AYGÜN ' e Ait 81 BS 932 plakalı aracın her 2 kapısı
4329.jpg
4307.jpg

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Araçların kapısının o kısmındaki bir deformasyon konusunda edindiğim bilgiler dahilinde kullanıcı hatası olduğuna kanaat getirildi.

Aşırı zorlama dahilinde meydana gelmiş bir sorun. Bilgilerinize sunarım.

Siz yapmadınız ama yinede kullanım koşullarını değerlendirin sorun iyice büyümesin...

sahinbakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu problemin aynısı benim bir arkadaşın arabasında da mevcut. Sikayetleri ve cevapları okudum. Ancak cevap yazan Souris arkadaşın kolaycı bir cevabı olmuş "kullanıcı hatası" şeklinde. Bu fikre nasıl ulaştı bilemiyorum ama bu foruma cevap yazan arkadaşların hiçbirisinin, tahminimce ilk araçları değildir ve hayatları boyunca bir iki farklı modelde araç kullanmışlardır. Diğer araçlarda kapıyı normal kullanıp, bu dobloya inat olsun da kapı sacını mahsus yırtıp, peşinden kapı kapı servis dolaşmak istedikleri için böyle yapmışlardır tahmin ettiğim kadarıyla. Souris rumuzlu arkadaş, işin kolayını seçip kullanıcı hatası deyivermiş. O zaman bilelim bu model aracın kullanım klavuzunda, kapının nasıl açılıp nasıl kapandığının yazması gerekiyor. Kim bilir kapının nasıl açıldığını bilmeyen, kapıyı 180 derece açmaya çalışıp sacı o nedenle yırmıştır...Bu problem için TOFAŞ tarafından yapılmış bir analiz varmı onu da öğrenmek isterim. Nurullah arkadaşın diğer marka araçlarında bu problem yok da neden bu doblo da var bunun sebebinin araştırılması gerekir.

keanureeves

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hakikatende fiat aracları alman ve fransız araclarla karsılastırmak anlamsız fiat gelismekte olan ülkelerin aracı gelismis ülkelerin degil bizim gibi ülkelerde satıs grafigi tabiki iyi olacaktır.Suana kadar 15 20 cesit marka arac denedim kullanma imkanım oldu bunlara porsche de dahil

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Tofaş veya Fiat araç üretecek bu araç Tüm dünyaya 600.000 adetten fazla satacak her araçda o kısımda kullanılan parça aynı olacak başka araçlarda sorun olmayacak ve bariz şekilde kullanıcının kullanımı sonrası oluşacak bir deformasyon görülecek ve kalkıp bu fabrika hatası diyeceksiniz ok kabul ettik varsayalım.

O kullanıcı hatası sebebiyle olmuştur dediğim fikre nereden kapıldım biliyormusun üstadım Tofaş'ın bayiler arasında kullanmakta olduğu veritabanında böyle bir arıza kodu yok Servis Teknik Uzmanımıza sordum görselleri göstererek araç üzerinde de inceledik o resimlerde görünen sarı renkli kolun kendisinde bir sıkıntı olsa onun hakkında bir araştırma yapılır ama sacın o kısmında olan bir arıza kullanıcı kaynaklıdır diye dile getirdi. O sacın fabrikasyon bir hata olduğunu ve değiştirilmesi bizim için açıkcası sorun değil müşteri memnuniyeti açısından gelişim olur ama inanın ki kullanım kaynaklı.Servis değiştirdiği takdirde fabrika onaylamaz.

Şimdi diyebilirsiniz Arıza kodunun olmaması sorunun fabrikadan kaynaklanmayacağı anlamına gelmez mi emin olun bizim lokomotifimiz olan o aracın binlerce arıza kodu var hatta en küçük parçalara yönlik bile arıza kodu var ama o sac kısmı kullanım kaynaklıdır.

