Note 5 vs iphone 6s

Bu konuyu okuyanlar

seyhmus21

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Iphone 6 plus kullanıcısı olarak Note 5 derim

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
Merhaba,

Iki cihazi teknik ozelliklerine gore kiyaslayalim;

Islemci: iphone 6s daha iyi.

Ram: iki cihazda kendi isletim sistemlerine gore en iyi ram seviyelerine sahip. O nedenle bu konuda esit olurlar.

Ekran: Samsung note 5in ekrani daha iyi.

Batarya: Samsung note 5 in batarya performansi daha iyi.

Kamera: on ve arka kameralarin ikisinde de samsun note 5 daha iyi.

Kasa malzeme kalitesi: iki urununde kasa malzeme kalitesi oldukca iyi.

Sistem stabilitesi: ios isletim sistemi, android sistemine gore biraz daha stabil.

Guncelleme destegi: Apple urunlerine daha uzun sure bakiyoe ve daha hizli guncelleme veriyor.

Ozetle islemcisi guclu olsun, uzun sure guncel olsun istiyorsaniz iphone 6s alin ama ben kamerasi ekrani iyi bataryasi iyi islemcisi guclu bir cihaz istiyorum diyorsaniz samsung note 5 alin. Aradaki fiyat farkinida unutmayin.

Benim sahsi dusuncem iphone 6s basarili bir urun ama 2800-3000 tl arasi verilmez. Telefonun en buyuk ozelligi islemci gucu. Buda 3000 tl edecek bir ozellik degil. O nedenle 250-2350 tlye samsung note 5 alip 32gb dahili hafiaza, basarili ekran, basarili bir kamera, gunu kurtaran bir batarya icin ve bu ozellikleri uygun fiyata almak icin note 5 i tercih ederim.

Alcak olsam note 5 alirdim.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
İPhone bataryası daha uzun kullanım sunuyor ŞUAN on kamerada iPhone 6s daha önde. Note 5kullanan birisi olarak durum böyle gerçekler budur.

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
İPhone bataryası daha uzun kullanım sunuyor ŞUAN on kamerada iPhone 6s daha önde. Note 5kullanan birisi olarak durum böyle gerçekler budur.

Iphone' larin sadece plus modellerinin (6 plus, 6s plus) bataryasi iyi gidiyor. 5s, 6, 6s modellerinin pili hala gunde iki kez sarj ettiriyor kendini. Arakadasin dusundugu 6a modeli, 6s plus veya 6 plus degil. O nedenle note 5 in bataryasi suan 6s'den daha iyi durumda.

On kameraya gelecek olursak. 6s in foto kalitesi oldukca iyi. Fakat kamera acisi , note 5 e gore daha dar. Eger tek kisi selfi cekicekseniz oldukca memnun kalirsiniz ama arkadaslarinizla 2 ve ustu kisi sayisi ile selfi cekecekseniz ya uzun kollu bir arkadasa yada selfi cubuguna ihtiyaciniz olur. Samsung note 5 in kamerasi iyi oldugu kadar, kamera acisida daha genis. Buda daha iyi bir selfi deneyimi sunuyor.
Iphone 6s de 5 kisi yan yana selfi cekilemeyince note 5 ile cekildik. Aradaki fark o. Yoksa iphone un da kamerasi oldukca iyi sadece acisi biraz dar.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Iphone' larin sadece plus modellerinin (6 plus, 6s plus) bataryasi iyi gidiyor. 5s, 6, 6s modellerinin pili hala gunde iki kez sarj ettiriyor kendini. Arakadasin dusundugu 6a modeli, 6s plus veya 6 plus degil. O nedenle note 5 in bataryasi suan 6s'den daha iyi durumda.

On kameraya gelecek olursak. 6s in foto kalitesi oldukca iyi. Fakat kamera acisi , note 5 e gore daha dar. Eger tek kisi selfi cekicekseniz oldukca memnun kalirsiniz ama arkadaslarinizla 2 ve ustu kisi sayisi ile selfi cekecekseniz ya uzun kollu bir arkadasa yada selfi cubuguna ihtiyaciniz olur. Samsung note 5 in kamerasi iyi oldugu kadar, kamera acisida daha genis. Buda daha iyi bir selfi deneyimi sunuyor.
Iphone 6s de 5 kisi yan yana selfi cekilemeyince note 5 ile cekildik. Aradaki fark o. Yoksa iphone un da kamerasi oldukca iyi sadece acisi biraz dar.
Note 5 ile çekilen resimde on kamera için söylüyorum pastel boya gibi bir problem var bütün otomatik ayarları kapatsanız da bu böyle. İPhone de çekilen resimler daha detaylı daha net ayrıca note 5 ı de günde en a 1 kez şarja takıyorsun bu mecbur ben note 5 te 3-4 saat ekran süresi alırken iPhone 6 da aynı kullanım ile 7-8 saatleri çok rahat görüyordum. Yani ben iphone 6 dan note 5 e geçtim kullanım sürem oldukça düştü. Note 5 in arka kamerası gerçekten muazzam güzel ama on kamera beklerdim gibi değil bunu her seferinde söylüyorum Samsung on kameralarına detaylar yok.

