Bilgisayar Mühendislerinin Maaşı Ne kadardır?

Bu konuyu okuyanlar

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bilgisayar Mühendislerinin Maaşı Ne kadardır?

Özellikle yeni iş hayatına atılan genç bilgisayar mühendislerinden çokça email geliyor. Kaç para almalıyız, piyasanın ortalaması nedir diye soruyorlar.

Öncelikle söylemeliyim ki öğrenciliğiniz sırasında çalışan yeni mezunlar genelde bu sorunun cevabını bilirler. Bu yüzden öğrenci olan bilgisayar mühendisi adayları ücret konusunu düşünmeden işa arayışına girmelidirler. Yani sadece yol parası ve yemek parasına işe girmeye çalışın. Böylece işe girdiğiniz yerdeki kişilerle arkadaş olduğunuzda ücretlerin neler oldugunu yavaş yavaş öğrenirsiniz. Öğrenciyken çalışmanın birçok avantajından sadece birisidir bu söylediğim. Hatta yemek ve yol parasına iş bulamıyorsanız tamamen ücretsiz iş bulmaya çalışın. Ama çok dikkatli olun yani ücretsiz çalışıyorsunuz diye işe savsaklamayın. Ücretsiz çalışsanız bile normal çalışan bir bilgisayar mühendisinden daha çok çalışmaya gayret edin. İş yerinden son çıkan siz olun. Cumartesileri full gün işe gitmeye çalışın. Pazar günleri de evinizde yada okul yurdunda bilgisayar çalışın. Ayrıca işyerlerinde başka bilgisayar mühendisleri varsa onlarla kaynaşın çok şey öğrenirsiniz. Ayrıca Bilgisayar piyasası çok küçük olduğundan bugun yanında staj yaptığınız birisiyle yarın başka bir işte beraber çalışabilirsiniz. Ayrıca ilerde profesyonel hayatta 20 yıl yüksek maaş almak için öğrenciyken 2 yıl ücretsiz çalışmak hiç de mantıksız değildir. Bu arada iyi bir cv hazırmaya gayret edin.

Herneyse geleleim asıl meselemize. Konumuzu iki aşamalı düşünelim.

1. Yeni Mezun Bilgisayar Mühendisi Kaç para istemelidir?
2. Tecrübeli bilgisayar mühendisi kaç para istemelidir?

Yeni Mezun Bilgisayar Mühendislerinin Maaşları
Yeni mezun bilgisayar mühendisi hiçbirşey bilmese bile minimum 1000$ maaş almalıdır. Ancak bu ücreti artırmak sizin elinizdedir. Eğer iyi derecede java yada oracle biliyorsanız bu maaşı minimum 1400$ istemelisiniz. Eğer bu rakamların altında ücret isterseniz sizi kesinlikle işe almazlar. Yani düşük fiyat istemek işi garanti yapmaz tersine işi kaybbetmenize yol açar. Ancak çok fazla da istemeyin. Yeni mezunsanız ne kadar iyi olursanız olun kesinlikle max 2000$ isteyin. işe girin 1-2 yıl çaqlışın sonra istediğiniz rakamı isteyin. Eğer C# bilen bilgisayar mühendisi iseniz 1250$ başlangıç maaşı isteyebilirsiniz. Delphi ile çalışacaksanız da 1250 dolar isteyebilirsiniz. asp.net ile çalışıyorsanız 1200 dolardan yukarıya doğru yeteneklerinize göre ücret talep edin.

Eğer embedded işlerle uğraşacak yeni bir bilgisayar mühendisliği mezunu iseniz 1300 dolar isteyin. Özellikle C++ ile program yazacaksanız 1500 dolar minumum ucret isteyebilirsiniz.

