Hayatus Sahabe Peygamberimizin Ashabının Hayatı

Bu konuyu okuyanlar

tsewen

Doçent
Reaksiyon puanı
1
kıymetli arkadaşlarım forumumuza yeni bir konu açmaya karar verdim peygamberimizin ashabı hakkında tek tek sizi bilgilendirmeye çalışacağım bu konuda kaynağımız m. yusuf kandehlevi nin hayatus sahabe adlı eseri olacaktır tevfik Allahtandır

tsewen

Doçent
Reaksiyon puanı
1
PEYGAMBERİMİZİN EBU BEKİRİ İSLAMA DAVETİ
aişe anlatıyor: birgün babam ebu bekir peygamberle görüşmek üzere evden çıktı. allah rasülü ile esli dost idi kendisine rastlayınca
_ey ebal kasım(hz muhammed) kavminin toplantılarında görünmez oldun seni babalarını ve analarını ayıplamakla itham ediyorlar dedi.
resulullah
_ben allahın elçisiyim seni allaha çağırıyorum buyurdu.
sözünü bitirince ebu bekir müslümam oldu. peygamber ebu bekirin islama girişine o kadar memnun olmuştu ki ondan ayrılırken mekkeyi kuşatan iki dağın çevrelediği mahalde ondan daha sevinçli kimse yoktu. ebu bekir yoluna devam etti.osman b. afvan, talha b. ubeydullah, zubeyr b. avvam ve sa'd b. ebi vakkas a durumu anlattılar onlarda müslüman oldular. ertesi gün ebu bekir, osman b. maz'un, ebu ubeyde b. cerrah, abdurrahman b. avf, ebu seleme b. abdül esed ve erkam b. ebil erkam ın yanlarına giderek kendilerini islama davet etti. onlarda islama girdiler.
ebu bekir peygamberimiz kendisine allahın kendisini peygamber olarak gönderdiğini söyler söylemez duraksamadan tereddüt etmedenderhal tasdike koşmuştur.
sahihi buharide ebud derda dan nakledilen bir hadiste allah rasülünün şöyle buyurduğu tesbit olunmuştur:
_allah beni size gönderdi. siz yalan söylüyorsun dediniz.halbuki ebu bekir beni doğruladı canıyla malıyla bana yardım etti. arkadaşlarımı bana bıraksanız ya
nebi s.a.v. son cümleyi iki, defa söyledi.

engin azaklı

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ALLAH razı olsun.daha uzun ve kopyalama bekliyordum ama emek harcıyarak yapmışsın.şu kodlamamıdır nedir sorun oluyor heralde.

tsewen

Doçent
Reaksiyon puanı
1
hayır ben netten bulmuyorum kitaptan yazıyorum o yüzden oldu biraz kusura bakma

engin azaklı

Asistan
Reaksiyon puanı
0
gerek yok kardeşim 5 dakkaya ayarladın ayarladın.bendede taramalı yazıcı var bilgisarayla bir olmuşlar itaat etmemekte direniyorlar.ben onları yola getirmesini bilmiyorum.getiremezsem onlar beni yola getirir artık