Windows XP Service Pack 3

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Microsoft, yaptığı bir açıklama ile Windows XP için üçüncü hizmet paketini (SP3) hazırladığını duyurdu. Win XP SP3'ün wownload zamanı ve beklentiler, bu haberde.

Windows XP, Service Pack 2'de büyük değişime uğramıştı. Aradan geçen zaman içerisinde yüzlerce yama yayınlandı. Şimdi bilgisayarın başına geçip yeniden işletim sistemi kurmaya çalışsanız, kurulumdan daha fazla zamanı yamalara ayırmanız gerekiyor. Microsoft'taki büyük düşünürler bu zamanı azaltmak için son yamaları bir araya getirerek Service Pack 3'ü sunacaklarını açıkladılar.

Windows XP için DirectX 10?

Kullanıcılar, teknik olarak imkansız olmasay da yeni hizmet paketine yönelik Windows XP için DirectX 10 desteği düşleri kursalar da yazılım devinin Windows Vista satışlarını baltalamamak için bu zahmete gireceğini pek sanmıyoruz.

Ne Zaman İndiriyoruz?

Windows XP SP3'ün download zamanı ise 2008'in ilk yarısı olacak. Firma, bu hizmet paketinin detayları konusunda daha fazla bilgi açıklamadı. Nasıl olsa Win XP SP3, beta tester dediğimiz, yazılım çıkmadan orasını burasını kurcalayan gruba bu tarihten daha önce dağıtılacak. O zaman nedir ne değildir hep beraber göreceğiz.

Yazan: Hakkı Alkan
SDN – http://shiftdelete.net

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Hay başlayayım ben onların 2008'in ilk yarılarına |)
Her defasında aynı saçmalık. Uzun zamandır SP3 planlanıyordu.
Önce Vista'dan hemen sonra denmişti şimdi de bu.
Çok adi bir şirket bu.

NeverMore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şimdi Service Pack 3 'ü download edebilecek miyiz ?

Yoksa Bedava mı? :D

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Aslında çıkarmaları gerekiyor. Bence bu Service Pack 3 CD'sini isteyen herkese vermeleri gerekiyor. Suse veya Ubuntu bunu yapıyorsa Microsoft da yapmalı.

NeverMore dedi ki:
Şimdi Service Pack 3 'ü download edebilecek miyiz ?

Yoksa Bedava mı? :D

Bu konuda ise ücret istemeleri imkansız. Şöyle ücret isteyebilirler, şu kadar para verirseniz kutulu CD yollarız diyebilirler.

Download etmek ise ücretsiz olacaktır. Hatta o ay tüm bilgisayar dergilerinden de temin edebilirsiniz.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Tabi ki her zamanki gibi öyle yapacaklar Troy.
Benim demek istediğim yayınlamakta çok geç kaldıkları.
Ama onlar da biliyor SP3 çıktıktan sonra yine bir sürü açık daha çıkacak. Onun için bekliyorlar mümkün olduğunca açık bulunsun, SP3'ten sonraya fazla iş kalmasın.

SP1 + SP2 + SP3 Windows XP'nin orijinalinden kat kat fazla kodlama içeriyor bu arada :)

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Verilen tarih 2008' in ilk yarısı. Daha çok var. Esas bomba SP3 çıktıktan sonra gelişecek olan sorunlarda veya açıklarda. Bekleyip görelim bakalım neler olucak.