Eğer network-sistem yönetimi gibi bir işe başvuran bir bilgisayar mühendisi iseniz 1000$ isteyin. daha fazla istemeyin. Network-Sistem yönetimi konusunda çok eleman var ve maaşlar bu alanda biraz düşük. işi garantilemek istiyorsanız 1000$ teklif edin. Ancak yazılım yapabilen bir sistem yöneticisi olacaksanız 1500$ isteyebilirsiniz. Yani Software+SistemYönetimi minimum 1500 dolar eder. 2500 dolarak kadar isteyebilirsiniz.

Aynı şekilde hem database yönetiminden anlıyorsanız hem yazılım yapıyorsanız min. isteyeceğiniz para artar. Normalde yeni mezunlara database adminliği zor yaptırırlar ancak eğer böyle bir sorumluluğun altına giriyorsanız ve ayrıca program yazacaksanız bunun bir bedeli var. Minimum 1750$ 'dır bu bedel.

Yeni mezunsanız bu söylediklerime göre kendiniz ve kariyer hedefleriniz doğrultusunda ücret sitemeyi unutmayın. Yani hangi bilgisayar mühendisliğini bitirseniz bitirirn 1000$'dan aşağıda çalışmayın.

Tecrübeli Bilgisayar Mühendislerinin Maaşları
Tecrübeli bilgisayar mühendilerinin maaşları çalıştığı alanlara ve yıl sayısına göre çok büyük farklılık göstermektedir.

Oracle 'da 3 yıllık database adminliği tecrübeniz varsa minimum 3000$ alabilirsiniz.. Önemli olan database adminliği konudundaki tecrübenizdir. Eğer 5 yıllık bir oracle tecrübeniz varsa 4500$ rahatlıkla alabilirsiniz. Bu tecrübe olarak söylediğim şeyler gerçekten de oracle ile ugraştığınız yılları ifade etmektedir. yani 10 yıl önce mezun olduysanız 10 yıllık oracle tecrübesinden bahsetmek yanlış olur. Gercekten de oracle db admin tecrübe yılı önemlidir. Ayrıca Oracle konusundaki tecrübeniz demek sadece bakım yapmak yedek almak upgrade etmek demek degildir. Zaten bu yüzden türkiyede Oracle konusundaki uzman sayısı bir hayli azdır ve onlar da iyi paralar kazanmaktadırlar..

Java konusunda 3 yıllık bir tecrübeye sahipseniz 2500$ alabilirsiniz. 3 yıllık java tecrübesi içerisinde yaptığınız çalışan projeler çok önemlidir. Eğer 5 yıllık bir java tecrübesine sahipseniz 3500 dolar rahatlıkla alabilirsiniz. Hatta yaptığız projeler güzelse, çatır çutur kod yazabiliyorsanız bir sonraki işinize geçerken 4500$ isteyebilirsiniz.

Asp.net, C Sharp, VB, Delphi, Power Builder konusunda 3 yıllık tecrübeniz varsa 2000 dolar kesinlikle alıyor olmanız gerekir. 5 yıllık bir tecrübeye sahipseniz en az 3000 dolar civarında paralar alabilirsiniz.

Network - Sistem mühendisliği yapanlar genelde iş tecrübeleri fazla bile olsa 2600 dolar maaşı geçemezler. Bu tip bilgisayar mühendislerine tavsiyem bir an önce müdür, direktör yardımcısı vs. olmaya çalışsınlar.

Şunu da belirtmeliyim ki söyledğim rakamlar genelde meseleğinde aktif alışan kişiler içindir. Yani müdür olduysanız kod yazmıyorsanız yada admin görevi yapmıyorsanız yukarıdaki fiyatlar geçersiz olru. Müdür, direktör vs. olduğunuzda başka kriterler devreye girecektir. Çalıştığınız firmanın büyüklüğüne göre Direktör olduğunuzda aylık 20.000$ maaş bile alabilirsiniz. Ayrıca 10 yıllık tecrübelere sahipseniz genellikle şirketler size çok yüksek maaşlar yerine hisse yada kar payı önermeye başlayacaklardır. Yada siz kendi işinizi kurmayı düşünmeye başlayacaksınız.