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
Note 5 ile çekilen resimde on kamera için söylüyorum pastel boya gibi bir problem var bütün otomatik ayarları kapatsanız da bu böyle. İPhone de çekilen resimler daha detaylı daha net ayrıca note 5 ı de günde en a 1 kez şarja takıyorsun bu mecbur ben note 5 te 3-4 saat ekran süresi alırken iPhone 6 da aynı kullanım ile 7-8 saatleri çok rahat görüyordum. Yani ben iphone 6 dan note 5 e geçtim kullanım sürem oldukça düştü. Note 5 in arka kamerası gerçekten muazzam güzel ama on kamera beklerdim gibi değil bunu her seferinde söylüyorum Samsung on kameralarına detaylar yok.

Samsung on kameralari biraz resmi makyajliyor. Sanirim sizi rahatsiz edende bu oluyor. On kameranin makyajladigi bir gercek o konuda hemfikiriz. Bu konuda sizin gibi bazi kullanicilar begenmiyor hakli olarak. Tabi isin o noktasi biraz zevkler renkler oldugu icin makyajli daha iyi diyemen.

Batarya suresini hala anlam veremedim. Iphone 6 nin batarya suresini tekrar bi incelicem. Gercekten ip6 nin pilinin note 5 den iyi oldugunu ilk defa sizden duydum. Ip6 plus deseniz evet haklisiniz ama ip6 icin tekrar bir batarya incelemesi yapicam.

Sh3kiL

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
pluıs modellerı haric batarya note 5 onde 6s var abimde gunde ıkı kere kesın sarja takıyor Pluslar Onde acık ara.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Note 5 bataryası berbattttttt açık ve net.

Starbowl

Müdavim
Reaksiyon puanı
266
Samsung on kameralari biraz resmi makyajliyor. Sanirim sizi rahatsiz edende bu oluyor. On kameranin makyajladigi bir gercek o konuda hemfikiriz. Bu konuda sizin gibi bazi kullanicilar begenmiyor hakli olarak. Tabi isin o noktasi biraz zevkler renkler oldugu icin makyajli daha iyi diyemen.

Batarya suresini hala anlam veremedim. Iphone 6 nin batarya suresini tekrar bi incelicem. Gercekten ip6 nin pilinin note 5 den iyi oldugunu ilk defa sizden duydum. Ip6 plus deseniz evet haklisiniz ama ip6 icin tekrar bir batarya incelemesi yapicam.

Abi şuan iPhone 6 kullanıyorum. Güç tasarrufunda kullanıyorum sürekli. 6 buçuk 7 saat ekran süresi veriyor.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278

Yazımda dediğim gibi Manuel ayarlarda dahi yani makyajı kapatsam da detaylı çekmiyor problem o.

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
Abi şuan iPhone 6 kullanıyorum. Güç tasarrufunda kullanıyorum sürekli. 6 buçuk 7 saat ekran süresi veriyor.

Ios'a gelen guc tasarruf modu bataryayq bir katki oldugunun farkindayim. 6-7 saat ekran suresi alirken gunde iki kere nasil sarj ediliyor o zaman bu telefon. Mesai arkadasim kullaniyor sadece whatsapp, sosyal medya takiliyor gozumun onunde gunde iki kere %50 nin altina dusuyor mecburen aksam eve giderken kapanmasin diye doldurmak zorunda kaliyor.

Bide soyle birsey var. pc mark batarya testinde hicte dedigini gibi bir sonuc cikmiyor. Bu test telefonu baya kullanan bir test. Ayni testi note 5 e yapinca nasil boyle bir sonuc cikiyor peki? Pek mantikli gelmiyor.

Bu durum boyledir diye idda etmiyoruz. Kullanicidan kullaniciya degisiklik gosterir bu konu. Siz gunde iki kere hic sarj ediyorum dediginiz telefonu getirin gubdr hic sarj etmeden de kullanirim veya iki gubde bir sarj ediyorim dediginiz bir teli gunde 3 kez sarj edecek kivamda da kullanirim. Mesele cihazla hangi kosullarda neler yaptiginiz. Ip6 nin sarjindan memnunsaniz ne mutlu. Ya kullandigimiz cihazin, ya cevremizdekilerin geribildirimine gore, yada teknik ozelliklerinin test sonuclarina gore konusuyoruz.

Sh3kiL

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
valla sarjla gezen cok iş yerındede hepsini gectim biladerde var sırrını soyleyınde bende ona söyleyem rahat etsin gerçi bence plusa gecse rahat edecekte..

