DvD sürücüm her turlu dvd yi okumuyor ????

Bu konuyu okuyanlar

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
öncelikle s.a dvd sürücüm her türlü dvd yi okumuyor taktığımda boş olarak gösteriyor bunun nedeni ne olabilir acaba

işletim sistemim :vista yardımcı olursanız sevinirim:helpsmilie:

Kötü Adam Not: Forum Kurallarını okuyun lütfen

kameraman74

Asistan
Reaksiyon puanı
1
DVD sürücünün bi ayaa çukurda anlamına geliyo.pek pahalı bişey diil al yenisini tak bence ;)

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Garanti yolları gözüküyor dvd'n için..

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
belkide öyledir çünkü adam seçergibi dvd seçiyo bakalım belkide doktorlar yani daha iii bi fikir çıkar olmazsa yenisini alırım :S

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
walla dvd ler için dvd r dvd wr dvd -r +r çift katman vs vs gibi çeşitler var bazı dvd sürücüler bu saydıklarımın bazılarını okur bazılırını okumaz... dvd sürücün eskiden okuyup şimdi okumuyorsa yolcu demektir ama şimdi eline geçen bazılarını okumuyorsa format uyumsuzluğu olabilir :S

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
walla dvd ler için dvd r dvd wr dvd -r +r çift katman vs vs gibi çeşitler var bazı dvd sürücüler bu saydıklarımın bazılarını okur bazılırını okumaz... dvd sürücün eskiden okuyup şimdi okumuyorsa yolcu demektir ama şimdi eline geçen bazılarını okumuyorsa format uyumsuzluğu olabilir :S

dvd +r ve dvd - r taktım ikisini de okumuyor boş olarak gösteriyor format uyumsuzluğu derken ???

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
format derken işte bu eksi artı dan bahsetmiştim... ikisini de okumuyorsa sorun senin dvd sürücünde küçük bir ihtimal ama sök bilgisayardan kolonyalı bir selpak ile lazerini temizle bir daha tak belki düzelir...

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
saolun bi denicem olmassa yenisini alıcam artık :)

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
format derken işte bu eksi artı dan bahsetmiştim... ikisini de okumuyorsa sorun senin dvd sürücünde küçük bir ihtimal ama sök bilgisayardan kolonyalı bir selpak ile lazerini temizle bir daha tak belki düzelir...

kolonya sürme bozulur ama daha önce ben yüzeyi düz bir bezle temizlemiştim düzelmişti

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
yaw arkadaşlar bu adama neden bi cd rom un içini temizlemesini önermiyoruz belki optik gözü pislenmiştir bence arkadaşım o cd rom a özel temizleme cd leri var cd yi takıyosun tabi üstüne değişik bi madde sıkıyosun o cd rom u cillop gibi tertemiz yapıyo bütün pc cilerde var maaliyetide pek bişi değil 3-4 ytl civarı ben baktım 10 ytl ye kadar var ama sen dandik bişi alsanda olur yani ucuz bişi al tak dene bize bildir kolay gelsin ;)

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
yaw arkadaşım hadi işe yaradımı sölesene bizede :D

erolx

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar benimde sorunum aynı ama bi fark var, ben dvd-rd başka pc ye taktım, benim pc de açmadığı dvd yi açtı. Bu + , - olayı uyuşmazlık olayı felan tamam da, pc ler değişince okumadığı dvd yi okudu. Bu teknoloji bir farklı, en ufak eksikte bile sorun olabiliyor. Çözüm bulamadım. Pc ye format attım sp3 kurdum, lite-on firmware yaptım hala okumuyor. Jump ayarlarından şüpheleniyorum. 2 harddisk ve bir de ayrıca cd-room takılı çünkü. Onuda değişik yerlere taktım ama olmadı. Bakalım ne olacak.

maxtreme

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Yeni versiyon firmware yükleyip okuyup okumadığını kontrol edebilirsin.
Çoğunlukla yeni firmware lerde desteği olmayan media lar için güncelleme yaparlar.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadaşlar biraz zor bir şey ama bios güncellemesi dvd cd okuma sorunlarını düzeltiyorMUŞ anakartınızın bios güncellemelerini araştırın...

sharlk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
valla benimde xp de DVD-r yi görmüyordu ama win 7 yükledim orada görmeye başladı sanırıım ben jumper yapmıstım ondan doğan bir sorundu ...

