Nur Cemaati ve Fethullah Gerçekte nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

legolas4444

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Cemaatin deşifresi
spacer.gif

Hakan Yavuz ABD’de yaşayan bir akademisyen.

Cemaat üzerine son derece önemli tespitleri olan bir isim.

Geçtiğimiz gün Hürriyet’ten Özdemir İnce’ye yolladığı bir mektuptaki tespitler son derece önemli.

Bakın Hakan Yavuz bir dönem çok yakın inceleme fırsatı bulduğu cemaatle ilgili ne gibi tespitlerde bulunuyor:

1) Cemaat samimi değil; cemaatin içeride ve dışarıda geliştirdiği birbirine zıt iki ayrı dili var.

2) Cemaat bir siyasi proje peşinde ve bu Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine uygun bir proje değil.

3) Cemaatin gerek içeride gerekse uluslararası alanda meşruiyet arayışı, dış aktörler karşısında zayıflığı, onu edilgen bir konuma sokmuş, bu nedenle işbirliği yaptığı uluslararası aktörlerle ilişkisi sorgulanmalıdır;

4) Cemaat özelde Said-i Nursi’nin Risale-i Nur’unu, genelde ise İslam’ı ‘araçsallaştırmıştır’. Gittikçe İslam’sız bir İslam anlayışı hakim olmakta ve güce odaklanmış bu İslam anlayışı ahlaki çekirdekten uzaklaşmaktadır.

Bundan bir süre önce de Odatv.com’a konuşmuş ve gene çok önemli tespitlerde bulunmuştu.

Bakın benim alıntı yaptığım bölümler...

(...)Dört tane dava var benim için önemli olan: Yücel Aşkın duruşması, Şemdinli davası, Atalar Operasyonu ve Sauna Operasyonu. Şimdi de Ergenekon.

Bu ilk dört davaya cemaat yön vermeye kalkıştı. Cemaatin basın organlarının bu davalarla ilgili yayınlarına bakın. Yücel Aşkın’a ne iftiralar atıldı. Ergenekon’da bir yıldır insanların dava açılmadan içeride tutulmasını izah edemiyorum.(...)

Mesela Şemdinli Davası’nın meşhur savcısı Ferhat Yalçınkaya nerede(ydi) biliyor musunuz?

Hadi bir tahminde bulunun.

Evet. Doğru tahmin...

Aşağıdaki satırlar Hürriyet’ten Yalçın Bayer’in köşesinde yayınlandı.

Bakın süreç şu aşamada hangi evrede...?

Fethullah Gülen’in başında olduğu cemaatin terör örgütü olduğuna dair iddianameyi Nuh Mete Yüksel hazırladı. Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, Fethullah Gülen cemaati için ‘terör örgütü değildir’ diye yazı gönderince, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi beraat kararı verdi.

Yargıtay 9. Dairesi de bunu onadı. Ama Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya bu karara itiraz etti.

Gülen cemaati için terör örgütü değil silahsız çete suçlamasının yerinde olduğunu, bu suçlama nedeniyle de beraat değil zamanaşımı söz konusu olduğunu belirledi.

Şimdi dosya Ceza Genel Kurulu’nda ele alınacak.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 24 üyesi adın adım izleniyor ve dinleniyor.

Paksüt olayı ortada.

TSK’nın kalbi diyebileceğimiz Genelkurmay Karargahı ortada...

Cemaat, “altın nesil”le “altın vuruş”a hazır...

Şimdi burada durun ve Hakan Yavuz’un tespitlerini baştan bir kez daha okuyun. Ne diyor?

Cemaat samimiyetsiz.

Cemaat siyasi proje peşinde.

Cemaat edilgen.

Cemaat İslam’ı “araçsallaştırıyor”.

Anayasa Mahkemesi’nin alacağı karardan çok daha kritik olan Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun cemaate ilişkin alacağı karardır.

Sadece Türkiye açısından değil Müslümanlık açısından da son derece önemli bir karardır..

