Gaus tok etme yöntemi

Bu konuyu okuyanlar

malware_17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar lütfen bana yardım edin..Bu gaus yok etme yöntemini bilen bir arkadaş varsa lütfen yazsın...:helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie:

malware_17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hadi arkadaşlar lütfen bir yardım edin

Frostban3

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Gaus yok etmekten kastın nedir acaba?

malware_17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaş bu matematikte kullanılan bir yöntemmiş ama,ben google da bile açılımını bulamadım..

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ya sen ortaokul da mısın kardeş bu birdi. (bunu anlatım seviyesi için soruyorum- yanlış anlaşılmasın)

2 ise sanırım hatırladığım kadarıyla 2 bilinmeyenli denklemlerde bilinmeyenlerden birinşi yok ederek tek bilinmeyeni bulmakla ilgiliydi . biraz daha açık söyle yardım edebilirsem edeyim.. yukarıdaki ise kolayca anlatabilirm netten.

malware_17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sağol yardımın ve çaban için..gaus un açılımı,yani bu iki bilinmeyenli denklemde nasıl kullanacağımız şeklinde bir yardımda bulunursan çok sevinirm.Bu aslında hocanın C++ için verdiği bir ödev...teşekkürler

astronash

Asistan
Reaksiyon puanı
1
gauss yöntemini kitapta aramak yerine forum sitelerinde aramanın mantığı nedir acaba? kendini kandırma...

malware_17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kitapta yok bulamadım,yasak mı yani,

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
C++ bilmem ben bana fortran desen tamam onu görmüştük ünide . ama yok etme metodunu kullanımını istiyosan matematiksel olarak örnekleyeyim.

şöyle ki;

3x + 2y = 12
4x + 2y = 14
x,y nedir mesela.

çözüm şöyle olacak.
şimdi x ve y lerden birin rastgele seç dersin . yok etme metdounda fark etmiyo . işlemi bilgisayar yapacağı için kısa uzun diye yol seçmeye de gerek yok x y den çözmek için birini rastgele seçtirirsin.
2 . adımda benim yazdığım şekildeki gibi alt alta toplarsın tabi. bilgisayar nasıl yapar bunu da bilemem. yani x ve y ve eşittirin sağı ya toplanıyor ya da çıkarılıyor.
mesela örnek üzerinde toplarsak ne olur.

ekran görüntüsü
printf (böyleydi fortranda herhalde)

7x+4y=26 ( bu hiç bi işimize yaramaz. neden 2 bilinmeyen hala duruyor)

ne yapabiliriz. 1 .sini 2. den çıarırsak

printf
(4x-3x)+ (2y-2y) =14-12
1x +0 = 2 ( göründüğü gibi bilinmeyenlerden biri çözüldü.) diğeri de bu değer x yerine koyularak basitçe çözülür.

tabi bunu ben kafmadan +2y lerin birini ters çevirdiğimde gideceğini bildiğimden buldum .

sen naparsın burda. rastgele seçilen o bilinmeyenin 1 . denklemdeki başındaki katsayısını alır( örnekte x için 3)
2. denklemin tamamına (yani x'e , y'ye , ve eşittirin sağındaki sayıya çarpan olrak yazarsın-yani çarparsın.)
2. dekini de (X in katsayısı 4 ü) 1. denklemdeki herşeyle çarparsın.

ne olur

4. /3x+2y=12 => 12x+8y = 48
3./ 4x+2y=14 => 12x+6y = 42

(bak x lerin başındaki katsayılar aynı oldu.) birini çarparken eksi ile çarpsaydık alt lta toplarken birbirini yok edeceklerdi.)

bu yüzden eğer bilinmeyenlerin katsayıları aynı işaretliyse(pozitiflik negatiflik karşılıklı katsayıların çarpımında biri işaret değiştirerek çarpılır ki alt alta toplaken birbirii yok etsin.

mesela biz 1. denklemdeki 3ü alıp eksi haliyle (-3 olarak) 2. denklemle çarparsak

-12x-6y = -42 olacaktı.

alt alta toplarken nolcak bi deona bakalım.

12x + 8y = 48
-12x - 6y =-42
-----------------
0 + 2y = 6

=> burdan y= 3 çıkacaktı. xi de y =3 değerini herhangi bir denklemde yerine koyarak çözdürebilrisin.

şimdi bu matematiksel izah ama bilgisayar diline sen nasıl dönüştürüsün bilmem. ama excel yapabiliyorsa bunu c++ hayli hayli yapar.

excel de matrislerle yapılabiliyor makroları etkinleştirdikten sonra. tabi biraz zahmetlii bi iş. ama şıp diye sonuç veriyo o güzel. excel işte. 4x4 gibi heryerde işe yarıyor.

çok uzun olmuş kafan karışırsa yine yardım edebilirim. bu arada bilgisayr dili manığı da biraz içeriyor gibi. bu da yardımcı olur sanırım.

malware_17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok sağol ya...allah razı olsun...işte bana da matris olarak nasıl yapacağım lazım

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
matris işi tamamen katsayılarla , o da zaten yok etme metodu oluyor. lineer cebir dersinde az bıktırmadılar şu matrislerden. ama hocam şimdi hiç mi hiç hatırlamıyorum matris determinant hesaplarını. benden bu kadar yani.

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ne yalan söyleyeyim matris işlemleri nasıl yapılıyor şu an hatırlayamıyorum bi de bilgisayr dili için ooo beni aşar hocam bi bilgisayar mühendis vardır herhalde forumda ona sorsan ödev olarak bile yapmıştır hazırı bile vardır.

Rocco

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Verilen denklemleri alt alt yaz ve bütün katsayılarını satır sütun biçiminde matise dök. Bunun yanın çarpım biçiminde kaçta bilinmeyen varsa sütun matrisi şeklinde yaz. Eşitliğin sağ tarafına değerlerini.. Amaç eğer katsayılar matrisini 2 üçgene böldüğümüzü düşünürsek sol alt üçgenin hepsini sıfır yapmak. Bunun için de satırdaki değerleri herhangi bir k sayısı ile çarptıktan sonra aralarında toplayarak yapmaya çalışıyorsun :wacko::wacko::wacko: bu yöntem için nümerik analiz kitaplarından faydalanabilirsin. Belki bu site de yardımcı olur

http://www.ercangurvit.com/numerikanaliz/numerik.htm

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
çözüm geldi bak şanslısın hadi.

malware_17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok sağoloun arkadaşlar allah sizden razı olsun.