Seviyor, sevmiyor?

Bu konuyu okuyanlar

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
Sizce bayanlar mı daha tutkulu seviyor ve unutamıyor, yoksa erkekler mi?

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
kadınlar bu konuda acımaz olabiliyorlar
yani mantık diebiliyolar

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
erkekler daha çok sever daha çok bağlanır bence

kadınlar daha bi maymun iştahlı daha doyumusz

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
ben mesela maymun iştahlıyım :D hep daha çok sevildim...

ama hep de terkedilirim :D

meçhul_yolcu

Profesör
Reaksiyon puanı
0
tutku nedir?
1277.gif
:D
Tutkunun bedeli nedir?:D
Nedir bu tutkulu aşk? Küçük bir örnek verelim: Genç kız, iş yerinde tam karşısındaki masaya yerleşen yakışıklı mesai arkadaşından hoşlanmaya başlamıştır.
Sabahları onunla asansörde karşılaşınca, genç adam, ‘günaydın’ deyince, genç kızın dizlerinin bağı çözülür. Yeni iş arkadaşının ona biraz ilgi göstermesi için bin bir çareye başvurur. Günler geçtikçe, genç kızın duyguları iyice yoğunlaşır. Öyle ki, artık onu daha çok görebilmek uğruna geç saatlere kadar büroda kalır. Kimlerle dost olduğunu öğrenip, o kişileri genç adamın yanından uzaklaştırmak ister. Artık geceleri gözüne uyku girmez.
Günün 24 saatini bu genç adamı kendine bağlamanın yollarını arayarak geçirir. Bu arada genç adamın telefonun numarasını da öğrenmiştir. Gece yarısı onu telefonla arayıp ‘alo’ diyen sesini duyar duymaz, telefonu kapar. Genç adam, iş arkadaşının ona tutkulu bir aşkla bağlandığını fark ettiği zaman ise iş işten geçmiştir.
bu durum erkek içinde geçerlidir aynı olayı oda yaşayabilir?oda karşısında çalışan birine aşık olabilir.
Psikolog gözüyle
psikolog doktor Toni Forrenkopf, uzun yıllar kadın- erkek arasındaki aşk ilişkilerini araştırıp inceledikten sonra tutkulu aşk konusunda şu kanıya vardı:
Tutkulu aşk, sevilmek, mahremiyet ve fiziksel temas istemek gibi evrensel duygulardan kaynaklanır. Hepimiz zevkten hoşlanırız, ihtirası severiz, güçlü duygulara bayılırız. İşte bütün bu saydıklarımın karışımı tutkulu aşkı yaratır.
Aslına bakarsanız çoğumuz aşk ile tutkulu aşk arasındaki ince çizgide gidip gelmişizdir. Fakat pek azımız o çizgiyi gerçekten aşabilmiştir.
Tutkulu aşk, beğendiğiniz bir kişinin bulunduğunuz ortama girmesiyle kalbinizin küt küt atmasından ibaret değildir.
Tutkulu aşkta, sahip olma isteği ağır basar. Tutkulu bir aşkla bağlandığınız kişinin sadece ve sadece size ait olmasını istersiniz. Tutkulu aşk, kişilerin ruh sağlığını tehlikeli bir biçimde tehdit eder. Endişe ve huzursuzluk yaratır.
Tek taraflı aşk ‘aşk’ değildir
Tutkulu aşık, sevdiği kişiye sadece bir aşk mektubu ya da mesajı göndermekle yetinmez. Belki yüz kez mektup ya da mesaj göndererek aşık olduğu kişiyi taciz eder. Tutkulu aşk, hiçbir zaman karşılıklı olmaz. Mutlaka taraflardan biri diğerine yoğun duyguları yüzünden hükmetmeye, onu kendine ait kılmaya çalışır. Tutkulu aşkın, ilgiyle şefkatle ve de seks ile bir ilgisi yoktur.
Duyguların karşılıklı değil de tek taraflı olması, istenmeyen, hoşa gitmeyecek sonuçlara yol açar. Tutkulu aşk aslında kişinin kendi iç dünyasında yarattığı bir fanteziden başka bir şey değildir. Kişilerin kendi boşluklarını bir takım çarpık duygularla doldurmaya çalışmalarından başka bir şey değildir.
Yapılan araştırmalar, tutkulu aşk ile ilgili bir başka gerçeği daha gözler önüne seriyor. İnsanlar, genellikle sürdükleri hayattan memnun olmadıkları, kendilerini çok mutsuz hissettikleri zamanlar tutkulu aşka kendilerini kaptırıyorlar. Psikolog Dr. Helen Friedkman, bu teori üzerinde uzun çalışmalar yapmış, yüzlerce kişinin aşk hayatını incelemiş ve tutkulu aşkı yalnızlık duygusunun beslediği kanısına varmış. Gerçekten de tutkulu aşkların kökünde yalnızlık, sahiplenme özlemi yatıyor.

bir tutku versem olur mu?:D:D
hasta olmayalım psikologlara gitmeyelim tutku yiyelim.:D
ha tutkulu aşk ha tutuklu prangalı aşk.

edit:konuya espri katıyorum kimse yanlış anlamasın tutkuya ve aşka inancım tam.