Serdar AKİNAN

ilteris07

Asistan
Reaksiyon puanı
0
AKP haberi gibi seviyesiz bilim adamı dili değil mahalle ... dili gibi Bilimden ve bilgiden uzak saçmalıklar

legolas4444

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
AKP haberi gibi seviyesiz bilim adamı dili değil mahalle ... dili gibi Bilimden ve bilgiden uzak saçmalıklar

Kardeşim Allaha hizmet ettiğini söyleyen bir tarikatın bu kadar parayla içli dışlı olması sence normal mi? Müslümanlık için hizmet ettiğini söyleyen bir adamın bunca yıldır Amerikada kalması sence normal mi? Türkiyede hangi tarikat lideri hapishanedeki bu yıllardır orada yaşıyor? Ayrıca benim anlamadığım müslüman olduğunu söyleyenler, kendi kafalarına göre bir devlet düzenini Türkiyeye getirmek isteyenler, neden gidipte müslüman ülkelerde yaşamazlarda hep gider AMERİKA; ALMANYA gibi hristiyan devletlerde yaşarlar? Bunu hala anlamış değilim..Sanırım sende nurcusun..Eğer bunları anladıysan bana da bi zahmet anlatıver..

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Konunu yeri Beğenilen köşe yazıları olacak.

Kaynak direkt link eklenecek bunları bilmek lazım.

limerick

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
bende avrupada yasayan bir akedemisyenim, avrupadaki nur cemattini yakindan inceleme firsatim oldu, hatta cok yakindan :) iclerine girip ciktim, toplantilarina katildim,
ve sunu rahatlikla soyleyebilirim, bu insanlar, Cumhuriyete, Ataya hakan yavuz fesatcisindan daha fazla sahip cikiyorlar, ben Fetullah gulen karsiti yazi yazan her yazarin , hayatinda bir kere olsa, ne risalei nur, ne Kuran, ne de f gulen nin kitaplarini okumadigina yuzde 1200 eminim. ama incil veya seytan ayetlerini okuduguna yuzde 65 ihtimal veririm,

avrupada yasayanlar bilirler, burda da misyonerlik ve cemattlik vardir, (hani su avrupayi ornek alin diyenler icin diyorum) ben burda siklikla goruyorum, takim elbiseli genceler ellerinde incil sayfalari sokakta , insanlara bir dakikaniz varmi diye durdurup saatlerce anlatiyorlar, ki hiristiyan dinin icinde de kendi cemaatleri var, onlar da ayni sekil de takim elbiseli gencler ile sokaklarda misyonerlerlik yapiyorlar, mesala ozellikle su jacob witness,(son yakup sahitleri yanlis hatirlamiyorsam) mormonlar vesaire daha da cok var,
bu guruplar sadece ulkelerinde faaliyet gostermiyorlar, her ulkede misyonerlik cabalarini surduruyorlar, buna hepinizin bildigi gibi turkiyede dahil. Ataturk cogunu zamaninda kapattirmis, ama vefatindan sonra tekrar baska isimler altinda faaliyet gostermeye basladilar. yabanci guruplar demokratik diye zikr edilen devletlerinden her turlu maddi manavi yardimi alirken, malesef bizim ulkemizde devletin basinda bulunan ateistler bizim yerli gurublarimiza engel olmakta, yurdisinda okullarin acilmasina , bu okullarda yetisecek cocuklarin ileride her bakimdan turkiyenin cikarina calisacaklarini bildikleri ve bu sayede bu guruplarin yildizlari parlayacagini iyi bildigikleri icin , ki bu bir madde sadece, engel olmaktalar, ama herseyin oldugun gibi hayatin da sonu var, said nursinin dedigi gibi, zalimler icin yasasin cehennem.

zaferyörük

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bilim adamı:)) Neresi makale, kanıtlanabilir bunun adam resmen kişisel fikirlerini kinlerini beyan etmiş.......

hangman

Asistan
Reaksiyon puanı
0
cemaatin deşifresi die başlık atınca bişey sandım yine fıs çıktı:D

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ben Nur cemaatinin yapılanmasını pek beğenmiyorum ama bir şey sormadan edemeyeceğim; Herkesin dilinde aynı şey; müslüman parayla içli dışlı olur mu?

Size ne arkadaşım? Laik bir ülke değil mi burası? Para müslüman ya da Hristiyan dinlemiyor. İnançlı bir kimsenin parasının olması neden size bu kadar dokunuyor?

