Eğer xperia serisi telefonunuz su geçirirse...

Bu konuyu okuyanlar

cracksinan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar konu bundan önce açıldımı bilmiyorum ama hortlatıyor olsam bile birilerine faideli olacağını düşündüğüm için bu konuyu açmaya karar verdim. Bu xperia serisi çok hoşuma giden bir seri. Telefon hem donanımsal hem de tasarım olarak hep ilgimi çekmiştir. Ben de bu sebeplerden dolayı xperia z3 compact modelini bir dönem almış bulundum. Telefon ile ilgili hiçbir sorun yaşamadım. Ta ki bu yaz kardeşimin fotoğrafını havuzun altında çekmeye çalıştığım ana kadar. :)) neyse ben saadete geleyim. Telefonumu suyun altına sokar sokmaz su geçirdi ve kapandı bir daha da açılmadı. (bu arada baştan söyleyeyim soracak arkadaşlar için : telefonumun kapakçıklarını suya sokmadan önce iyice kontrol etmiştim ve aldığımdan beri kapakçığı bir iki kez açmışlığım vardır. Şarj işlemlerini dock ile yaptığımdan mütevellit.:) )
Bu olay başımdan geçtiktikten sonra hemen garantiye yolladım ve ekte verdiğim servis cevabını aldım.böyle bir telefona bir ton para verip söylediklerinin arkasında durmayan türk firmalarının nasıl olsa kimse bi b..ktan anlamıyor zihniyetlerine sinir olup, forum forum dolaştım ve bir yol aradım. Ama açıkçası tam anlamıyla bir yardım ve net cevap alamadım. Bazı arkadaşlar yok havuz suyu olursa garanti dışı kalırmış, yok efendim su geçirmez deel suya dayanıklıymış gibi vs. vs. vs. birsürü sony lehine cevaplar verdi :). Açıkçası bu canımı sıkmadı değil. Ben de kendi işimi kendim görürüm diye sony’nin teknik servis makalelerine İngilizce olarak ulaştım ve okudum. Arkadaşlar teknik servisin telefonun kullanıcı kaynaklı mı yoksa fabrikasyon hatasından mı olduğunu anlamaları için telefonu açmadan önce VAKUM VE BASINÇ testine tabi tutmaları gerekiyormuş. ben de bunu teknik servis çalışanlarına sorunca adamlar dünyadan bi haber. "o nedir yav beyefendi bizde öyle bir uygulama yok" diye çemkirince tuttum tüketici hakem heyetinin yolunu. Ve sonuçlarını sizinle paylaşıyorum. Benim durumuma düşen arkadaşlara yol gösterici olması ümidiyle. yazım biraz uzun oldu ama mevzuyu ancak anlatabildim. :)) forum arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ekli dosyayı görüntüle 15732sonuç

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Servis haklı, bu telefon su altı telefonu değil sadece suya dayanıklı. Suyun altına girdiğinde suyun yoğunluğu var basıncı var tamam belli bir seviyeye kadar çekmez ama su altında çekim yapmak biraz ekstrem bir hareket.

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Hmm. Arkadaşımın Z5 Compact su geçirmişti, fabrika hatasından dolayı sıfırı ile değişti. Hangi firmaya bağlı garantisi cihazınız. Bildiğim kadarıyla Z5 den önceki cihazlara Sony teknik servisi bakmıyordu.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Sony den soğumamın sebeplerinden biri de bu. Yaptın bir şey arkasında dur bari. İstanbul Boğaz'ında telefonu denize sokup tekneyle karşıya geçerken video çekmişlerdi. Reklam yaparken iyiydi :thumbdown:

Kestane

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Konuyla alakasız olabilir ama benimde geçen hafta Sony servisine işin düştü. Ekranda mavi bir leke çıkmıştı ve üst hoparlörde cizirti vardı z3 cihazımda. Pazartesi verdim salı geri aldım cihazı. Dediklerine gore tamir etmişler ama ben yeni cihaz verdiklerinden supheleniyorum. Bütün sorunlar çözülmekle kalmadı power tuşunda ve kasada bulunan bir kaç cizikte yoktu aldığımda. Ben su an için memnunum açıkçası. Dip: kvk Bakırköy şubesine vermiştim sony anlaşmalı.

Atakan GM 16GB

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Her ne kadar su geçirmez deselerse desinler sakın bu arkadaş gibi havuza yada denize girmeyin telefonla ne kadar sağlam olacak pazarlama tekniği bunlar. Profesyonel makina değil

cracksinan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Servis haklı, bu telefon su altı telefonu değil sadece suya dayanıklı. Suyun altına girdiğinde suyun yoğunluğu var basıncı var tamam belli bir seviyeye kadar çekmez ama su altında çekim yapmak biraz ekstrem bir hareket.
Haklı olduğunuz yanları var tabiki. Ama Diyelimki ben 10 cm derinliğindeki suya 15 sn civarında suya maruz bırakmadım telefonun ta kendisi düştü. :)) o Zaman ben mi haklı olacaktım? İşin özü suya telefonu benim sokmam veya kendisinin düşmesi değil, suya dayanıklılığıdır. Bu durum göz önünde bulundurularak Tüketiciye cevap verilmeli. Suyu alma sebebinin fabrikasyon hatadan dolayı mı yoksa kullanıcı hatasından dolayı mı kaynaklandığı bulacak teknolojiye sahip olmalarına rağmen bu servis politikalarını devam ettirmeleri kendilerine zarar vermekten başka birşey değil. Saygılarımla