Araştırmacılar Yüksek Hızlı WiFi Geliştirdi!

Bu konuyu okuyanlar

byfelidae

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Beni tanıyanlar bilirler; kablosuz teknolojilere karşı acayip bir ilgim vardır. Bu konu hakkında sürekli araştırırım ve maddi gücümün el verdiği kadarıyla da gerekli donanımları alır ve evimin her köşesini de bu kablosuz teknoloji ile donatırım. Net aleminin nadide sitelerinden birinde gezinirken yeni bir haber ağzımın suyunun akmasına vesile oldu :)

tae47282an3.jpg

Georgia Electronic Design Center (GEDC) [Georgia Elektronik Tasarım Merkezi]'den bir grup araştırmacı Çoklu-Gigabit hızında Kablosuz veri transferi yapmayı başardı. 1 metrelik mesafedan saniyede 15 Gb'lik veriyi aktarabildiler. Sistem henüz emekleme safhasında olduğundan veri transferi konusunda bir takım aksaklıklar tabidir ki oluyor. Mesala mesafe arttıkça transfer hızında düşüşler saptanıyor: 2 metre mesafede 10 Gbps ve 5 metrede 5 Gbps'lik bir düşüş oluyor(!?) Gerçi şu hazlihazırda kullanılan 802.11g\b ya da yeni yeni oturmaya başlayan 802.11n standartında bile mesafeye bağlı olarak transfer hızında düşüşler oluyor.

tci47282rt9.jpg

Araştırmacılar 60GHZ gibi çok çok yüksek bir frekansı kullanarak, bütün bir DVD filmini 5 saniye içinde bir cep telefonuna indirmeyi başarmışlar! Evet yanlış duymadınız; bir cep telefonu?! :) Bakmayın öyle, ben de şaşırdım :) Bu yeni standartın ismi 802.15.3C olacak ve muhtemelen Personal Access Networks (Kişisel Erişimli Ağ) baz alınarak kullanılacak. Bekleyip göreceğiz ;)

Yazan: Caner ERDOĞAN
Bilgi: http://www.gatech.edu/

Son mesajlar