Müslüman parayla içli dışlı olmazmış.. Ne sanıyorsunuz müslümanları, sürekli midesi çürük ağzı açlıktan kokan adamlar mı? Onlar da insan, bileğinin hakkıyla kazandıktan sonra ne kadar parası olduğundan kime ne? Müslümanlar paraya el süremez diye bir kanun yoksa ayet mi var?

Hatta ayette Allah yolunda harcayanların daha çok zenginleşeceği bile yazılıdır.

Arkadaş, müslümansanız müslüman gibi davranın, müslüman değilseniz de müslümanlık üstüne ahkam kesmeyin.

Saygılar.

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Elmacik tebrikler açıklama için.

Para niye Lazım ?
----------------------
Yurt Dışında Türk kültürünü bilen, Türkçe konuşan ve Türkleri Seven öğrencilerin yetiştirilmesi için gerekli okulların inşaası ve giderleri için...

Yurt Dışında ALLAH'ı (c.c) ve Resulünü(s.a.s) tanımayan insanlara, "Onları" tanıtmak , sevdirmek ve kurtuluşlarına vesile olabilmek için...

Yurt Dışında ve Yurt içinde yardıma muhtaç İnsanlara, yardım ulaştırmak için (Kimse yok mu?)

Bugün para olmadan bunların hiçbirinin gerçekleşemiyeceği hakkında hemfikirmiyiz?

punisher_65

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
hahaha cematin deşifresiymiş :stuart: acaba ben bunları daha önce nasıl farkedememişim:sleeping::surprised:

Allah ıslah etsin...:nono:

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Kardeşim Allaha hizmet ettiğini söyleyen bir tarikatın bu kadar parayla içli dışlı olması sence normal mi?
Yedi kıtada okullar açarken, o kıtalarda yaşayan Adem ve Havva'lara Türkçe öğretmeye çalışırken ve bu insanları o kıtalardan ülkemize getirip İstanbul'un en büyük gösteri ve kongre merkezinde Türkçe olimpiyatları düzenlerken, kusura bakma ama biraz paraya ihtiyaç duyuyorsun.
Müslümanlık için hizmet ettiğini söyleyen bir adamın bunca yıldır Amerikada kalması sence normal mi?
Amerika'da yaşıyor olmasıyla neden bu kadar ilgilisiniz, Amerika'da yaşamak demek, Washington D.C 'de mi yaşamak demek, CIA ile, Pentagon ile enseye şaplak kıvamında mı olmak demek? Ne yani, bir sabah "Gülen İstanbul'da haberiyle uyansak ortalık karışmayacak mı? En fazla bu soru şekil değiştirecek, "O kadar zaman Amerika'da neden yaşadı?"
Türkiyede hangi tarikat lideri hapishanedeki bu yıllardır orada yaşıyor?
Bu sorunun özüde "Gülen hareketinin" ne olduğuna dair hiç bir şey bilmediğinle ilgili sanırım. Bahsi geçen kişi, kimliğinden, toprağından, ailesinden vazgeçmiş, hapsedilmekden mi korkacak?
Ayrıca benim anlamadığım müslüman olduğunu söyleyenler, kendi kafalarına göre bir devlet düzenini Türkiyeye getirmek isteyenler, neden gidipte müslüman ülkelerde yaşamazlarda hep gider AMERİKA; ALMANYA gibi hristiyan devletlerde yaşarlar? Bunu hala anlamış değilim..
Bu oldukça komikdi bence. Zira senin kıt mantığına göre müslümanlar, müslüman ülkelerde yaşamalı, hristiyanlarda hristiyan memleketlerde. Anlarım ama zaten hemfikirlerinde de "gönül vermek", "tastamam teslim olmak" gibi ifadelerin karşılığı yoktur.
...
Sevgili Legolas, ben Gülen cemaatinin(tarikat değiller cemaatler, bunuda öğren başka bi' yerde konuşurken belki biraz daha ciddiye alınırsın) bir üyesi değilim. Onlarki sabırlıdır, akıllıdır, inançlıdır, sen ben gibi gelecek kaygısı taşımazlar,
onlar alemlerden kendilerini sorumlu hisseder ve onlara hizmet etmek için, Allah rızası için çalışırlar.O şerefli hırkayı herkes giyemez, taşıyamaz. Ben sadece bir insanım, dışarıdan izleyen.

