Herkes sevdiğiyle beraber olur

Bu konuyu okuyanlar

llavinya

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
92
SAHABE-İ KİRAM,DAN SEVBÂN DAN (R.A), Bir gün mahsun ve boynu bükük bir vaziyette ,ALLAH Rasülü,nün(s.a.v)huzuruna geldi. Efendimiz (s.a.v).
Neyin var senin? diye sordu.sevban.; Ey Allah,ın Rasülü Ben sizi nefsimden .çocuklarımdan , ailemden ,malımdan daha cok seviyorum. evimde otururken sizi hatırlıyor duramıyorum.hasretinizden ölecek gibi oluyorum.Derhak koşup sizi görmiye geliyorum, dedi ve ağladı....Rasulullah Efendimiz (s.a.v.) niçin ağladığını sordu Sevban (r.a) şöyle dertlendi;
Sizin benim vefat edeceğimizi.siz ahirette peygamberlerle yüksek makamlarda bulunursunuz,ben cennete girsem bile aşığı makamlarda bulunurum,sizi göremem,bunun için ağlıyorum; dedi.Efendimiz (s.a.v) süküt buyurdu...Biraz sonra Cebrail (a.s) şu ayeti indirdi;
Kim Allah,a ve Rasülü,ne itaat ederse işte onlar ahirette ALLAH'ın kendilerine özel insanlarda bulunduğu peygabberler,sıddıklar,şehitler ve salihlerle beraber olacaktır. Onlar ne güzel arkadaştır.Bu ALLAH ,tan bir ihsandır..Herşeyi bilici olarak Allah kafidir;(NİS ) ALLAH (cc) böyle sevenlerden eylesin.(AMİN)
Sevgi iki türlüdür.Biri ,insan insan fıtfatının tabii meyli,diğeride irade ve tercihi ile olur.iradeye dayanan sevgi ame hükündedir.sonucu ya rahmet ya da azaptr.insan, fıtratının uyduğu, kalbinin ısındığı,ruhunun kaynaştığı kimseleri sever.Bu sevgi bir aynadır.insana kalbini,niyetini ve fıtratını gösterir.
İyilei seven kimse temiz fıtratlı,güzel kalpli, iyi niyetlidir.Kafir,zalim ve fasıkları seven ise onların safınsa ve yolundadır.Bu sevgi ölene kadar devam ederse,sevenleri ahirette birleştirir.iyiler cennette,kötüler azap içinde birbiriyle buluşur.
süfilerden birisi şöyle anlatır:"rüyamda Hz. peygamber'i{s.a.v} görüm;etrafında bir grup fakir derviş vardı.o sırada gökten iki melek indi;birisinin elinde leğen,diğerinin elinde ise bir ibrik vardı.melek leğeni Hz.Peygamber'in {s.a.v}önüne koydu.efendimiz ellerini yıkadı,sonra meleklere emretti,leğeni diğerinin önüne getirdiler.hepsi ellerini yıkadı. sonra leğeni benim önüme koydu.
meleklerin birisi diğerine,
"bunun eline dökme, çünkü bu onlardan değil"dedi ben
" ya resullullah,sizden rivayet edilen bir hadiste,siz
"Kişi sevdikleriyle beraberdir!"buyurmadınız mı?"dedim, Efendimiz {s.a.v}
"Evet ,öyle söyledim" buyurdu.O zaman Ben,
" sizi ve bu fakirleri seviyorum!"dedim;bunun üzerine Hz. Peygamber {s.a.v},
"Onun eline de dök, o da onlardandır!"buyurdu.

Kuşeyri, Risalesi,s. 715(Semerkant,2005).

ayhan.akyuz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Allah[cc]senden razı olsun
işte bizim kaçış değil kurtuluş noktamız bu
hamdolsun Allah[cc]dostu değiliz[haddimiz değildir]ama dostlarını sevenlerdeniz
Rabbim şahid ol senin rızan için seviyor senin rızan için buğz ediyoruz
ebubekir sıddıyk ra efendimizle başlayan salman efendimizle devam eden bahauddin nakşibend ksa sultanla zirve yapıp halidi bağdadi ksa efendimizle kola ayrılıp alirıza bezzaz ksa halil nurullah ksa ali haydar ksa efendibabalarımızla günümüze ulaşan gül yüzlü gül kokulu sultanımız hacımahmut ofi ks hazretleriyle şu anda irşad olduğumuz ve bize risaleyikudsiyyeyi emriilahiyle yazıp hediye eden ismet garibullah ksa
kısaca Efendimiz sav den sonra ebubekr sıddıyk ra efendimizle başlayan altın silsiledeki mübarekler sizleri Allah[cc]rızası için seviyoruz inşaallah bu kardeşimizin anlattığı olaydaki müjdeler bizlere nasib olur

mustafa0155

Asistan
Reaksiyon puanı
0
adamın biri birgün alim birine şöyle demiş:ben efendimizi rüyamda görmek istiyorum fakat hiç göremiyorum diyerek hayıflanmış.alim kişide sen akşam yemekte bol bol tuzlu yemek ye mutlaka efendimizi görürsün rüyanda demiş.adam yatmış uykuya denizin içinde sularla boğuşurken görmüş kendini.sabah uyanmış ve anlamış hatasını....

Allah hepimize efendimizi görmeyi nasip etsin.teşekkürler llavinya kardeş paylaşım için.en çok sevdiğim konulardan birini paylaşmışsın.

llavinya

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
92
Ben teşekkür ederim sizlere.

tudRoY

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Benim buradan çıkardığım bir ders var, kimi seveceğimize dikkat etmemiz gerekiyor o zaman. Mesela Cennetle müjdelenen insanları sevmekte fayda var :) Herhangi sıradan birisi nereye gideceği tam belli değildir, ama Efendimiz (sav) in nerede olduğu bellidir. Bu yüzden malayani sevgilerden vazgeçip onu sevmeye yönelmem gerektiğini hissediyorum.

Sağol Lavinya ablacım :)

llavinya

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
92
sen sağol Tudroy:)

ben mecnunun aşkını hep sevmişimdir o aşk gerçek sevgiliye götürmüş onu.
Dualar gerçek sevgi ve sevgiliyle birlikte olmaktan yana ise ne mutlu bize.