Dini Bilgiler ve İlmihal

Bu konuyu okuyanlar

tsewen

Doçent
Reaksiyon puanı
1
kıymetli arkadaşlar forumda bir arama yaptım ve dini bilgiler ve ilmihal konusunda bir konu olmadığını gördüm forumumuzdaki bu eksikliği elimden geldiğince gidermeye çalışacağım ilmihal ve dini bilgiler konusunda diyanet işleri başkanlığının ilmihal isimli çalışmasını ve prof. dr. vehbe zuhaylinin islam fıkhı ansiklobedisini kaynak olarak kullanacağım dört mezhepten her soruya yardımcı olmaya çalışacağım sorularınızı bekliyorum sorular dışında ilmihalin ilk konusundan başlayarak bilgileri aktarmaya gayreti içerisinde olacağım Allah hepimizi muvaffak etsin

engin azaklı

Asistan
Reaksiyon puanı
0
benim ilgim..itikadi ve herkesin bildiği başlangıç meselerin teferruatı.mehmet kardeşimizin bazen soru ve cevap kısmında yazdığı şeylerle az ilgiliyim.

llavinya

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
92
soru-cevap kısmında bilgiler veriliyor. sizinde bilgilerinizi aktarmanız güzel olur.

ayhan.akyuz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
canım kardeşim
Allah [cc]senden razı olsun böyle bir hizmette bulunup bizlerin aydınlanmasına vesile olursan çok güzel olur ama
diyanetin karıştığı eserler soft islamı destekliyor yine bizlerin belki tek kaynak gördüğümüz bazı yayın organları böyyük ilim adamları vahhabi/harici görüşleri bize kaktırmaya çalışıyor
benden sana tavsiye öncelikle lalegül fm den bu konuyla ilgili cübbeli hocamızın sohbetini iste hatta gerek yok siteye koymuşlardır
ehli sünnet vel cemaatten ayrılmadan yapman lazımdırki kaynakların seni saptırabilir mutlaka kaynağını bir alime teyid ettir ve sana gelecek tuzak sorulara hazırlıklı ol
kolay gelsin

tsewen

Doçent
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar ben konuyu dini bilgiler ve ilmihal olarak düşünmüş ve o şrkilde arama yaparak açmıştım konu zaten soru cevap kısmında mevcutmuş o yüzden o başlığa sorunuzu sorunuz konuyu burada sonlandırmak istiyorum teşekkürler

cihanser

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Diyanet işeri başkanlığının ilmihaline buradan ulaşailirsiniz . birde aldığımız ilmihallerin kime ait olduğuna dikkat edelim lütfen. bu konuda eleştirdiğim yönleri de olsa diyanet en sağlamıdır.Ayrıca Ömer Nasuhi Bilmen hocanın İlmihali de gayet güzel bir eserdi ona da buradan ulaşabilirsiniz.

ayhan.akyuz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Diyanet işeri başkanlığının ilmihaline buradan ulaşailirsiniz . birde aldığımız ilmihallerin kime ait olduğuna dikkat edelim lütfen. bu konuda eleştirdiğim yönleri de olsa diyanet en sağlamıdır.Ayrıca Ömer Nasuhi Bilmen hocanın İlmihali de gayet güzel bir eserdi ona da buradan ulaşabilirsiniz.
ömer nasuhi bilmen hocanın[Allah cc rahmet eylesin]kaynak olabilir evime mushaf aldığımda diyanet mühürlü olmamasına dikkat ederim diyanet soft islamı kaklamaya uğraşır bizde buna karşıyız

kocaçınar

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Din'in Sosyal haytımızdaki yeri.

Hemen bütün dinler toplumda düzeni sağlamak için kurallar getirmişlerdir!

Bazı kesimlerce, Din toplumsal bir olay olarak kabul edilmemekte, Allah ile insan arasında kalması, evlerde veya ibadethanelerde yaşanması gereken bir olay olarak görülmekte, kamusal hayat dinden steril hale getirilmeye çalışılmaktadır.

Dünya ile dinin birbirinden ayrıştırılması, tamamen suni bir şeydir.

Din hayatın dışında değildir, sadece hayatın dışını da kapsar.

Dinin hayatın dışında olduğunu iddia edenler, dinin hayatın dışında olmasını isteyenlerdir! Kendi yaşamlarında dinin yeri yok diye, bunu "evrensel bir doğru"ymuş gibi sunmaya ve empoze etmeye çalışıyorlar. Kendi iç dünyalarından kovdukları dini, olabildiğince uzağa, "hayatın dışı"na itmeye gayret ediyorlar.

Dinin kendisi, asla hayatın dışında olan, hayatın dışında kalan ve buna razı olacak bir yapıda değildir.

Kocaçınarım

tudRoY

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Ayhan abi ile aynı düşünüyorum. Ama tabii ki bilmemiz farz olan şeylerin eksikliği de kötü. Bazıları teferruat der geçer, ama şeytan ayrıntılarda gizlidir :)

kocaçınar

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hayatımızın her anını disipline eden Din, kapsamlı tabiatıyla metafizikle beraber fiziği, gaybla beraber görünen alemi, ruhla beraber bedeni, ölümle beraber hayatı, ilimle beraber ameli, meyveyle beraber tohumu, olgunlukla beraber toyluğu, yetişkinlikle beraber çocukluğu da içine alır.

Din sadece camiden ibaret camiye hapsolunmayacak kadar, sosyal hayatın her alanını kapsadığını nekadar da açıktır.

Saygılarımla

Kocaçınarım

Son mesajlar