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Merhaba,

Onlarki sabırlıdır, akıllıdır, inançlıdır, sen ben gibi gelecek kaygısı taşımazlar, onlar alemlerden kendilerini sorumlu hisseder ve onlara hizmet etmek için, Allah rızası için çalışırlar.

Peki.

Güzel günler dilerim.

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
öncelikle legolas4444 arkadaşım bu konuların üstüne neredeyse yüzyıllar geçti ve forumda takipsizlik kararından konular kapandı bitti bunlar yeni şeyler getir lütfen bunlarla kavganın zevki çıkmaz artık.

elmacık dediğin gibi yapılanmalarını sevmiyorum hatta sevmemekten de öteyim.

fakat para kısmına gelirsek zenginleşmelerine hiçbir lafım yok ama zenginleşmek başka paracı olmak başka tabi içlerinde saygıdeğer, değerli birçok insan var onları tenzih ediyorum ama özellikle para konusunda tutumları beni o cemaatten aşırı derecede soğuttu. yani para adına normalde onlardan asla yapmayın dedikleri şeyleri yaptıklarını gördüm(fakat yine belirteyim hepsi değil ve ayrıca yanlış anlamayın davranış olarak) ve yeni kadroları gittikçe bu eğilimdeler gördüğüm kadarıyla.Atatürk karşıtıymış şuymuş buymuş içlerindeydim gördüm tamamen bunlar Atatürkçü insanları onların aleyhine kışkırtmak için söylenen sözler. ama malesef kimseye bu cemaat benim gözümde 10 numaralık cemaattir diyemem eksikleri çoook fazla bence...

firariçocuk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
siz bu iftiraları bu cemaate attıkça sizin karşınızda her zaman olduğu gibi yine büyüyecektir.hadi bakalım tehlikeli sandığınız bu cemaat dünyaya ilim dağıtıyor sizin gibi fesat dağıtmıyor.kaldiki sizin gibi fesat düşünen insanlara görede bir cemaatin parası olmaz diye de düşünmeyin siz hiç EVANJELİK MUSEVİ MASONLARı duymadınız galiba.hepsi de zengin ve güçlü.islama hizmet edip hem ülkesine hem dünyaya okul yurt üniversite açarak faydalı olan bu insanlara iftira atmayın.soruyorum siz napıyosun.haaa sizin bildiğiniz bişiii var tabiii.çelme takmak islam adına ne varsa köstek olmak.neyse bu cemaatle uğraşmayın bence.SİZİN FERİŞTAHINIZ GELSE YİNEDE BU CEMAATİ KALDIRAMASSINIZ.söylemedi demeyin:) :) :) NE CENNET TASASI NEDE CEHENNEM.SADECE ALLAHIN RIZASINDALAR. ÜSTAD FETHULLAH GÜLEN..

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
Basit sokak ağzıyla değil de davamızı insanlar gibi savunalım ??
feriştahınız gelse kaldıramaz falan. bunlar yanlış kurulan cümleler.
yoksa beni hiç alkadar etmiyor fethullah gülen de cemaati de.
kendi işimi görebildiğim kadar kendim görürüm.
kimse de benim yerime sorguya alınmayacak.
ama bir arkadaşın dediği gibi üniversite hayatımda çok yanlışlarını gördüm. doğrularını da gördüm. ama söylenenlerle yapılanlar çelişti mi, yapılan iyilikler bir anda siliniyor.

KraLiché

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elmacik tebrikler açıklama için.

Para niye Lazım ?
----------------------
Yurt Dışında Türk kültürünü bilen, Türkçe konuşan ve Türkleri Seven öğrencilerin yetiştirilmesi için gerekli okulların inşaası ve giderleri için...

Yurt Dışında ALLAH'ı (c.c) ve Resulünü(s.a.s) tanımayan insanlara, "Onları" tanıtmak , sevdirmek ve kurtuluşlarına vesile olabilmek için...

Yurt Dışında ve Yurt içinde yardıma muhtaç İnsanlara, yardım ulaştırmak için (Kimse yok mu?)