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
meçhul yolcu gene belgelerle cevaplamışsın :D

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
bu sorunun bir yanıt bulacağını pek sanmıyordum ama meçhul yolcu gene belgelerle cevaplamış

meçhul_yolcu

Profesör
Reaksiyon puanı
0
tutku istiyorsanız bence bayanların seçici olması lazım.
şimdi iki farklı doktordan yorum alacağız buyrun hocam söz sizde.:D

Prof. Dr. Tuncay Özgünen:
"Evlilikte mutlu olmak için seçen kişi siz olun. Erkek seçmeyi hiç bilmez, kadınlar daha iyi seçicilerdir ama erkeklere göre sevgilerini daha kolay unutabilirler de..."
Sizce bir ilişkide mutlu olmak için seçen mi yoksa seçilen kişi mi olmak gerekli?
Sevgiden bahsediyorsanız seçen kişi olmanız gerekir. Seven kişi için karşı taraf çok büyük rol oynamaz. Aşkta ise kaynak karşı taraftır, bu nedenle mutlu olabilmek için seçilen olmak lazımdır.
Kadınlar mı erkekler mi daha iyi seçicilerdir?
Kadınlar çok daha iyi seçicidirler. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Erkek pisboğazdır. Biyolojik açıdan köklü, mantıklı, dengeli bir seçim kriteri yoktur.
İlişkiyi seçen kişi mi seçilen kişi mi daha kolay noktalar?
Kadınlar sevgiye yatkındır, erkeklerde sevgi çok zor belirir. Ama ortadan kalkması tam tersidir. Erkekte sevgi uzun süre devam eder. Kadında ise daha hızlı bir şekilde sevgi ortadan kalkabilir.
Evlenilecek kişi ile eğlenilecek kişi birbirinden ayrı mıdır?
Farklıdır. Evlenilecek kişiyle, eğlence gibi yoğun duygular yaşamak yerine kalıcı duygular yaşamanız gerekir. Evliliğin uzun sürmesi için eğlenilecek ya da aşık olunacak kişi yerine sevgi duyulacak kişinin seçilmesi gerekir.
Birlikte çok eğlenen insanlar evlenince çok mutlu çiftler olabilir mi?
Bir evlilik, sevgi duyularak kurulup sonra da üzerine aşk eklenirse ideal evlilik olur. O zaman erkekler de bu evliliğe sadık kalabilirler. Erkeğin biyolojik temelinde sadakat duygusu yoktur. Sadık erkekleri sevgiyle başlayıp aşka dönüşen evliliklerde görüyoruz.
Evlilik seçimi yapılırken ilk olarak neye bakmak gerekli?
Uyuma bakmak gerekli. Erkek için de kadın için de ilk gösterge, partnerlerin kendi ailelerine ve yakınlarına gösterdikleri saygıdır. Sevgiyi bilen partner seçmeli. Bunu etrafındaki canlılara göstermesinden anlarsınız.

Prof. Dr. Arif Verimli:
İlişkide Mutluluğun Sırları "Seçilen kişi olursanız ilişkide mutlu olmanız daha kolaydır. İlişkiyi noktaladığınız zaman çok daha az zarar görürsünüz."
Sizce bir ilişkide mutlu olmak için seçen mi yoksa seçilen kişi mi olmak gerekli?
Seçilen kişi olursanız beğenildiğinizi anlarsınız. Mutluluk için beğenmekten çok beğenilmek önemlidir. Beğenildiğinizi bilirseniz, o sizi ilişki içinde mutlu yapar.
Kadınlar mı erkekler mi daha iyi seçicilerdir?
Seçicilik konusunda kadınlar aslında daha iyidir. Kadınların seçici olması gerekirken erkeklerin seçici olduğu bir toplumda yaşadığımız için, ilişkilerde bol miktarda çatışmalara rastlıyoruz.
İlişkiyi seçen kişi mi seçilen kişi mi daha kolay noktalar?
Seçilen kişi bu ilişkiyi istemiyorsa daha kolay noktalar. Seçen kişi kolay kolay ilişkiyi bitiremez. Beğenilen, yani seçilen kişi, ilişkiyi daha rahat bitirir, fazla travma yaşamaz.
Evlilik için seçim yaparken en ideal yol hangisidir?
Uzun süre flört etmektir. Evleneceğiniz kişinin karakter ve kişiliğini en az üç-dört yıl tanımanız gerekir. Görücü usulüyle tanışmışsanız baskı yaparlar, size bu kadar vakit tanımazlar. Aşık olursanız hemen yatağa gidersiniz, bu vakit yine olmaz. En iyisi uzun süre 'tanışmaktır'.
Evlenilecek kişi ile eğlenilecek kişi birbirinden ayrı mıdır?
'Eğlenilecek' diye bir kişi olduğuna inanmıyorum. 'Ben bu kızla ya da adamla gönül eğlendireyim diğeri ile sonra evlenilirim' şeklindeki düşünceler yaygındır ama ben insanca olduğunu hiç düşünmüyorum.
Birlikte çok eğlenen insanlar evlenince çok mutlu çiftler olabilir mi?
Bu çok zor, sosyal ortamlar insanın evleneceği kişiyi seçmek için iyi bir kriter olamaz. Sosyal ortamda insan başka bir kişilik yapısında olabilir. Çiftlerin, doğal ortamlarında da birlikte nasıl vakit geçirdiklerini tartmaları gerekir. Sadece eğlendiğiniz zamanları baz alırsanız hata yaparsınız.
Evlilik seçimi yapılırken ilk olarak neye bakmak gerekli?
Evlilik için bakılacak tek şey cinsel çekiciliktir. 'Bence kişiliği önemli' dense de bu büyük bir yalandır. Cinsel çekicilik çok önemlidir. Cinsel çekicilikten cinsel açlığı kastetmiyorum, davranışla birlikte olan fiziki beğeniden bahsediyorum.

