Google Chrome

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Google, Chrome adlı projesini açıkladı. Her ne kadar Mozilla ekibiyle arası çok iyi olsa da kendi tarayıcısını üretmek isteyen Google, Chrome'u ne zaman tanıtacak?

Google, yeni nesil internet gereksinimleri için sıfırdan bir tarayıcı sunuyor. Chrome isimli tarayıcı için sıfırdan tasarlanmış ve diğerlerine benzemeyen bir tarayıcı olma iddiasını sunan Google, çok eskiden tasarlanan tarayıcıların günümüzde var olan ihtiyaçlar düşünülmeden tasarlandığı için kökten bir yenilik gerektiğini söylüyor. Google Chrome bugün yarın indirilmeye açılacak ve tahminimizce uzunca bir test süreci geçirecek.

Beta Sürüm Yarın Çıkacak

Google Chrome, beta sürecine Windows platformunda devam edecek. Yakında ise Mac ve Linux sürümleri de gelecek. Google Chrome projesinin Google'ın internet üzerinden sunduğu araçlara daha iyi bir destek vermesini bekliyoruz. Aynı zamanda, belki zamanında hantallaşma ve güvenlik açığı yaratma sürecine giren Explorer'a rakip olan Firefox'un da gittikçe hantallaşmasından dolayı, Firefox'a bile rakip olabilecek bir tarayıcı görebiliriz.

Her Sekme Yalıtılmış Durumda

Google Chrome, Google'In ana sayfası gibi sade ve hedefe yönelik bir tasarıma sahip olacak. Üründe yenilenmiş bir JavaScript işleme motoru bulunacak ve daha da güzeli, taraycıdaki sekmeler birbirinden ayrı "kum havuzlarında" çalışacak. Bu, her bir sekme farklı oturum olacak anlamına geliyor mu bilemiyoruz; fakat düzenbaz sitelerin tarayıcıdaki diğer sekmelere müdahale etmesi engellenecek.

Bilgi için: Google Günlüğü (İngilizce)
Yazan:
Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
google yaparsa en iyisini yapar firefoxun papucu dama mı atılacak? :)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Berkin Bozdoğan dedi ki:
tahminimizce uzunca bir test süreci geçirecek

Google sizinle aynı fikirde değil. :| Google'ın deyimine göre, ellerinde imkan olduğu için her aşamada milyonlarca site üzerinde tarayıcıyı test ediyorlar. Link verdiğiniz günlükte Google diyor ki; "böylece beta test aşamalarıyla pek fazla uğraşmayacağız"..

Eğer günlükte ifade edilenler doğruysa "tarayıcı" anlayışı gerçekten değişecek ve ortaya çok güzel bir sonuç çıkacak. O yüzden "yeni özellikler getirecek" demek yanlış, çünkü baştan aşağı yep yeni bir anlayış sunacak.

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Oluşan bir hatanın tüm tarayıcıyı değilde sadece ilgili sekmeyi etkileyeceği güzel bir özellik.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
google bu tarayıcı olayında kullanıcılardan bir tokat yiyebilir :)

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
downloada bu gün sunulacaktı ama nedense bir türlü download sayfası çıkmadı bir türlü

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Hele bir çıksın deneyelim... Yarın ola hayrola...

ChernobyL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
google chrome yi ilk indiren ve yükleyen kullanıcılardan biri oldum ilk girdiğim site shiftdelete oldu şu an chrome yi kullanıyorum..

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Güzel birşeye benziyor gibi:)

Zebedee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
indirdim kurdum bende... hatta şimdi onu kullaniyorum...
FireFox'tan bi fark göremedim simdilik. birazdaha basitleştirmişler sanki...

Internet Explorer kullanmiyorum zaten ama... bi bakalim seversem kullanirim...

Haa bu arada, FireFox'tan bir artisi var...
Google Flash eklentisini otomatik yükleyebildi. FireFox hala yükleyemiyor :D

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Şuan indirdim ve Chrome'dan giriyorum bu sayfaya. İlk izlenim güzel, biraz daha hızlı açıldı sanki sayfalar ama şimdi yazarken microsoft word'daki gibi her kelimenin altında kırmızı çizgi var sanki yazım yanlışı var gibi ama bunun ayarı vardır sanırım. bakalım diğer sayfalarda nasıl olacak hızı?

Zebedee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İki borwser'da da ayni pencereler açık.. ama toplamda FireFox'a göre daha fazla RAM harciyor...

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Zebedee, önemli olan "hangisi ne kadar RAM harcıyor" değil, "hangisi RAM'i nasıl etkin kullanıyor". Ayrıca sen sanal bellek boyutlarına bakmamışsın, asıl hz-yavaşlık orada belli oluyor.

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Bu Google Chrome'dan bir görüntü...

0209fs6.png

Bu da Opera'dan...

02091xy3.png

Benim anlamadığım, kenardaki reklamlar niye Opera'da gözükmüyor?

orc_lord

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
google zaten şuandaki hali ile bir çok beklentiyi karşılıyor. tarayıcı konusunda da google gibi bir arama motoru ile çok daha verimli çalışması sonucu ortaya iyi birşey çıkacak gibi görünüyor.

matraxoktay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende kullanıyorum ama Firefoxdan pek bir fark göremedim gizli sekme güzel bişiye benziyo.

Son mesajlar