Windows Mobile 6.1 Türkçe

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Akıllı cep telefonlarını yakından ilgilendiren Windows Mobile işletim sistemi için gayri resmi WM6.1 Pocket PC Türkçe Dil Paketi çıktı.

Microsoft'un en çok eleştiri aldığı ve uzun süre almaya devam edecek gibi göründüğü Türkçe Windows Mobile ile ilgili sevindirici bir haber geldi. Ülkemizden olduğu gibi yurtdışından da sıkı bir şekilde takip edilen ctrlpda.com sitesinin yöneticileri, kısa sürede yoğun bir tempoyla çalışarak henüz resmi olarak Türkçe versiyonu çıkmayan Windows Mobile 6.1 işletim sisteminin Professional ve Standart sürümlerini Türkçeleştirdi.

Artık Hazır

Kısa bir sürede uyarlama işlemini bitiren ve şu an nerdeyse tüm Windows Mobile 6.1 cihazlar için Türkçe çalışan paket hazırlandı. Ayrıca Motorola'nın sevilen efsane telefonlarından MPx200 için ilk defa Türkçe SP romu ve Himalaya Türkçe PPC romu paylaşımı da sitede yapıldı.

Cihaz Desteği

Sitede 30'a yakın Windows mobil cihazı (Samsung Omnia i900, HTC Himalaya, SmartFlip, HTC Touch, Eten x500, HP IPAQ 6815, vb.) için ROM yazma araçları ve tekniklerini anlatan doküman bulunuyor. Bu dünyanın neredeyse hiçbir sitesinde bulunmayan kaynaklar ve WM6.1 Türkçe paket gerçekten devrim niteliğinde.

Ücretsiz

Zira Microsoft dâhil hiçbir şirket çıkartmadı. Türkiye'de benzeri paketler bazı şirketler tarafından hazırlanıyor ve 50-100YTL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Tamamen site yöneticileri tarafından geliştirilmiş olan paket ise tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.
Microsoft'un Türkçeleştirme için önce kendi sitesinden başlayarak bir an önce çalışmaya başlaması ve bu gibi gönüllü geliştiricilerin desteğini alması şart. Aksi halde Apple iPhone'un ve benzeri diğer platformların satışlarını uzaktan seyretmek zorunda kalacak.

::
Windows Mobile işletim sistemini Türkçeleştirmek için yardım alın.

Bilgi için
: CTRLPDA
SDN - http://shiftdelete.net

Cem

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Microsoft'un yapamadığını yaptı bu yerli geliştiriciler. Helal olsun diyorum Türkçe paketi geliştirenlere... MS ders almalı bu durumdan.

MagNiFiCenCe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yükleyince garantiden çıkıyo mu ki?o önemli millet için

laztopak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yazılımın garantisi olmaz... Yani garantiyi etkileyecek bir durum sözkonusu değil kesinlikle!

pusluvadi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Samsung Omnia w 6.1 yüklü ve Türkçeydi zaten, Cebite gidenler görmüştür. Diğerleri düşünsün kardeşim... Bu arada 11 gün oldu sipariş vereli telefon 27sinde aldığım sitede dağıtıma başlıyacakmış, Disbirütör Telpa'ya da bu şekilde gecikmeli ürün yollattığı için buradan tessüflerimi bildiriyorum...

perganon

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bende ASUS P750 var WM 6.1 TR Tamamı. Ek paket felan değil. Windows'un orjinali yüklüyorsun direk türkçe açılıyor alet...Garantili Faturalı mal. Boğaziçi bilgisayardan aldım. Samsung Omnia çok kötü değil....Bu benim şahsi görüşüm tabii ki. Cihazı kötülemek adına birşey söylemiyorum. Ancak ben beğenmedim. P750 önerebilirim kullanıcısı olarak :)

2003 Yılından beri PPC kullanıyorum ilk makinam i mate ve uzun araştırmalar sonrası P750'ye karar verdim... Cihaz full + full yok yok cihazda. Ayrıca şunuda belirtmek isterim cihaz malesef çok performanslı değil... En azından Samsung'dan iyidir... Samsung denilen firma daha dün girdi WM işine...

Cem

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Samsung denilen firma daha dün girdi WM işine...
Asus WinMo işine telefon özelliği olmayan MyPal A600 ile 2002 sonunda, telefon özelliği olan modeli P525 ile 2006'da girmişti.
Samsung ise SCH-i600 ile 2003'te telefon özellikli modeliyle piyasadaydı. İkisi arasında bir fark yok denebilir. Hatta telefon konusunda Samsung doğal olarak çok daha deneyimli. Türkiye'de göremedik diye Samsung'u yeni zannetmeyin WinMo işinde...
Asus WM işini çok iyi yapıyor. Yalnız pazara göre tasarım konusunda bir adım geriden geliyorlar. Cihazları sağlam, hızlı ve güçlü ama tasarım olarak hantal ve sıkıcı bana göre.
Samsung Omnia'yı tartışırım ama BlackJack I ve II'yi tartışmam örneğin. Ama Nokia E71'i de Bold ve şu diğer saydıklarımla tartışmam :) Şahane bir tasarım ve güçlü altyapı. Neyse... akıllı telefonların aklını kullanmak için forumlar ve siteler en iyi alanlar.

CAGRIBEYKANTURA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Akıllı cep telefonlarını yakından ilgilendiren Windows Mobile işletim sistemi için gayri resmi WM6.1 Pocket PC Türkçe Dil Paketi çıktı.