Bugün para olmadan bunların hiçbirinin gerçekleşemiyeceği hakkında hemfikirmiyiz?
pcmaster dediklerine aynen katılıyorum.Hemfikiriz

promete

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hiç bir şeye değil ama şu ikide birde cehennem tehditleri rahatsız ediyor. Birileri bana Resulullahın cenneti müjdelemesi gibi cehennemi müjdeleyip duruyor.
Cehennem sizler için,
Yaşasın cehennem vs.vs.
Efendimiz sizleri vekil mi kıldı, Kendisinden sonra gelecek müjdeciler mi ilan etti sizleri de? bizler bilmiyoruz. Bu kudreti nerden alıyorsunuz?
Dünya müslümanlarının nerdeyse yarıya yakını bizlerce hak mezheplerden sayılmıyor sizin onlardan ne farkınız var ( haklılık olarak değil grup olarak misal; Aleviler bir grup bizler harita da müslüman gösteriyoruz ama kitaplarda ? aleviler gibi cemaatçilerde, mezhepçilerde, tarikatçılar da birer grup değil mi? hepimiz her bir grup diğerlerini kötü yola sapmış görmüyor muyuz? )Her biri diğerine cehennemi müjdeliyor. E peki kim gidecek oraya?
3 sene bahse konu cemaatin içinde bulundum üniversiteyi de kazandım ancak o dönemde ailem bir kaza geçirdi ve okula gidemedim 3 sene hizmet gördüğüm cemaat ben okumayı bırakınca beni bıraktı çünkü geleceğim kalmamıştı. okuyamayacaktım. Yaptıkları eğer hizmetse neden sadece geleceği olan üniversite de okuyanlara hizmet ediyorlar. ne bileyim ailem kaza geçirince ödemek, harcamak zorunda kaldığımız 100 milyar ın üzeri ihtiyacıma hizmet etseydi yada geçelim. etmez tabi neden çünkü bu çocuk okuyamaz ondan bize hayır gelmez 1 senesi hastanelerde geçecek bunun onunla irtibatı kesin derler. ama 4 sene sonra tekrar okula dönerse buyur gel sana kapımız esnaf abilerimizden para topla, öğrenci yetiştir, öğrenci evi hocası ol diye de haber gönderirler...
açı doyurmazlar sadece öğretmen olacak, iş adamı olacak, memur olacak, polis olacak, asker olacak kişlere öğrencilere hizmet ederler. Çevrenize bakın kurumlara bakın, amirler memurlar cemaattendir ama hiç bir hizmetlinin yada temizlikçinin cemaatle bağlantılı olduğunu gördünüz mü? onlardan kime ne...

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@annttiigs, sokaktan sokak ağzından başka ne bekleyebilirsin ki? O yüzden konuya dönersen daha makul olur.

firariçocuk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
annttiings kardeş FETULLAH GÜLENDE CEMAATİDE BENİ İLGİLENDİRMİYO DİYOSUN AMA YORUM YAPMADANDA EDEMİYOSUN BİDE DAVAMIZ DİYOSUN NE İŞ??.SANA GÖRE YANLIŞ İYİLİKLERİ GÖTÜRÜYOSA ZATEN SEN DAVA DENİLEN KAVRAMDAN HİÇ BAHSETME..

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
yine yanlış anlamışsın orada sana söyledim yoksa ne öyle bir davam var ne de olmasını isterim. Yorum yapmaya gelince. Dikkat edersen fikir belirttim senin tarzını eleştirdim.
Bu gibi durumlara yaklaşımımı belirttim çekildim kenara.
elmacık bilir biz bu konuda çok tartıştık 3 sayfa 5 sayfa ama yok yani sonu yok bunların.
tek faydası ne biliyormusun
mesaj sayısı artıyor o da önem verdğin bir şeyse fayda :)

firariçocuk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
annttings kardeş .ÜSLÜPTA Bİ YANLIŞLIK YOK.NEDEN BİLİYOMUSUN.NURCULARI BÖLÜCÜ CİA Cİ MOSSAD ÇI VATAN HAİNİ VATANI BÖLEN TERÖRİST OLARAK SUÇLAYANLARA E3MİN OL BENIM FERİŞTAH ÜSLUBUM ÇOK HAFİF KALIR.