Bilgilerinize

technonur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bence sanki burada fiat biraz malzemeden kaçırmış gibime geldi sacın kalınlığı biraz daha fazla olsaydı eminimki o kapıyı sonuna kadar zorlasanız bile kapı yamulurdu saca bişey olmazdı

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Ahh fiat ahh bugün bir fiat linea 1.4 turbo 120 dynamic alıcaktım direkten döndüm.Peşinat sıkıntısı yaşadım.Ama lineaya hayran kaldım...

sahinbakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir aracın 600.000 satması o aracın mükemmelliyetini mi gösterir? Çok kişi durumun farkında bile değilmiş arkadaşın yazdığına göre.
Ayrıca gazetelerde okuduğumuz kadarıyla, birçok araç firması, üretimden kaynaklanan sorunlar nedeniyle araçlarını geri çağırıyor. Bana göre bu durum, o firmanın acizliğini değil büyüklüğünü gösterir.Çünkü o kadar aracın geri çağrılması, maliyeti artıran önemli bir etkendir.
Diyelim ki kullanıcı hatası nedeniyle kapı o hale geldi. Bildiğiniz gibi kapı, araçta en çok kullanılan elemandır.Araç çalıştırılmadan bile aracın kullanım ömrü boyunca, değişik açma biçimlerinde (kullanıcının ruh hali, rüzgar etkisi, rampa koşulları gibi bir çok neden)kullanma şartı olabilmektedir. Böyle bir şikayetin oluşmaması adına, tasarımcıların kullanım şartlarını gözönüne alarak bir çözüm üretmesi gerekmezmiydi? En azından bir durdurucu öngörülebilirdi. Çünkü bütün kapı yükünü sadece 2,5 mmlik saca vermemiş olurlardı. Eğer var ve görevini yapmıyorsa, bu bir hata değilde nedir?

nurullahhoruz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu konuda sahinbakan arkadaşımın görüşlerine sonuna kadar katılıyorum.
Souris beyden ses seda yok.kendisi sadece kısa cevaplarla işi geçiştiriyor.

Bende kapılardaki üretim hatasına şöyle bir örnek vereyim;
x firmasında üretilen çamaşır makinalarında çamaşır yırtma problemi var ve bu firmanın bundan önceki çamaşır makinalarında böyle bir hadise yoktu.müşterilerden şikayetler çoğaldıkça fabrika bunu sırf kullanıcıya yıkmak için souris beyin deyimiyle kullanıcı hatası; çamaşırları hangi proğramı kullanmış,kaç kilo atmış çamaşırın üzerindeki kullanım talimatına göremi yıkamış gibi sorular ve tespitlerle fabrika hatasını kullanıcıya yıkmaya çalışmıştır.şimdiye kadar vatandaş bunlara dikkat etmeden çamaşır yıkıyorduda bu makinadamı talimatlar değişti.
biz biliyoruzki bu fabrikasyon hata ve müşteriye doğrudan bu makinalarda fabrikasyon hata var ama kusura bakmayın bunu sizinle paylaşamayız diyebilirmiyiz.o fabrikanın mühendiside bir insan ve hata yapabilir.
fiatın fabrikasında çalışan mühendis gibi.fabrikalar herzaman doğrudur ve hata yapsalar bile hatalarını kabul etmek istemezler örnekde belirtdiğim gibi souris bey.
siz ve sizler nekadar eminseniz kullanıcı hatası diye bende eminim fiat doblonun kapılarında bir tasarım hatası var ve halen dahada vardır...

evet souris bey bir şey daha;
diyorsunuzki fiat doblo dünyada 600.000 adet satmış ve kapı arıza kodu açılmamış.
isterse 1000.000 adet olsun.arıza kodunun açılması için o parçanın değişmesi ve parçanın arızası belirtilerek istatistiklere girmesi gerekir.değişmeyen parçanın istatislik durumumu olur.
niye istatisliğe girmemiş olabilir sizce?
bunuda ben cevaplayayım:
örneğin kapıdaki lamba butonu arızalansa arabanın çalışıp gitmesini engelleyen bir arıza olmadığı için değişip değişmemesi müşteriye kalmıştır ve ucuz olduğu için değiştirilir bak buna sizindeğiminizle arıza kodu açılır.
fakat kapıdaki gerginin bablandığı sacın yırtılmasına aracın çalışmasını ve gitmesini engelleyen bir durum olmadığı için kapının değişip değişmemeside müşterinin insiyatifinde dir.kapı butonu gibi ucuz olmadığı için ise değiştirilmesine gerek duyulmayacak vatandaş kaderine razı olup üretim hatalı kapı ile dolaşmaya devam edecektir.
tabi bu durum sizin 600.000 adet sattığınız araçlar içinde doğal olarak görülmeyecek sizde oturduğunuz yerden biz 600.000 adet sattık ama hiç kapı değiştirmedik diyeceksiniz.Allahdan korkun vatandaşı kandırmayın...

