AMD, FX Serisini Yeniden Mi Canlandıracak?

Bu konuyu okuyanlar

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Intel Core 2 Duo işlemcilerini ortaya çıkarmadan önce AMD FX serisi pahalı işlemcileriyle pazarı domine ediyordu. Bugün bazı Intel işlemcileri satın almak ne kadar zorsa, o günlerde de bir FX işlemcisine sahip olmak o kadar zordu çünkü performans bakımından rakipleri yoktu. Core 2 işlemcileri geldikten sonra yavaş yavaş ortadan kayboldular.
Daha önceki haberlerimizden hatırlarsanız, 45nm üretim sürecinden geçecek olan Phenom işlemcilerin (Deneb) hızaşırtma potansiyellerinin şu anki 65nm işlemcilerden çok daha iyi olacağı tahmin edilmekte. AMD elbette bu avantajı sonuna dek kullanacaktır ve yeni işlemciler daha mücadeleci olabilirler. Nitekim VR-Zone'un eline geçen AMD sunumunda şirket'in 2009 yılına ait yol haritası görülüyor. Bu yol haritasına göre 2009 yılında "Deneb FX" kod adlı işlemciler çıkacak. Bu FX serisinin yeniden doğuşu olabilir ancak Intel'e karşı eskiden olduğu gibi üstün gelir mi, bunu şimdiden bilemiyoruz.
Bu arada yol haritasında yer alan diğer planlardan da bahsetmekte fayda var. 2009'da çıkacak çift çekirdekli ve üç çekirdekli işlemci serilerinde üç yeni kod adı görülüyor: Heka 45nm üç çekirdekli, Rana alt düzey üç çekirdekli ve Regor yeni çift çekirdekli işlemcilerin kod adları olacak. Aynen Propus için daha önce söylediğimiz gibi Rana ve Regor, L3 önbellekten mahrum bırakılabilirler. Bu işlemciler sadece Soket AM3 ile uyumlu olacaklar. Deneb'in ise AM2+ ile uyumlu olacağını biliyoruz.

Kaynak

crazy_ali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
intel core 2 duo CPU e6550 --- 2.33ghz---3gb ram---service pack 2--- ATI Radeon graphics internal dac 400mhz asusX1650 series--113aa81702127 benim sistem bu acaba gta 4 ü kaldırır mı ?

eleanor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
amd phenom x4 2.3ghz 4mb ön bellek
asus 1gb 4670
4gb ddr2 667mhz
fullde sorunsuz

ama ben AMD Fusion yazılımı kullanınca %10-20oranla artış gördüm

win7 32bit ultimate
aero kapatmanızı öneririm.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim bilgisayar intel pentium 4 2.6ghz 512 ati 3870lik ekran kartı var Rami 2 gb lık xp gta 4 ü kaldırırmı. lütfen yardım edin

v3l1baba

Asistan
Reaksiyon puanı
0
2008'in konusu,adam 2009'da hortlamis konu diyor.simdi sene 2012.
Bahceliye selam olsun onun hesap teknigini kullandim. xD