Ayrıca tecrübeli mühendislerin maaşlarını etkileyen şeylerden en önemsi birkaç alanda iyi olmaktan geçiyor. Yani sadece oracle uzmanı olunca iyi para kazanabilirsiniz. ancak hem java hem oracle manage edebilriseniz kazanacağınız paralar yükselecektir. Aynı şekilde hem database admin konusunda çok iyi hem network hem güvenlik hem de yazılım konusunda çok iyi olursanız (!) en iyi parayı siz alabilirsiniz. ama tümünde çok iyi olan kimseyi görmedim şimdilik. genelde gördüklerim 2 alanda çok iyi oluyorlar...

Son söz olarak belirmeliyim ki Türkiye yazılım konusunda sanıldığının çok ilerinde. Çok iyi bilgisayar mühendislerine sahibiz. Bilgisayar mühendislerinin en büyük sorunları rehavet ve motivasyon.

Genelde iyi paralar kazanmaya başlayan bilgisayar mühendisleri rutin bir hayata giriyorlar ve kendislerini geliştirmeyi bırakıyorlar. akşam 6 olunca işten çıkıp evlerine gidiyorlar ve bilgisayar oyunlarına çok takılıyorlar. Bilgisayar mühendisinin çalışma özgürlüğü mutlaka olmalı. Gözü saatte olmamalı. Ancak işe de her gün saat 11'de gelmemeli. Bir oto kontrol olmalı. Ayrıca bir işe giren kişi dışarıda neler oluyor, diğer bilgisayar mühendisleri neler biliyor, neler yapıyor pek takip edemiyor. Ayrıca şirkette herkes bowling, gokart, vs.. aktiviteler yapınca süper kalitede bilgisayar mühendsilerimiz de kendilerini bu tür gezme tozmaya çok kaptırıyorlar. Motivasyonları düşüyor ve üretkenlik yerlerde geziyor. Motivasyonu düşüren etkenlerden en önemlisi de bilgisayar mühendislerinin başındaki müdürlerdir. Genellikle yazılımdan anlamayan kişiler iyi bilgisayar mühendislerinin motivasyonunu düşürüyorlar ve verimli çalışmamamları için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. İyi bir müdür iyi bir bilgisayar mühendisinin verimini 5 katına çıkarabilir.

Son söz olarak şunu söylemeliyim;
iyi bilgisayar mühendisi her zaman iyi paralar alır. Çalışmaya devam

Yazar: istanbultelekom

ds_paw

Asistan
Reaksiyon puanı
0
azmış ben bu paralarla boğazda yalı alamam... o yüzden olmayacağım yoksa...

Cursed

Asistan
Reaksiyon puanı
1
"gerekirse bedavaya çalışın" emeğinizin tam köle olana kadar bir değeri olmayacak:) önce bedavaya çalışın bakalım bize nasıl itaat ediyorsunuz sonra biz size para veririz gözünüzü şimdilik doyuracak kadar:)

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Şu okul bir bitsin ayrıca bunun eğitimini almayı planlıyorum... Yazı faydalı oldu , teşekkür ettim...

1ruby1

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Bilgisayar mühendislerinden önce aldığımız eğitime göre ziraat mühendisleri neden bu kadar az maaş alıyor bu tartışılsın..

webmaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
"gerekirse bedavaya çalışın" emeğinizin tam köle olana kadar bir değeri olmayacak:) önce bedavaya çalışın bakalım bize nasıl itaat ediyorsunuz sonra biz size para veririz gözünüzü şimdilik doyuracak kadar:)

Tam olarak öyle sayılmaz ;) Piyasaya bir anda girmek kolay değildir, bu nedenle, ilk olarak piyasa girmek için maddi amaç gütmemek gerekir. O durumda kendini göstermekte çok önemlidir.