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
valla sarjla gezen cok iş yerındede hepsini gectim biladerde var sırrını soyleyınde bende ona söyleyem rahat etsin gerçi bence plusa gecse rahat edecekte..
Normal kullanıyorum her türlü senkronizasyon açık 4-5 mail adresi sürekli senkron halinde v.s. öyle kullanıyordum. Hiçbir kısıtlama yapmadan kullanırım her telefonu.

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Lutfen yardimci olun yarin alicam
daha önce android kullandıysan note 5,İOS Kullandıysan da iphone 6s al kardeşim 2 side üst seviye her türlü işini görür ama 6s in pili pek iyi değil...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Yazımda dediğim gibi Manuel ayarlarda dahi yani makyajı kapatsam da detaylı çekmiyor problem o.
evet o problemi inşallah s7 de düzeltirler sen geçecekmisin s7 ye :))

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
daha önce android kullandıysan note 5,İOS Kullandıysan da iphone 6s al kardeşim 2 side üst seviye her türlü işini görür ama 6s in pili pek iyi değil...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

evet o problemi inşallah s7 de düzeltirler sen geçecekmisin s7 ye :))
Bundan sonra Android pek düşünmüyorum iş gereği olmadıkça Android almayacağım galiba :)

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Öncelikle kendine şu soruyu sormalısın bir telefon ile ne kadar işli dışlıyım kurcalamayı yeni temalar yüklemeyi onunla bir bebeğe bakar gibi ilgilenmeyi istiyorsan note 5 al zaten donanımsal özellikleriylede bariz üstün kamera falandan bahsediyorum. Onun dışında çok kurcalamayı sevmiyorsan uygulamaların problemsiz sıkıntısız ve hızlı çalışsın kamerası hızlı çeksin v.s gibi derdin varsa İphone6s al

CorvoAttano

Müdavim
Reaksiyon puanı
61

Şarj konusunda hep ezbere konuşuyorsunuz. Şu telefonu kullanmadan yorum yapmayınız. 8 saat ekran süresi alıyorum orta parlaklıkta üstelik şunu kapatayım şöyle daha uzun gitsin bunu kısayım şarjı emmesin gibi birşey de düşünmüyorum. Sabah 9 da şarjdan alsam akşam 9-10'da şarja takıyorum ve hala %15-20 civarında bataryam kalmış oluyor.
Kamera konusunda Note 5 arka kamerası daha iyi. Ön kamerada hemen hemen aynılar. Note 5 daha geniş açılı olduğu için kamera konusunda 6s her halükarda Note 5'den geride. Ancak her şekilde 6s daha güçlü ve uzun soluklu bir cihaz. Biraz fanboyvari bir yaklaşım olabilir ama eski Android kullanıcısı olarak Apple farkıda hesaba katılmalı diyorum. Garanti, iOS stabilitesi, uygulama marketi kalitesi, uygulamaların tasarım ve stabilitesi, marka imajı, marka güveni, insanlarda uyandırdığı algı, yazılım ve müşteri desteği olarak şu anda hiçbir marka Apple ile yarışamaz. Şunu bir kere kabul edelim..

Saygılar..

oguzhan ozen

Asistan
Reaksiyon puanı
33
Açık ara note5 almalısın devrim gibi bir telefon kullanıcı deneyimi maksimum seviyede performansı kamerası ekranı şarj süresi oldukça başarılı kesinlikle memnun kalırsın :)

Starbowl

Müdavim
Reaksiyon puanı
266
Ios'a gelen guc tasarruf modu bataryayq bir katki oldugunun farkindayim. 6-7 saat ekran suresi alirken gunde iki kere nasil sarj ediliyor o zaman bu telefon. Mesai arkadasim kullaniyor sadece whatsapp, sosyal medya takiliyor gozumun onunde gunde iki kere %50 nin altina dusuyor mecburen aksam eve giderken kapanmasin diye doldurmak zorunda kaliyor.

Bide soyle birsey var. pc mark batarya testinde hicte dedigini gibi bir sonuc cikmiyor. Bu test telefonu baya kullanan bir test. Ayni testi note 5 e yapinca nasil boyle bir sonuc cikiyor peki? Pek mantikli gelmiyor.

Bu durum boyledir diye idda etmiyoruz. Kullanicidan kullaniciya degisiklik gosterir bu konu. Siz gunde iki kere hic sarj ediyorum dediginiz telefonu getirin gubdr hic sarj etmeden de kullanirim veya iki gubde bir sarj ediyorim dediginiz bir teli gunde 3 kez sarj edecek kivamda da kullanirim. Mesele cihazla hangi kosullarda neler yaptiginiz. Ip6 nin sarjindan memnunsaniz ne mutlu. Ya kullandigimiz cihazin, ya cevremizdekilerin geribildirimine gore, yada teknik ozelliklerinin test sonuclarina gore konusuyoruz.
Çok ağır oyun oynamıyorum. Genelde dizi izlerim youtubeda dolaşıp haber okurum. Ama bazen bu sürenin yarısında oyun oynayıp müzik dinlerim.

emre7

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Iphone 6s o fiyata değer mi? Cevaplarsanız çok memnun olurum.