Microsoft'un en çok eleştiri aldığı ve uzun süre almaya devam edecek gibi göründüğü Türkçe Windows Mobile ile ilgili sevindirici bir haber geldi. Ülkemizden olduğu gibi yurtdışından da sıkı bir şekilde takip edilen ctrlpda.com sitesinin yöneticileri, kısa sürede yoğun bir tempoyla çalışarak henüz resmi olarak Türkçe versiyonu çıkmayan Windows Mobile 6.1 işletim sisteminin Professional ve Standart sürümlerini Türkçeleştirdi.

Artık Hazır

Kısa bir sürede uyarlama işlemini bitiren ve şu an nerdeyse tüm Windows Mobile 6.1 cihazlar için Türkçe çalışan paket hazırlandı. Ayrıca Motorola'nın sevilen efsane telefonlarından MPx200 için ilk defa Türkçe SP romu ve Himalaya Türkçe PPC romu paylaşımı da sitede yapıldı.

Cihaz Desteği

Sitede 30'a yakın Windows mobil cihazı (Samsung Omnia i900, HTC Himalaya, SmartFlip, HTC Touch, Eten x500, HP IPAQ 6815, vb.) için ROM yazma araçları ve tekniklerini anlatan doküman bulunuyor. Bu dünyanın neredeyse hiçbir sitesinde bulunmayan kaynaklar ve WM6.1 Türkçe paket gerçekten devrim niteliğinde.

Ücretsiz

Zira Microsoft dâhil hiçbir şirket çıkartmadı. Türkiye'de benzeri paketler bazı şirketler tarafından hazırlanıyor ve 50-100YTL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Tamamen site yöneticileri tarafından geliştirilmiş olan paket ise tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.
Microsoft'un Türkçeleştirme için önce kendi sitesinden başlayarak bir an önce çalışmaya başlaması ve bu gibi gönüllü geliştiricilerin desteğini alması şart. Aksi halde Apple iPhone'un ve benzeri diğer platformların satışlarını uzaktan seyretmek zorunda kalacak.

::
Windows Mobile işletim sistemini Türkçeleştirmek için yardım alın.

Bilgi için
: CTRLPDA
SDN - http://shiftdelete.net

Bilgi alma linkine giremiyorum

perganon

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Asus WinMo işine telefon özelliği olmayan MyPal A600 ile 2002 sonunda, telefon özelliği olan modeli P525 ile 2006'da girmişti.
Samsung ise SCH-i600 ile 2003'te telefon özellikli modeliyle piyasadaydı. İkisi arasında bir fark yok denebilir. Hatta telefon konusunda Samsung doğal olarak çok daha deneyimli. Türkiye'de göremedik diye Samsung'u yeni zannetmeyin WinMo işinde...
Asus WM işini çok iyi yapıyor. Yalnız pazara göre tasarım konusunda bir adım geriden geliyorlar. Cihazları sağlam, hızlı ve güçlü ama tasarım olarak hantal ve sıkıcı bana göre.
Samsung Omnia'yı tartışırım ama BlackJack I ve II'yi tartışmam örneğin. Ama Nokia E71'i de Bold ve şu diğer saydıklarımla tartışmam :) Şahane bir tasarım ve güçlü altyapı. Neyse... akıllı telefonların aklını kullanmak için forumlar ve siteler en iyi alanlar.

Seninde söylediğin gibi ASUS PPC konusunda daha tecrübelidir. Şunu unutmayalım ki iki firmada üretim ve dayanıklılık konusunda başarılıdır. Ben kendime göre Omnia'yı beğenmediğimi belirttim. ASUS ürün tasarımı konusunda malesef Omnia kadar başarılı değil bu bir gerçek. Ancak ASUS bir Donanım üreticisi ve bu konuda hakikaten başarılıdır...Ayrıca Samsung Windows Mobile işinde yeni olduğunun altını çizmeliyim!... ASUS Kadar eski olduğunu ve tecrübeli olduğunu kimse iddia edemez sanıyorum ;)

neyse fazla konuyu saptırmaya gerek yok... Türkçe bir yazılım yapılmış ne güzel olmuş diyelim son olarak da yapan arkadaşlara teşekkür edelim :)

eerhana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar ben ıpaq 6315 kullanıyorum ama makiniada yuklu olan windows agrı geliyor sanırım buna uygun en uygun yazılımı nerden bulabilirim acaba cevab verirseniz cok sevinirim...bu yuklu olan yazılım agır geliyor sanırım....birde pili cıkarttıgımda back up bataryası hemen sıfırlıyor neden kaynaklanıyor acaba ? Yazılımdan dolayımıdır?

Cem

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Perganon, bu forumda da mobil konusuyla yakından ilgilenenlerin olması çok güzel. Konu sapsın ya da sapmasın mutlaka daha fazla mobil konu üzerine yoğunlaşmalıyız. Bu arada Asus'un bazı yeni cihazları var, eğer yine gecikmezlerse (genelde maalesef geciktikleri için tasarımları sorunlu kalıyor) son derece başarılı olabilir. Mesela bakınız Asus Galaxy7. heyecanla bekliyoruz ancak gecikirlerse birşeye değmez. notebook alacak olsam Asus derim ama cep telefonu olunca direkt Asus demem. neyse konu sapmasın :) dediğin gibi yapanlara teşekkürler. bu arada mutlaka bu konulara devam edelim derim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:hammer:
bende göremedim yönlendirme farlı linklere götürüyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben indiriyorum hi bi türlü olmuyo hikaye bunlar en güzel iş gidecen telefoncuya verecen yirmi lira bütün sorun bitecek :)