Rakamlar pek yüksek değil, kişinin çabasına ve durumuna göre çok daha fazla kazanması işten bile değil :)

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
bir doktor yeni başladığında ne kadar alır yani pratisyenken?
sonra ankara kadın hastalıkları ve doğum asistanı ne kadar alır?
bir de inşaat mühendisleri işe yeni başladıkalrında ne kadar alır?

bunları bilen var mı?

plasebo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pratisyen hekim 1500 -1750 arasi
uzman hekim - uzmanligi sirasinda ve bitiminde - 1750 2250 arasi - ancak hastane doner sermayesinden bir miktar aktarilir.
Bunlar devlete bagli kurumlarda gecerlidir. Ankara'yi bilmiyorum fakat Istanbul'da Belediye Semt Polikliniklerinde bu farklidir.

Turkiye'deki insaat Muhendisleri hakkinda bilgim yok:)Ama cölde Dubai'de calisan zavalli arkadasim 1750dolar aliyor:)yine de bir ustada sormakta fayda var. Bilg. Muh. konusuna da bu kadar dalinir heralde diyip susuyorum

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Selamlar,

Kimse size bilgisayar mühendisisiniz diye para vermez. Yaradığınız işe göre maaş verir. Olay boşluklar ve boşlukları doldurmayla ilgilidir.

Yani uygulamada bilgilerin hasbelkader tekabül ettiği rakamlar bunlar olabilir elbette; fakat artık olay tamamen kendinizi hangi sorunların çözülmesinden mesul tutacağınız bir iş düşündüğünüzle ilgili.

Güzel günler dilerim.

a4tech

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ücretsiz çalışsanız bile normal çalışan bir bilgisayar mühendisinden daha çok çalışmaya gayret edin. İş yerinden son çıkan siz olun. Cumartesileri full gün işe gitmeye çalışın. Pazar günleri de evinizde yada okul yurdunda bilgisayar çalışın.

Yani okul bittiğinde bile haftada bi gün dinlenemicez. Vay anasını sayın seyirciler.

vacip42

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
alalh allah acaba neden baslığı"Bilgisayar mühendislerinin masası ne kadardır" diye okudum =) :D:D

Be5tE

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Son söz olarak şu söylemeliyim.iyi bilgisayar mühendisi her zaman iyi paralar alır. Çalışmaya devam

İşini iyi yapan herkes her zaman iyi paralar alır.

a4tech

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Selamlar,

Kimse size bilgisayar mühendisisiniz diye para vermez. Yaradığınız işe göre maaş verir. Olay boşluklar ve boşlukları doldurmayla ilgilidir.

Yani uygulamada bilgilerin hasbelkader tekabül ettiği rakamlar bunlar olabilir elbette; fakat artık olay tamamen kendinizi hangi sorunların çözülmesinden mesul tutacağınız bir iş düşündüğünüzle ilgili.

Güzel günler dilerim.

Berkin abiymize katılıyomusunuz telekom bey?

YoungClever

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
önerim başka bir meslekte çalışıp freelance webtasarım kodlama yapmak. mesela elektronik mühendisi olup 3-4 milyar kazanıp web tasarım-kodlamadakendini geliştirip oradan da 1-2 milyar ciwarı hatta daha fazlasını kazanmak..

CZC

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Devlet memuru tabir edilen bölümü de özel sektörü de yaşadım şu ana kadar..

Devlete bağlı çalışıyorsanız sizden standart bir donanım istenir işinizle ilgili ve sizden daha az gelişmiş birinin sizden daha çok maaş alması gibi tezatları yaşayabilirsiniz..

Özel sektördeyseniz yolun başındaki kazanımlarınız %90 hakettiğinizden az gelecektir size..
Ama zaman geçtikçe, üstüne birşeyler koyduğunuz sürece kazanç piramitinin üstlerine doğru yürüyeceksinizdir mutlaka..
Ancak yerinde saymayı affetmez özel sektör. Ayrıca çalıştığınız kurumun ekonomik anlamda her yalpalamasında namlunun ucundasınızdır hep, istisnası "en işe yarayan eleman" olmaktır..