erolx

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
valla benimde xp de DVD-r yi görmüyordu ama win 7 yükledim orada görmeye başladı sanırıım ben jumper yapmıstım ondan doğan bir sorundu ...
win 7 mi? MaşaAllah bu ne hız. Dikkat et win 7 mp3 lerde sorun çıkartıyor diolardı. Benim sorun dwd-r görmemesi değil, dwd-r taktığım dvd lerde ayrım yapması. Firmware güncellemesi yaptım, görmedikleri vardı onları gördü ama yinede görmedikleri var. Güncelleme bir kısmını halletmiş oldu yani. Başka pc ye dvd-r taktım, bende görmediği dvd leri gördü. Yani hatayı sadece dvd-r aramak doğru değil. Bios güncellemesi beni ürkütüyor. Daha önce bir kaç anakart elimde kaldı :) bu yüzden çekiniyorum. Jumper ayarlarından şüpheleniyorum ama onları da farklı şekilde denedim. Belki de bağlantı kablosunda küçük bir hata var bilmiyorum. İşin kısası, hata sadece dvd-r olmayabiliyor.

mayten

Asistan
Reaksiyon puanı
2
kardes once dvd veya cd surucunun model marka masa ustumu notebookmu işletim sistemıne onları bı soyle sonra care iste boyle bılgısız ısler yuzunden bu ulkede mılyonlarca dolay dısarıya gıdıyor belkıde sorunun cok basıt bır sey sorunu tam anlatırsan soruna cozum bulunur .. birde arkadaslar burda her seyı yazmak sıtemıyorum pıyasada kendısıne pc sercısı dıyen bır suru uyanık var sorunları forumlara yazıp sorun cozerek para kaznıyorlar kımseyı kandırmasın bunlar yuzunden uzun zamandır forumlara yazmıyordum sıkıldım asalak pc servıslerınden bi seyden anlamzla rsonra ahkam kesılırler en ufak bır sorun da tek sorun format derler . gecenlerde kardesımın casper marka notebook una ses dırverlerını yuklyemıs servıs ben ıse sadece 5 dakıkada yukledım kendımı ovmek ıcın soylemedım ama pıyasada servıs yok tek bıldıklerı format ada yarım yamalak yaparlar hemen istanbula gonderırıler ufak bır sorunda yeter kazıklamayın mılletı kardesım herkese kolay gelsın bıraz uzun olduma cok kzıdım yavvvv :):):):):

erolx

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Masaüstü p4 pc, Foxconn 865m01 anakart, award bios. Lite-on dvd-r markası, sorun kafasına göre dvd leri açıyor veya açmıyor. Ama başka bir pc ye taktım, bende açmadığı dvd leri açtı. Dvd-r dan çok pc den şüpheleniyorum bu yüzden. İşletim sistemi xp prof. sp2. 2 harddisk takılı ve ayrıca bir de cd-rom var.

knightx

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
abi benimkide bazı dvd leri okmuyo philips alıyorum kaliteli diye okumuyo dandik bi marka alıyorum okuyo nasıl iş anlamadım

erolx

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Ben en ucuz dvd lerle bile kopyalama yapıyorum okuyor ama başka bir pc de kopyalanmış, kopyalama hızı bile aynı olanı açmıyor. Dvd-r başka bir pc ye takınca o açmadıklarınıda açıyor. Bios veya kablodan yada jumper den ama çözemedim.

pcqopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşım daha şimdi üye oldum ve bu konu gözüme ilişti. bilgisayarının dvd rom unun lazerini temizle derim çünkü aynı şey benimde başıma geldi :) saygılar :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ÇÖZÜM BURADA arkadaşlar bende bugun boyle bir sorunla karşılaştım window 7 kurarken makina görmüyordu halbuki daha once bu dvd den kurmuştum üstünde tek bir çizik yoktu biraz internete araştırınca hep farklı şeyler söylendiğini gördüm çoğuda aynı ve gereksiz şeyler aslında çözüm çok basitmiş biraz deneme yanılma düşünme yöntemiyle buldum!!! daha uzatmıcam yapmanız gereken şey atıyorum Windows kurulum cd sini hazırlarken kullandıgınız programı örneğin ashampoo_burning_studio_11 bunu bilgisayarınıza kurmak ozamn görüceksinizki hemen bilgisayarınız o cd yi veya dvd yi tanıcak format atarkende sorun çıkmıcak. belki farklı cd yazdırma programlarınıda yüklemek işe yarayabilir eğer elinizde cd yazdırırken kullandıgınız program yoksa deneyebilirsiniz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Aynı şey benimde başıma Geldi Önceden cd yada dvd nin içini boş gösteriyordu şimdi hiç okumuyor yazıcı cd sini taktımda ise cd yi tanıyor .Yardımcı olursanız sevinirim .:(

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar benim dvd rom dvdyi takınca yine baştan okumaya başlıyor geçen gü n çalışan dvd çalışmıyor ne yapabilirim