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
çamuru neyle kapatmayı düşünüyorsun ?? çamurla mı
dostum çamurda ne kadar debeleşirsen o kadar pislenirsin.

punisher : yorumları saydın içeriğine de bak. alakadar etmeme kavramına da bakar biraz durum ya neyse. ve kafama göre de yorum yapmamışım sürekli olarak karşılıklı yazışmışız. Elmacık'tı sanırım ordaki tartışma arkadaşım :)

zaferyörük

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bırakalım lütfen bu paranoyaları.

Ülkeyi bölmek istiyor felan hurafeleri

suçu da 107 ülkede okul açıp Türküğü ve Türkçeyi yüzlerce insana öğretmek.

.Bölmek isteyenleri görüyoruz

Yapılan işe bakalım....

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
punisher dostum bak orada tartıştığım senmişsin
üşenmedim okudum bi de yazdıklarımı. sen de oku ve burda yazdığımı da oku.
sonra bana haksızsın de :(

punisher_65

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
bak gs yi sevmeyen kardeşim aha burdada 4 oldu :D ilgilendirmediğin halde neyse burdakilere bişey demiycem :D kendini savunuyosun :D

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
kestim zira sen konuyu değiştirmeye başladın. fikir beyan edersin ilgilenmiyorsan sus dersin. ordakileri açıklarım aha burda 4 oldu dersin. orda da okursan konuyu kapatamadık
kapatamayız da
çünkü iki kutup karşılıklı oturup kendi doğrularını savunursa asla sonuç oluşmaz. eşyanın tabiatına aykırı. orda da bunu savundum katıksız doğruculara karşı konuştum. orda da bu grubu kişiyi ölümüne kötülemedim. ölümüne savunanlara karşı yazdım.
bu konuya girişimi de oku. bak ne diye girmişim.

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Bu tarz konulara daha bir hassasiyetle yaklaşalım lütfen.

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar promete nin dediği gibi ilgilendikleri kısma katılıyorum. dedim ya etrafımdan duyuyorum eskiden bu işi daha samimiyetle yaparlarmış. şimdi benim gördüğüm kısımda samimiyet pek yok.yani herkese yapsan daha makbule geçer.(tamam yapılamaz fakat ne biliyim demek istediğimi anlamışsınızdır) beni sürekli arıyorlar mesela üniversitede yardımcı olalım felan. ben kazanamasaydım vs vs aynı şekilde ilgileneceklermiydi. o zaman bende değişen ne olacaktıki. yani cemaati kayıtsız şartsız savunma işini burada fanatik fenerlilerle cimbomluların atışması gibi görüyorum. benim kişisel yorumum çok süper bir işe başladıkları fakat bu işi aynı samimiyetle sürdüremedikleridir. bu olay bize anlattıkları gibidiyse o zaman o yörüngeden sapmıştır bence. birde prometre demiş yine cehennem falan filan. yani cidden bu kadar ucuz şekilde konuşanlarıda mevcut. direk bizden ayrılınca işte namazı bırakırsın cumadan cumaya daha sonra o da kalmaz sonrada zaten günahlarda boğulur gidersin gibi birşey aşıladıkları doğru.

kısaca bence hala çok güzel bir olaydır fakat bugün kendini yenilemeli, düzeltmelidir. anlattıkları yaptıklarıyla çelişen insanların buradan gidersen halip harap şeklinde konuşması stand-up gibi birşey oluyor.desenizki senin bulunduğun yerde öyledir genel olarak değildir, arkadaşım gitmiş başka bir yere ve benden daha beterini yaşamış.

tekrar diyorum çok güzel bir hizmet ama samimiyet artsın biraz. yani bir abimiz vardı diyoduki bana işte yurtdışına çıkan bir öğretmenle ilgili işte o iş uğruna vefat etmiş Allah rahmet eylesin bunun gibi olayları bana aşırı duygusal bir şekilde anlatıyor. sonra bir bakıyorum inceliyorum sanki bana onları anlatan insan yok karşımda.

ben kısaca bu işi hakkıyla yapmadıklarından şikayetçiyim.yoksa cemaate karşı falanda değilim.topluma çok yararı dokunduğunuda düşünüyorum. ama ben almayayım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...