Tek başına diploma özel sektörde ingiliz anahtarı gibidir. Çok güç harcarsanız işe yarar..
Ama kendini geliştirebilmek maymuncuk misali açar önünüzdeki her kapalı kutuyu..

Bu arada bende de var bir ziraat mühendisi kuzen.. Doğru dürüst iş hayatı olmadan emekliliği başlayası :)

NOOLACAK BU ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN HALİ? ;)

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Devlet memuru tabir edilen bölümü de özel sektörü de yaşadım şu ana kadar..

Devlete bağlı çalışıyorsanız sizden standart bir donanım istenir işinizle ilgili ve sizden daha az gelişmiş birinin sizden daha çok maaş alması gibi tezatları yaşayabilirsiniz..

Özel sektördeyseniz yolun başındaki kazanımlarınız %90 hakettiğinizden az gelecektir size..
Ama zaman geçtikçe, üstüne birşeyler koyduğunuz sürece kazanç piramitinin üstlerine doğru yürüyeceksinizdir mutlaka..
Ancak yerinde saymayı affetmez özel sektör. Ayrıca çalıştığınız kurumun ekonomik anlamda her yalpalamasında namlunun ucundasınızdır hep, istisnası "en işe yarayan eleman" olmaktır..

Tek başına diploma özel sektörde ingiliz anahtarı gibidir. Çok güç harcarsanız işe yarar..
Ama kendini geliştirebilmek maymuncuk misali açar önünüzdeki her kapalı kutuyu..

Bu arada bende de var bir ziraat mühendisi kuzen.. Doğru dürüst iş hayatı olmadan emekliliği başlayası :)

NOOLACAK BU ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN HALİ? ;)

katılıyorum sayın arkadaşımma yaı için teşekürler :)

DarkLady

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
kuzenin nerde çalışıyo Majesty(doğru yazdım hehhe)
bize de bişeyler ayarlasın yaa:)

hakikaten nolcak halimizzz iş yok güç yok para yok:(

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Merhaba,

elbetteki o nun kendi düşün cesi ben katılmıyorum tabiki ama herkesin düşünce tarzı farklıdır :)

Küçük bir yanlış anlamayı düzeltmek isterim: Bu bir görüş değil, gerçeklik. Dedim ya, fiyatlar doğru olabilir ama çalıştığınız yerde, yaradığınız işe göre para alırsınız. Hah tabii devlet veya devlet dairesi gibi yerlerde çalışıyorsanız, sadece unvana göre hiçbir iş yapmadan hak ettiğinizden çok para kaznanabilir, eşek gibi çalışarak kuru ekmeğe talim edebilirsiniz.

Güzel günler dilerim.

CZC

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
kuzenin nerde çalışıyo Majesty(doğru yazdım hehhe)
bize de bişeyler ayarlasın yaa:)
hakikaten nolcak halimizzz iş yok güç yok para yok:(

Mezun olduğu günden beri babasının kanatları altında yavru kartal rolü yapıyor..
En son bi kafeterya açtırıp iflasa götürmekle meşguldü İzmirde..
Sana bulacağı iş te pek uzun ömürlü olmayabilir :)

Berkin beyin dedikleriyle de aynı durum sözkonusu .. Mesleki anlamda iyiye gidiyorsanız devlet garantisine gerek yok ..
Çok uzun olmayacak bi geçiş süreci sonrası istediğiniz yerde olabilirsiniz..

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Merhaba,

Küçük bir yanlış anlamayı düzeltmek isterim: Bu bir görüş değil, gerçeklik. Dedim ya, fiyatlar doğru olabilir ama çalıştığınız yerde, yaradığınız işe göre para alırsınız. Hah tabii devlet veya devlet dairesi gibi yerlerde çalışıyorsanız, sadece unvana göre hiçbir iş yapmadan hak ettiğinizden çok para kaznanabilir, eşek gibi çalışarak kuru ekmeğe talim edebilirsiniz.