Yazı için teşekkürler Troy. :)

Seregwethrin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Vista kurdum rahatladım ben 64bit ultimate Türkçe kullanıyorum, keyfime diyecek yok. Fazladan 1gb ram alıverdim zaten 1gbram kingstone bile 70 ytl şu anda. Vista'daki yeniliklere gelince, mesela zamanında 98 kullanırken çoğumuzun makinalarında sürekli bir kilitlenme problemi oluyor olabilir. Çok bilgisayarda vardı ben hatırlıyom .Sonra XP'ye geçince bu problemler kalmadı denecek kadar azaldı. Aynı şekilde benim şu anda anakartım, hard disklerim ya da dvd-writerım arasında veri yolu çakışması var ve çakışma olunca sistem iptal oluyor, formatlayınca ya da kabloların yerlerini değiştirince düzeliyor. Vista'da yüklediğimden beri hiçbir sorunum kalmadı. Günümüz bilgisayarlarına artık 2001 yılı yapımı XP değil de Vista kullanmak çok daha mantıklı. Tek sorun grafikler ile tek başına 800mb ram yemesi ama ramler zaten gayet ucuzladı.

die(null) dedi ki:
Tabi ki her zamanki gibi öyle yapacaklar Troy.
Benim demek istediğim yayınlamakta çok geç kaldıkları.
Ama onlar da biliyor SP3 çıktıktan sonra yine bir sürü açık daha çıkacak. Onun için bekliyorlar mümkün olduğunca açık bulunsun, SP3'ten sonraya fazla iş kalmasın.

SP1 + SP2 + SP3 Windows XP'nin orijinalinden kat kat fazla kodlama içeriyor bu arada :)

Yalnız şöyle birşey var, yazılan birşeyi güncellemek, hatalarını düzeltmek, o şeyi sıfırdan yazmaktan daha çok kod gerektirebilir, genelde ona yakın ve ya ondan fazla kod gerektirir zaten. Ayrıca zaten SP2, SP1'i de içinde bulunduruyor. Aynı şekilde SP3'de SP2'yi içinde bulundurur heralde. :)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Elbette öyle olacak Seregwethrin, ben işin o kısmını mesajımı yazarken atlamışım. Bana da hatırlattığın için teşekkür ederim.
Yalnız yayınlanan yamalar genellikle orjinal kodların boyutuna yaklaşıyor.
Örneğin Windows 2003 SP1 yaklaşık 360 MB boyutunda. Şimdi SP2'si çıktı ne kadar büyük bilmiyorum. Tabi şu da var, bu dosyalar tamamen baştan yazılmıyor sadece atalı kısımları baştan yazılıyor.
Tamam kabul ediyorum Microsoft'a gıcık olduğum için ön yargılı yaklaşıyorum :p

Ancak Vista kullanmamakta kararlıyım. Birincisi içinde çok fazla casus var. İkincisi çok fazla kaynağı gereksiz tüketiyor. Yani grafikleri çok kaynak tüketecek şekilde hazırlamışlar.

byfelidae

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Troy, konuyla pek alakalı değil ama yazıda birkaç tane yazım yanlışı var. Onları bildirmek istedim. (A)

wownload zamanı
teknik olarak imkansız olmasay da

pcman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bisi sorcam microsoft urunlerini 5 sene suresinde destekliyor bildigim kadariyla nitekim win98 e 2003 yilinda tamamen destegini cekmisti. xp ise 2002 yilinda ciktiysa e o zaman simdi micro$oft destegini cekmez mi ???

AtakaN

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ben bır sure daha xp ıle devam etcegım ıcın sp3 u beklıyorum en azından bır yıl daha dusunmuyorum vıstayı cunku gerkesız yere fazladan pencerelr, emınmısın son kararınmı bak yapıcam hee dıye ınsanı sıkıcak kadar azla uyarılar hemde bu uyarıların pencere olarak degılde ekranı karartıp sorması.

sp3 senı beklıyorum kısacası :D

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
byfelidae dedi ki:
Troy, konuyla pek alakalı değil ama yazıda birkaç tane yazım yanlışı var. Onları bildirmek istedim. (A)

wownload zamanı
teknik olarak imkansız olmasay da

Berkin sağolsun düzeltti. Bir ara klavyemin saçmalama anını videoya çekmek istiyorum.