evet buna göre tutku istiyorsanız seçici olun hadi şimdi evlenin izin verdim.:D:D
Allah mesut etsin.cümlemizi.amin.

edit.bu doktorlarda erkekleri kötü yazmışlar.bööögh.ama bende erkekim.:D:D

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
kimin daha çok sevdiği bence önemli değil...zaten bir ilişki de bi taraf daha çok seviyor ise o ilişki de bi sağlıksız nokta var demektir...bi ayağı kırık masa gibi...

fazla tutkulu fazla bağlanarak seven insanların ( meçhul yolcunun belgelerinde de bahsettiği gibi :D ) temelinde diğer insanlardan biraz daha fazla bir sahiplenilme isteği ve yanlızlık duygusu taşıdığını düşünüyorum...

bu duyguları aşkın gücüyle kapamaya çalışıyorlarmış gibi geliyor bana...nacizane fikrim :sorry2:

ama benim çevremdeki canlı örnekler dışında belgem yok :D

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
neyse ortak duyguları yaşamak önemli olan bence

TerTip89

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bu Soru Cevaplanamaz Çünkü kişiden kişiye değişen bir duygudur aşk sevgi bazen erkek çok sever kız seviyorum sana bazende kız çok sever erkek sadece eğlence amaçlı seviyorum diye biliyor Allah herkese en güzel aşkı sevgiyi tatmayı nasip etsin =(

DRAGUEA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
doğru zamanda doğru kişiyi buldun mu bundan alası yok derim... diceksiniz aşkın özüde bu. ama bu özü kawrayamayan çok insan war !!!! kawrayamadıkları için ortada aşk fln fişman hiç bişi olmuyor... herşey müşterek .....

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
Onu çok seviyorum ...

O beni çok seviyor ....

O benden ayrılamaz ..

Ben ondan ayrılmam ...

O beni unutamaz

Bende onu unutmam.

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
Beste tam sevdimi ikiside unutamaz taş kalpli de olsa unutamz...

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
Seçilim tam sevdimi bırak unutmayı bırakamaz kii :) :)

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
şu tutku olayını sevdim, tam kendimi anlattı

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
O da seviyoooorr :D

O da seviyoooorrr :)

O da seviyoor herkes seviyor :D başığı görünce hep bu şarkı aklıma geliyor :D

CZC

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Sizce bayanlar mı daha tutkulu seviyor ve unutamıyor, yoksa erkekler mi?

Bu işin cinsiyete göre bi standardı olmaz ki!!
Göğis kafesinin içinde bir et parçası değil KALP taşıyan ve duyguları efkarı ver ettiğinde bu kalbe köle muamelesi etmekten kaçmayan herkes sizin tanımlamanıza girebilir..

Yani erkek veya bayan olayı değil bence..

llavinya

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
92
Bu işin cinsiyete göre bi standardı olmaz ki!!
Göğis kafesinin içinde bir et parçası değil KALP taşıyan ve duyguları efkarı ver ettiğinde bu kalbe köle muamelesi etmekten kaçmayan herkes sizin tanımlamanıza girebilir..

Yani erkek veya bayan olayı değil bence..

doğru söylemiş Majesty.

her iki taraf içinde geçerli bir durum. hakikaten seven tutkuyla yaşıyor sevigisini. tutkuyla yaşanılan bir sevgide unutulamaz.

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
tabii kişiye göre değişiyor Erkeklere göre cevap erkekler kadınlara göre kadınlardır
bence erkek her zaman kadınlardan daha tutkulu sever.

soner arıcanın bir şiiri var. 'biz' diye

Yokluğumda sen nasıl olursun hayal ettiğimde
Seni mutlu, çok mutlu görüyorum
Çünkü hep öyle ol istedim
Her şeyin güzeli senin olmalı
Aynı şeyi isteme benden
Yerine kimseyi koyamam ki
Ben kimseyi ama kimseyi seni sevdiğim gibi sevmedim ki
Sen bana aşk dedin, bizi kirletemem ki

......

Yaşıyor ama uzaktaysak birbirimizden
Bil ki seni hiç unutmadım