Güzel günler dilerim.

ayrıntılı bilgi verdiğin için teşekürler

cemyll

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bence bu tür yazılar yazarken biraz daha hassas olmalıyız, zira bunları okuduktan sonra birçok yeni mezun arkadaşımız bu yazılara göre hareket edebilirler. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, ben yazılım sektöründe(Java) 6,5 yıldır çalışıyorum ve hep Türkiye'nin sayılı şirketlerinde(banka, uluslararası danışmanlık şirketleri, telekominikosyon vb) çalıştım. Yazıyı hazırlayan arkadaşa teşekkür ederek bazı noktalarda yorumumu belirtmek istiyorum
***"Eğer iyi derecede java yada oracle biliyorsanız bu maaşı minimum 1400$ istemelisiniz. Eğer bu rakamların altında ücret isterseniz sizi kesinlikle işe almazlar" pek doğru olmayan bir yorum bu, zira kimse şuan 1100$(1750ytl) istiyor diye elemanı işe almamazlık etmez ki zaten yeni mezun için şuan normal aralık 1500-1800 ytl arasıdır. Eğer öğrenciyken çok çok iyi proje yapmışsa bu rakam 2000 ytl olabilir
***Eğer 5 yıllık bir java tecrübesine sahipseniz 3500 dolar rahatlıkla alabilirsiniz. Hatta yaptığız projeler güzelse, çatır çutur kod yazabiliyorsanız bir sonraki işinize geçerken 4500$ isteyebilirsiniz. Bu yorum için de şunu söylemek istiyorum, 5 yıllık Java tecrübesine sahip bir insan rahatlıkla 3500$(5500ytl) alamaz. Bu miktarı alabilir ama kesinlikle rahatlıkla alabilir diyemeyiz. Türkiye'de bilişim sektörü bu yazıda belirtildiği gibi sanki Türkiye şartlarından farklı bir sektör havası vermemektedir. Evet diğer sektörlere nazaran daha iyi ekonomik şartlar sunmakta ama bu kadar kesinlikle değil. Tecrübelerimle şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki 5 yıllık tecrübeli bir arkadaşın alacağı normal maaş 4000-5500 arasındadır. Bu aralık kişinin kendisini pazarlamasına, gireceği şirketin büyüklüğüne ve yaptığı projelerin kapsamına göre değişmekte. Hani 5 yıl tecrübeli çatır çutur kod yazan biri 4500$(7200ytl) isterse, şirketin cevabı ona teşekkür etmek olacaktır büyük ihtimalle. Ama dediğim gibi istisnalar kaideyi bozmaz, bu miktarı alan benim de tanıdığım çalışanlar var.
***Çalıştığınız firmanın büyüklüğüne göre Direktör olduğunuzda aylık 20.000$ maaş bile alabilirsiniz bu yoruma ise sadece gülüyorum, zira Türkiye'de 32000 ytl maaş alan kaç müdür var sormak isterim. Ancak çok sayılı birkaç şirket haricinde Genel müdür yardımcısı, genel müdür veya bu seviyedeki bir çalışan belki bu maaşı alabilir.

Yorumlarımın başında da ifade ettiğim gibi bu tür konularda biraz daha ince düşünerek daha reel yorumlarda bulunursak okuyucuları ve dolayısıyla bunları örnek alacak kardeşlerimizi yanlış yönlendirmemiş oluruz.
Ayrıca lütfen yazıyı yazan arkadaş yanlış anlamasın, muhakkak kendisi iyi niyetle, insanlara yardım etmek için bu yazıyı hazırlamıştır, kuşkum yok. Ama biraz daha hassas davranmakta yarar var diye düşünüyorum

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
meslek önemli değil

işini iyi yapan kendini geliştiren mesleğinde atak olan herkes iyi para alabilir (istisnalar varsa bilmem)

öenmli olan iyi bir meslek sahibi olmak değil işinin ehli olmak işinde iyi,parmakla gösterilen olmak bence...