Virüs yazılımsız bilgisayarın ömrü 20 dakika

Bu konuyu okuyanlar

Neotiger

Profesör
Reaksiyon puanı
41
IBM'in Global Innovation Outlook Raporuna göre, internette güvenlik yazılımı olmayan bir bilgisayarın virüs kapması 20 dakikadan az sürüyor.
javascript:;
file.ashx

IBM'den yapılan açıklamada, şirketin, dördüncü yılına giren Küresel İnovasyon Toplantıları kapsamında, sanal dünyanın daha güvenli hale getirilmesi için yapılması gerekenlerin tartışıldığı bir dizi beyin fırtınası gerçekleştirildi.

Oturumlara, IBM'nin yanı sıra Facebook, Nokia, ExxonMobil, Visa ve Toyota'nın da aralarında bulunduğu 95 kuruluşun yetkilileri katıldı.

Toplantıların ardından IBM tarafından yayımlanan Küresel İnovasyon Raporunda (Global Innovation Outlook) ise sanal dünyada daha güvenli ortamlara kavuşulması için önerilere yer verildi.

Raporda, son 20 yılda güvenlik ve toplum arasındaki ilişkinin giderek daha karmaşık hale geldiğinin altı çizilerek, günümüzün koşullarına uygun güvenlik stratejileri sunuldu.

Rapora göre, geçtiğimiz yıl 127 milyon kişinin kişisel bilgilerinin çalındığı sanal dünyada halen 1,4 trilyon kişi internet kullanıyor.

Koruma sistemine sahip olmayan kişisel bir bilgisayarın internet üzerinde virüs kapması ise 20 dakikadan az sürüyor. Kablosuz aygıtların yüzde 83'ü mutlaka virüs kaparken, kullanıcı şifrelerinin yüzde 40'ı yalnızca 1 saat içinde kırılabiliyor.

Buna rağmen internet kullanıcılarının yüzde 63'ü, tüm erişimlerinde aynı şifreyi kullanmaya devam ediyor. Her 26,4 saniyede bir, bir otomobilin güvenlik sistemlerine sızılarak soygun gerçekleştiriliyor.

Ağ saldırılarının yüzde 84'ünün basit güvenlik önlemleriyle engellenebildiği belirtilen raporda, şirketlerin güvenlik sistemleri konusunda hayata geçirdiği yeni ve inovatif örneklere de yer veriliyor.

Damar görüntüleme sistemi

Bunlardan biri olan Tokyo Bankası, müşterilerinin tanımasını ve ATM;den güvenli şekilde yüksek tutarda nakit çekmesini sağlayan el damarı görüntüleme sistemini kullanıyor. Pek çok kuruluş, güvenlik sistemlerinde, katrilyonda bir yanılma payına sahip parmak izi, iris tanıma, ses tanıma, yüz tanıma gibi biyometrik yöntemlere yer veriyor.

Bazı şirketler de, insanların aynı DNA profiline sahip olma ihtimalinin yüz milyarda 1;den az olduğu gerçeğinden hareketle, yeni geliştirilen DNA tanıma yöntemini kullanıyor.

Suçların fiziksel dünyadan dijital dünyaya doğru kaydığı belirtilen raporda değinilen konular arasında; güvenlik risklerinin izlenmesi ve ortadan kaldırılması sorumluluğun, özel sektörle devlet arasında paylaşılması gerektiği
de yer alıyor.

Ayrıca, tehditlerin zararının ölçümlenme biçimi ve güvenlik ve gizlilik arasındaki ilişki konu ediliyor. Küreselleşme ve yaygınlaşan dijital teknolojilerin toplumun kökten değişmesine neden olduğu belirtilirken, bu durumun güvenliğe yönelik tüm kabul edilmiş yaklaşımları tehdit ettiği de vurgulanıyor.

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ben Firefox ile internete girdim gireli virüs yüzü görmedim:D

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Antivirüs programı olmadan aylarca kullandığımı bilirim. 20 dkda neymiş? :D

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Bence de saçma
Ben aylarca virüs programı kullanmadan internete bağlandığımı bilirim sizin eliniz kolunuz rahat durduktan sonra neye tıklayıp neye tıklamayacağınızı bildikten sonra virüs öyle 20 dk da gelip sizin bilgisayarınıza girmez...

Ne idiğü bellisiz sitelere girerseniz her önünüze çıkan linki tıklarsanız... ares limewire gibi yerlerden bilinçsizce dosya indirmeye kalkarsanız tabiki virüs girer...