Seregwethrin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
pcman dedi ki:
bisi sorcam microsoft urunlerini 5 sene suresinde destekliyor bildigim kadariyla nitekim win98 e 2003 yilinda tamamen destegini cekmisti. xp ise 2002 yilinda ciktiysa e o zaman simdi micro$oft destegini cekmez mi ???
XP'nin çıkışı 25 ekim 2001, 98'e de destek 2002 değil 2006'da çekilmişti. Ürünleri 5 sene destekliyor diye bir kaide yok sadece Microsoft yönetimi bir karar alıyor, mühendislerini hala win 98 yamaları için yorcaklarına yeni işletim sistemleri için uğraştırıyorlar. XP daha 3-4 yıl devam eder ama elimahkum herkes geçecek Vista'ya. Ha bugün ya yarın şimdiden geçmek herkes için güzel.

Vista'ya karşı da kimse bence önyargılı olmasın. Gerçekten güzel işletim sistem. Bende Microsoft'u sevmem ama güzel yapmışlar. Neredeyse herşey de ayarlanabilir. Öyle fazla pencere çıkması gibi bir olay da yok, tamam Internet Explorer'da vardır belki ama ayarlarından çok rahat düzeltiliyor. Zaten internette gezmenin keyfine varacaksanız FireFox kullancanız :)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Seregwethrin, neden elimiz mahkum anlamadım? Microsoft Win XP'den desteğini çekeceği için mi? :) Şimdiye kadar hiç ihtiyacım olmadı onların desteğine şimdiden sonra da olmaz. Ben gerektiğinde Win 98 dahi kuruyorum. Hatta Win 95 disklerimi dahi saklıyorum lazım olur diye. Vista'ya geçmek kesinlikle bir zorunluluk değil. Ve bazı konularda Vista kadar kötü bir işletim sistemi yok.

Pencereler konusunda çok fazla şey tecrübe etmemişsin, gerçekten de sürekli sorular sorup duruyor. Sözde güvenliği arttırmışlar :) Halbuki bana zırt pırt sorular sorması güvenlik filan değil. Zaten kim o yazıları her defasında okuyup da "Tamam" tuşuna basıyor? Genellikle hiç kimse. Elimiz tamam tuşunun olduğu yere öyle bir kilitlenmiş ki gözümüz bile çarpmadan hemence tamam tuşuna tıklıyoruz. Aynı kurulum sırasında kullanım sözleşmesinin tek kelimesini dahi okumadan F8 tuşuna bastığımız gibi :)

Ayrıca içinde çok fazla casus var. Vista kurulu bir bilgisayara asla güvenmem ben gizlilik konusunda. Şunu da ekleyeyim ki Vista'dan daha güzel sistemler Vista çıkmadan çok önce de vardı. Yazık ki ünleri yok diye herkes en güzeli Vista zannediyor. Yine yazık ki çoğunluk Microsoft'un monopolünden dolayı başka sistemlere program yazmıyor. (Bu bazı kişiler kendi ceplerine Microsoft'un yardımıyla para girdiğinden böyle yapıyor)

Kısacası ben geçiş sürecimi tamamlar tamamlamaz Windows ailesini kullanmayı temelli bırakacağım. Ve 10 yıl daha geçse bile çok çok XP kullanırım, ama Vista olmaz.

afterdinner

Asistan
Reaksiyon puanı
2
DX10 desteginin XP SP3'te yer almasi paketin cikacagi son aylara dogru belli olur diye dusunuyorum.

Oyun gelistiricileri, GPU ureticileri, editorler, yazarlar, cizerler kisaca herkes pazar payi hala ciddi derecede yuksek olan XP icin Microsoft'a, "DX10 ver de sebeplensin su garip" baskisi yaparlar. Ama "tekel otesi" konumunu kullanarak sevgili Microsoft 20milyari harcadigi Vista'sina, "aman bi zarar gelmesin", "mazallah ayagi burkulur" gibisinden korkular yuzunden buna yanasmaz.