Pardus'ta DNS değiştirmek

Bu konuyu okuyanlar

gorko

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar pardusu yükleyeli 3 gün oldu daha önce hiç kullanmadıgım için hiç bişeyini bilmiyorum ama yavaş yavaş yeni şeyler keşfedikcede mutlu oluyorum fakat şimdi bir sorunla karşılaştım bazı yasaklı sitelere girmek için windowsta DNS değiştiriyodum ama pardusta bunun nereden değiştirilicegini bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
konuya kingratoyu davet ediyoruz :D yeni yüklemişti bulmuştur kesin

wwhirlwind

Profesör
Reaksiyon puanı
2
tasma -> internet ve yerel ag -> ag yoneticisi -> ethernet -> ag baglantısı ayarla -> isim sunucuları -> ozel bildigim kadarı ile boyle kolay gelsin ..

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
konuya kingratoyu davet ediyoruz :D yeni yüklemişti bulmuştur kesin
Evet haklısın :) tüm sorulara çözüm bulmaya çalışıyorum. Daha önceki başlıklardaki Pardusa MSSQL kurma ve Counter-Strike 1.5 kurma olaylarını çözdüm ve yazdım. gorko'nun çözümüde:

PardusMenü/Tasma/Internet ve Yerel Ağ/Ağ Yöneticisi ne girip Ağ Bağlantınıza çift tıklayıp en altta isim sunucuları kısmında özel'i seçin ve kutucuğa DNS IP'lerini yanyana girin. OpenDNS için örnek: 208.67.222.222, 208.67.220.220

Edit: Kalbimi kırdın NecronomicoN. Nickim KintaRo.

Serkannd

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
10
bende pardus istiyorum ama nasıl kurulur kurunca ne gibi değişiklik olur kullanabilrmiyim bilmiyorum böyle bi yazı varmı inceliklerini mantığını anlatan bi yazı

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
@yndn; Bunun için bir döküman olduğunu sanmıyorum. Fakat kısaca şöyle özetlemeye çalışayım. Pardus Linux tabanlı Açık kaynak kodlu ücretsiz bir işletim sistemidir. Tubitak tarafından Türkiye'nin Linux'u tanıması ve resmi kuruluşlarda Linux kullanımının yaygınlaştırılıp hem lisans ücretlerinin asgariye indirilmesi hem de güvenliğin artırılması için geliştirilmektedir. Pardus'u kurduğun zaman çok şey değişecektir. Windows altında oynadığın oyunların %99'unun Linux için yayınlanmış sürümü bulunmamaktadır. Wine ve Cedega gibi emulasyon programlarıyla oynayabilirsin fakat tam performansı hiç bir zaman alamazsın. Windows altında çalışan uygulamalar Linux'de çalışmaz. Mp3, JPEG, PDF gibi dosyalar Universal olduğu için tüm işletim sistemlerinde çalışır ama sıkı bir windows kullanıcısıysan Pardus'ta zorlanman kaçınılmaz olacaktır. Masaüstü, görsellik açısından windows'tan daha iyidir fakat işlevsellik açısından alışana kadar bu durum farklılık gösterebilir. İnceliklerine gelince o kadar çok şey varki ancak kurduktan sonra takıldığın yerlerde bunları vurgulamak daha doğru olacaktır. Linux'e geçmek istiyorsan benim tavsiyem Ubuntu olacaktır. Finansörü çok sağlam olduğu için (mp3.com'un eski sahibiydi sanırım) geliştirilmesi çok hızlı ve süper ilerlemekte ve de eksiksizdir. İlle de pardus dersen :: Pardus :: TÜBİTAK/UEKAE :: adresini inceleyebilirsin.

Serkannd

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
10
@KintaRo Çokk Teşekkürler Güzel Ve Net Açıklamışsın Eline Diline Sağlık Pardusu Denicem Olmadı Yeniden Dönerim Windows'a Amacım Türk İşletim Sistemini Görmek Olduğu İçin Önce Bi Pardusu Deneyim Daha Sonra Ubuntu Ya da Diğerlerini Denerim :)

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Denerken dikkatli ol. Linux ext2 ext3 dosya sistemi kullandığı için ve windowsun NTFS/FAT dosya sistemini desteklemediği için hard disk'ini yeniden yapılandırabilir ve tüm verilerin yokolabilir. En iyisi boşta bir hard disk'in varsa onda denemek ya da Virtual Machine, VirtualBox gibi sanal makina programlarında denemek.

Serkannd

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
10
ya sdn de bi ara çıkmıştı veri kaybetmeden pardus kurma başlıklı bi konu elimde başka hard disk yok sanal disk hiç kullanmadım VirtualBox programının ne işe yaradığını biliyorum ama daha önce kullanmadım ben sadece D diskini yedeklemek istiyorum birde ben her sistem kurduğumda ntfs olarak ayarlıyorum pardusta bu özellik yokmu ya da başka çözüm yolu veriler çok önemli

savruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
parudsta var mi bilmiyorum hiç dikkat etmedim. ama muhakkak vardır diye düşünüyorum. kurulum esnasında ubuntu size hangi disklere kurulum yapmak istediğinizi sorar. elle yapılandırma, boş olan alana kurma, tüm diske kurma. burda kırmızıyla yazılı olan kısım arkadaşa yardımcı olacak kısımdır. windows sisteminden hiçbirşey kaybetmeden kurulumu yapabilirsin. ama tekrar ediyorum pardusta böyle bir seçenek varmıydı hatırlamıyorum
ei günler

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
bunblar yeni kullanıcılar için tehlikelidir. o yüzden tavsiye etmiyorum.