Dizüstü Bilgisayar Güvenliği Dizüstü Bilgisayar Güvenliği

Bu konuyu okuyanlar

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Dizüstü Bilgisayar Güvenliği için 5 Temel İpucu
Dizüstü hırsızlığı çok büyük bir problem. Bugünlerde evden yada ofisten uzakta işleri halledebilmek için dizüstü bilgisayar kullanımı oldukça yaygın. Ne yazık ki mobilite ve teknoloji onları çok değerli yapıyor ve hırsızlık için onları tüm dünyada hedef haline geliyorlar.

Eğer dizüstü bigisayarınız çalınırsa, şirket bilgileri açığa çıkabildiği gibi kişisel bilgilerinizde kimlik hırsızlığına sebep olabilir. Burada size dizüstü bilgisayarınızı daha güvenli yapmanız için 5 temel ipucu göstereceğiz.

İpucu #1: Dizüstü bilgisayar çantanızda hiçbir şifrenizi bırakmayın. Eğer bırakırsanız bu arabanızın içinde anahtarınızı bırakmaya benzer. Şifreleriniz olmadan bilgisayarınızı açmanın be kişisel bilgilere erişmenin daha zor olacağını hatırlayın

İpucu #2: Dizüstü bilgisayar hırsızlığı fırsatçılık hırsızlığı.(Yani belli şartlar sağlanmadan olması zor, dalgınlık...vs) Herzaman dizüstü bilgisayarınızı yanınıza alın ve gözünüzü ondan ayırmayın. Örnek olarak, eğer biriyle bulşacaksanız dizüstü bilgisayarıınızı bir çantaya kitleyin ve gözlerden uzak bir yerden saklandığına emin olun. Ayrıca dizüstü bilgisayarıınızı otelelrdeki lobi masaları gibi erişilebilir alanlarda bırakmayın. Eğer bir emniyet yada güvenlik kablonuz varsa kullanın.

İpucu #3: Hassas ve önemli bilgileriniz mi var? Onları şifrelerin. Eğer biri dizüstü bilgisayarıınızı alırve dosyalarınıza erişimi elde ederse şifreleme size ek bir güvenlik katmanı sunacaktır. TrueCrypt tarzı programlar işleri gerçekten kolaylaştırıyor. Windows kullanıcıları dosyalarını ve klasörlerini şifrelerm için Şifrelenmiş Dosya Sistemini (EFS) kullanabilirler.

İpucu #4: Sisteminizi şifre ile koruyun. Her dizüstü bilgisayar kullanıcısı dizüstü bilgisayarını başlangıç şifresi ile korumalı. İşletim sistemi sistemi hemen açılmadan önce sistemi kilitlemek için bir BIOS şifresikoyun. Windows kullanıcılar Windowsu başlatmak içinde şifre koyabilirler. Unutmayınki başlangıç şifreleri bilgisayarınıza herhangi bir erişimi yasaklar.

İyi bir şifre seçtiğinize emin olun. Uzun ve karmaşık bir şifre oluşturun. Sadece tahmin edilmesi zor şifreler hırsızların şifreleriniz tahmin etmesini engeller. Eğer dizüstü bilgisayarınız biometric onaylamayı destekliyorsa bir şifre yerine parmak izinizide kullanabilirsiniz.

İpucu #5: Eğer daha kötüsü olursa ve dizüstü bilgisayarınız çalınırsa, onu kandırısanız çok iyi olmaz mı?Çalınan dizüstü bilgisayarın yerini göndermek için kandırma (tracking) yazılımları üreten firmalar var (Örnek oalrak LaptopLock). Ne yazık ki bu tarz programlar sadece çalınan dizüstü bilgisayar internete bağlandığı zaman çalışyor.
Yolda ve ev yada ofis dışında olduğunuz zaman dizüstü

bilgisayarınızı daha güvenli hale getirmek için bu 5 ipucunu kullanın.

Kaynak

http://www.cyber-warrior.org/Forum/...umID=26&AFID=58&TopicID=284013&PagePosition=1

abbudey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işte bende tam bunu yaptım koyduğum şifreyi hatrlamıyorum biosa 1ay kullanmadm laptopumu elime alıncada açamadım ne yaptysamda kurtulamadm şifreden pil kısa devre herşeyi denedim eğer benmki gibi bi hp compaq bussines 2230s e sahipseniz çalınsa bile korkmayın açamazlar asla :D:D haliylede ancak parçakalrnı satarlar :(