Enerji Sistemleri Mühendisliği

Bu konuyu okuyanlar

Spvem09

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelhttp://forum.donanimhaber.com/m_114155936/f_//tm.htm#ikle merhabalar. Ben Lise 3. sınıf öğrencisiyim aklımda bir kaç soru var ve bunları sizlere sormak istiyorum cevaplayanlara şimdiden çok teşekkür ediyorum. Malumunuz seneye üniversite sınavına gireceğim ve benimde bazı hedeflerim var. Edinmek istediğim mesleğin geleceği olması gerektiğini düşündüğüm için enerji sistemleri mühendisliğini araştırmaya başladım çünkü biz insanoğlu tüketmeye çok meraklıyız. Bu sebepten dolayı mesleğin önünü açık görüyorum. Bu bölümde okuyan/mezun olan, bölüm hakkında bilgisi olan kişilerden yardım istiyorum.

1) Bu bölüm iş garantisi veriyor bunu biliyorum. Fakat, mezun olunca yurtdışında iş bulma olanakları nasıl? (Hangi ülkelerde revaçta, bizim ülkemizde mesleğin durumu nasıl?)

2) Maaş konusunda ise minimum ve maksimum değerler nelerdir?

3) Çalışma ortamları nerelerdir ve çalışma koşulları nasıldır?

4) Bu meslekte en yüksek mertebe nedir? Nereye kadar yükselebilirim?

Bu soruların cevaplarını alabilirsem gerçekten çok memnun olurum. Benim gibi bu mesleği düşünen arkadaşlar içinhttp://forum.donanimhaber.com/m_114155936/f_//tm.htm#de yardımcı olacaktır bu konu. Her türlü yoruma açığım.

Reaksiyon puanı
0
Merhaba kardeşim ben Süleyman Demirel Üniversitesi de enerji sistemleri mühendisliği okuyorum 4 sınıfa geçtim. Öncelikle senin dediğin gibi Türkiye'de iş garantisi olan bi bölüm değil. Yani aslında iş garantisi var ancak garanti olan işler için mühendisliğini okumaya gerek yok çünkü bölümün imza yetkisi problemi var hal böyle olunca sen yaptığın tüm işleri imza yetkisi olan elektrik veya makine mühendisine imzalatmak. Zorunda kalıyosun. Çalışabileceğin sektör çok geniş mekanik tesisat sıhhi tesisat güneş rüzgar gibi yenilebilir enerji sektörleri veya termik gibi jeotermal veya doğalgaz çevrim santrallerinde veya proje çizim veya arge bölümlerinde çalışabilyosun buralarda yaptığın işlemi imza yetkisi olan mühendise onaylatıyosun. Dolayısıyla maaş aralığı çok yüksek 1000 lira ile başlar üst sınırı yok eğer kendi işin veya ortaklık ise bide üst sınırın olmamasının sebebi yaptığın iş eğer pazarlama üzerine ise sınır ki zaten pazarlama yapmak içinde mühendislik okumana gerek yok bölümün çoğu teknoloji fakültelerinde olduğundan 60 iş günü yaz stajı ve bir dönem iş yeri eğitimi diye bişey var yaklaşık 7 ay iş tecrübesiyle hayata başlıyorsun eğer kendini bi alanda gerçekten geliştirirsen hem çok rahat ve güzel iş bulursun hemde güzel para kazanırsın bölüm eğer diplomanı yurt dışında eşleyebilirsen 10 numara iş imkanı var ve güzel parası var sen soruyu geçen sene sormuşsun muhtemelen şimdi tercih dönemine gireceksin tavsiyem biraz çevren varsa bide yurt dışına çıkabilirim diyosan bide konuyla ilgili isen okumalısın ama ne çevren nede yabancı dil yurt dışı imkanın yoksa sadece merak ve ilgi ile fazla ilerleyemezsin. İyi düşün kararını ver. Umarım hakkında hayırlısı olur. Bu arada son olarak bölüm içi akademisyenlik de iyi tercih olabilir açığı var yani. Bide şahsen okuduğuma pişman değilim.
--- Gönderi Güncellendi ---
Umarım sorularına geçde olsa iyi cevap verebilmişimdir.