Obama'nın yardımcısından TÜYLER ÜRPERTEN açıklama...

Bu konuyu okuyanlar

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Obama'nın yardımcısından tüyler ürperten açıklama...

Radikal gazetesi Dış Haberler Müdürü Ceyda Karan, aynı gazetedeki köşesinde kaleme aldığı ilginç yazısına Demokratların Başkan adayı Obama'nın yardımcısı Joe Biden'in sözlerini taşıdı. Biden şunları söylüyor: Sözlerimi not edin: Barack Obama’nın tıpkı Kennedy gibi sınanması altı ayı bulmayacak. Dünya izliyor. 47 yaşında son derece parlak bir senatörü ABD başkanı seçmek üzereyiz. Başka hiçbir sözümü anımsamasanız bile bugün burada söylediklerimi unutmayın. İzleyin, bir uluslararası krizimiz olacak, bu adamın yiğitliğini sınamak üzere oluşturulacak bir kriz. Ve o hakikaten çok çetin kararlar vermek zorunda kalacak. Kararın ne olacağını bilmiyorum, fakat söz veriyorum bu gerçekleşecek. Bir tarih öğrencisi ve yedi başkana hizmet etmiş biri olarak bunu garanti ediyorum.
İşte Karan'ın yazısının tümü:
Ceyda Karan/Radikal
Obama dış siyasette Biden’a danışacaksa...
Boşuna dememişler ‘umut fakirin ekmeği’ diye... Bush yönetimiyle geçen sekiz yıllık altüst oluştan sonra dünya ahalisi Amerika’yı bir siyahın yönetecek olması ihtimaliyle öylesine coşmuş vaziyette ki, iyiden iyiye tekinsiz bir halet-i ruhiyeye büründü. 195 ülkenin vatandaşlarına ‘seçmenlik’ fırsatı tanıyıp Amerikan başkanlık seçimini ‘küreselleştiren’ uluslararası kamuoyu araştırma şirketleriyle, The Economist ve BBC gibi saygın medya kuruluşlarının anketlerinde, Demokrat aday Barack Obama yüzde 80’leri aşan oranlarda ipi göğüslüyor. Cumhuriyetçi aday John McCain ise nal topluyor. Sanırsınız Obama Beyaz Saray’a taşındığında dünya gülbahçesine dönüverecek! Hani neredeyse ben de kendimi bu ‘histeriye’ kaptıracaktım ki, Obama’nın sırf ‘dış politikada deneyimsiz’ olduğu için akıl danışsın diye başkan yardımcısı adayı yaptığı Joe Biden’ın ‘deneyimini konuşturduğu’ beyanatlarıyla kendime geldim.
Obama seçilirse bugün ‘Darth Vader’ lakaplı Dick Cheney’nin oturduğu başkan yardımcılığı makamına yerleşecek Biden, 19 Ekim’de Tacoma Seattle’daki bir bağış yemeğinde hepimizi yakından ilgilendiren şu öngörüde bulundu: “Obama/Biden yönetimi 2009’un ilk altı ayında uluslararası bir krizle sınanacak!”
Hani Cumhuriyetçiler Obama’nın vatanseverliğini sorgulayıp dış politikada toy buluyor ya, Biden şöyle dedi: “Sözlerimi not edin: Barack Obama’nın tıpkı Kennedy gibi sınanması altı ayı bulmayacak. Dünya izliyor. 47 yaşında son derece parlak bir senatörü ABD başkanı seçmek üzereyiz. Başka hiçbir sözümü anımsamasanız bile bugün burada söylediklerimi unutmayın. İzleyin, bir uluslararası krizimiz olacak, bu adamın yiğitliğini sınamak üzere oluşturulacak bir kriz. Ve o hakikaten çok çetin kararlar vermek zorunda kalacak. Kararın ne olacağını bilmiyorum, fakat söz veriyorum bu gerçekleşecek. Bir tarih öğrencisi ve yedi başkana hizmet etmiş biri olarak bunu garanti ediyorum.”
Biden bu potansiyel krizin kaynaklarına şöyle atıf yapıyor: “Size bu krizin nereden kaynaklanabileceğine dair en az dört beş senaryo çizebilirim..Ortadoğudan
çıkabilir. Hint Altkıtası’ndan çıkabilir.