evet souris bey ;
herzamanki gibi kısa ve öz cevabınızı bekliyorum.
ben daha önceki yazımdada belirtdiğim gibi aracın kapısını benim gözümle bir inceleyin demiştim.
kapı gergi yayı kapıyı geriye doğru ikinci açmada zaten sert bir şekilde geri doğru atıyor ; bilakis sert açılmasın diye kapıyı zor tutuyorum.diğer marka araçların genelinde kapı gergisi direkt olarak saca bağlanmamış sacı çatlatıp yırtmasın diye o bölgeye ayrıyetden parça konularak ona tespit edilmiştir.o bölgede hasar olsa bile kapı hasar görmüyor gergiyi tutan parçanın değişmesi kafi geliyor.sizin bir iki milyarlık kapınızın yaptığı işi üç-beş kuruşluk parça yapıyor ve müşteriyi sizin gibi mali yönden mağdur etmiyorlar.siz sadece kullanım hatası gözüyle olaya bakadurun.
TAMAM BENİM KULLANIM HATAM OLSUN FİAT KAPI SACINI BENİM DEDİĞİM GİBİVEYA TESPİTİM GİBİ DAHA SAĞLIKLI YAPSAYDI BEN BU SORUNLA KARŞILAŞIRMIYDIM? O BÖLGEDE ÜRETİM HATASI OLDUĞU İÇİN KARŞILAŞTIM.
HANİ SİZ HİÇ BU SUNLA KARŞILAŞMAMIŞTINIZ.FORUMDAKİ DİĞER ARAÇ SAHİPLERİNİN KAPILARI İÇİN NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
PEKALA RESİMLERİN BİRİNDE SERVİSİNİZ TARAFINDAN KAYNAK YAPILIP ONARILMIŞ KAPININ NASIL ÇİRKİN GÖRÜLDÜĞÜNÜN FARKINDAMISINIZ?
SAYGILARIMLA...

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar ;

Öncelikle şu kısa ve öz cevap konusuna bir değinelim anlatmak istediğinizi 100 kelime yerine 50 kelime ilede anlatabilirsiniz yeterki açıklayıcı olsun bunu size öğretecek değilim laf kalabalığın lüzumu yok, Otomobil üzerindeki bir durumu tutup çamaşır makinesine bağlarsanız bu böyle gider bende size 50 örnek veririm konu gider durur.

Ses seda çıkmaması hususunda tek kelime etmeyeceğim çünkü siz olayı polemik boyutuna taşımaya doğru yönelmişsiniz malzeme vermeyeceğim elinize. Sorununuzu görüp gerekli arkadaşlar ile inceledikten sonra söylenenleri size aktardım ama siz yine kendi bildiğinizi doğru kabul ediyorsunuz.

Şu 600.000 olayına kafa takmışsınız. 600.000 adet satılmış olması aracın iyiliğini veya kötülüğünü göstermez tabi ki ama ortada bir istatistik durum söz konusu parça aynı, araç aynı, kapı aynı, müşteriler farklı sorun olmuş ve bu fabrikadır öyle mi.

Sizin resimlerinizde ki bölgede bariz şekilde bir patlama meydana gelmiş, bu zorlanma belirtisidir. Şimdi diyeceksiniz ki çatlak olan yer sorunlu bir parçadır kullanıcı hatası yoktur dimi ?

O dediğiniz servis tarafından kaynak yapılmış resimden bahsetmişsiniz bakınız kendinizde diyorsunuz kaynak yapılmış neden çünkü araç hasar görmüş o mekanizmanın etrafına bakınız çekiç izleri ve kilit mekanizması üzerinde boyalar mevcut yani ellenmiş bir durum var bu fabrikanın suçu mu ?? Diğer resimlerin bazılarında aynı durum söz konusu geri kalan resimlerde ki hususlara yönelik ise bariz patlamayı sizde görüyorsunuz zorlanma mevcut. Size kapının nasıl kullanılacağını öğretecek değilim ama durum şudur ki aşırı zorlama sonucu oluşur öyle bir patlama veya yarılma.

Yazdığım bu uzun cevap sizi yine tatmin etmezse siz yine bildiğiniz hususta itirazınızı yapın ama sizin aracınız kullanım kaynaklı.