Seyyah123

Asistan
Reaksiyon puanı
6
1 ay bekle bence 5se falan çıkacak ya fiyatı düşer daha ucuza alırsın ayfon

Yav abi bence ikiside hemen hemen aynı deneyimleri sunuyo biri bi özellik olarak diğerinden üst diğeri başka bi özellikle öne geçiyo
Bence kafana ve cebine eseni al istsende istemesende 3 4 sene gidiyo...

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
Şarj konusunda hep ezbere konuşuyorsunuz. Şu telefonu kullanmadan yorum yapmayınız. 8 saat ekran süresi alıyorum orta parlaklıkta üstelik şunu kapatayım şöyle daha uzun gitsin bunu kısayım şarjı emmesin gibi birşey de düşünmüyorum. Sabah 9 da şarjdan alsam akşam 9-10'da şarja takıyorum ve hala %15-20 civarında bataryam kalmış oluyor.
Kamera konusunda Note 5 arka kamerası daha iyi. Ön kamerada hemen hemen aynılar. Note 5 daha geniş açılı olduğu için kamera konusunda 6s her halükarda Note 5'den geride. Ancak her şekilde 6s daha güçlü ve uzun soluklu bir cihaz. Biraz fanboyvari bir yaklaşım olabilir ama eski Android kullanıcısı olarak Apple farkıda hesaba katılmalı diyorum. Garanti, iOS stabilitesi, uygulama marketi kalitesi, uygulamaların tasarım ve stabilitesi, marka imajı, marka güveni, insanlarda uyandırdığı algı, yazılım ve müşteri desteği olarak şu anda hiçbir marka Apple ile yarışamaz. Şunu bir kere kabul edelim..

Saygılar..

Bu forumda yazdigim hicbirsey ezbere degil. Ya uzun uzun inceleme firsatim olmustur yada cevremde kullananlar ile geri bildirimler hakkinda sohbetim olmustur. Kesinlikle hicbir cihazi kotuleme amaci gutmem. Izlenimlerimi, teknik detaylarini, incelemelerimi paylasiyorum. Burda bir telefon onerirken iyi yonlerini fanboyluk yapanlar gibi degil kotu yonlerinide anlatirim. Okuyan yorumlarimiza deger veren arkadaslar bilir. Iphone un stabilitesi android platformuna gore gayet iyi lakin plus modelleri disinda bataryanin iyi olmadigini kullanan arkadasima gore ifade ettim. Buda bir kullanici deneyimidir. Apple kullananada saygimiz var samsung kullananada. On yargi, kendi kullandigi cihazi ovme gibi seyler bende olmaz o nedenle. Ben markasi icin degil ozellikleri icin cihaz alan kullanicilardanim o nedenle su kullanmadan yorum yapan dediginiz kisilerle karistirmayin beni. Bu sektorun gerek donanimsal gerekse yazilimsal olarak icinde oldugum icin neyin ne olduguna oldukca hakimim o nedenle beni degil cihaz yorumlayin. Yapilan yorumlarada katilmasaniz bile saygili olun.

Mourn

Müdavim
Reaksiyon puanı
67
Android olarak Note 5
iOS olarak 6s
İkisi de farklı sistem. Biri açık diğeri kapalı tercih sizin. Uzun uzun anlatmaya gerek yok.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
hayırlısı olsun :)) nasıl memnunmusun note 5 den ?...
Şuan pek memnun olduğum söylenemez. Pil konusundan çok sıkıntı var. Tam şarj ile 3 saat ekran süresi veriyor ne yapayım ben bu telefonu 5s bile daha fazla veriyor:confused:

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
Şuan pek memnun olduğum söylenemez. Pil konusundan çok sıkıntı var. Tam şarj ile 3 saat ekran süresi veriyor ne yapayım ben bu telefonu 5s bile daha fazla veriyor:confused:

note 5 pcmark battery testinde sürekli ekran açık, wifi açık, arkada bişeyler çalıştırırken 6 saat pil süresi veriyor. Sizin cihazda bir sorun yaratan uygulama olabilir, yada bataryada bir sorun olabilir, yada cihazda bi yerde akım döngüsü olabilir. Teknik servise verin bence 3 saat ekran süresini belki sürekli gta san andreas oynasanız anca verir. Bi baktırın durum hayra alamet değil.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Servise telefon bırakamam, yeni güncellemede sorun çözülür umuduyla bekliyorum yoksa cihaz değiştireceğim.