Petrol denizinde yüzdükleri için yeniden şımarmış olan Rusya’dan çıkabilir.”
Biden, hızını alamayıp böyle bir krizin yaratacağı tepkilere karşı şimdiden önlemini alıyor: “Ve onun yardıma ihtiyacı olacak..Toplum önünde onun arkasında durarak etkinizi kullanmanıza ihtiyacımız olacak. Çünkü bu başlangıçta kolay anlaşılır olmayacak, haklı olduğumuzun anlaşılacağı şekilde olmayacak.”
Buyrun cenaze namazına! Hani çok yazılıp çizildi, ‘Biden gaf şampiyonu, dilinin kemiği yok’ diye. Lakin Demokrat aday, Biden’ı akıl danışmak için yardımcısı yaptıysa, o da Obama’nın sırf ‘yiğitliğini’ ispat için destur bismillah ilk altı ayda bir çatışma çıkarılacağını öngörüyorsa bize de durup düşünmek kalıyor. O vakit düşünelim...
Talihin cilvesine bakın, Bush yönetimi gelecek ay başkanlık seçiminden hemen sonra İran’la diplomatik ilişkileri yeniden tesis etme arzusunu açıklayacakmış. İsrail gazetesi Haaretz yazdı. Eh Biden’ın çatışma senaryolarından birinin Ortadoğu kaynaklı olduğunu düşünürseniz, acaba dünya tersine mi dönecek? İran’la çatışma adına Bush’un yapamadığını Obama/Biden yönetimi mi yapacak! Veyahut Gürcistan’ın Güney Osetya saldırganlığı yüzünden patlayan savaşı Bush yönetiminin McCain’i başkan seçtirme arzusuna bağlayan Rus lideri Putin külliyen yanılıyor mu? ABD-Rusya krizini ‘Rusların enerji kaynaklarıyla şımardığını’ söyleyen Obama/Biden yönetimi mi çıkartacak? Sonra şu sıralar ‘Amerikan kapitalizmi çöküyor’ diye zil takıp oynayan Hugo Chavez’in Venezüellası var... Hani Ruslar da Amerika’nın burnunun dibindeki Karayipler’de Venezüella ile tatbikata girişecek filan...
Bu fikir yürütme meselesinde Pakistan en akla yakını olsa gerek! Ne de olsa Bush, Pakistan’la Müşerref üzerinden halleşti, lakin Obama ‘Irak’ı bırakıp Pakistan’a odaklanmaların, gerekirse füzelerini yollamalarını’ söyleyip duruyor. Zaten Biden da aynı konuşmasında Pakistan’la ilgili şöyle diyor: “Kaide orada yaşıyor. Orada. Bu hakikat. Bizler Irak’taki kötü politikaya o kadar çok odaklandık ki, hakiki sorunu göremiyoruz. CIA’miz bin Ladin’in hayatta ve iyi olduğuna işaret ediyor. Irak’ta, afedersiniz, Pakistan ile Afganistan arasındaki dağlarda...
Kendisi o aşiret bölgelerinden destek alıyor. Taliban geri dönüyor..Nükleer silah elde edip İsrail’i ve bizi tehdit eden İran’dan konuşuyoruz. Sizlere bir şey söyleyeyim. Pakistan halihazırda nükleer silahlarla dolu ve bunlar şu gün İsrail’i de vurabilir, Akdeniz’i de, Hint Okyanusu’nu da...”
‘Deneyimsiz başkanın deneyim kazanması için dünya sınav tahtasına dönecekse’, Oba-
ma/Biden yönetimi için bunca umut niye? ‘Umut fakirin ekmeği’, ama bir de ‘alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste’ derler.
Bu arada ‘dış politika deneyimli’ ve ‘entelektüel’ Biden’a dair birkaç not: ‘ABD ve Fransa’nın Hizbullah’ı Lübnan’dan attığı’ yorumu kendisine ait. Hani şu İsrail’in bileğini büken ve Lübnan’da hükümetin en güçlü ortağı olan Hizbullah! Biden’a bakılırsa, ‘efsane başkan Roosevelt 1929 buhranında televizyona çıkıp Amerikan halkına güvence vermiş’. Kimse ona Roosevelt’in 1932’ye kadar seçilmemiş olduğunu, yahut televizyon için 1939’ları beklemek gerektiğini söylememiş!

Kaynak