10 saatte erkek oldu!

Bu konuyu okuyanlar

o_asy

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ergenlikten bu yana erkek duyguları hissettiğini söyleyen ve 2006'dan beri çeşitli tedaviler ile cerrahi müdahaleler gören A.Ö, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde 10 saat süren ameliyatla erkek oldu.

2.20080825134607..jpg

Kız arkadaşı da bulunan 24 yaşındaki A.Ö, pembe kimliğini ve adını değiştirmek için Kocaeli 4. Asliye Hukuk Mahkemesine başvurdu.

KOÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melih Çulha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, A.Ö'nün 2006'da tedavi amacıyla üroloji polikliniğine başvurduğunu, ergenlik döneminden sonra kendinde erkek duyguları hissettiğini, ameliyatla erkek olmayı istediğini söylediğini belirtti.

Yaptıkları tetkikler ve muayene sonucunda A.Ö'de fiziksel bir bozukluğa rastlamadıklarını bildiren Prof. Dr. Çulha, ancak Psikiyatri Ana Bilim Dalınca yapılan tetkiklerde kendisine karşı cinsin duygularını hissetmesi anlamına gelen ''cinsel kimlik bozukluğu'' tanısı konulduğunu söyledi.

VAZGEÇMESİ İÇİN UZUN SÜRE UĞRAŞTILAR

Daha önce erkekken kendinde kadın duyguları hisseden bir kişiyi ameliyat ettiğini, ancak kadınken erkek olmak isteyen kişiyle ilk kez karşılaştığını ifade eden Prof. Dr. Çulha, şöyle konuştu:

''A.Ö, 'Ben kendimi bildim bileli erkek gibi hissediyorum. Ameliyatla erkek olmak istiyorum' diyordu. Bunun üzerine Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Aker tarafından tedaviye alındı. Aker, A.Ö'yü uzun süre ameliyatla erkek olma düşüncesinden vazgeçirmeye çalıştı, başarılı olamayınca 2007'de Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanlığınca 'A.Ö'nün bu bozukluğunun psikiyatrik olarak tedavi edilemeyeceği, erkek kimliğine dönüşmesi için cerrahi müdahale gerektiği' konusunda rapor düzenlendi.

Bu sırada A.Ö'nün kimliğini değiştirmek için mahkemeye başvurması, bunun için de kadınlık organının alınması gerekiyordu. 2007'de Op. Dr. Veysel Besnili tarafından yapılan ameliyatla A.Ö'nün rahim ve yumurtalıkları alındı. Erkek kimliği alabilmesi için işin adli boyutunu Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Biçer, A.Ö'nün avukatıyla üstlendi ve gerekli yasal başvurular yapıldı.''

AMELİYAT 10 SAAT SÜRDÜ

A.Ö'ye o tarihten itibaren erkeklik hormonu tedavisine başladıklarını, bu sırada Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cenk Şen'in, cerrahi müdahaleyle A.Ö'nün göğüslerini erkek göğüs tipine dönüştürdüğünü belirten Prof. Dr. Çulha, daha sonra A.Ö'nün talabi doğrultusunda erkek cinsel organı yapılması için hazırlıklara başladıklarını bildirdi.

Prof. Dr. Şen ve ekibinin de katıldığı 10 saat süren ameliyatla A.Ö'nün kadın cinsel organını kapattıklarını, sol kolundan aldıkları parçayı sıkılaştırıp, damarlar ve sinirlerle birleştirilerek A.Ö'ye erkek cinsel organı ve erkek tipi idrar yolu yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Çulha, A.Ö'nün ameliyatın ardından kendini çok daha iyi hissettiğini ve mutlu olduğunu gözlemlediklerini söyledi.

Prof. Dr. Çulha, A.Ö'ye bundan sonra yumurtalıkların yapılması ve erkeklik organının fonksiyon görmesi için 2 cerrahi operasyon daha yapacaklarını kaydetti.

''BENİ DÜŞÜNCEMDEN VAZGEÇİRMEYE ÇALIŞTILAR''

A.Ö. ise ergenlikten bu yana erkek duyguları hissettiğini, ameliyat olmak için kararlı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

''Psikiyatri servisinde bazı testler yapılmıştı. Testlerin tamamı kendimi erkek hissettiğimi doğruluyordu. Doktorlar, ameliyatın güçlüğünü, ardından yaşayacağım sorunları anlatarak beni bu düşüncemden vazgeçirmeye çalıştılar. Ancak ameliyat olma konusunda kararlıydım. Bu kararlılığım karşısında gerekli raporlar düzenlendi ve ameliyat olmamın yolu açıldı. Her ameliyattan sonra kendimi daha iyi hissettim. Şimdi ise çok daha iyiyim.''

ÇOK SAYIDA KIZ ARKADAŞI OLMUŞ

Ergenlik döneminden itibaren kendini erkek gibi hissettiğini ve öyle yaşamaya çalıştığını ifade eden A.Ö, bu dönemde çok sayıda kız arkadaşı da olduğunu belirtti.

Bundan sonra yumurtalıkların yapılması ve erkeklik organının fonksiyon görmesi için 2 cerrahi operasyon gerektiğini söyleyen A.Ö, bunun için 4 milyon avro tutarında cerrahi malzemeye ihtiyaç duyulduğunu, parayı karşılayacak maddi güce sahip olmadığı için hayırseverlerden yardım beklediğini bildirdi.

Doktorlar tarafından erkek ismiyle çağrılan ve şu anda bir kız arkadaşı bulunan A.Ö, mahkeme işlemlerinin ardından pembe kimliğini alacağını kaydetti.

Kaynak