örneğin bir adet resim dosyası
üzerinde yazıyor britney spears
kardeşim tıklamadan önce bak bakalım dosyanın boyutu kaç Mb
yaw dosya boyutu 2,3 kb diyor resim dosyası diye birtney spearsı görecem diye açıyorsun dosyayı yutuyorsun hapı...
yaw 2,3 kb lık resim dosyası olur mu olsa boyutu ne olur? aynı şekilde mp3 dosyaları vs vs siz biraz uyanık olun virüs mirüs girmez... yok ben rahat durmam her yere girer çıkarım adılt siteleri bendne sorulur diyorsanız 50 tane antivirüs programı kullansanız kaç yazar :D

mustapha_84

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Kullanıcıya göre değişir o istediğin kadar antivirüs olsun 5 dakikada bulaştıranda var.Ben şahsen antivirüs kullanmıyorum.Bu zamana kadar bir sorun yaşamadım.Tabi bu bundan sonrada sorun yaşamayacağım anlamına gelmez.Sazanlık yapıp sağa sola atlamazsa kullanıcı ben pek sorun yaşayacağını sanmıyorum.

tudRoY

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Rapora göre, geçtiğimiz yıl 127 milyon kişinin kişisel bilgilerinin çalındığı sanal dünyada halen 1,4 trilyon kişi internet kullanıyor.

dünyada 1,4 tirilyon kişi mi var :D

Reaksiyon puanı
188
2-3 yıldır anti virus olmadan kullanıyorum. bulaşmıyo da zaten. bulaşınca da ben temizliyorum. amatörlere o bahsettikleri...

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
(=) ohoo o :D bazı sp3 entegreli cdlerde trojen, virüs fln oluyo =) Onlarla daha windowsu kurmadan virüs kapmış oluyosun =) =)

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
1990 senesinde almistim ilk bilgisayarimi,su ana kadar 20 den daha fazla bilgisayarim oldu.antivirus veya benzeri bir yazilim kullanmadim.hic virus ile isim olmadi.

hasanmustafa

Asistan
Reaksiyon puanı
0
iyi veya kötü bir antivirüs programı
kullanmanızı tavsiye ederim %100 koruma
sağlamasa da arada bir taratıp içinizi
rahat ettirisiniz

klain

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ne kadar iyi kullanici olursaniz olun eger guvenlik yazilim yoksa(olsada %100)çözüm degil farkinda olmadan pc lerimizde nekda backdoor truvagent oldugunun farkina bile aylarca varamaya biliriz

omegama

Asistan
Reaksiyon puanı
0
virüs programları 20 dakikada bir virüs yakalamıyor ki... benim asıl endişem açık portlar ve sisteme bulaşan spylar...

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Bilgisayara demeyelim windowsa diyelim. Daha iyi olur.
Linux kullanın rahat edin.

asosyalman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben katılmıyorum
benim bilgisyaarımda 2 ay boyunca antivirüs yoktu bişey olmadı
ama bir program indirip taratınca 30 a yakın virüs çıktı ama gene sistem çökmedi,çökertmedim.çökertmem
analaycağınız
teğet geçti

astute

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Ibm'in hangi antivirüs şirketiyle o araştırmayı yaptığını bilmek lazım.sonuçta bizi hasta edenler virüsleyenler o antivirüs tiranları...

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bende virus yok derken yanılmayalım.
Antivirüs şirketleri bazen bir virüs veya trojanı 2-3 ay sonra veya çok daha sonra tespit edebiliyorlar. Ondan sonra çözüm üretecek, kodlarını güncelleme ile halledecek derken geçen sürede bir virüs dünyayı dolaşır
Portlarımızı kontrol eder, hangi sitelere ve nelere tıkladığımıza dikkat edersek güncel bir antivirus bize yeter.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Antivirüs programı olmadan aylarca kullandığımı bilirim. 20 dkda neymiş? :D
Ben hiç bilgisayar kulanmadım bu ilk bilgisayarım onun için özel ilk önceleri 5 yıl antisiz kulandım sonra nortonu keşvettim sonra kaspersky sonra linux:)

Bende virus yok derken yanılmayalım.
Antivirüs şirketleri bazen bir virüs veya trojanı 2-3 ay sonra veya çok daha sonra tespit edebiliyorlar. Ondan sonra çözüm üretecek, kodlarını güncelleme ile halledecek derken geçen sürede bir virüs dünyayı dolaşır
Portlarımızı kontrol eder, hangi sitelere ve nelere tıkladığımıza dikkat edersek güncel bir antivirus bize yeter.
Ama bende yook neden:wassat:

RosenRood65

Doçent
Reaksiyon puanı
0

dünyada 1,4 tirilyon kişi mi var :D
Dünya'da Öyle Olabilmesi İçin 20 Sn. de 100 Çocugun Dogması Lazım :D

BeRSi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya arkideşler ben buralardan hiç birşey anlamıyorum :( kardeşimin bilgisayarı bende öyle geziniyordum bu siteyi gördüm<zaten kardeşimde bana hiçbirşey öğretmiyor..tam benlik biryer diye düşündüm ama bişey anlamıyorum... cahiL olmak ne kadar kötü yaf:'( 0

PC MER Not : mesajın tamamı kalın olamaz, Forum Kuralları

gretna989

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Firefox + Ad Aware + AntiVir Premium Edition = %98.7 Virüs, spam, trojen gibi zararlı yazılımlardan korunabilirsiniz ;)